1969 - April


Certificates


Master’s Certificate

First Mate’s Certificate

Second Mate’s Certificate

Radar Maintenance

Deck and Radio Officers

I R Bell

R A Newlands


A J Blackburn

E M Drylie

S H Gledhill

C N Isaac

S M Gay


J R Johnson

G D Mobbs


P I Pegg

K A Watkins

R A Wilson


To Chief Officer

To Third Officer

Deck  and Radio Officers

J P Madge

J R Johnson

G D Mobbs

Promotions


1st Class Motor

Endorsement

1st Class Steam

Endorsement

2nd Class Motor

Certificate

Engineer Officers

J H Davies

A Wood

R Sidebottom


W Loades



To Chief Purser

To Purser/Catering Officer

To Second Purser

To Third Purser

Pursers

W J Eastmond

A J Edwards

J A Tunstall

K D Adams

K M Hanson

M Jennings


To Chief Engineer

Engineer Officers

S Mason

Mail Service

Southampton Castle

Left Southampton

4 April

For South Africa

S.A. Oranje

Left Southampton

11 April

For South Africa

Windsor Castle

Left Southampton

18 April

For South Africa

Good Hope Castle

Left Southampton

25 April

For South Africa

Master

C Mavitty

R Shattock

A Hort

H Charnley

Staff Commander


R Royan

R Olden


Chief Officer


C Walgate

M Banbury

R Kenyon

Second Officer


G Holden

I McKendrick

D Cousins

Extra Second Officer


P Channell

J Howell

J Gregson

Third Officer


D Fellows

P Crabtree

I Cuthbertson

Fourth Officer


M Worth

C McFadyen


Cadets


I Rees




A Mauger




P Thompson

R Wadham

T Mercer

J Stewart

Carpenter


J Wilson

F Tizard

T Buckland

Bosun


J Perry

W Taylor

A Weaver

Snr Master-at-Arms


H Hoye

R Rogers


Jnr Master-at-Arms


W Bridger

W Peckham


First Radio Officer


R Cullen

R Hough

D Withers

Second Radio Officer


R Mercer

J Walker


Third Radio Officer


R Wilson

W McIntosh


Fourth Radio Officer


A Anderson

J Gray


Surgeon


I Williams

J Clarke


Nursing Sister


P Winckler

C Milligan


Physiotherapist



J Hogg


Chief Engineer


R Crook

E Tuck

J Bunney

First Engineer


W Maitland

P Lovell

K Talbot

Second Engineer


J Hill

J Robinson

J Eckford

Extra Second Engineer


G Kennedy

J Smillie


Jnr Second Engineer


D Fraser

S Cain

D Warren

N Kitchen

A Nimmo

J Whitehead

Snr Third Engineer


J Donald

A Waldron


Int Third Engineer


D Dawson

D Cox


Jnr Third Engineer


C Sibbering

M Stevenson


Snr Fourth Engineer


T Ruddy

J Guild

G Taylor

Int Fourth Engineer


F Cundy

A Hickman


Jnr Fourth Engineer


J Taylor

D Hopkins


Junior Engineer


W Davidson

R Mills





T Tooth

K Taylor

D Alexander

J Lawson

J Miller

S Chicken

D Jones

D Knox





Engineer Cadets




R Evans

J Thomlinson

Chief Frig Engineer


D Laycock

W Forde

E Tulip

Second Frig Engineer


A Hornsey

M Yeomans


Third Frig Engineer


A Robinson



First Electrician


G Forrester

R McNeil

C Crowe

Second Electrician


B Dickson

E Carter (Extra)

D Robinson


S Bean


Jnr Electrician



A Love

P Smith

R Rutt


Plumber



H Martin


Senior Mechanic


F Douglas

M Kelly


ER Storekeeper


F Southwell

E Wallace

K Le Gallais

ER Leading Hand


G Walcroft



C Benson



J Warman

J McWilliam

A Taylor

Chief Purser


M Bain

J Dimmock


Purser


G Cartwright

K Underwood


Purser/Catering Officer




R Welland

Purser Catering


G McGowan

J Spearey


Second Purser


M Leather

D Mason


Second Purser Catering


W MacMillan


W Stewart

W Parr (Extra)

A Morgan


Third Pursers


C Borley

A Palmer

P Grew

R Warren

K Hanson

J McFadyen


Third Purser Catering


N Ryan

P Stogdale


Purser’s Clerks


M Hamlin

A Marais



P Shallcross

D Campbell

C Baddiley

S Sessford


Junior Purser Catering


R Kennedy



Hostess



M Hamilton


Children’s Hostess


J Nelson

M Ginnety


Housekeeper



M McKeogh


Chief Barman


P Spanner

L Farrow


Storekeeper


S Abraham


A Rawlings

A Mortimer


Linen Steward


C Bosman

L Parker


Head Waiter (1st Class)


K MacKay

W Miller


First Tourist Steward


D Merrell

S Orchard


Head Waiter (Tourist Class)


