1977 - February


The Cargo Service

The Refrigerated Cargo Service

The Bulk Cargo Service

The Mail Service


Good Hope

Castle

Left Southampton

4 February

For South Africa

S.A.

Vaal

Left Southampton

18 February

For South Africa

Master

W Howson

R McA Thomson

Staff Commander


E Talbot

Chief Officer

C Walgate

H Jones

Second Officer

J Hughes

B Richmond

Extra Second Officer

P Simpson

A Neville

Third Officer

I Ward

B Smith

Fourth Officer


A Commerford

Cadet

P Evans

S Harris

M Radford

P Hemer



Carpenter


R Walker

Bosun

E Petty

H Dilley

Snr Master-at-Arms


E Jaffray

Jnr Master-at-Arms


V Hood

First Radio Officer

R Mercer

R Hough

Second Radio Officer


W MacIntosh

Third Radio Officer


A Willis

Fourth Radio Officer


P Rushworth

Surgeon


M MacNamara

Nursing Sister


K Burrow

Chief Engineer

J Hughes

R Crook

First Engineer

J Hughes

E Sartori

Second Engineer

J Dunphy

J Field

Jnr Second Engineer

W Croston

G Moore


D Smithson

R Hurst

J Grieve (Extra)

Extra Third Engineer


D Hayes

D Dawson

Jnr Third Engineer


N Lindsay

Int Fourth Engineer


S Hall

Jnr Fourth Engineer


A Sutherland

Junior Engineer

G Waters

P Roberts

M Taylor



M Gibson

I Ramsay

M Crane

B Carlyon

R Barnes

Engineer Cadets

V Lovell

C Driver

D Braithwaite


Chief Frig Engineer

J Ringshaw

S Tyrie

First Electrician

T Stallard


D Thorpe

D Arnold

Second Electrician

D Yeandle

A Reid

Third Electrician


M Coupe

Fourth Electricians


A Sneddon

Senior Mechanic

B Morgan

D Clarke

W Ditch

P Grigg



Plumber


M McArthur

ER Storekeeper

D Woodford

G Lothian

ER Leading Hand


R Cutler

Chief Purser


A Hodge

Cruise Purser


J McFadyen

Purser


C Dellar

Chief Purser Catering

R Jones


Asst PCO

C Penny


Purser Catering


W McGrady

Second Purser


P Shallcross

Second Purser Catering


W Fleetwood

Extra Second Purser Catering


K Hanson

Third Pursers


D Sutton

D Tooze

Junior Pursers


F Sutton

P Robertson

Children’s Hostess


J Nelson

Chief Barman


F Hubbard

Storekeeper


A Haymes

Linen Steward


C Bosman

Head Waiter (1st Class)


