1974 - December


Mail Service

Edinburgh Castle

Left Southampton

20 December

For South Africa

S.A. Vaal

Left Southampton

27 December

For South Africa

Master

J Catterall

R Miller

Staff Commander

C Walgate

K Bennett

Chief Officer

D Pope

J Madge

Second Officer

D Reid

D Hawker

Extra Second Officer


A Norman

Third Officer


R Pawley

Fourth Officer

R Plumley

R Whitehead

Carpenter

W Ross

C Breward

Bosun

C Hood

A Weaver

Snr Master-at-Arms


E Jaffray

Jnr Master-at-Arms

L Fergus

P Brown

First Radio Officer

J Walker

R McCormack

Second Radio Officer

H McColl

P Pegg

Fourth Radio Officer

E Smith

A Taylor

Surgeon

J Maynard

M Hardy

Nursing Sister

K Burrow

A Evans

Chief Engineer

W Robertson

R Crook

First Engineer


P Brown

Second Engineer

J Black

J Field

Extra Second Engineer

R French

A Fountain

Jnr Second Engineer

W McCarthy

J McKee

J Goodrum


Snr Third Engineer

D Dawson

J Cowan

Int Third Engineer

R Hurst

J Grieve

Snr Fourth Engineer

W Williams

A Wight

Int Fourth Engineer

T Hobday

A Richardson

Jnr Fourth Engineer


R Austin

Junior Engineer

I Thompson

D Todd

W Chirnside


P Stow

A Sutherland

I Walker

W Fogarty

Chief Frig Engineer

J Ringshaw

G McGregor

Second Frig Engineer

W Patterson

T Rolfe

Third Frig Engineer

I Hunter


First Electrician

E Wilson

D Thorpe

Second Electrician

J Finnegan

D Allen

Third Electrician

S McCready


Jnr Electrician


J Brzezinsk

Senior Mechanic


D Bristow

Plumber

H Burgess


ER Storekeeper

J Holroyd

A Martin

ER Leading Hand

F Saint

R Cutler

Chief Purser

A Jenner

D Wickenden

Purser

J McFadyen


Purser Catering

C Dawkins

G Waugh

Second Purser

P Batt

M Warner

Second Purser Catering

C Haysom

P Stubbs

Third Pursers

G Parker

N Schofield

Third Purser Catering

C Smith

R Jones

Junior Pursers


L Van Rooyen

Junior Purser Catering

C Cumine


Children’s Hostess

H Sinclair

J Nelson

Chief Barman


F Hubbard

Storekeeper

L Robertson

J Hunt

Linen Steward

C Dunn


Head Waiter (Tourist)

