1975 - October


Mail Service

Good Hope Castle

Left Southampton

3 October

For South Africa

Edinburgh Castle

Left Southampton

10 October

For South Africa

S.A. Vaal

Left Southampton

17 October

For South Africa

Pendennis Castle

Left Southampton

24 October

For South Africa

Southampton Castle

Left Southampton

31 October

For South Africa

Master

M Ure

P Eckford

R McA Thomson

J Catterall

C de F Hedges

Staff Commander



B Walgate

A Wigham


Chief Officer

J MacAuley


J Madge

D Morris

A Flenley

Second Officer

D Colley


P O’Sullivan

A Blakely

M Brown

Extra Second Officer

J Price


B Richmond

P Philpot

D Mercer

Third Officer

J Broughton


R Whitehead


S Gobbi

Fourth Officer



T Richards

M Light


Extra Fourth Officers



J Ross


M Johnson

R Plumley


Cadets

R Volante

J Hosty

J Bowles








A Reading

R Heeley

S Collins

Carpenter



C Breward

R Walker


Bosun

E Petty


A Weaver

T Collett

L O’Neill

Snr Master-at-Arms



E Jaffray



Jnr Master-at-Arms



M Caley

W Bridger


First Radio Officer

R Wilson


R McCormick

R Hough

J Wright

Second Radio Officer



W McIntosh

R Mercer


Third Radio Officer



I Shaw

R Lee-Smith


Fourth Radio Officer



A Horsburgh

J Dawson


Trainee Radio Officer

P Boyle




S Brett

Surgeon



R Evans

M MacNamara


Nursing Sister



S Webber

A King


Chief Engineer

J Bunny


R Crook

R Somers

A MacIntyre

First Engineer

J Hughes


W Maitland

P Snadden

R Brown

Second Engineer

S Back



C Richards

M Burton

B Gillott


J Austermuhle


Extra Second Engineer



D Watkins

M Malone


Jnr Second Engineer

A Marriner

W Croston


C Meek


B Maynard

I Cochrane

P Gillies

P Coultas

Snr Third Engineer



J Goodrum

F Cundy


Extra Third Engineer



R Hurst

I O’Rourke


Int Third Engineer



R Lippiatt


D Norman

R Tickner


Jnr Third Engineer



A Wight

W Braidwood


Snr Fourth Engineer



M Fishlock

T Hobday


Int Fourth Engineer



B Payne



Jnr Fourth Engineer




A McGilvray


Junior Engineer

R Thompson

R Herron

D Hall




M Chick

C Garth

P Gibson

G Pace

G Coppock

D Chalker

M Thomas




A Graham

C Gray

A Feehan



Engineer Cadets

P Leach

P Raymond

P Leach




C Stracey



Chief Frig Engineer

R Crowe


G McGregor

P Yuile

L Block

Third Frig Engineer




R Baines


First Electrician

A Moir


S McLean

H Windsor

D Tucker

Second Electrician

D Quick


A Reid

P Richards

P Kelly

Third Electrician



D McCulloch



Extra Third Electrician



S Peacock



Fourth Electricians




D Browning


Senior Mechanic

A Hepburn

D Clarke

A Doctor


D Bristow



G Ball



G Sergeant

W J Symons

F Taylor

Plumber



M McArthur

J Berry


ER Storekeeper

B Alford


J Broadwell


T C Allen

ER Leading Hand



R Cutler

F Pimley


Chief Purser



D Wickenden

A Hodge


Purser



D Mason

K Underwood


Chief Purser Catering

R Rex




R Jones

Asst PCO

C Smith





Purser Catering



W McGrady

D Padmore


Second Purser



M Warner

M Fletcher


Second Purser Catering



N Nussey

K Hanson


Extra Second Purser Catering




D Kersham


Third Pursers



A Donald

D Sutton

D Hamilton

R Ballantyne


Third Purser Catering



T Atherton

T Clark


Junior Pursers



F White

J Platt

A Marais

F Sutton

C Pringle

J Puttock

J Parsden



Jnr Purser Catering




D Heskell


Children’s Hostess



J Nelson

C Hutchinson


Chief Barman



F Hubbard

L O’Dell


Storekeeper



J Hunt

L Paglia


Linen Steward



F Ross

C Bosman


Head Waiter (1st Class)



S Sullivan

C Gyue


Head Waiter (Tourist)