H Campbell

P McCauley


Band Leader


P Fraser

J Skene


Laundryman


W Allen

W Cronin


Chef


B Eastland

H Laight

A Dawson

Baker


N Hailstone

J Leslie


Butcher


S Grove

L Newman


Shopkeeper


K Hann

W Morgans



Clan MacGillivray

Left London

3 April

For E Africa

Clan MacInnes

Left Rotterdam

18 April

For South Africa & Beira

Clan MacGregor

Left Birkenhead

19 April

For South Africa & Beira

Master

A Crawford

E Besley

G Russ

Chief Officer

G Charleson

P Laurie

R Robertson

Second Officer

E Martin

M Newlands

K Whitting

Third Officer

A Fakira

P Wakeling

J Mortimer

Radio Officer

J Wright

R Ingram

J Paterson

Trainee Radio Officer

A Campbell



Carpenter

C Tiernan

H McCourt

E Hall

Bosun

Md Afzal

N Dey

J Chakraborty

Chief Engineer

J Platt

W Whyte

W Duncan

Second Engineer

L Ord

I Tennant

B Gillott

Jnr Second Engineer

J Werrin

M Kahn

N McKenzie

Third Engineer

J Gardner

W Windebank

R McNeill

Fourth Engineer

P Greenall

R Dodds

S Robb

Junior Engineer

P Thomas


A Panting

W Pemble

D McKeegan


Engineer Cadets

J Ssebugwawa



Electrician

A Kerr

A Morris

S Gallyer

ERS

S Biswas

A Ganguly

M Bhattacherjee

Purser/Catering Officer

R Rex

J Godwin

C Millett

Chief Cook

S Joseph

H Naik

D Myers

Second Steward

A Khaliq

Sk Ismail

Mongal


Clan MacIver

Left Birkenhead

21 April

For E Africa

Clan MacIntosh

Left Rotterdam

25 April

For South Africa & Mauritius

Clan MacLay

Left Birkenhead

25 April

For South Africa & Beira

Master

G Craig

E Martyn

B Biggs

Chief Officer

L Bainton

P Kemp

B King

Second Officer

W Rebello

T Harris

B Reid

Third Officer

C Bagwell

A Oxley

J Gartside

Cadets

L Mukomah

G Olutu

R Potter



Radio Officer

F Fawcett

N Sherin

J Sandison

Carpenter

B Crossley

G Cowley

G Haigh

Bosun

M Miah

A Banerjee

N Ali

Chief Engineer

J Griffiths

E Edwards

J Duncan

Second Engineer

F Fawcus

K Fielder

J Fairbairn

Jnr Second Engineer

D Howell

D Littlewood

A Nellis

Third Engineer

K Murray

T Mowatt

W Buys

Fourth Engineer

J Paterson

W Atkinson

J Noble

Junior Engineer

G Morrison

C Field

P Aldridge

I Cowley

K Emberson

P Elsby

Electrician

A Campbell

M Berridge

W Normansell

ERS

A Rashid

B Chowdhury

F Ali

Purser/Catering Officer

W Black

A Paice

W Gibbs

Asst PCO

P Killick



Chief Cook

Sk Dilban

Jamaluddin

J Mullick

Second Steward

A Habibullah

G Rasul

A Wahab


Clan Line


Argyllshire

Left Liverpool

17 April

For Australia

Master

F Turton

Chief Officer

G Cooper

Second Officer

I Irvine

Third Officer

J Harding

Cadets

J Barton

Radio Officer

A MacLeod

Carpenter

G Murray

Asst Carpenter

J Strachan

Chief Engineer

H Busher

Second Engineer

A Clydesdale

Jnr Second Engineer

V Lobo

Third Engineer

J Christie

Fourth Engineer

M O’Meara

Junior Engineer

S Jenkins

J Makau

Chief Frig Engineer

L Bell

Second Frig Engineer

W Patterson

Third Frig Engineer

A Read

Electrician

M McDonald

Second Electrician

A Williams

Purser/Catering Officer

T Henshall

Chief Cook

M Ismail

Second Steward

Sk Shahzada

General Cargo Service

King

George

Left Marseilles

26 April

For Mauritius, Madascar & Reunion

Master

A Graham

Chief Officer

I McAlpine

Second Officer

J Pitman

Third Officer

M Kalaldeh

Radio Officer

S Heron

Carpenter

W Silburn

Bosun

S Bose

Chief Engineer

W McDermott

Second Engineer

A Harbron

Third Engineer

G Falconer

Fourth Engineer

D Burke

Junior Engineer

A Morrison

M Trumble

Electrician

S Westwood

ERS

A Das

Purser/Catering Officer

H Hill

Chief Cook

Ismail

Second Steward

M Qasim


Gladys Bowater

Left Erith

24 April

For Liverpool NS

Master

R Lofts

Chief Officer

D Williams

Second Officer

R Howatson

Third Officer

P Bloomer

Cadets

C Smith

D Moore

Radio Officer

N Ellis

Bosun

D Collins

Chief Engineer

T Callagher

Second Engineer

W Loades

Third Engineer

J Hair

Fourth Engineer

J Rowley

Junior Engineer

P Higgs

Electrician

K Wylie

ERS

E Davies

Purser/Catering Officer

A Robertson

Chief Cook

J Bowie

Second Steward

A Fatkin


Scottish Shire Line


King Line


Bowater Steamships


Union-Castle / Safmarine

Crew List Home Page
Previous PageNext PageHome Page  The Group Register    Email the Site  Crew List Home Page