1975 - June


The Mail Service

The Cargo Service


Clan

Alpine

At

Dar es Salaam


Argyllshire

At

Sea

Clan

Graham

At

Genoa

Clan

MacGregor

At

Sea

Clan

MacIlwraith

At

Hull

Master

N Wallace

T Halliday

D Richards

P Byrne

A Graham

Chief Officer

L Bartrip

R Bigwood

A Rapkin

M Jackson

B King

Second Officer

D Hart

S Jackson

M Marsh

J Hughes

D Narey

Third Officer




G Poulter


Fourth Officer

M Brook

T Edmunds


T Chigwada

B Marks

Cadets

S Wilders


J Denman

S Gates

M Handschell



P Hooper


Radio Officer

A MacLeod

J Parry

W Gay

D Oakden

A Campbell

Carpenter

G Radford

M Smailes

P McDermott

G Shute

D Muirhead

Bosun

G Debnath

A Hanis

A Rahman

D Chaterjee

A Debnath

Chief Engineer

R Marshall

W Ogg

A Kenny

W Nicholls

J Cochrane

Second Engineer

R Stoyel

C Aitken

A MacIntyre

A MacKenzie

A Roots

Jnr Second Engineer

G Watson

A Kituri

N MacKenzie


G Peter

Third Engineer

A Poate


M Davies


F Dyson


G Henderson

J Hall


Fourth Engineer

A Carruthers

K Austin

K Jethwa

J Fisher

T Usher

Junior Engineer

T Chick



P Hammer

W Roberston

P Skipper

I Reid

G Sheppard


M Ritch



R Cuthbert

R Roberts

J Philips

Chief Frig Engineer


L Ball




Third Frig Engineer


K Gillespie




Electrician

P Lake

J Finnegan

T Higginson

W Cole

W Kelly

Second Electrician


A Scarborough




ERS

D Biswas

A Rashid

Saidullah

G Ghosh


Asst PCO

J MacInnes


T Henshall

W Burgess

G Chadwick

Chief Cook

B Mangole

G Gomes

P Gomes

Jamalludin

S Rahman


Clan

MacIndoe

At

Birkenhead

Clan

MacInnes

At

Birkenhead

Clan

MacIntosh

At

Lobito

Clan

MacLay

At

Cape Town

Clan

Malcolm

At

Port Elizabeth

Master

S Hagan

D Lockhart

T Aitchison

R Simmons

A Terras

Chief Officer

M Gardner

C Bagwell

R Mennell

P Laurie

J Ward

Second Officer

I Ross

N Hughes

H Kessler

N Caborn

J Spicer

Third Officer



A Neville


H Cochrane

Fourth Officer

K White

C Precious


R Raybould


Cadets

M Light





Radio Officer

E Kelly

I Shaw

R Maxfield

D Hughes

G Stone

Carpenter

A Kerr

G Hutchinson

G Murray

D Drew

R Bentham

Bosun

U Sarker

M Meah

H Rashid

S Huq

D Singh

Chief Engineer

W McDermott

T Drysdale

B McDonald

L German

J Gauld

Second Engineer

J Kernick

J Thomlinson

J Vetcher

L Gomeze

A Kunghalo

Jnr Second Engineer

C Cibbering

M McIntyre

M Moshi

B Crockferd

G Wallwork

Third Engineer

B Evans

R Reay

A Clubb

D Pope

R Pakuza

Fourth Engineer

A Kelner

R Horsley

G Zimber

D McGregor

J Stewart

Junior Engineer

J Frederick

P B Brown



D Cummings

B Wright

K Warren

M Wilding

J Flynn

D Talbot



T Yiacoumi

R Bush



C Hughes

P Thornton



Electrician

B Malcolm


A McIntee


J Carder

ERS

M Menon

M Meah

A Nabi

S Haque

A Chakraborty

Asst PCO

J Jones

D Cryle

J Kirby


J Godwin

Chief Cook

Madani

Dilbar

Bisai

A Dewar

A Javak


Clan

MacLeod

At

Dakar

Clan

MacNab

At

Sea

Clan

MacNair

At

Ascension

Clan

Menzies

At

Hull

Clan

MacIntyre

At

Durban

Master

G Charleson

J Bennett

W Howson

