1977 - February


Mail Service

Good Hope Castle

Left Southampton

4 February

For South Africa

S.A. Vaal

Left Southampton

18 February

For South Africa

Andalucia Star

Left Southampton

25 February

For South Africa

Master

W Howson

R McA Thomson


Staff Commander


E Talbot


Chief Officer

C Walgate

H Jones


Second Officer

J Hughes

B Richmond


Extra Second Officer

P Simpson

A Neville


Third Officer

I Ward

B Smith


Fourth Officer


A Commerford


Cadet

P Evans

S Harris

M Radford

P Hemer




Carpenter


R Walker


Bosun

E Petty

H Dilley


Snr Master-at-Arms


E Jaffray


Jnr Master-at-Arms


V Hood


First Radio Officer

R Mercer

R Hough


Second Radio Officer


W MacIntosh


Third Radio Officer


A Willis


Fourth Radio Officer


P Rushworth


Surgeon


M MacNamara


Nursing Sister


K Burrow


Chief Engineer

J Hughes

R Crook


First Engineer

J Hughes

E Sartori


Second Engineer

J Dunphy

J Field


Jnr Second Engineer

W Croston

G Moore


D Smithson

R Hurst

J Grieve (Extra)


Extra Third Engineer


D Hayes

D Dawson


Jnr Third Engineer


N Lindsay


Int Fourth Engineer


S Hall


Jnr Fourth Engineer


A Sutherland


Junior Engineer

G Waters

P Roberts

M Taylor



M Gibson

I Ramsay

M Crane

B Carlyon

R Barnes


Engineer Cadets

V Lovell

C Driver

D Braithwaite



Chief Frig Engineer

J Ringshaw

S Tyrie


First Electrician

T Stallard


D Thorpe

D Arnold


Second Electrician

D Yeandle

A Reid


Third Electrician


M Coupe


Fourth Electricians


A Sneddon


Senior Mechanic

B Morgan

D Clarke

W Ditch

P Grigg




Plumber


M McArthur


ER Storekeeper

D Woodford

G Lothian


ER Leading Hand


R Cutler


Chief Purser


A Hodge


Cruise Purser


J McFadyen


Purser


C Dellar


Chief Purser Catering

R Jones



Asst PCO

C Penny



Purser Catering


W McGrady


Second Purser


P Shallcross


Second Purser Catering


W Fleetwood


Extra Second Purser Catering


K Hanson


Third Pursers


D Sutton

D Tooze


Junior Pursers


F Sutton

P Robertson


Children’s Hostess


J Nelson


Chief Barman


F Hubbard


Storekeeper


A Haymes


Linen Steward


C Bosman


Head Waiter (1st Class)


