1975 - December


The Cargo Service

The Bulk Cargo Service


Clan

Menzies

At

Cape Town

Clan

Malcolm

At

Cape Town

Clan

MacInnes

At

Mauritius

Clan

MacIntyre

At

Walvis bay

Clan

MacIntosh

At

Mombasa

Master

A MacIntyre

A Terras

R Todd

R Cawdery

L Bainton

Chief Officer

J Innis

P Fawcett

S Ivey

A Hodges

R Smith

Cadet Training Officer


I Cuthbertson




Second Officer

P Simpson

P Manning

M Keast

K Bark

H Kessler

Third Officer


D Roberts

M Handschell


R Hamilton

Fourth Officer

R Sisson

B Bialoszenski


K James


Extra Fourth Officer




S Alsop


Cadets

C Arnold











A Brooke

D Edward-Jones

K Green

D Jackson

P Seviour

C Farrar

D Harvey-Newell

M Scott

N Brown

K Hoare

H Robertson

D Oliver

I Shillitoe

D Bryon

S Harris








P Evans

P Wilson

G Holland

C Brown

J Primrose

G Seal

J Millican





P O’Brien

J Pook

M Hamilton

P Hall








Radio Officer

D Oakden

A MacLeod

J O’Neil

A Taylor

R Wheeler

Second Radio Officer




P Boyle


Carpenter

S Gray

M Sullivan

B Paton

L Murray

G Heron

Bosun

H Nath

A Bhowmick

H Rashid

Shafuillah

B Sarkar

Chief Engineer

R Hayton

M McDougall

I Laing

G Kennedy

J Duncan

Second Engineer

K Thibbotunuwe

H Dowding

R Conibeer

L Edwards

J Colbe

Jnr Second Engineer

J Ingram

H Fitzpatrick

L Atkinson

J Stephens

B Hargreaves

Third Engineer

P Hollingsworth

M O’Connell

H MacKegan

G Etherson

A Cantrill

Fourth Engineer

K McLarty

K Jethwa

T Coutts

A Handford

D McGregor

Junior Engineer

M Strankowski

M Gibbon

C Hughes

P Thornton

B Wright

C Thompson

E Watkin


M Whitelaw

I Mutch

Engineer Cadets

A Mawdsley



A MacLean

B Bannister

Electrician

R Venman

P Pepper

R Dixon

J Semple

B Tucker

Second Electrician


A Sneddon




ERS

A Das

A Dhar

A Nabi

A Hussain

M Munum

Purser Catering Officer

H Cryer

I Hurst

N Target

P Glass

L White

Asst PCO


D Grant



M Telford

Chief Cook

Lachman

A Manaf

Sk Bisai

J Gomes

M Madani


Clan

Alpine

At

Port Said

Clan

Grant

At

Shatt-Al-Arab

Clan

MacGillivray

At

Durban

Clan

MacIlwraith

At

Port Said

Clan

MacIver

At

Walvis Bay

Master

M Whiteley

R Lofts

H Thorn

A Graham

R Fullarton

Chief Officer

R Ward

M McMillan

R Milne

B King

J Simpson

Second Officer

T Whittaker

R Gribble

R Hanratty

J Ikolust

S Jackson

Third Officer

D Harris




D Bradley

Fourth Officer


A Gladman

N Dodson

C Precious


Cadets

C Batty

C Thompson



C Neave

I MacAnna



C Lucas-Goudie

J Sweetman

P Gamble


D Boniface

C Namurach

S Mwedekeli

J Ochola


Radio Officer

D Withers

D Gibbs

J Paterson

G Stone

T Willis

Carpenter

G Radford

L Caisley

A Jones

R Turner

J Richardson

Bosun

G Debnath

M Rao

B Roy

N Sarkar

M Ali

Chief Engineer

J O’Donnell

J Shepherd

J Sanders

I Cochrane

L Doyle

Second Engineer

C Willey

G Michael

R Pyke

H McEwan

D Johnson

Jnr Second Engineer

D Wood

E Pirie

N Kibui

M Hattersley

W Irvine

Third Engineer

E Poate

P Jackson

M Walker

T Usher

E Cordell

Jnr Third Engineer




R Cuthbert


Fourth Engineer

A Carruthers

B Nicholson

C Gray


D Barber

Junior Engineer

T Chick


D Craven

R Algie

T Onions


H Rattray

S Evans

B Middler

H McColl

Engineer Cadets

D Barton

D Nutt

C Grover

N Goodhew

J Argent




Chief Frig Engineer



J Ashlin



Electrician

P Lake

K Wylie

N Allen

W Kelly

A Dawson

ERS

D Biswas

R Sarkar

H Das

B Chakraborty

A Majid

Purser Catering Officer

J McInnes

R Bowtell

J Godwin

G Chadwick

B Williams

Chief Cook

Bassoo

A Hamid

S Joseph

Peeroo

A Haque


Clan

MacGregor

At

Port Said

Clan

Graham

At

Ascension

Clan

MacIndoe

At

Cape Town

Clan

Ranald

At

Birkenhead

Master

J Currie

S Hagan

T Roberts

N Wray-Cook

Chief Officer

M Jackson

A Rapkin

C Bagwell

J Allen

Second Officer

A Mohamed

R Speight

A Snell

A Norman

Fourth Officer

I Warrington

S Thomas


A McCulloch

Cadets

B Holman

B Barrasa

J Saire

B Dalziel

G Kidd


J Dix



J McWhirter



Radio Officer

P Heredge

H Mitchell

E Kelly

R Laine

Carpenter

L Cartney

R Hill

A Kerr


Bosun

S Ali

Ashrafullah

Ibadullah

P Dillon

Chief Engineer

L Holland

W McDermott

J Smith

T Drakard

Second Engineer

P Andrews

J Rowett

C Small

J Dunphy

Jnr Second Engineer

T Paterson

