1974 - April



Windsor

Castle

Left Southampton

5 April

For South Africa

S.A.

Vaal

Left Southampton

26 April

For South Africa

Master

H Charnley

R Miller

Staff Commander

O Barnsley

K Bennett

Chief Officer

F Yeulett

J Madge

Second Officer

N Smith

A Hodges

Extra Second Officer

R Wadham

A Norman

Third Officer


D Main

Cadets

A Cox

K James

J Broughton

S Theunissen

R Whitehead


Carpenter

D Perry

C Breward

Bosun

B Jones

A Weaver

Snr Master-at-Arms

G Leach

H Johnson

Jnr Master-at-Arms

M Caley

P Brown

First Radio Officer

W Eckersley

R McCormick

Second Radio Officer

K Watkins

W McIntosh

Third Radio Officer

J Cardownie

D Wakeford

Fourth Radio Officer

L Bloyd

D Kennedy

Surgeon

J Latham

P Thannett

Nursing Sister

H Tinker

A Evans

Physiotherapist

J Hogg


Chief Engineer

S Harron

R Crook

First Engineer

D Hill

A Garside

Second Engineer

G Blakey

W Chirnside

Extra Second Engineer

K Fielder

J Stoodley

Jnr Second Engineer

F Balshaw

J Donald

T Paterson

D Cox

Snr Third Engineer

B Hargreaves

T Dunlop

Int Third Engineer

M Strevenson

R Lippiatt

Jnr Third Engineer

D Tomlinson

J Grieve

Snr Fourth Engineer

T Usher

W Caitens

Int Fourth Engineer

D Norman

R Wills

Jnr Fourth Engineer

P Coultas


Junior Engineer

R Tickner

J Stewart

D Daley

T Maunders

N Lang

A Richardson

M Fishlock

D Cadenhead

R Austin


Chief Frig Engineer

S Tyrie

J Scott

Second Frig Engineer


H Grieve

First Electrician

G Forrester

P Thorpe

Second Electrician

D Allen

G Young

Third Electrician

J Barnes

R Beaumont

Jnr Electrician

M Shields

P Kelly


Senior Mechanic

P Grigg

D Melville

ER Storekeeper

D Woodford

J Broadwell

ER Leading Hand

K Pearson

R Cutler

Chief Purser

J Dimmock

D Wickenden

Purser

C Dellar

M Mears

Purser Catering

D Padmore

G Waugh

Second Purser

M Fletcher

M Warner

Second Purser Catering

R Jones

K McGinty

Third Pursers

A Whetung

N Schofield

Third Purser Catering

D Merrell

J Ross

Junior Pursers

C Smith

A May

A Read

K Pledger

J Hill

G Fraser



Hostess


H Lindon

Children’s Hostess

S Lampkin

J Nelson

Chief Barman

L Farrow

E Hubbard

Storekeeper

A Haymes


Linen Steward

K Finch

B Ross

Head Waiter (1st Class)

W Miller

S Sullivan

First Tourist Steward

M Bridgeman


Head Waiter (Tourist)

R Skevington


Band Leader

J Skene

H Taylor

Laundryman

W Cronin


Chef

H Laight


Baker

J Leslie

A Brohamer

Butcher

L Newman

A Painter

Shopkeeper

J Meehan


Certificates


Second Mate’s Certificate

Deck and Radio Officers

C H Wood

A J Gorringe

D Hart

L A Martin

S F Renfree



To Second Officer

To Third Officer

Deck  and Radio Officers

J R G Grylls

C W Laycock

M A Negus

M J M Bedford

T J Tye

R J Coleman

D J Mercer

A Theunissen

C H Wood

A J G orringe

D Hart


L A Martin

S F Renfree



Promotions


To First Engineer

To Second Engineer

To Junior Engineer

Engineer Officers

J P Hughes



C S Hawkins

J Austermuhle


M Jennings

E Pailthorpe


D G Matthews

I Balmer

M Close


1st Class Motor

Endorsement

1st Class Steam

Endorsement

2nd Class Motor

Endorsement

2nd Class Steam

Endorsement

Engineer Officers

R J Atkins



J Stoodley



W Moshi

J Nesbitt

J Kibela

A Dobbie

D J Andrews


J Le Voguer




To Second Purser

To Second Purser Catering

To Third Purser

To Chef

Pursers

D G Tooze

M G Saffin


C W A Murray



N P Schofield

A V Whetung

A C Whitehouse

M D Moore




Reina

Del Mar

Left Southampton

11 April

Cruising

Master

C Kelso

Chief Officer

C Ennis

Second Officer

G Paxton

Third Officer

I Walker-Spicer

Fourth Officer

D Harris

Carpenter

R Walker

Bosun

A Pratley

Snr Master-at-Arms

R Lloyd

Jnr Master-at-Arms

V Hood

First Radio Officer

F Sharp

Second Radio Officer

R Perks

Third Radio Officer

H Chesters

Fourth Radio Officer

G Stone

Surgeon

R Crozir

Nursing Sister

S Edwards

Chief Engineer

J Ward

First Engineer

W Maitland

Second Engineer

J Field

Extra Second Engineer

P Mantle

Jnr Second Engineer

C Meek

Snr Third Engineer

R Hislop

Int Third Engineer

D Cox

Jnr Third Engineer

C Field

Snr Fourth Engineer

I Bruce

Jnr Fourth Engineer

T Moore

Junior Engineer

W Harding

Chief Frig Engineer

J Scott

First Electrician

H Windsor

Second Electrician

A Edwards

Third Electrician

P Richards

Senior Mechanic

D Baxendale

Plumber

A Wooten

ER Leading Hand

A Martin

Chief Purser

M Dyer

Purser Catering

R Welland

Second Purser

P Shallcross

Second Purser Catering

P Fealey

Third Purser Catering

C Hobson

Junior Pursers

F White

C Conduit

R Smitherman

C Pringle

Hostess

J Bonner

Children’s Hostess

L Roberts

Chief Barman

P Beech

Storekeeper

H Matthews

Linen Steward

T McMeekin

Head Waiter (1st Class)

G Davies

Head Waiter (Tourist)

T Robertson

Band Leader

D Greeves

Laundryman

F Wai

Chef

C Alves

Baker

C Thornton

Butcher

R Martin

Shopkeeper

C Tyler

The Mail Service

The Cruise Service

Crew List Home Page
Previous PageNext PageHome Page  The Group Register    Email the Site  Crew List Home Page