1975 - August


The Cargo Service

The Mail Service


S.A.

Oranje

Left Southampton

1 August

For South Africa

Windsor

Castle

Left Southampton

8 August

For South Africa

Edinburgh

Castle

Left Southampton

22 August

For South Africa

S.A.

Vaal

Left Southampton

29 August

For South Africa

Master

R Royan

P St Q Beadon

P Eckford

R McA Thomson

Staff Commander

C Ennis

W Pritchard

W McCarthy

C Walgate

Chief Officer

I Currie

F Yeulett

D Pope

J Madge

Second Officer

J Third


T Tollervey

M Brown

Extra Second Officer

J Price

P Best

T Tye

B Richmond

Third Officer

P Van Rensburg



R Whitehead

Fourth Officer


D Hazell



R Sisson

J Stone

C Baker

T Richards

J Ross


Extra Fourth Officer


S Milnes



Jnr Fourth Officer

P Finch




Cadets

B Smith




Carpenter

F Jubbar

B Biles

W Ross

C Breward

Bosun

H Dilley

B Jones

C Hood

A Weaver

Snr Master-at-Arms

H Johnson

G Leach

L Fergus

E Jaffray

Jnr Master-at-Arms

B Mann

P Brown

E Gibson

M Caley

First Radio Officer

G Walker

S Harden

F Sharp

J Walker

Second Radio Officer

R C Perks

K Watkins

H McColl

W McIntosh

Third Radio Officer

D Garbett

F Wallace

H Chesters

I Shaw

Fourth Radio Officer

A Martin

M Hearle

J Sharpley

J Trent

Surgeon

M Hardy

F Hurdman

J Harvey

R Evans

Nursing Sister

A King

H Tinker

K Burrow

S Webber

Physiotherapist


J Hogg



Chief Engineer

R Gemmell

D Hill

S Harron

R Crook

First Engineer

R Brown

A Garside

W Robertson

W Chirnside

Second Engineer

G Blakey

S Back

P Mantle


C Richards

J Field

Extra Second Engineer

N Rattenburg

A Fountain

S Pirestley

D Watkins

Jnr Second Engineer

P Davidson

T Dunlop

J Oakman

M Walton



K Euridge

J Donald


C Meek



Snr Third Engineer

M Mills

R Hislop

M Stevenson

J Goodrum

Int Third Engineer

I Bruce

J Lawson

C Field

P Lippiatt

Jnr Third Engineer


D Tomlinson

K Bunn

A Wight

Snr Fourth Engineer

I Hutton

P Roberts

M Brown

M Fishlock

Int Fourth Engineer

I Bowman

J Powell


B Payne

Jnr Fourth Engineer

A Humpish

J McGregor

S Witherden


A Carmichael


Junior Engineer

D Shaylor

G Potter




G Hanks

J Kelly

D Smith

I Walker

M Foster

R McKeague





M Chick

J Garth

P Gibson

G Pace

P Stow

Chief Frig Engineer

T Maunders

S Tyrie

J Ringshaw

M McGregor

Second Frig Engineer



P Taylor


Third Frig Engineer

G Coppock




First Electrician

T Stallard

G Forrester

E Wilson

D Thorpe

Second Electrician

R Collins

M Kessner

J Towler

A Reid

Third Electrician

T Lynch

N Hamilton-Peters


D McCulloch

Jnr Electrician


D Yeandle

D Tyler

J Barton


S Peacock


Senior Mechanic

G Ball

P Grigg

A Miller

D Bristow

Plumber


A Wootton

L Greens

M McArthur

ER Storekeeper

T Andrews

D Woodford

C Barker

J Broadwell

ER Leading Hand

P Wellman

G Carter

K Le Gallais

R Cutler

Chief Purser

W Eastmond

J Dimmock

A Jenner

D Wickenden

Purser

G F Cartwright

D Mason

M Warner

M Mears

Purser Catering

D Gilbert

W Fleetwood

C Dawkins

W McGardy

Second Purser

D Tooze

P Shallcross

C Brown

M Saffin

Second Purser Catering

R Jones


C Murray

P Steele

C Haysom


N Nussey


Third Pursers

S Campbell

M Boyle


K Dixon

P Robertson

A May

P Trangmar



A Donald

D Sutton


Third Purser Catering

T Atherton


N Rigg

C Cumine

Junior Pursers

M Byrne



R Dowden

R Harris

J Platt

G Street

A Read

A Berber

G Fraser

F Sutton

F White

Children’s Hostess

A Ackrill

R Cations

H Sinclair

J Nelson

Chief Barman

B Watts

P Beech

A Young

F Hubbard

Storekeeper

D Hughes

A Haymes

L Robertson

J Hunt

Linen Steward

C Bosman

K Finch

J Campbell

F Ross

Head Waiter (1st Class)

K MacKay

W Miller

T McIntosh

S Sullivan

First Steward



A Blackburn


Head Waiter (Tourist)

