1975 - December



Clan Menzies


At Cape Town

Clan Malcolm


At Cape Town

Clan MacInnes


At Mauritius

Clan MacIntyre


At Walvis bay

Clan MacIntosh


At Mombasa

Master

A MacIntyre

A Terras

R Todd

R Cawdery

L Bainton

Chief Officer

J Innis

P Fawcett

S Ivey

A Hodges

R Smith

Cadet Training Officer


I Cuthbertson




Second Officer

P Simpson

P Manning

M Keast

K Bark

H Kessler

Third Officer


D Roberts

M Handschell


R Hamilton

Fourth Officer

R Sisson

B Bialoszenski


K James


Extra Fourth Officer




S Alsop


Cadets

C Arnold











A Brooke

D Edward-Jones

K Green

D Jackson

P Seviour

C Farrar

D Harvey-Newell

M Scott

N Brown

K Hoare

H Robertson

D Oliver

I Shillitoe

D Bryon

S Harris








P Evans

P Wilson

G Holland

C Brown

J Primrose

G Seal

J Millican





P O’Brien

J Pook

M Hamilton

P Hall








Radio Officer

D Oakden

A MacLeod

J O’Neil

A Taylor

R Wheeler

Second Radio Officer




P Boyle


Carpenter

S Gray

M Sullivan

B Paton

L Murray

G Heron

Bosun

H Nath

A Bhowmick

H Rashid

Shafuillah

B Sarkar

Chief Engineer

R Hayton

M McDougall

I Laing

G Kennedy

J Duncan

Second Engineer

K Thibbotunuwe

H Dowding

R Conibeer

L Edwards

J Colbe

Jnr Second Engineer

J Ingram

H Fitzpatrick

L Atkinson

J Stephens

B Hargreaves

Third Engineer

P Hollingsworth

M O’Connell

H MacKegan

G Etherson

A Cantrill

Fourth Engineer

K McLarty

K Jethwa

T Coutts

A Handford

D McGregor

Junior Engineer

M Strankowski

M Gibbon

C Hughes

P Thornton

B Wright

C Thompson

E Watkin


M Whitelaw

I Mutch

Engineer Cadets

A Mawdsley



A MacLean

B Bannister

Electrician

R Venman

P Pepper

R Dixon

J Semple

B Tucker

Second Electrician


A Sneddon




ERS

A Das

A Dhar

A Nabi

A Hussain

M Munum

Purser Catering Officer

H Cryer

I Hurst

N Target

P Glass

L White

Asst PCO


D Grant



M Telford

Chief Cook

Lachman

A Manaf

Sk Bisai

J Gomes

M Madani


Clan Alpine


At Port Said

Clan Grant


At Shatt-Al-Arab

Clan MacGillivray


At Durban

Clan MacIlwraith


At Port Said

Clan MacIver


At Walvis Bay

Master

M Whiteley

R Lofts

H Thorn

A Graham

R Fullarton

Chief Officer

R Ward

M McMillan

R Milne

B King

J Simpson

Second Officer

T Whittaker

R Gribble

R Hanratty

J Ikolust

S Jackson

Third Officer

D Harris




D Bradley

Fourth Officer


A Gladman

N Dodson

C Precious


Cadets

C Batty

C Thompson



C Neave

I MacAnna



C Lucas-Goudie

J Sweetman

P Gamble


D Boniface

C Namurach

S Mwedekeli

J Ochola


Radio Officer

D Withers

D Gibbs

J Paterson

G Stone

T Willis

Carpenter

G Radford

L Caisley

A Jones

R Turner

J Richardson

Bosun

G Debnath

M Rao

B Roy

N Sarkar

M Ali

Chief Engineer

J O’Donnell

J Shepherd

J Sanders

I Cochrane

L Doyle

Second Engineer

C Willey

G Michael

R Pyke

H McEwan

D Johnson

Jnr Second Engineer

D Wood

E Pirie

N Kibui

M Hattersley

W Irvine

Third Engineer

E Poate

P Jackson

