1973 - February


The Cargo Service

The Mail Service

Certificates


Honours Degree

First Mate’s Certificate

Second Mate’s Certificate

Electronics Diploma

Deck and Radio Officers

L R Morris



J C Baston

R G Head

J N Gartside

T Mercer

R M Thomas


J R Hughes

L Robbins


R N Harris

J E R Johnson



To Staff Commander

To Second Officer

To Third Officer

Deck  and Radio Officers

K R Bennett




P B Best

T Dubicki

S Githinji

D A Hawker

J Henderson

T Mercer

N Precious


J R Hughes

L Robbins



Promotions


To Chief Electrician

To Junior Engineer

Engineer Officers

D Allen



I Bowman

W Harding

J D Stewart

N Swanson

I S Webster

A B Wylie


1st Class Steam

Certificate

2nd Class Motor

Certificate

Engineer Officers

C G Small

A K Standen

C J Duggan

S Hibberd

R N Smith

J H Thomlinson


To Third Purser

To Third Purser Catering

To Chef

Pursers & Catering Dept

T G Boskett

R A Ward

K G Dixon

C R John

J H A Peck

P J A Renolds

J E Greer



Edinburgh

Castle

Left Southampton

2 February

For South Africa

S.A.

Vaal

Left Southampton

9 February

For South Africa

Pendennis

Castle

Left Southampton

16 February

For South Africa

Southampton

Castle

Left Southampton

23 February

For South Africa

Master

R Shattock

D Sowden

P St Q Beadon

A Crawford

Staff Commander

C Walgate

K Bennett

W Pritchard


Chief Officer

F Yeulett

R Slack

R Flint


D Funnell


G Charleson


Second Officer

A Blackburn

R Clarke-Halifax

F Murray

A MacDonald

Extra Second Officer

N Smith

R Gebbie

P Crabtree

A Mellon

Third Officer

S Thomas

R Lord


M Brown

Fourth Officer

J Bevis




Cadets

R Elsden




R Pawley

P Le Sueur



A Davidson

D Narey

M O’Neill


T Cairns

C Lisher

J Gilburt

J Mycock

Carpenter

W Ross

P Bell

H Hale


Bosun

T Collett

W Arnold

E Petty

H Gerrard

Snr Master-at-Arms

J Corin

M Gleeson

H Clarke


Jnr Master-at-Arms

E Gibson

J Kitcher

W Bridger


First Radio Officer

J Walker

R McCormick

D Bristow

R Mercer

Second Radio Officer

W McIntosh

F Sharp

R Wilson


Third Radio Officer

J Foley

R Diamond

P Taylor


Fourth Radio Officer

E Lewis

I Scott

D McLean


Surgeon

M Hardey

A Duff

J Latham


Nursing Sister

R Hunter

R Raban-Williams

S Johnson


Chief Engineer

J Hughes

R Crook

R Somers

A MacIntyre

First Engineer

W Robertson

R Brown

E Edwards

P Snadden

Second Engineer

J McNeil

W Chirnside

J Mair

J Field

Extra Second Engineer

M Burton

J Cruttwell

B Gillott


Jnr Second Engineer

J Sewell

D Clegg

A Heygate

S Back

S Rogers

C Hawkins

J Rockett

A Nimmo

Snr Third Engineer

R Hurst

D Cox

D Wilson


Int Third Engineer

P Miller

T Norris



Jnr Third Engineer

I Bruce

D Milsom

H Dowding


Snr Fourth Engineer

F Dyson

R Skee

R Kinder


Int Fourth Engineer

P Horkan

J Fisher

D Tomlinson


Jnr Fourth Engineer

D Hayes

I Hutton

R Maunder


Junior Engineer

W Braidwood

A Dobbie




G Collins

W Caitens

A Skinner

K Hislop

N Carrington

R Missen

D Lewis




G Newns

G Newman

R Samuels



Engineer Cadets




J Boyle

J Baines

Chief Frig Engineer

J Ringshaw

G McGregor

A Gurd

L Block

Second Frig Engineer

W Patterson

A Shaw

H Grieve


Third Frig Engineer

I MacKrill


B Swift


First Electrician

E Wilson

D Thorpe

S McLean

R MacNeill

Second Electrician

J Towler

G Young

J Finnegan

M Eastham

Third Electrician

J Morse

J Barnes

L Jepson


Jnr Electrician


J Carder

P Smith


Senior Mechanic


E McCall



W Jones



F Taylor

D Bristow

W Symons

ER Storekeeper

J Broadwell

W O’Bree

G Wan

B Alford

ER Leading Hand

C Barker

R Cutler

G Pupkis


Chief Purser

D Wickenden

O Parry-Williams

A Hodge


Purser

D Mason

M Mears

C Dellar


Purser/Catering Officer




R Jones

Purser Catering

C Dawkins

G Waugh

W McGrady


Second Purser

A Woodgate

M Warner

A Charlesworth


Second Purser Catering

R Ledbury

P Stubbs

W Fleetwood

D Reynolds

Third Pursers

M Saffin

R Ward

C John

D Stanyer

C Peel


R Higgins

C Penny



Third Purser Catering

J Peck


J Ross


C Hobson

K Dixon


Junior Pursers

D Bull

N Delliere



D Chilver

A Donald

P Gourley

S MacDonald

B Lewis

C Conduit




Junior Purser Catering


R Cleal



Hostess



M Telford


Children’s Hostess

J Hodgson

A Ackrill

C Hutchinson


Chief Barman

A Young

F Hubbard

L Odell


Storekeeper

S Bain

J Hunt

J Paglia


Linen Steward

L Robertson

B Ross



Head Waiter (1st Class)

T McIntosh

S Sullivan

C Gyue


First Tourist Steward

C Fielding

R Smith

R Chillery


Head Waiter (Tourist)

M Proctor



A Walmsley


Band Leader

T Jones

H Taylor

G Owen


Laundryman

J Sumpton

D Dennis

M Bernier


Chef

P King


L Creed


D Heard

H Grainge

M Martin


Baker

J Findlay

A Brohamer

J Wood


Butcher

R Mouncher

A Painter

H Shearman


Shopkeeper

A Pond

J Burton

B Voller



Kinnaird

Castle

Left London

2 February

For E Africa

Master

T Halliday

Chief Officer

D Morris

Second Officer

J Ikoluot

Third Officer

T Tye

Cadets

M McLellan

S Foster

D Beattie

R Crowther

Radio Officer

P Mounsdon

Carpenter

T Newstead

Bosun

S Khuzwayo

Chief Engineer

R Ferguson

Second Engineer

S Simpson

Jnr Second Engineer

R Mclean

Third Engineer

D Dawson

Fourth Engineer

M Walker

Junior Engineer

K Euridge

P Parker

Engineer Cadets

M Giles

Electrician

B Clark

ERS

S Noka

Purser/Catering Officer

G Clark

Chief Cook

T Herbert

Second Steward

O Mabida

Crew List Home Page
Previous Page Next Page Home Page   The Group Register     Email the Site   Crew List Home Page