B Gibbs

R Skevington

M Proctor


Band Leader

P Cunningham

J Skene

T Jones

H Taylor

Laundryman


J Sumpton

T Finlay

W Allen

Chef

J Greer

D Heard

L Creed

P King

Baker

G Broughton

C Thornton

J Findlay

A Woodward

Butcher

A Lee

D Cullinan

J Ayres

A Painter

Shopkeeper

P Farrell

J Meehan

A Pond

J Burton


Clan

Matheson

At

Liverpool

Clan

Ramsay

At

Hamburg

Clan

Ranald

At

Lourenco Marques

Clan

Robertson

At

Lourenco Marques

Rothesay

Castle

At

Sea

Master

R M Bessant

S Hay

G Thomson

J B Caley

C Gowans

Chief Officer

A Hill

D Thomson

J Allen

R Grant

C Bunyan

Cadet Training Officer

I Cuthbertson





Second Officer

G Paxton

M Williams

I Brimelow

J Gilbert

P Ashcroft

Third Officer



S Pink



Fourth Officer

C Cook

J Patience


J Pink

L Wigmore

Cadets

A Wilson

C Goudie

C Waters

K Lee

S Fell

R Porter

I MacAnna

S Collins

J Primrose

C Arnold







G Zupan

J Thorburn







J Millican








G Kidd








Radio Officer

E Stout

A Skarstein

E Lewis


I Shaw

Carpenter

A MacPherson





Bosun

Khairuzzaman

G Marshall

P Dillon

A Pratley

J Farquhar

Chief Engineer

T Mayers

A Russell

J Gauld

L Jones

N Ives

Second Engineer

J Groves


E Pailthorpe


L Gomeze


R Smith

S Simpson

J Colbe


Jnr Second Engineer

V Hamilton

A Milne

T Weir

B Cooper

T Castle

Third Engineer

J Robinson

B Smith

J Fisher

R Baker

A Roberts

Fourth Engineer


R Thistlethwaite

K McLarty

D Wilson

N Norden

Junior Engineer

N Judge

C Miller

T Bryceland

D Sims

P Turnhill


R Mennie




W Bound

H Rattray

C Lloyd

Engineer Cadets



N Morrison


M Hoskins

J Gillespie


Chief Frig Engineer


K Sneddon



W Ogilvie

Electrician

T Phipps

S Bogle

D Bowskill

K Thorpe

K Mulvaney

ERS

A Jabbar

A Revie

V Morgan


E Davies

Purser Catering Officer

J Duff

D Martin

B Trubody

K McGinty

O Kelly

Asst PCO

M Telford





Chief Cook

R Hari

J MacKenzie

K Marshall

A Stacey

H Bardsley

Second Steward





A Hatton


Clan

Grant

At

Nacala

Kinnaird

Castle

At

Sea

Clan

MacGillivray

At

Dakar

Clan

MacIver

At

Beira

Master

T Parsons

G Gann

H J Thorn

E E Everitt

Chief Officer

A Blackler

D McWilliam

P MacArthur

J Simpson

Second Officer

R Gribble

A Gorringe

R Hanratty

P O’Sullivan

Third Officer

P Mbiriri


S Cobley


Fourth Officer


A Gale


R Dunn

Cadets

C Neave


D Yates


P Wobbaka

H Mwasigalla

P Campbell

B Dalziel

Radio Officer

R Dixon-Carter

A Facey

J Paterson

J Willis

Carpenter

D Drew

S Watkins

A Jones

J Richardson

Bosun

M Rao

M Afazal

N Hossain

M Ali

Chief Engineer

J Brown

R Ferguson

J Sanders

J Doyle

Second Engineer

G Michael

T Paterson

R Rylce

T Johnson

Jnr Second Engineer

E Pirie

A McKenzie

N Kibui

D Wilson

Third Engineer

P Jackson

J Sibbald

A mcKirdy