M Walker

T Usher

E Cordell

Jnr Third Engineer




R Cuthbert


Fourth Engineer

A Carruthers

B Nicholson

C Gray


D Barber

Junior Engineer

T Chick


D Craven

R Algie

T Onions


H Rattray

S Evans

B Middler

H McColl

Engineer Cadets

D Barton

D Nutt

C Grover

N Goodhew

J Argent




Chief Frig Engineer



J Ashlin



Electrician

P Lake

K Wylie

N Allen

W Kelly

A Dawson

ERS

D Biswas

R Sarkar

H Das

B Chakraborty

A Majid

Purser Catering Officer

J McInnes

R Bowtell

J Godwin

G Chadwick

B Williams

Chief Cook

Bassoo

A Hamid

S Joseph

Peeroo

A Haque


Clan MacGregor


At Port Said

Clan Graham


At Ascension

Clan MacIndoe


At Cape Town

Clan Ranald


At Birkenhead

Master

J Currie

S Hagan

T Roberts

N Wray-Cook

Chief Officer

M Jackson

A Rapkin

C Bagwell

J Allen

Second Officer

A Mohamed

R Speight

A Snell

A Norman

Fourth Officer

I Warrington

S Thomas


A McCulloch

Cadets

B Holman

B Barrasa

J Saire

B Dalziel

G Kidd


J Dix



J McWhirter



Radio Officer

P Heredge

H Mitchell

E Kelly

R Laine

Carpenter

L Cartney

R Hill

A Kerr


Bosun

S Ali

Ashrafullah

Ibadullah

P Dillon

Chief Engineer

L Holland

W McDermott

J Smith

T Drakard

Second Engineer

P Andrews

J Rowett

C Small

J Dunphy

Jnr Second Engineer

T Paterson

K Euridge

V Hamilton

A Milne

Third Engineer

D Clark

K Holmes

F Dyson

J Linton

Fourth Engineer

G Clark

A Baron

? Fairhurst

C Wharf

Junior Engineer

R Roberts


J Reid

J Zanre

A Pennie

R Rowe


Engineer Cadets




J Rogers

B Wattling

Electrician

M Lamont

L Darcy

F O’Hare

A Roberts

ERS

A Qadir

M Ali

A Ali

D Evans

Purser Catering Officer

P Reynolds

T Henshall

J Jones

D Martin

Chief Cook

Enayatullah

Sk Sirajuddin

A Costa

A Stacey


Clan MacLay


At Durban

Clan MacLean


At Genoa

Clan MacLaren


At Cochin

Master

G Simmons

A Cruikshank

W McFarland

Chief Officer

J Mortimer

C Finch

G Mobbs

Second Officer

N Caborn

R Lewis

J Miller

Third Officer



A Weller

Fourth Officer

P Diggins

P Hickmott


Cadets

C Waters

K Lee

T Northage

S Hooper

M Ashford


Radio Officer

F Wallace

D Bissett

A Sawyer

Carpenter

F Lynch

P McDermott

J Gibbons

Bosun

S Huq

M Afzal

A Hamed

Chief Engineer

D Mawby

J Griffith

W Nicholls

Second Engineer

Widebank

J Sutherland

P Jones

Jnr Second Engineer

S Fitzgerald

J Young

D Howell

Third Engineer

L Saldanha

R Fido

G Henderson

Fourth Engineer

R Lunn

D Ellison

D Cadenhead

Junior Engineer

J Wilson

S Proctor

G Bird

G Beattie

N Lawson

W George

Electrician

B Skyner

A Wilson

R Kelly

ERS

S Haque

M Dey

A Majid

Purser Catering Officer

B Trubody

G McGowan

R Howels

Chief Cook

A Dewar

S Zoha

B Mian

Bulk Cargo Service

King George


At Port Cartier

King William


At Mizuchima

King Charles


At Norfolk

King James


At Piombino

Master

R Miller

A Sillars

T Young

G Trowsdale

Chief Officer

D Funnell

P Kemp

H Edwards

R Dobie