C Gyue

Band Leader


N Gray

Laundryman


R Allen

Chef

C Hutchings

P King

Second Steward

A Sealey


Baker


A Brohamer

Butcher


R Martin

Shopkeeper


J Burton


Clan

Alpine

16 February

En Route to Zanzibar

Clan

Grant

16 February

En Route to Cape Town

Clan

MacIndoe

16 February

En Route to Ascension Island

Clan

MacIlwraith

16 February

En Route to Port Said/Suez

Master

R Simmons

R Lofts

T Roberts

C Gowans

Chief Officer

R Mennell

J Inniss

G Mobbs

M Gardner

Second Officer

K Maltby

N Carborn

C Parkinson

N Smith

Third Officer

R Sisson

P Hooper

M Weston

P White

Cadets

P MacLeod

D Yates


G McEwan

C Namurach


S Collins

S Mwedekell

K Jammallen

J Dix

A Reading

D Oliver

Radio Officer

K Watkins

C Nicholson

S Brett

G Stone

Carpenter

G Radford

P Jacobs

H McCourt

R Turner

Bosun

Noorhossain

B Rahman

H Ahmed

P Biswas

Chief Engineer

J O’Donnell

J Shepherd

J Smith

A Kenny

Second Engineer

J Nesbitt

G Michael

K Thibbotwmunwe

W Taylor

Jnr Second Engineer

K Euridge

R Short

G Greer

P Miller

Third Engineer

A Kelner

M Stevenson

I O’Rourke

A Wight

Fourth Engineer

J Young

A Baron

G Clark

S Witherden

Junior Engineer

A Mawdsley


G Lindfield

P Stearne

R Algie

D Skipper

B Middler

A Netherton

Engineer Cadets

N Hayes



C Broadhead

S Buckingham

A Fairclough

D Nicholson

B Wappier

N Ward

J MacMillan

D Hughes

D Ronald

Electrician

B Tucker

S Bogle

R Collins

P Richards

ERS

Falizall

Serajul Hoq

A Huq

R Sarkar

Purser Catering Officer

N Burgess

I Hurst

M Telford

A Robertson

Asst PCO


E Thomas



Chief Cook

Ramhari

S Peerera

A Gomes

Lachman


Clan

MacGillivray

16 February

En Route to Cape Town

Clan

MacInnes

16 February

At Nacala

Clan

MacIntosh

16 February

En Route to Cape Town

Clan

MacIver

16 February

At Mauritius

Master

S Hay

R Todd

W Davidson

R Fullarton

Chief Officer

A Blackler

S Ivey

R Head

M Baker

Second Officer

D King

T Tye

J Dingle

D Mugalu

Third Officer

J Sweetman

A Welcome

J Graham

M Birch

Cadets

G Holland

S Hooper


L Laugher

J Saire

B Barasa

K Lee



R Mathews



Radio Officer

R Dixon-Carter

M Hearle

J Dawson

G Stainthorpe

Carpenter

D Drew

H Hale

M Sullivan

L Caisley

Bosun

M Ali

Mofizullah

S Ghosh

D Banerjee

Chief Engineer

R Marshall

I Laing

J Duncan

L Sanders

Second Engineer

P Borley

R Conibeer

G Newns

L Gomeze

Jnr Second Engineer

R Rutherford

A Roberts

A Smith

R Watt

Third Engineer

J Donald

A Wylie

T Dunlop

R Fido

Fourth Engineer

J Baines


J Moncur

F Fairhurst

Junior Engineer

S Procter


E Roxburgh

P Taylor

M Chick

S Hopkins

M Lyons

T Chick

Engineer Cadets

D Forbes

M Fortescue

W Shaw


I Errington


N Campbell


Electrician

T Ludlow

J Morse

L Darcy

J Semple

ERS

A Rashid

N Ali

R Mookherjee

B Chakraborty

Purser Catering Officer

J Foley

M Bridgeman

G McGowan

W Morris

Chief Cook

Y Mallick

L Gomes

B Gomes

S Rahman


Clan

Malcolm

16 February

At Mombasa

Clan

Menzies

16 February

At Durban


Bonniway

17 February

At Amsterdam


Causeway

17 February

En Route to Key West

Master

W McFarland

G Charleson

T Young

D Richards

Chief Officer

J Simpson

F Murray

J Buttress

P Atkinson

Second Officer

T Roddis

W Ouko

J Stone

M Williams

Third Officer

R Dunn

P Wobbaka

R Whelan

A Weller

Cadets

R Steel

S Mortimore

C Brown

I MacAnna



Radio Officer

P Boyle

A MacLeod

J Tomlinson

J Cardownie

Carpenter

S Gray

L Murphy



Bosun

S Dey

D Chatterjee