B Blake


Band Leader

T Jones

H Taylor

Laundryman

A Finlay


Chef

P King

L Creed

Baker

J Findlay


Butcher

J Ayres

A Painter

Shopkeeper

A Pond

J Burton

Certificates


First Mate’s Certificate

Second Mate’s Certificate

Deck and Radio Officers

A J Berklely

M J Bedford

T G Whittaker

P I Philpott

N D Crockett

P B Best

D P Colley


N J Hughes

C R Lisher

C J R Williams

J R Gilburt

P R Manning

I A Ross

R W Hanratty



To Master

To Chief Officer

To Second Officer

To Third Officer

To Fourth Officer

To Chief Radio Officer

To Radio Officer

To Third Radio Officer

Deck  and Radio Officers

R E Todd

G B Charleson






R H White

D McWilliam






I A Ross

J R MacIntosh

R W Hanratty

M W Williams

W M Ouko



N J Hughes

C R Lisher

C J Williams

J R Gilburt

P R Manning



T V Chigwada

A A Galbraith

M H Johnson

J Stone

R Crowther

R A Chadney

S J Godding

G Walker







L J Bloye







A W Pettie







Promotions


To Second Engineer

To Jnr Second Engineer

To Third Engineer

To Fourth Engineer

To Junior Engineer

Engineer Officers

A J Fountain

J H Groves

A J Roots

P Manuelpillai

A Mortimer

D J Andrews


N M Kibui

D J Nixon

G Peter

J I Donald

M Hattersley



D R Norman

D J Hayes

W A Braidwood

A M Cantrill




M Fishlock

B R Kear

R E Ellett

G J Newns

A J Marriner

A Ducas

N Lang

D P Wood

W Harding

E A Seneviratne

D Daley

M J Vickers

G P Clark


J M Flynn








To Purser Catering

Pursers

R Houston

J Kirby


1st Class Motor

Endorsement

1st Class Steam

Endorsement

1st Class Motor

Certificate

2nd Class Motor

Certficate

2nd Class Steam

Certficate

Engineer Officers

G F Michael

J Cruttwell

M Burton


D Field




A Kituri

K Winhall

A Fountain


N Kibui

G Peter

D Nixon

K Thibbotumunuwe

G Richards





Clan MacIndoe


As at 14 December

Clan MacGregor


As at 17 December

Clan MacLay


As at 31 December

Clan Graham


As at 31 December

Master

S Hagan

P N Rewell

R A Simmons

D Richards

Chief Officer

M Gardner

R Bigwood

J A Mortimer

A Rapkin

Second Officer

I Ross

S Jackson

N Caborn

M J Marsh

Fourth Officer

K A White

A R McCulloch

R M Raybould

N W Purdon

Cadets

M Light

P S Whittle

A J Welcome

M J Hanschell

Radio Officer

E I Kelly

W Latus

W H Whitelaw

W Gray

Carpenter

A E Kerr

G Heron

R J McEwan

P McDermott

Bosun


D C Chatterjee

S Huq

A Rahman

Chief Engineer

W McDermott

L M Hollands

D J Mawby

A G Kenny

Second Engineer

J Kernick

D Andrews

L Gomez

A L McIntyre

Jnr Second Engineer

C Sibbering

J J McCormac

A C Widebank

N MacKenzie

Third Engineer

B Evans

R J Galbraith

D G Pope

F A Dyson

Fourth Engineer

A Kelver

J D Fisher

D M McGregor

K Jethwa

Junior Engineer

F Fairhurst

P R Brown

G P Clark


R J Bush

P T May

G S Sheppard

I M Reid

Engineer Cadets

J Gillespie




Electrician

M Kessner

T Ludlow

K J Thorpe

T W Higginson

ERS


K D Ghosh

S Haque

Saidullah

Purser/Catering Officer

J E Jones

D K Shotter

B F Williams

T Henshall

Chief Cook


Jamal Uddin

A G Dewar

P Gomes

Bulk Cargo Service

King William


As at 5 December

King Alfred


As at 20 December

Master

D Lockhart

F G King

Chief Officer

P D Kemp

P W Brown

Second Officer

I M Scott

P J Philpott

Third Officer

D J Lewington

J E Dingle

Fourth Officer


R T Lewis

Cadets

E J Pound

I Shillito

Radio Officer

C Daniel

D W Abbey

Bosun

H P Gerrard

J Farquhar

Chief Engineer

S Mason

A Stoddart

Second Engineer

B Akkerman

J Miller

Jnr Second Engineer

A B Young

K Thibbotumunuwe

Third Engineer

T Weir

H McKeegan

Fourth Engineer

K M Hill


Junior Engineer

H McColl

P Archer


Engineer Cadets


I D Morrison

Senior Mechanics

A Hepburn

M P Connor

P J Lenehan

D Farrar

H G Gordon


Electrician

D Graham

R W Webster

Purser/Catering Officer

G T Hendricks

A J Patterson

Chief Cook

W Olive

W E Wilkinson

Second Steward

B Shaw

G E Kerr

Cargo Service

Rothesay Castle


As at 21 December

Master

C W Gowans

Chief Officer

M A McMillan

Second Officer

D Magalu

Fourth Officer

F J Bailey

Radio Officer

K R Hearnhead

Bosun

R F Vagg

Chief Engineer

N P Ives

Second Engineer

A M Clydesdale

Jnr Second Engineer

D Keith

Third Engineer

G Henderson

Fourth Engineer

D E Barber

Junior Engineer

J F Halligan

H Rattray

Electrician

D Hollingsworth

ERS

E W Davies

Asst PCO

P J Robbins

Chief Cook

N R Hamer

Second Steward

W B Sweet


Clan Line


King Line


Union-Castle / Safmarine


Union-Castle Line


Crew List Home Page
Previous PageNext PageHome Page  The Group Register    Email the Site  Crew List Home Page