1968 - September


Mail Service

S.A. Vaal

Left Southampton

6 September

For South Africa

Pendennis Castle

Left Southampton

13 September

For South Africa

Southampton Castle

Left Southampton

20 September

For South Africa

S.A. Oranje

Left Southampton

27 September

For South Africa

Master

N Lloyd

R Cambridge

T Halliday

J P Smythe

Staff Commander

K Barry

D Tourell



Chief Officer

R Dobie

T Geesin

G Trowsdale


Second Officer

P Le Caer

J Madge

J Wise


Extra Second Officer

I Cameron

R Tallack

E Bremner


Third Officer

R Strick

R Clarke-Halifax

A Blackburn


Fourth Officer

C Bagwell

A Hodges



Cadets

J Strabler




P O’Sullivan




A Binder

J Third

G Hannah

G Thomson


Carpenter

W Ross

D Perry

O Griffiths


Bosun

E Wheeler

B Jones

I Barnett


Master-at-Arms

C Cordall

J Corin

R Rogers

R Lloyd



First Radio Officer

J Eager

D Bristow

J Blackwell


Second Radio Officer

R McCormick

G Walker



Third Radio Officer

B Twiddy

I Bell



Fourth Radio Officer

D Vale

J Maxwell



Surgeon

J Marshall

J Latham



Nursing Sister

M Murphy

F Gillies



Chief Engineer

A Mailer

A Forster

A MacIntyre


First Engineer

J Gauld

E Sartori

J Fraser


Second Engineer

J Kerr

S Robson

R Phillips


Extra Second Engineer

T Nessling

S Simpson



Jnr Second Engineer

G Knox

W Griffiths

J Anderson

J Webster

W Ritchie

H Armstrong

B Cook

W Croston



Snr Third Engineer

J Edmonds

G Kirsten



Int Third Engineer

J Jarvis

J McGurdy



Jnr Third Engineer

T Norris

P Marriott



Snr Fourth Engineer

M Goodall

J McKeown



Jnr Fourth Engineer

C Heard

N Rowse



Junior Engineer

R Smith

C Willson

R Tudberry

W Sands

I Roome

A Smith

G Snow

J Berry





D Milne

J Ingram

J Dinsdale





Chief Frig Engineer

G McGregor

A Gurd

S Tyrie


Second Frig Engineer

J Gorrie

H Deyzell



Third Frig Engineer


D Dale



First Electrician

D Thorpe

E Wilson

M Mann


Second Electrician

B Dickson

W Street

J Robertson


Third Electrician

M Watts

A Wink



Fourth Electrician

G Berry

G Yair



Senior Mechanic


M Parsons



Plumber

K Kneller




ER Storekeeper

C Pyne

A Martin

G Barfoot


ER Leading Hand

J Reid



W H Farnan



F Taylor

L Lloyd

W Davies


Chief Purser

A Hodge

W Eastmond



Purser

K Underwood

D Smith



Purser/Catering Officer



R Jones


Purser Catering

G Waugh

A Jenner



Second Purser

C Dellar

M Mears



Second Purser Catering

G McGowan

C Williamson

A Campbell


Third Purser Catering

T Power

N Nussey



Asst Pursers

A Myers

C Brown

M Telford

B Reynolds

A Woodgate




Purser’s Clerks

P Grew

J Merry

J Woodbridge

C Elliott

H Turton

I Govett



Junior Purser Catering


K Hanson



Hostess

A Oelofse

J Paynter



Children’s Hostess

A Ackrill

C Hutchinson



Chief Barman

F Hubbard

J Painter



Storekeeper

P Kelly

M Gunner

J F Paglia

H Dilley



Linen Steward

B Ross

H Turnham



Head Waiter (1st Class)

S Sullivan

C Gyue



First Tourist Steward


R Smith



Head Waiter (Tourist Class)


