1949 - January



St Essylt

St Thomas

St Merriel

St Clears

St Rosario

St Margaret

St Elwyn

Master

C Bradley

S Diggins

F Meneight

D S Davies

W Roberts

A Ellis

P J Reaveley

Chief Officer

A Stacey

H Tock

F B Jones

W Singleton

A H Dare

A H Turner

D C Brown

1st Officer

K H Thomas

H A Pond

H Harrison

B T Staves

R A D Hammond

H E Bulmer

T E Roberts

2nd Officer

P L Townsend

T D Groves

G W Hewitt

J A Lewis

H Coupland

F J Adams

N H Foot

3rd Officer

J E Williams

A J B Phillips

J A Woolven

C Kirby

A Woodcock

S V Henderson

T D Young

Cadets

N C Adkins

W G Barnard

J M Rodgers

G G Rutter

D W L Tims

P H Warne

P A Trace

W W Whiting

J F Whitfield

I P Skipp

J C Copp

R J Cooper

H MacNearne

J I Oxshott

P P Johnson

G R Tawse-Smith

J M Turner

P Bellamy

T S Hayward

D C Tebbutt

R J Coe

D B Bird

G A Crellin

J T Duff

P S B Trant

T Chappell

W C Briggs


Chief Engineer

R L Tucker

W L Marrs

W T Fleming

E Thompson

C W Osmond

J C Metcalfe

R T Jenkins

2nd Engineer

W W Sinclair

R R Middleton

L Lisle

D J Rees

R Woof

R G Morgan

R B Brown

Jnr 2nd Engineer

W C Morris

A Kilpatrick

N C Thomas





Snr 3rd Engineer

W G H Nairn

F E W Marsh

G L Hargreaves

J C Prentice

A D Manning

N C Bartley

P Mason

Jnr 3rd Engineer

W H Francis

D J Spurlock

F Hayson





4th Engineer

L Jenkins

H J Williams

A D S Clarke

W D Broomfield

D R Warlow

R J Wyllie

H Cockcroft

5th Engineer

E Hobson

H McPherson

A Stuart

D McCaffery

J D S Boyle


L C Roberts

6th Engineer

T Fox

R W Miller






1st Electrician

R T Doyle

J Cooke

K D Wheatland





2nd Electrician

J H Thomas

N C Robson






Chief Steward

H Dickens

I Carmichael

A Brown

R H Jenkins

F Dolman

E J Pollard

J Howard


St Jessica

St Arvans

St Helena

Fort Frontenac

Belwoods Park

Rosedale Park

St Braivels

Master

G T Rees

N Sharp

E C Martyn

T Mitchell

G B Elliott

W J Thomas

A A Havers

Chief Officer


D Morgan

R E Ward





1st Officer

W R Vickers

I Hindmarsh

N E Nute

O M Ridout

G E Towill

A A Neller


2nd Officer

P W Groves

P Ward

H D Bolderson

E A Robinson

J A Constantine

W R Slater

P Ward

3rd Officer

S M Wilson

D B Hussey

(Now D B Maskell

By Deed Poll)

A R Crawford

S Judge

I Thain

T C Willcox

S M Wilson

Cadets


C H Brook

I M Nash

T Murray

J C Harrington

R C Aldridge

C F Irvine

I E MacLean

J G Lynch

J B Green




Chief Engineer

W E Lindop

W M Pottinger

C W Woodbridge

K Bearpark

J Paterson

E W Evans

H C Tyrer

2nd Engineer

G W Church

A F Compton

L J Owen

R S Donaldson

C Margerison

E H Barnett

B McGlynne

3rd Engineer

R I Strain

N Redshaw

P Imlach

D J Thornbury

P Stroud

D C English


4th Engineer

J Cullen

G F M Robinson

D R Davies

R G W Hadley

D Hodgson

W Humphrys


5th Engineer

P Lewis

P A Ward

N F Keep

R H Williams

G Morgan

J W Hewitt


Chief Steward

S Corbett

S Frampton

R Stephenson

S Lamy

A Bishop

W Chesterfield

C Murray

Saint Line Ships Page
Home Page   Email the Site     The Group Register   Previous Page Next Page Saint Line Ships Page