1976 - April


The Mail Service


Windsor

Castle

Left Southampton

9 April

For South Africa

Good Hope

Castle

Left Southampton

15 April

For South Africa

Master

P St Q Beadon

M N Ure

Staff Commander

W Pritchard


Chief Officer

P Brown

J MacAuley

Second Officer

P Best

J Price

Extra Second Officer

C Parkinson

J Hughes

Third Officer

F Mack

J Broughton

Fourth Officer

M Brook

R Dunn

Extra Fourth Officers

T Culpin


Carpenter

P Bell


Bosun

B Jones

E Petty

Snr Master-at-Arms

G Leach


First Radio Officer

R Whitaker

J Walker

Second Radio Officer

R Perks


Third Radio Officer

D Wakeford


Fourth Radio Officer

S Brett


Surgeon

J Latham


Nursing Sister

H Tinker


Physiotherapist

C Nowacki


Chief Engineer

S Harron

J Bunney

First Engineer

A Garside


Second Engineer

D Warren

J Austermuhle

Extra Second Engineer

N Rattenbury


Jnr Second Engineer

G Knox

S Dick

A Marriner

P Coultas

Snr Third Engineer

R Hislop


Extra Third Engineer

R Hurst


Int Third Engineer

I Hutton


Jnr Third Engineer

A Richardson


Snr Fourth Engineer

I Bowman


Int Fourth Engineer

M Fishlock


Junior Engineer

P Taylor

B Shepherd

D Shaylor

G Coppock

W Moule

G Potter

R Kemp

E Roxburgh

G Upham




Engineer Cadets


R Bath

B Wheeler

T Rockett

Chief Frig Engineer

S Tyrie

R Crowe

First Electrician

G Forrester

T Stallard

Second Electrician

M Scrivens

D Quick

Third Electrician

S Peacock


Fourth Electricians

D Yeandle


Jnr Fourth Electrician

J Brzezinski


Senior Mechanic

P Grigg


D Clarke

A Doctor

Plumber

A Wootton


ER Storekeeper

G Wan

G Lothian

ER Leading Hand

R Cutler


Chief Purser

O Parry-Williams


Cruise Purser

C Rutt


Purser

K Underwood


Chief Purser Catering


R Jones

Asst PCO


C Penny

Purser Catering

W Fleetwood


Second Purser

D Mason


Second Purser Catering

C Murray


Extra Second Purser Catering

K Dixon


Third Pursers

P Robertson

A Whitehouse

M Fletcher


Third Purser Catering

B Turner


Extra Third Purser Catering

B Lewis


Junior Pursers

R Cations

R Harris

R Dowden

C Martin


Children’s Hostess

J Bonner


Chief Barman

P Beech


Storekeeper

A Haymes


Linen Steward

K Finch


Head Waiter (1st Class)

W Miller


Head Waiter (Tourist)

R Skevington


Band Leader

J Skene


Laundryman

J Sumpton


Chef

B Eastland

C Hutchings

Second Steward


A Sealey

Baker

J Leslie


Butcher

D Cullinan


Shopkeeper

J Meehan


Certificates


First Mate’s Certificate

Second Mate’s Certificate

Deck and Radio Officers

D Magalu



A Barton

M C Birch

J Patience

D M Rae

A M Robinson

J Stone


To Third Officer

To Radio Officer

Deck  and Radio Officers

A Barton

M C Birch

J Patience

D M Rae

A M Robinson

J Stone

M J Hearle

J P Sharpley

R Taylor

Promotions


To Second Engineer

To Third Engineer

To Fourth Engineer

To Junior Engineer

Engineer Officers

M J O’Meara



W Harding

R Rutherford

J D Stewart

F J Fairhurst



W J Harris

M I Nichola

G Upham


1st Class

Endorsement

1st Class Motor

Certificate

2nd Class Motor

Certificate

T 4 Electronics

Engineer Officers

A Fountain


P Manuelpillai

M J O’Meara


J Grieve

W Harding

R Rutherford

D Bowskill



Crew List Home Page
Previous Page Next Page Home Page   The Group Register     Email the Site   Crew List Home Page