M Ticehurst



Band Leader

J Gray

C Riley



Laundryman

J Beavis

G Higgins



Chef

L Creed

D Heard

M Martin


Baker

A Brohamer

J Wood



Butcher

A Painter

S Grove



Shopkeeper

S Loveland

B Voller



The Cargo Service


Alice Bowater

Left Ellesmere

17 September

For Charleston

Master

S Grant

Chief Officer

D Grant

Second Officer

J Pearce

Third Officer

C N Isaac

Radio Officer

R Davies

Bosun

J Barnes

Chief Engineer

R Brown

Second Engineer

C Aitken

Third Engineer

E Clutterbuck

Fourth Engineer

J McGrotty

Junior Engineer

R Taylor

Electrician

T Pilling

ERS

E Chalkley

Purser/Catering Officer

L Thomkinson

Chief Cook

M McDonnell

Second Steward

T Murray

Cruise Service

Reina Del Mar

Left Southampton

13 September

Cruising

Master

J James

Chief Officer

K Morton

Second Officer

A McCutcheon

Extra Second Officer

J Howett

Third Officer

J King

Fourth Officer

L Roberts

Carpenter

J Hodkinson

Bosun

T Collett

Master-at-Arms

R Baldock

First Radio Officer

S Harden

Second Radio Officer

F Sharp

Third Radio Officer

M Bentley

Fourth Radio Officer

R Perks

Surgeon

C Howell

Nursing Sister

A Dunne

Chief Engineer

N Ruffell

First Engineer

I Gilg

Second Engineer

R Brown

Extra Second Engineer

G Skinner

Jnr Second Engineer

A Standen

Snr Third Engineer

S Cain

Int Third Engineer

R Preston

Jnr Third Engineer

I Regan

Snr Fourth Engineer

N Bramley

Jnr Fourth Engineer

B Ingram

Junior Engineer

F Davies

Chief Frig Engineer

J Scott

First Electrician

H Windsor

Second Electrician

T Philps

Third Electrician

S Westwood

Fourth Electrician

J Boag

Plumber

A Brewster

ER Storekeeper

J Broadwell

ER Leading Hand

A Paterson

Purser

M Dyer

Cruise Purser

C Rutt

Purser Catering

I Beckett

Second Purser

R Funnell

Second Purser Catering

D Padmore

M Warne (Supy)

Third Purser Catering

W Fleetwood

C Dawkins

Asst Pursers

M Leather

M Wicksteed

C Wilson

Purser’s Clerks

K Adams

H Turton

S Clark

S Brown

Hostess

S McGregor

Children’s Hostess

C Baker

Chief Barman

P Beech

Storekeeper

H Matthews

Linen Steward

B Fitchett

First Tourist Steward

R Chillery

Head Waiter (Tourist Class)

F Mortara

G O Davies

Band Leader

J Shearer

Laundryman

C Shin Wing

Chef

B Eastland

Baker

L Thornton

Butcher

A Kickham

Shopkeeper

H Bean


Clan Line


Clan MacLachlan

Left London

10 September

For E Africa

Clan MacDonald

Left Birkenhead

11 September

For South Africa & Beira

Master

G Rowland

I Williamson

Chief Officer

C Binks

I Currie

Second Officer

A Hall

C Burge

Third Officer

T Alder

G McLaren

Cadets

D Oriatto


Radio Officer

W Hatrick

J Spanner

Carpenter

M Hutcheson

G Murray

Asst Carpenter


R Bentham

Bosun

N Mohammed

D Singh

Chief Engineer

R MacDonald

R Innes

Second Engineer

J Goldsmith

A Eastoe

Jnr Second Engineer

H pate

R Wall

Third Engineer

A Morris

A Bloor

Jnr Third Engineer


W Strefford

Fourth Engineer

L White

W Adams

Jnr Fourth Engineer


D Wilkins

Junior Engineer

M Doohan

P Budd


R Blenkinsop

G Wilkinson

J Williamson

Engineer Cadets

G Stewart

S Porter

N Marsden


Chief Frig Engineer


R Barnett

Second Frig Engineer


J Pannell

Third Frig Engineer


K Wilkinson

Electrician


W Campbell

Second Electrician


I Hogg

ERS

O Ullah

A Bhattacharjee

Purser/Catering Officer

R Judd

W Waldron

Chief Cook

S Basai

S Gomes

Second Steward

A Ali

S Zahid


Argyllshire

Left Rotterdam

12 September

For S Africa & Mauritius

Master

A Palethorpe-May

Chief Officer

G Cooper

Second Officer

I Dale

Third Officer

F Hugo

Cadets

D Petty

P Hunt

Radio Officer

A MacLeod

Carpenter

J Strachan

Asst Carpenter

J Downie

Bosun

S Dey

Chief Engineer

H Busher

Second Engineer

A Clydesdale

Jnr Second Engineer

T Patterson

Third Engineer

D Wilson

Fourth Engineer

G Warrington

Junior Engineer

T Maher

D O’Connell

Engineer Cadets

E Carter

J Doogan

P Ireland

Chief Frig Engineer

L Ball

Second Frig Engineer

R Ashcroft

Third Frig Engineer

J Thornton

Electrician

M Meldon

ERS

B Chakraborty

Purser/Catering Officer

J Harper

Chief Cook

M Ahmad

Second Steward

Gonesh


Scottish Shire Line


King George

Left Machester

17 September

For Persian Gulf

King Alexander

Left London

20 September

For Persian Gulf

Master

A Graham

T Aitchison

Chief Officer

I McAlpine

P MacArthur

Second Officer

J Wignall

S Catton

Third Officer

G Nduto

J Berry

Radio Officer

S Heron

R Maxfield

Carpenter

W Silburn

R Hall

Bosun

K Chowdhury

D Moody

Chief Engineer

J Metcalfe

J Mawhinney

Second Engineer

R McCulloch

J White

Third Engineer

C McGuinn

J Doey

Fourth Engineer

G Falconer

R Gardner

Junior Engineer

E Hesketh

K Wilson

G Mooney

S Hussain

Engineer Cadets

D Ndigwa


Electrician

R Barton

J Lynch

ERS

R Banerjee


Purser/Catering Officer

R Marlowe

D Trillick

Chief Cook

S Sardar

J O’Neil

Second Steward

Gora

R Berry


King Line


Bowater Steamships


Union-Castle / Safmarine


Union-Castle Line

Crew List Home Page
Previous PageNext PageHome Page  The Group Register    Email the Site  Crew List Home Page