1976 - August


The Bulk Cargo Service

The Mail Service


S.A.

Vaal

Left Southampton

6 August

For South Africa

Andalucia

Star

Left Southampton

13 August

For South Africa

Southampton

Castle

Left Southampton

20 August

For South Africa

Master

R McA Thomson


M N Ure

Staff Commander

K Bennett



Chief Officer

H Jones


W McCarthy

Second Officer

W Brown


M Brown

Extra Second Officer

B Richmond


M Negus

Third Officer

R Whitehead


R Chadney

Fourth Officer

K Oakes


N Jones

Cadet

G Spires

P Hemer


D Boniface


Carpenter

R Walker



Bosun

A Weaver


L O’Neill

Snr Master-at-Arms

W Deckham



Jnr Master-at-Arms

M Caley



First Radio Officer

R McCormick


D Galbraith

Third Radio Officer

A Wilis



Fourth Radio Officer

A Hall



Surgeon

T Watford



Nursing Sister

K Burrow



Chief Engineer

R Crook


A MacIntyre

First Engineer

W Maitland


W Chirnside

Second Engineer

R Smith


L Ord

Extra Second Engineer

S Back



Jnr Second Engineer

W McCarthy

M Davies

C Richards


A Dent

K Hislop


Int Third Engineer

J Fisher



Jnr Third Engineer

I Margetson



Int Fourth Engineer

W Williams



Jnr Fourth Engineer

A Sutherland



Junior Engineer

B Kear

R Barnes

M Foster

A Coleman

G Putnin

S Martin


S Evans

A Graham

A Weir




Engineer Cadets



R Bendall

S Knapp

Chief Frig Engineer

S Tyrie


L Block

Second Frig Engineer

W Patterson



First Electrician

D Thorpe


E Wilson

Second Electrician

T Phipps


A Pengelly

Third Electrician

D Tyler



Fourth Electricians

M Coupe



Senior Mechanic

R Wright




D Pape

W J Symons

G Ball

ER Storekeeper

C Cotterhill


T Andrews

ER Leading Hand

R Cutler



Chief Purser

M Dyer



Cruise Purser

M Mears



Purser

C Dellar



Chief Purser Catering



A Robertson

Asst PCO



C Hobson

Purser Catering

W McGrady



Second Purser

G Cartwright



Second Purser Catering

R Taylor



Third Pursers

A Donald

D Sutton



Junior Pursers

J Bonner

A Read



Hostess

J Nelson



Chief Barman

F Hubbard



Storekeeper

J Hunt



Linen Steward

C Bosman



Head Waiter (1st Class)