R Whitehead

Fourth Engineer

D Blues

A Sutherland

M Walker

D Parnell

Junior Engineer

E Roxburgh

R Algie

R O’Byrne

W Moule

T Onions


D Edward

H McColl

Electrician

K Wylie

T Ludlow

J Morris

J Morse

ERS

R Sarkar

N Dey

M Idris

I Faiz

Purser Catering Officer

R Bowtell

T Robertson

A Bannerman

W Williams

Chief Cook

A Hamid

S Zoha

P Cruz

A Raheiu


Clan

MacLean

At

Manchester

Rotherwick

Castle

At

Sea

Clan

Ross

At

Port Elizabeth

Clan

MacNair

At

Manchester

Master

W D Davidson

A Sillars

F King

W J Howson

Chief Officer

C Finch

P Wakeling

J Wilcock

T Alder

Second Officer


R Coleman

M Bedford

R Metcalfe

Third Officer


S Gobbi


A Aston

Fourth Officer

R Plumley


M Burgan


Cadets

S Harvey


R Hughes

P White

D Bryon

M Herbert




Radio Officer

R Wheeler

C Nicholson

J Duckworth

B Whiteford

Carpenter

T O’Leary



C Wilson

Bosun

S Ahmed

C McVey

D Ellis


Chief Engineer

J Griffiths

T Reay

H Aimes

A Lawson

Second Engineer

J Sutherland

K Thibbotumunuwe

J Dunphy

P O’Brien-Hill

Jnr Second Engineer

J Young

P Wickremasinghe

G Evans

M Lee

Third Engineer

R James

T Clarkson

W Atkinson

T Donaghy

Fourth Engineer

W Harding

D Irvine

N Lang

M Grime

Junior Engineer

C Beattie

G Bird


J Weychan

D Cummings

R Madison


B Hardy



Engineer Cadets



E Rumble

S Morrison


Chief Frig Engineer


J Wade

J Ashlin


Electrician

A Wilson

A Dawson

J Dehaan

J Casey

ERS

D Miah

W O’Bree



Purser Catering Officer

C McGowan

D Nixon

J Winckle

W Waldron

Chief Cook

A Gomes

H Adams

P Hockey


Second Steward


M Leah

A Mitchell


Certificates


Master’s Certificate

First Mate’s Certificate

Second Mate’s Certificate

Deck and Radio Officers

R W Gebbie

A Mellon

B R Richmond

P M Simpson

P C Powell



To Chief Officer

To Second Officer

To Third Officer

To Radio Officer

Deck  and Radio Officers

R W Gebbie

C R Finch

A S Hill

P R Manning



P G Powell

R Raybould

K A White

D P Kennedy



Promotions


To Second Engineer

To Jnr Second Engineer

To Third Engineer

To Fourth Engineer

To Chief Electrician

To Third Electrician

Engineer Officers

S Back





P L Borley

R A Kellett

K Euridge



P C Gillies

P H Wickramasinghe




B R Kear

A J Roberts




T Coutts

A C Handford

S C Harris

G D Moore

A Sutherland

M Hickingbottom





D McCulloch






1st Class Motor

Certficate

2nd Class Motor

Certficate

Engineer Officers

S Back

M Malone

S Priestley

R N Smith

P Borley

H A Dowding

R A Ellett

B Hiney

K Hislop

G J Newns

P Wickramasinghe

D P Wood


To Purser Catering Officer

To Second Purser Catering

To Third Purser Catering

Pursers

D R Sinton


R B Jones


T P Atherton

C M Cumine

Crew List Home Page
Previous Page Next Page Home Page   The Group Register     Email the Site   Crew List Home Page