A Walmsley


Band Leader



H Taylor

M Seidman


Chef

B Price



B Eastland

M Martin

Second Steward

A Sealey




H L Morgan

Asst Steward





A Jewell

Baker



A Woodward

N Hailstone


Butcher



A Painter

H Shearman


Shopkeeper



J Burton

H Bean



Clan Alpine


At Port Sudan

Clan MacGillivray


At Birkenhead

Clan MacGregor


At Cape Town

Clan MacIlwraith


At Cape Town

Master

M Whiteley

H Thorn

N Rewell

A Graham

Chief Officer

R Ward

P MacArthur

M Jackson

B King

Second Officer

T Whittaker


A Mohamed

M Coyne

Third Officer

D Harris



J Hart

Fourth Officer


C Turner

M Birch

I Ward



Cadets

C Batty

C Thomson


P Wobbalca

R Swatton


P Whyte

B Barasa

J Saire

D Boniface

J Ochola


Radio Officer

D Withers

C Daniel

W Latus

G Stone

Carpenter

G Radford

L Caisley

L Cartney

D Muirhead

Bosun

G Debnath

B Roy

D Chatterjee

N Sarkar

Chief Engineer

J O’Donnell

P Wilkinson

H Aitken

J Cochrane

Second Engineer

C Willey

J Thomlinson


A Roots

Jnr Second Engineer

D Wood

G Peter

D Keith

M Hattersley

Third Engineer

E Poate

A McKirdy

A Galbraith

T Usher

Fourth Engineer

A Carruthers

R Horsley

G Clark

R Cuthbert

Junior Engineer

T Chick


J Wilson


M Ritch


R Thomas

J Phillips

Engineer Cadets

D Barton

D Nutt

C Thompson

L Lucas-Gouldie



Electrician

P Lake

J Morris

W Cole

W Kelly

ERS

D Biswas

H Das

K Ghosh

B Chakraborty

Purser Catering Officer

J MacInnes

A Bannerman

D Sibtter

A Paterson

Chief Cook

B Mangole

S Joseph

Jamaluddin

Peeroo


Clan MacIndoe


At Cochin

Clan MacIntyre


At Mauritius

Clan MacLaren


At Mauritius

Clan MacLean


At Port Elizabeth

Master

T Roberts

R Cawdery

W McFarland

A Cruikshank

Chief Officer

M Gardner

A Hodges

G Mobbs

C Finch

Second Officer

I Ross

K Bark

J Millar


Third Officer

K White



R Lewis

Fourth Officer


K James

S Alsop

A Weller


P Hickmott


Cadets

J Dix

O Namurach

S Mwedekelt


P Evans

P Wilson

G Holland

C Brown

M Ashford




T Northage

S Hooper



Radio Officer

E Kelly

A Taylor

A Sawyer

D Bissett

Second Radio Officer


P Boyle



Carpenter

A Kerr

L Murphy

J Gibbons

P McDermott

Bosun

M Meah

Shafiullah

N Hossain

S Ahmed   

Chief Engineer

J Charge

G Kennedy

W Nicholas

J Griffiths

Second Engineer

J Kernick

L Edwards

P Jones

J Sutherland

Jnr Second Engineer

P Kirtikar

J Stephens

D Howell

J Young

Third Engineer

A Kelner

G Etherson

G Hendreson

R Fido

Fourth Engineer

M Sinclair

A Handford

D Cadenhead

D Ellison

Junior Engineer

A Fairhurst

D Waite

E Watkin


N Lawson

W George

G Bird

G Beattie

Engineer Cadets


A MacLean



Electrician

D Arnold

J Semple

R Kelly

A Wilson

ERS

M Meah

A Mossain

A Huq


Purser Catering Officer

J Jones

P Glass

P Howels

P McGowan

Chief Cook

S Dilbar

J Gomes

P Cruz

A Gomes


Clan MacLeod


At Durban

Clan MacNair


At Mombasa

Clan Matheson


At Port Elizabeth

Master

M Turner

W Howson

R Bessant

Chief Officer

A Okley

T Alder

D Sinclair

Cadet Training Officer

H Cochrane

R Metcalfe

A Bloor

Second Officer


A Aston

N Hughes

Fourth Officer

S Manson


C Cooke

Cadets

R Ndala







A Potter

K Ridgeway

M Hull

A Read

G Stephen

R Kenworthy

Radio Officer

G Barnes

B Whiteford

E Stout

Carpenter

R Bentham

C Wilson

A MacPherson

Bosun

N Das

P Biswas

A Hoque

Chief Engineer

J McNeil

A Lawson

T Mayers

Second Engineer

J Kibela

P O’Brien-Hill