C Gyue


Band Leader


N Gray


Laundryman


R Allen


Chef

C Hutchings

P King


Second Steward

A Sealey



Baker


A Brohamer


Butcher


R Martin


Shopkeeper


J Burton



Clan Alpine


16 February

En Route to Zanzibar

Clan Grant


16 February

En Route to Cape Town

Clan MacIndoe


16 February

En Route to Ascension Island

Clan MacIlwraith


16 February

En Route to Port Said/Suez

Master

R Simmons

R Lofts

T Roberts

C Gowans

Chief Officer

R Mennell

J Inniss

G Mobbs

M Gardner

Second Officer

K Maltby

N Carborn

C Parkinson

N Smith

Third Officer

R Sisson

P Hooper

M Weston

P White

Cadets

P MacLeod

D Yates


G McEwan

C Namurach


S Collins

S Mwedekell

K Jammallen

J Dix

A Reading

D Oliver

Radio Officer

K Watkins

C Nicholson

S Brett

G Stone

Carpenter

G Radford

P Jacobs

H McCourt

R Turner

Bosun

Noorhossain

B Rahman

H Ahmed

P Biswas

Chief Engineer

J O’Donnell

J Shepherd

J Smith

A Kenny

Second Engineer

J Nesbitt

G Michael

K Thibbotwmunwe

W Taylor

Jnr Second Engineer

K Euridge

R Short

G Greer

P Miller

Third Engineer

A Kelner

M Stevenson

I O’Rourke

A Wight

Fourth Engineer

J Young

A Baron

G Clark

S Witherden

Junior Engineer

A Mawdsley


G Lindfield

P Stearne

R Algie

D Skipper

B Middler

A Netherton

Engineer Cadets

N Hayes



C Broadhead

S Buckingham

A Fairclough

D Nicholson

B Wappier

N Ward

J MacMillan

D Hughes

D Ronald

Electrician

B Tucker

S Bogle

R Collins

P Richards

ERS

Falizall

Serajul Hoq

A Huq

R Sarkar

Purser Catering Officer

N Burgess

I Hurst

M Telford

A Robertson

Asst PCO


E Thomas



Chief Cook

Ramhari

S Peerera

A Gomes

Lachman


Clan MacGillivray


16 February

En Route to Cape Town

Clan MacInnes


16 February

At Nacala

Clan MacIntosh


16 February

En Route to Cape Town

Clan MacIver


16 February

At Mauritius

Master

S Hay

R Todd

W Davidson

R Fullarton

Chief Officer

A Blackler

S Ivey

R Head

M Baker

Second Officer

D King

T Tye

J Dingle

D Mugalu

Third Officer

J Sweetman

A Welcome

J Graham

M Birch

Cadets

G Holland

S Hooper


L Laugher

J Saire

B Barasa

K Lee



R Mathews



Radio Officer

R Dixon-Carter

M Hearle

J Dawson

G Stainthorpe

Carpenter

D Drew

H Hale

M Sullivan

L Caisley

Bosun

M Ali

Mofizullah

S Ghosh

D Banerjee

Chief Engineer

R Marshall

I Laing

J Duncan

L Sanders

Second Engineer

P Borley

R Conibeer

G Newns

L Gomeze

Jnr Second Engineer

R Rutherford

A Roberts

A Smith

R Watt

Third Engineer

J Donald

A Wylie

T Dunlop

R Fido

Fourth Engineer

J Baines


J Moncur

F Fairhurst

Junior Engineer

S Procter


E Roxburgh

P Taylor

M Chick

S Hopkins

M Lyons

T Chick

Engineer Cadets

D Forbes

M Fortescue

W Shaw


I Errington


N Campbell


Electrician

T Ludlow

J Morse

L Darcy

J Semple

ERS

A Rashid

N Ali

R Mookherjee

B Chakraborty

Purser Catering Officer

J Foley

M Bridgeman

G McGowan

W Morris

Chief Cook

Y Mallick

L Gomes

B Gomes

S Rahman


Clan Malcolm


16 February

At Mombasa

Clan Menzies


16 February

At Durban

Master

W McFarland

G Charleson

Chief Officer

J Simpson

F Murray

Second Officer

T Roddis

W Ouko

Third Officer

R Dunn

P Wobbaka

Cadets

R Steel

S Mortimore

C Brown

I MacAnna

Radio Officer

P Boyle

A MacLeod

Carpenter

S Gray

L Murphy

Bosun

S Dey

D Chatterjee

Chief Engineer

D Mawby

H Aimer

Second Engineer

P Manuelpillai

A Bloor

Jnr Second Engineer

J Ingram

I Mana

Third Engineer

G Etherson

T Usher

Fourth Engineer

G Sinclair

K Jethwa

Junior Engineer

W Bound

R Roberts

P Dawe

G Foot

Engineer Cadets

P Hacking

G Doe

R Hodgson

M Taylor

G Thomson

J MacGillivray

I Wilson

P Senneck