Second Officer

C Lisher

D Hawker

N Negus

J Hughes

Third Officer

A Neville

P Middleton

P Harrison

T Edmonds

Cadets

J Laugher

D Williams

P MacLeod

G McEwan

Radio Officer

P Wakeford

C Daniel

M Braime

P Hammond

Bosun

J Acheson

R Hansen

R Vagg

W Wright

Chief Engineer

A Russell

P Wilkinson

R Phillips

A Brudenell

Second Engineer

J Bell

J Bone

A Baker


J Cruttwell


G Herd


Jnr Second Engineer

G Anderson

G Newns

T Torbett

K Hislop

Third Engineer

W Ogilvie

G Newman

J Gladwin

A Derbyshire

Fourth Engineer

G Sinclair

R Mennie

A Chivers

G Wincott

Junior Engineer

E Roxburgh

M Lover

R Rhodes

J Walker

P Williams

P Hastings

P Archer

B Shepherd

Engineer Cadets



G Massie

R Bath

Senior Mechanics

M Kelly

G Broadbent

K Wilkinson

D Farrer

E Hughes

D Pape

H Lee

K Cartwright

J Tague

W Lawler-Ditch

G Longman

R Wright

Electrician

F Fletcher

J De Haan

A Boswell

O Clipstone

Second Electrician

P Rodnell




Purser/Catering Officer

J Croston

D Howell

G Hendricks

K McGinty

Chief Cook

I Robertson

N Usher

W Olive

R Wilkinson

Second Steward

D Hughes

D Merling

A Pennell

D Stanner

Asst Stewards

T Brown

P Flanagan

K Jones


D Scott

M Kemp

B Attwood

C McDougall

D Dunn




D Bubb

J Holmes




Clan Line


King Line

Mail Service

S.A Vaal

Left Southampton

5 December

For South Africa

Pendennis Castle

Left Southampton

12 December

For South Africa

Southampton Castle

Left Southampton

19 December

For South Africa

Master

R Thomson

J Catterall

C De F Hedges


Union-Castle / Safmarine

Certificates


Master’s Certificate

First Mate’s Certificate

Deck and Radio Officers

C Bagwell

A Norman


To Master

To Chief Officer

To Third Officer

Deck  and Radio Officers

A Cruikshank


A Mellon


D Bradley

N Dodson

T Edmunds

J Pink

Promotions


To Second Engineer

To Jnr Second Engineer

To Third Engineer

To Fourth Engineer

To Junior Engineer

To Chief Electrician

To Second Electrician

To Third Electrician

Engineer Officers

H Dowding

B Hiney

J Kibela









A Dent

P Coultas

M Jary









T Clarkson

E Cordell

A Kelner

L Saldanha

A Walker

R Wills






I Balmer

K Bunn

A Chivers

M Close

M Grime

D McCulloch

J McGregor





A Newcombe

B Nicholson

G Nordon

D Todd

G Wincott

S Witherden






D Baryon

I Brown

A Coleman

D Craven

A Feehan

M Gibson

A Graham

R Kemp

B Middler

I Mutch

D Nutt

A Pennie

S Proctor

J Reid

S Reid

B Shepherd

M Thomas

C Thompson

G Waters

M Whiteley

J Zanre


D Allen

D Arnold

L Darcy









J Brzezinski

D Quick










B Turner












1st Class

Endorsement

1st Class Steam Or Motor

Certificate

Engineer Officers

C Small


P Coultas

A Dent

K Hislop

A Marriner


To Assistant Purser Catering

To Third Purser

Pursers

J Barnett

D Grant

J Law

B Turner

Crew List Home Page
Previous Page Next Page Home Page   The Group Register     Email the Site   Crew List Home Page