J Groves

Jnr Second Engineer

R Eulett

M Lee

S Moore

Third Engineer

J Cowley


J Robinson

Fourth Engineer

D McCulloch

M Grime

J Young

Junior Engineer

J Murphy

T Foley

B Hardy

W Harston

R Jones

T Bryceland

Engineer Cadets



G Fisher

A Sanderson

M Hudson

C Barden

M Crowhurst

R Beadell

Electrician

A Morris

J Casey

T Phipps

ERS

S Mitrax

M Bhattacharjee

Aminullah

Purser Catering Officer

J Folley

W Waldron

A Robertson

Chief Cook

S Hossain

Prohlad

Gora

Bulk Cargo Service

King Alfred


At Ravena

King Charles


At Hampton Roads

King William


At Chiba

Master

F King

T Young

A Sillars

Chief Officer

P Brown

H Edwards

P Kemp

Second Officer

D Tweedy

N Negus

R Wadham

Third Officer

J Harbord

P Harrison


Fourth Officer



A Robinson

Cadets

B Holman

D Thomson

E Round


R Kirkby


Radio Officer

J Maxwell

M Braime

J Blackwell

Bosun

D Collins

R Nagg

R Hansen

Chief Engineer

A Stoddart

T Drysdale

S Mason

Second Engineer

J Miller

J Cruttwell

A Baker

Jnr Second Engineer

B Kelly

J McCormac

B Crockford

Third Engineer

B Evans

J Gladwin

G Newman

Fourth Engineer


M Close


Junior Engineer


P Williams

P Hastings

J Halligan

J Walker

Engineer Cadets

R Cottee

D Peacock

G Massie



Senior Mechanics

D Thornton

N Cave


H Lee

M Burdans

J Tague

K Wilkinson

J McAvoy

E Hughes

Electrician

R Rennie

A Boswell

D Graham

Purser/Catering Officer

D Cryle

G Hendricks

T O’Neill

Chief Cook

K Jackson

W Olive

N Usher

Second Steward

P Tanner

A Pennell

D Mealing

Certificates


Master’s Certificate

Second Mate’s Certificate

Deck and Radio Officers

T Alder

A Hodges

H R Cochrane

J Hart

R J Lewis

B J Ross-Smith


To Chief Officer

To Second Officer

To Third Officer

To Fourth Officer

Deck  and Radio Officers

T Alder

A Hodges

R P Gribble


H R Cochrane

J R Hart

R J Lewis

B J Ross-Smith

A Burgan


Promotions


To Second Engineer

To Jnr Second Engineer

To Third Engineer

To Fourth Engineer

To Junior Engineer

To Third Electrician

Engineer Officers

D T Johnson




B Hiney

C Newns

A Panting


C Sibbering

J K Stephens

D P Wood


B Carr

K Hispol

I Hutton

N J Lindsay

B Musgrave

G J Newman

T A Usher

A Wylie

A Humpish

K Jethwa

A Milne

D Shaw

M Sinclair

G F Wincott

J Young


J Wilson




A R Pengelly





2nd Class Motor

Certficate

2nd Class Steam

Certficate

Engineer Officers

P C Gillies

K Euridge


To Assistant Purser Catering

To Third Purser

Pursers

A J Robertson


C A Pringle

P A Trangmar

Cargo Service

Kinnaird Castle


At Lobito

Rotherwick Castle


At Mombasa

Master

G Gann

R Will

Chief Officer

D McWilliam

M Savage

Second Officer

A Gorringe

R Coleman

Fourth Officer

A Gale

S Godding

Cadets

D Yates

R Fast

Radio Officer

A Facey

N Sherin

Carpenter

S Watkins


Bosun

A Afzal

G Marshall

Chief Engineer

R Ferguson

R Welch

Second Engineer

T Paterson

R Nelson

Jnr Second Engineer

A McKenzie

A Dent

Third Engineer

J Sibbald

P Millar

Fourth Engineer

A Sutherland

J Baines

Junior Engineer

R O’Byrne



A Weir

G Viner

T Dyer

Engineer Cadets


A Henson

S Towers

Electrician

T Ludlow

C Tinchley

ERS

N Dey

W O’Bree

Purser Catering Officer

T Robertson

D Nixon

Chief Cook

S Zoha

H Adams


Clan Line


King Line


Union-Castle / Safmarine


Union-Castle Line


Crew List Home Page
Previous PageNext PageHome Page  The Group Register    Email the Site  Crew List Home Page