C McVey

J Farquhar

Chief Engineer

D Mawby

H Aimer

J Griffith

J McNeil

Second Engineer

P Manuelpillai

A Bloor

A Windebank

J Bone

Jnr Second Engineer

J Ingram

I Mana



Third Engineer

G Etherson

T Usher

R Pakuza

B Evans

Fourth Engineer

G Sinclair

K Jethwa

R Lunn

J Powell

Junior Engineer

W Bound

R Roberts

P Dawe

G Foot

W Robertson


E Gwatkin

D Smith

Engineer Cadets

P Hacking

G Doe

R Hodgson

M Taylor

G Thomson

J MacGillivray

I Wilson

P Senneck



Senior Mechanic



G Ball


Electrician

R Kelley

A Dawson

K Thorpe

A Boswell

ERS

A Acharjee




Purser Catering Officer

C Haysom

J Jones



Asst PCO

T Clark

M Boyle



Chief Cook

Sk Ghuirm Panjatan

H Nalk

H Adams

N Usher


Dover

Castle

16 February

At Durban

Kinpurnie

Castle

16 February

At Durban

Winchester

Castle

16 February

At Cape Town

Balmoral

Castle

16 February

At East London

Master

R Will

J Brackenridge

K Morton

T Kirby

Chief Officer

J Allan

R Gebbie

R Grant

P Ward

Second Officer

P Phillpott

L Mitchell

C Baker

S Godding

Third Officer

S Manson

C Neave

C Turner

A Gladman

Fourth Officer



P Diggins


Cadets

R Ogden

R Volante


R Daniels

C Batty


P McLoughlin

K Laws-Chapman

J Bowles

G Nicol

S Johnson


Radio Officer

R Caine

T Martel

P Whiteford

J Duckworth

Carpenter


G Heron



Bosun

P Dillon

J Marshall

S Dennis

A Pratley

Chief Engineer

P Lovell

A Coutts

T Reay

L Jones

Second Engineer

A Fountain

L Edwards

D Johnson

W Pemble

Jnr Second Engineer

M O’Meara

J Le Vogeur

N Lang

G Anderson

Third Engineer

D Clark

H McKeegan

W McIntyre

J Oakman

Fourth Engineer

R Samuel

M Wilding

E Senviratne

D Blues

Engineer Cadets


G Robertson

A Longham


J McClure



E Evans

J Richardson

A Hamilton

Chief Frig Engineer

R Crowe

J Frost

K Sneddon

A Hornsey

Electrician

M Lamont

T Phipps

G Young

C Tingley

ERS

J Broadwell

P Wellman

A Revie

N O’Bree

Purser Catering Officer

D Martin

A Paterson

T Henshall

L White

Asst PCO


A Whetung

A May

A Robertson

Chief Cook

W Olive

R Hockey

A Goring

R Wilkinson


King

Alfred

16 February

At Virgin Islands

King

George

16 February

En Route to New Orleans

King

Richard

16 February

En Route to Tubarao

King

William

16 February

En Route to Hampton Roads

Master

S Grant

P Byrne

E Owen

A Sillars

Chief Officer

R Milne

D Funnell

O Barnsley

P Kemp

Second Officer

D Rae

P Best

J Patience

J Barton

Third Officer

P Mbiriri

N Jones

S Milnes

D Thomson

Cadets

J Millican

R Porter

S Bennett


T Northage


P Whyte

G Kidd

Radio Officer

J Maxwell

J Chalkley

J Walker

W Latus

Carpenter



A Kerr


Bosun

R Hansen

J Seymour

M Subba Rao


Chief Engineer

P Wilkinson

L German

K Talbot

G Kennedy

Second Engineer

A Baker

J Chesters

A Dent

D Andrews

Jnr Second Engineer

G Wincott


J McCormac

W Ogilvie

D Parnell


I Cowley


Third Engineer

B Kelly


A Derbyshire

N White

Fourth Engineer




I Cowley

J Doyle

Junior Engineer

A Coleman


P Stow

D Ellison


H McColl


Engineer Cadets

R Kasher

M Rouse

M Adams


M Hurst

S Fell

S Knapp


Senior Mechanics

D Pape

M Hunt



K Richards


Electrician

R Rennie

J Anderson

F Fletcher

N Miller

Purser/Catering Officer

A Morton

S Hendricks

P Robbins

D Livesey

Chief Cook

A Stacey

D Prescott

Prohlad

R Welland

Second Steward

P Stannard


D Baker



I Anderson

D Gillham

Crew List Home Page
Previous Page Next Page Home Page   The Group Register     Email the Site   Crew List Home Page