K Euridge

V Hamilton

A Milne

Third Engineer

D Clark

K Holmes

F Dyson

J Linton

Fourth Engineer

G Clark

A Baron

? Fairhurst

C Wharf

Junior Engineer

R Roberts


J Reid

J Zanre

A Pennie

R Rowe


Engineer Cadets




J Rogers

B Wattling

Electrician

M Lamont

L Darcy

F O’Hare

A Roberts

ERS

A Qadir

M Ali

A Ali

D Evans

Purser Catering Officer

P Reynolds

T Henshall

J Jones

D Martin

Chief Cook

Enayatullah

Sk Sirajuddin

A Costa

A Stacey


Clan

MacLay

At

Durban

Clan

MacLean

At

Genoa

Clan

MacLaren

At

Cochin

Master

G Simmons

A Cruikshank

W McFarland

Chief Officer

J Mortimer

C Finch

G Mobbs

Second Officer

N Caborn

R Lewis

J Miller

Third Officer



A Weller

Fourth Officer

P Diggins

P Hickmott


Cadets

C Waters

K Lee

T Northage

S Hooper

M Ashford


Radio Officer

F Wallace

D Bissett

A Sawyer

Carpenter

F Lynch

P McDermott

J Gibbons

Bosun

S Huq

M Afzal

A Hamed

Chief Engineer

D Mawby

J Griffith

W Nicholls

Second Engineer

Widebank

J Sutherland

P Jones

Jnr Second Engineer

S Fitzgerald

J Young

D Howell

Third Engineer

L Saldanha

R Fido

G Henderson

Fourth Engineer

R Lunn

D Ellison

D Cadenhead

Junior Engineer

J Wilson

S Proctor

G Bird

G Beattie

N Lawson

W George

Electrician

B Skyner

A Wilson

R Kelly

ERS

S Haque

M Dey

A Majid

Purser Catering Officer

B Trubody

G McGowan

R Howels

Chief Cook

A Dewar

S Zoha

B Mian


King

George

At

Port Cartier

King

William

At

Mizuchima

King

Charles

At

Norfolk

King

James

At

Piombino

Master

R Miller

A Sillars

T Young

G Trowsdale

Chief Officer

D Funnell

P Kemp

H Edwards

R Dobie

Second Officer

C Lisher

D Hawker

N Negus

J Hughes

Third Officer

A Neville

P Middleton

P Harrison

T Edmonds

Cadets

J Laugher

D Williams

P MacLeod

G McEwan

Radio Officer

P Wakeford

C Daniel

M Braime

P Hammond

Bosun

J Acheson

R Hansen

R Vagg

W Wright

Chief Engineer

A Russell

P Wilkinson

R Phillips

A Brudenell

Second Engineer

J Bell

J Bone

A Baker


J Cruttwell


G Herd


Jnr Second Engineer

G Anderson

G Newns

T Torbett

K Hislop

Third Engineer

W Ogilvie

G Newman

J Gladwin

A Derbyshire

Fourth Engineer

G Sinclair

R Mennie

A Chivers

G Wincott

Junior Engineer

E Roxburgh

M Lover

R Rhodes

J Walker

P Williams

P Hastings

P Archer

B Shepherd

Engineer Cadets



G Massie

R Bath

Senior Mechanics

M Kelly

G Broadbent

K Wilkinson

D Farrer

E Hughes

D Pape

H Lee

K Cartwright

J Tague

W Lawler-Ditch

G Longman

R Wright

Electrician

F Fletcher

J De Haan

A Boswell

O Clipstone

Second Electrician

P Rodnell




Purser/Catering Officer

J Croston

D Howell

G Hendricks

K McGinty

Chief Cook

I Robertson

N Usher

W Olive

R Wilkinson

Second Steward

D Hughes

D Merling

A Pennell

D Stanner

Asst Stewards

T Brown

P Flanagan

K Jones


D Scott

M Kemp

B Attwood

C McDougall

D Dunn




D Bubb

J Holmes



Certificates


Master’s Certificate

First Mate’s Certificate

Deck and Radio Officers

C Bagwell

A Norman


To Master

To Chief Officer

To Third Officer

Deck  and Radio Officers

A Cruikshank


A Mellon


D Bradley

N Dodson

T Edmunds

J Pink

Promotions


To Second Engineer

To Jnr Second Engineer

To Third Engineer

To Fourth Engineer

To Junior Engineer

To Chief Electrician

To Second Electrician

To Third Electrician

Engineer Officers

H Dowding

B Hiney

J Kibela









A Dent

P Coultas

M Jary









T Clarkson

E Cordell

A Kelner

L Saldanha

A Walker

R Wills






I Balmer

K Bunn

A Chivers

M Close

M Grime

D McCulloch

J McGregor





A Newcombe

B Nicholson

G Nordon

D Todd

G Wincott

S Witherden






D Baryon

I Brown

A Coleman

D Craven

A Feehan

M Gibson

A Graham

R Kemp

B Middler

I Mutch

D Nutt

A Pennie

S Proctor

J Reid

S Reid

B Shepherd

M Thomas

C Thompson

G Waters

M Whiteley

J Zanre


D Allen

D Arnold

L Darcy









J Brzezinski

D Quick










B Turner












1st Class

Endorsement

1st Class Steam Or Motor

Certificate

Engineer Officers

C Small


P Coultas

A Dent

K Hislop

A Marriner


To Assistant Purser Catering

To Third Purser

Pursers

J Barnett

D Grant

J Law

B Turner

Crew List Home Page
Previous Page Next Page Home Page   The Group Register     Email the Site   Crew List Home Page