A MacIntyre

R Cawdery

Chief Officer

A Oxley

P McMillan

T Petch

J De L Innes

H Jones

Second Officer

S Renfree

J Hughes

W Ouko

A Mohamed

K Bark

Third Officer

C Turner


T Roddis


J Harbord

Fourth Officer




S Grant


Cadets



A Watkins

R Ndala







D Yates

J Dix

R Coke

D Boniface

B Holman

J Primrose

T Northage

R Kirkby

S Hooper

P Clarke

P Wilson

G Holland

E Brown




Radio Officer

G Barnes

D Kennedy

B Whiteford

N Sherin

L Bloyle

Carpenter


L McCartney

C Wilson

E Krause

L Murray

Bosun

N Das

A Azem

P Biswas

C Dey

S Ullah

Chief Engineer

J Smith

J O’Donnell


J Duncan

G Kennedy

Second Engineer

H Fitzpatrick

J Kibela

P O’Brien-Hill

J Nesbitt

L Edwards

Jnr Second Engineer

A Pawting


C McGrotty

J Ingram

J Stephens

Third Engineer

E Seneviratne

T Griffin

J Donaghy

P Hollingsworth

G Etherton

Fourth Engineer

D Wilson


I Thompson

J Baines

A Handford

Junior Engineer

M Grinstead

A Baron

P Turnhill

T Peart-Jackson

W Hartson

M Grime

A Netherton

D Hall

E Seneviratne

A McKellar

Electrician

T O’Donnell

N Ayres

R Dixon

R Ingram

J Semple

ERS

M Sew

A Rashid

M Bhattacharjee

G Das

A Hossain

Asst PCO

J Foley

D Sinton


N Targett

J Berry

Chief Cook

G Panjataw

A Sattar

P Rohlad

S Ali

G Gomes

Certificates


Master’s Certificate

First Mate’s Certificate

Second Mate’s Certificate

Deck and Radio Officers

T R Alder


R P Gribble


P B Harrison

J E Millar


To Second Officer

To Third Officer

Deck  and Radio Officers

M G Coyne

J E Dingle

G C Koch

C J Williams

P B Harrison

J E Millar

Promotions


To First Engineer

To Second Engineer

To Jnr Second Engineer

To Third Engineer

To Fourth Engineer

To Chief Electrician

To Second Electrician

To Third Electrician

Engineer Officers

W V Chirnside








K Wilson

R Stoyel







J H Wood

R Conibeer

J K Dumphy

J S Colbe

I M Cochrane

A D Campbell



A M McKirdy

R I Baker

A Derbyshire

G J Collins





C T Dixon

N R White

B W Payne

R H Thistlethwaite

R W Cuthbert

D J Cadenhead

D M Cummings

A McGilvray

P Lake








D Arnold








M W Hickingbottom









2nd Class Motor

Certficate

2nd Class Steam

Certficate

Engineer Officers

R Conibeer

J Dunphy

J H Wood

A Windebank

J Colbe


I Hutton




Good Hope

Castle

Left Southampton

27 June

For South Africa

Master

A Allson

Chief Officer

W F Sutherland

Extra Second Officer

G C Koch

Third Officer

J Broughton

Cadets

R Volante

D Le Boutillier

R Mathews

Bosun

J Taylor

First Radio Officer

R Wilson

Second Engineer

P Santamera

Jnr Second Engineer

P Borley

J Stoodley

Junior Engineer

A Chivers

R Herron

C Lee

Engineer Cadets

A J Grieves

A Newell

D Thomson

Chief Frig Engineer

S Tyrie

First Electrician

A Moir

Second Electrician

D Quick

Senior Mechanic

K Richards

D Clarke

D Thornton

ER Storekeeper

B Alford

Chief Purser Catering

R Rex

Chef

B Price

Second Steward

S Wells

Crew List Home Page
Previous Page Next Page Home Page   The Group Register     Email the Site   Crew List Home Page