Electrician

R Kelley

A Dawson

ERS

A Acharjee


Purser Catering Officer

C Haysom

J Jones

Asst PCO

T Clark

M Boyle

Chief Cook

Sk Ghuirm Panjatan

H Nalk

Bulk Cargo Service

King Alfred


16 February

At Virgin Islands

King George


16 February

En Route to New Orleans

King Richard


16 February

En Route to Tubarao

King William


16 February

En Route to Hampton Roads

Master

S Grant

P Byrne

E Owen

A Sillars

Chief Officer

R Milne

D Funnell

O Barnsley

P Kemp

Second Officer

D Rae

P Best

J Patience

J Barton

Third Officer

P Mbiriri

N Jones

S Milnes

D Thomson

Cadets

J Millican

R Porter

S Bennett


T Northage


P Whyte

G Kidd

Radio Officer

J Maxwell

J Chalkley

J Walker

W Latus

Carpenter



A Kerr


Bosun

R Hansen

J Seymour

M Subba Rao


Chief Engineer

P Wilkinson

L German

K Talbot

G Kennedy

Second Engineer

A Baker

J Chesters

A Dent

D Andrews

Jnr Second Engineer

G Wincott


J McCormac

W Ogilvie

D Parnell


I Cowley


Third Engineer

B Kelly


A Derbyshire

N White

Fourth Engineer




I Cowley

J Doyle

Junior Engineer

A Coleman


P Stow

D Ellison


H McColl


Engineer Cadets

R Kasher

M Rouse

M Adams


M Hurst

S Fell

S Knapp


Senior Mechanics

D Pape

M Hunt



K Richards


Electrician

R Rennie

J Anderson

F Fletcher

N Miller

Purser/Catering Officer

A Morton

S Hendricks

P Robbins

D Livesey

Chief Cook

A Stacey

D Prescott

Prohlad

R Welland

Second Steward

P Stannard


D Baker



I Anderson

D Gillham


Union-Castle / Safmarine

Cargo Service

Dover Castle


16 February

At Durban

Kinpurnie Castle


16 February

At Durban

Winchester Castle


16 February

At Cape Town

Balmoral Castle


16 February

At East London

Master

R Will

J Brackenridge

K Morton

T Kirby

Chief Officer

J Allan

R Gebbie

R Grant

P Ward

Second Officer

P Phillpott

L Mitchell

C Baker

S Godding

Third Officer

S Manson

C Neave

C Turner

A Gladman

Fourth Officer



P Diggins


Cadets

R Ogden

R Volante


R Daniels

C Batty


P McLoughlin

K Laws-Chapman

J Bowles

G Nicol

S Johnson


Radio Officer

R Caine

T Martel

P Whiteford

J Duckworth

Carpenter


G Heron



Bosun

P Dillon

J Marshall

S Dennis

A Pratley

Chief Engineer

P Lovell

A Coutts

T Reay

L Jones

Second Engineer

A Fountain

L Edwards

D Johnson

W Pemble

Jnr Second Engineer

M O’Meara

J Le Vogeur

N Lang

G Anderson

Third Engineer

D Clark

H McKeegan

W McIntyre

J Oakman

Fourth Engineer

R Samuel

M Wilding

E Senviratne

D Blues

Engineer Cadets


G Robertson

A Longham


J McClure



E Evans

J Richardson

A Hamilton

Chief Frig Engineer

R Crowe

J Frost

K Sneddon

A Hornsey

Electrician

M Lamont

T Phipps

G Young

C Tingley

ERS

J Broadwell

P Wellman

A Revie

N O’Bree

Purser Catering Officer

D Martin

A Paterson

T Henshall

L White

Asst PCO


A Whetung

A May

A Robertson

Chief Cook

W Olive

R Hockey

A Goring

R Wilkinson


Union-Castle Line


Clan Line


Bonnieway


17 February

At Amsterdam

Causeway


17 February

En Route to Key West

Master

T Young

D Richards

Chief Officer

J Buttress

P Atkinson

Second Officer

J Stone

M Williams

Third Officer

R Whelan

A Weller

Radio Officer

J Tomlinson

J Cardownie

Bosun

C McVey

J Farquhar

Chief Engineer

J Griffith

J McNeil

Second Engineer

A Windebank

J Bone

Third Engineer

R Pakuza

B Evans

Fourth Engineer

R Lunn

J Powell

Junior Engineer

W Robertson


E Gwatkin

D Smith

Senior Mechanic

G Ball


Electrician

K Thorpe

A Boswell

Chief Cook

H Adams

N Usher


King Line


Other B & C Vessels

Crew List Home Page
Previous PageNext PageHome Page  The Group Register    Email the Site  Crew List Home Page