C Gyue



Band Leader

N Gray



Laundryman

R Allen



Chef

H Laight


M Martin

Second Steward



L Morgan

Baker

A Brohamer



Butcher

A Painter



Shopkeeper

C Tyler

J Bottle

B Rolfe




Clan

Grant

27 August

En Route to Port Said

Clan

Alpine

27 August

At Amaan/Jordan

Clan

MacNab

27 August

En Route to Dar es Salaam

Clan

MacNair

27 August

At Beira

Clan

Malcolm

27 August

At Aden

Master

R Lofts

P Rewell

R Simmons

W Howson

A Terras

Chief Officer

M McMillan

P Austin

E Martin

T Alder

P Fawcett

Second Officer

R Coleman

C Wood

M Marsh

P Ashcroft

N Hughes

Third Officer

B Marks

R Black

T Roddis

K Maltby

R Dunn

Cadets

M Hamilton

E Swale


P McLoughlin

H Robertson


A Watkins




R Steel

S Mortimer

D Le Boutillier

Radio Officer

C Nicholson

K Watkins

R Taylor

C Daniel

H Mitchell

Carpenter

D Muirhead

G Radford

T O’Leary

A Hinks

S Gray

Bosun

B Rahman

A Huq

J Chakraborty

S Chakraborty

S Dey

Chief Engineer

J Shepherd

A Stoddart

L Brown

A Lawson

M McDougall

Second Engineer

G Michael

B Cooper

R Ellett

P O’Brien-Hill

P Gillies

Jnr Second Engineer

D Ndwiga

A Clydesdale

G Wallwork

R French


Third Engineer

J Fisher

A Kelner

F Dyson

R Whitehead

J Dinsdale

Fourth Engineer

D Parnell

M Close

D McGregor

M Ritch

G Sinclair

Junior Engineer

D Barton

D Nutt


T Foley



P May

I Reid


R Algie

D Edward


H Fitzpatrick

D Talbot

R Roberts

Engineer Cadets

A Fairclough

C Broadmead

S Buckingham



N Hayes

M Adams





P Cross

A Rose

I Morrison



P Hacking

R Hodgson

M Taylor

G Doe

I Wilson

Electrician

W Hickingbottom

D Graham

K Mulvaney

T Higginson

W Kelly

ERS

S Hoq

Amitullah

S Goswami

B Chowdhury

A Acharjee

Purser Catering Officer

D Shotter

J MacInnes

B Williams

G Clark

C Haysom

Chief Cook

Peerera

Gora

M Yeasin

J Gomes

G Panjatan


Clan

MacIntosh

27 August

En Route to Cape Town

Clan

Menzies

27 August

En Route to Madras

Clan

Ranald

28 August

En Route to Port Elizabeth


Bonnieway

28 August

En Route to Constanza

Master

L Bainton

A MacIntyre

N Wray-Cook

J Caley

Chief Officer

R Head

D McWilliam

A Norman

F Yeulett

Second Officer

J Dingle

C Bunyan

P Wakeling

D King

Third Officer

A Cox

J Stone

K White

D Lewington

Fourth Officer

R Bacon


A Hill


Cadets

R Mathews

K Lee

P Hall

E Williams



J Laugher

R Volante



Radio Officer

A Martin

N McKinven

E Kelly

D McLean

Carpenter

H Starkie

J Matchett



Bosun

S Ghosh

A Bhowmick

P Dillen

D Ellis

Chief Engineer

A Eastoe

W Nicholls

R Welch

A Russell

Second Engineer

D Wood

J Miller

J Dumphy

L Gomeze

Jnr Second Engineer

P Wickremansinghe

C McGrotty

T Griffin


Third Engineer

R Baker

D McL Wilson

J Linton


Fourth Engineer

J Moncur

S Harris

R Samuel

N White

Junior Engineer

I Mutch

R Kemp


B Hardy

J Walker



P Hastings

P Stow

B Middler

Engineer Cadets

A Mandsley

A Newell

I Errington


M Jones

A Grieves

A Jones


Electrician

B Tucker

B Skyner

J Fernandey

K Thorpe

ERS

R Mookerjee

A Dhar

D Evans


Purser Catering Officer

D Sinton

A Morton

G Waugh


Asst PCO


J Robertson



Chief Cook

B Gomes

A Monaf

A Stacey

B Hooper



Causeway

20 August

En Route to Durban

Clan

MacGillivray

26 August

At Port Elizabeth

Clan

MacIndoe

26 August

En Route to Port Said

Clan

MacIver

26 August

At Durban

Clan

Graham

27 August

En Route to Manchester

Master

B Biggs

T Aitchison

T Roberts

R Fullarton

S Hagan

Chief Officer

P Atkinson

J Innis

G Mobbs

M Baker

D Innes

Second Officer

R Speight

D Hawker

C Parkinson

D Magalu

S Cobley

Third Officer

S Milnes

A Aston

M Weston

M Birch

A Barton

Cadets


S Gates

I Dearie

R Porter

J Primrose

N Brown

M Hill

S Hooper


Radio Officer

J Duckworth

J Paterson

H Chesters

G Stainthorpe

P Taylor

Carpenter


A O’Donnell

J Gibbons

L Caisley

R Hill

Bosun

R Vagg

A Ahmed

Ibadullah

D Banerjee

M Meah

Chief Engineer

P Wilkinson

W Ogg

J Ward

J Cochrane

R Marshall

Second Engineer

B Akkerman

R Pyke

K Thibbotumune

J Kernick

J Rowett

Jnr Second Engineer


K McLarty

C Aitken

B Hargraves

N MacKenzie

Third Engineer

L Atkinson


D Keith

B Crockford

W McIntyre

Fourth Engineer

R Lunn

G Nordon

G Zimber

D Cadenhead

R Tickner

Junior Engineer


W Harston


B Shepherd

M Lover

D Chalker

W Robertson

J Reid

P Williams

Engineer Cadets


G Milne

T Dobbie


N Ward

B Merryweather

J McGillivray

C Scriven

N Campbell


P Raymond



Electrician

M Mannan

P Bennett

A McIntee

F O’Hare

P Lake

ERS


A Majid

A Ali

B Chakraborty

J Allam

Purser Catering Officer


D Duff

P Glass

W Morris

W MacMillan

Chief Cook

I Alderson

B Mian

A Costa

S Rahman

Minoo

The Cargo Service


King

George

26 August

At Antwerp

King

Alfred

28 August

En Route to

Key West for orders

King

Charles

26 August

En Route to

Richards Bay

Master

R Miller

G Beaumont

I Shearer

Chief Officer

A Flenley

I Currie

H Cameron

Second Officer

S Renfree

N Caborn

I Scott

Third Officer

J Pink

P Mbiriri

S Cant

Fourth Officer


P Monks


Cadets

I McCanna

D Oliver

R Kirkby


S Harvey


Radio Officer

J Blackwell

D Oakden

J Wright

Bosun

D Collins

R Hansen

H Dilley

Chief Engineer

L German

K Talbot

R Hayton

Second Engineer

J McMinn

J Stoodley

R Nelson

Jnr Second Engineer

E Pirie

A Handford

T Richards

Third Engineer

B Smith

L Saldanha

A John

Fourth Engineer



R Mennie

Junior Engineer



J Zanre

C Gray

Engineer Cadets

N Reed

I McClure

D Braithwaite

M Love

A Fell


Senior Mechanics

W Baker

G Risoli

W Ditch

P Grigg

K Richards

B Morgan

I Love

H Lees

P Freeman

Electrician

A Moir

D Tucker

T Robson

Purser/Catering Officer

O Kelly

N Proctor

P MacCormick

Chief Cook

H Adams

K Jackson

B Price

Second Steward

C Alexander

S Sweet

B Lambden


King

James

28 August

En Route to

Cape Town

King

Richard

28 August

En Route to

Gijon

King

William

28 August

En Route to

Port Hedland

Master

M Whiteley

E Owen

A Sillars

Chief Officer

P MacArthur

B Bougourd

J Wilcock

Second Officer

N Crockett

J Price

B Ross-Smith

Third Officer

R Sisson

I Ward

S Godding

Fourth Officer


R White


Cadets

C Edwards


M Radford


S Bennett


Radio Officer

J Thomlinson

P Dixon-Carter

P Heredge

Carpenter


D Drew


Bosun

C Hood

M Subba

J Farquhar

Chief Engineer

A Brudenell

P Snaddon

G Kennedy

Second Engineer

P Manuelpillai

K Wilson

J Bell

Jnr Second Engineer

A McKirdy

J Logan

S Fitzpatrick

Third Engineer

S Robb

J Robinson

T Weir

Fourth Engineer

R Cuthbert


A Carruthers

Junior Engineer

S Proctor

R Bush

D Smith


S Reid

R Rhodes


Engineer Cadets

W Johnstone


W Shaw

G Thomson


Senior Mechanics



M Kelly

Electrician

J De Haan

D Bowskill

D Allan

Purser/Catering Officer

J Croston

D Nixon

D Howell

Chief Cook

N Usher

Prohlad

S Hodder

Second Steward

D Hughes


C Fielding

Crew List Home Page
Previous Page Next Page Home Page   The Group Register     Email the Site   Crew List Home Page