1972 - April


The Cargo Service

The Mail Service

Certificates


Master’s Certificate

First Mates Certificate

Second Mate’s Certificate

Deck and Radio Officers

A D MacDonald

I Cuthbertson

S F Williams

B C Preece

R L E Belcourt


T E Dubicki

J E Ikolout

M F L D’Espagnac

R Sawczyn

J D MacMartin

N L Smith

P I Philpott

P K D Leaver


R M Potter

J A Dick



To Chief Officer

To Second Officer

To Third Officer

Deck  and Radio Officers

S F Williams


M F L D’Espagnac

R Sawczyn

J D MacMartin

N L Smith

P I Philpott

P K D Leaver

R M Potter

J A Dick

Promotions


To Second Purser

To Third Purser

Pursers

H R O Brooks

R A Higgins


1st Class Motor

Endorsement

1st Class Motor

Certificate

2nd Class Motor

Certificate

2nd Class Steam

Certificate

Engineer Officers

J P Hughes

A Yule


J D Cruttwell

F Fawcus

K Fielder

K Murray

G Yeamans


F Balshaw

M Walton



Good Hope

Castle

Left Southampton

7 April

For South Africa

Edinburgh

Castle

Left Southampton

14 April

For South Africa

S.A.

Vaal

Left Southampton

21 April

For South Africa

Pendennis

Castle

Left Southampton

28 April

For South Africa

Master

H Dryden

R Shattock

D Sowden

P St Q Beadon

Staff Commander


E Harvey

R Thomson

W Pritchard

Chief Officer

W Sutherland

B Bougourd

R Flint

D Funnell

Second Officer

D Pope

B Gates

I Irving

R Silverwood

Extra Second Officer

C Bagwell

M Williamson

M D’Espagnac

P Crabtree

Third Officer

C Smith

A Gorringe

C Smith


Cadets

M Madelin

S Renfree

C Wood

R Owen

P Cookson




R Pawley




R Lewis

S Cobley

S Holloway


Carpenter


O Griffiths

P Bell

H Hale

Bosun

D Stanley

A Weaver

W Arnold

B Jones

Snr Master-at-Arms


J Corin

H Clarke

H Hoye

Jnr Master-at-Arms


P Brown

H Hodgkinson

E Jaffray

First Radio Officer

D Withers

R McCormick

J Eager

D Bristow

Second Radio Officer


H McColl

W McIntosh

G Walker

Third Radio Officer


R Diamond

I Bell

P Taylor

Fourth Radio Officer


E Lewis

M Charlton

J Chalkley

Surgeon


J Flower

J Kallenbach

M Harries

Nursing Sister


V Hammett

M Lewis

S Johnson

Chief Engineer

J Forbes

J Hughes

R Crook

R Somers

First Engineer

G Blakey

W Robertson

R Brown

E Edwards

Second Engineer

J Field

J McNeil

J Lester

J Mair

Extra Second Engineer


S Cain

J Hughes

B Gillott

Jnr Second Engineer

W Croston

W Atkinson

P Franks


A Heygate

T Hudson

J Stoodley

M Hackett

Snr Third Engineer


F Cundy

D Dawson

I Regan

Int Third Engineer


D O’Connell

J Mainstone

K Poole

Jnr Third Engineer


J Richardson

R Brisland

P Young

Snr Fourth Engineer


D Horrocks

C Compton

P Ireland

Int Fourth Engineer


D Hayes

A Smith

D Sankson

Jnr Fourth Engineer


M Ritch

D Milsom

D Tomlinson

Junior Engineer

C Samuel

D Andrews

A Wight



J Le Voguer

W Caitens

D Toms



R Sims

A Campbell

W Braidwood

I Cochrane

G Boyers

G Bennett

R Page




Engineer Cadets

W Lang

J Powell




Chief Frig Engineer

J Harrison

P Yuile

G McGregor

S Tyrie

Second Frig Engineer


J Frost

T Rolfe

W Patterson

Third Frig Engineer


R Alpha


I MacKrill

First Electrician

H Windsor

E Wilson

D Thorpe

S McLean

Second Electrician

P Bennett

J Towler

G Young

A Moir

Third Electrician


B Tucker

M Fastam

L Jepson

Jnr Electrician



M Ward


Senior Mechanic

D Clarke

G Ball

D Bristow


E McCall


W Jones


ER Storekeeper

K Le Gallais

D Woodford

K Pearson

A Martin

ER Leading Hand


C Barker

W Forsyth

G Pupkis

Chief Purser


O Parry-Williams

A Jenner

A Hodge

Purser


C Dellar

G Cartwright

M Hackett

Purser/Catering Officer

R Rex




Purser Catering


I Beckett

G Waugh

G McGowan

Second Purser


H Brooks

M Warner

A Woodgate

Second Purser Catering

C Penny


W Fleetwood

C Dawkins

Third Pursers


M Saffin


D Tooze


D Stanyer

J Ballantyne

Third Purser Catering


A Morgan

P Stubbs

C Hobson

Junior Pursers


G Smith

V de Wet

F Butterfield

J Ross

P Gourley

S MacDonald

A Dumelow

C Conduit

H Lindon

Junior Purser Catering


K Dixon

R Ward


Hostess




M Telford

Children’s Hostess


P Willman

A Ackrill

C Hodgson

Chief Barman


A Young

F Hubbard

L Odell

Storekeeper


S Bain

J Glintenkamp

J Paglia

Linen Steward


L Robertson

B Ross

H Turnham

Head Waiter (1st Class)


T McIntosh

S Sullivan

C Gyue

First Tourist Steward


C Fielding

R Chandler

R Smith

Head Waiter (Tourist)


D Baker



A Walmsley

Band Leader


T Jones

H Taylor

F O’Malley

Laundryman


J Sumpton

J Beavis

M Bernier

Chef

H Adams

C Alves

L Creed

D Heard

Baker


J Findlay

A Brohamer

J Wood

Butcher


R Mather

A Painter

H Shearman

Shopkeeper


A Pond

S Loveland

B Voller


Clan

Ramsay

Left Southampton

3 April

For South Africa

Clan

Robertson

Left London

14 April

For South Africa

Clan

MacLaren

Left London

14 April

For E Africa

Clan

Ross

Left Southampton

17 April

For South Africa


Argyllshire

Left Southampton

19 April

For South Africa

Master

E Owen

P Eckford

W Howson

D MacMillan

G Cochrane

Chief Officer

P Rugg

R Allen

A Stewart

P MacArthur

J Butress

Second Officer

A Fussell

T Alder

G Nduto

D Clarke

R White

Third Officer

R Kamau

J Price

A Blakeley

B Marks

C Parkinson

Cadets

R Fraser


J Millar

M McGowan

A Chambi

L Etyang

W Ouko

D Mugalu

S Pink

A Hill

Radio Officer

J Cardownie

M MacDonald

D Wakeford

J McKie

A MacLeod

Carpenter



M Coles


A O’Donnell

Bosun

M Luthuli

B Zindela

N Das

J Shabalala

Shafullah

Chief Engineer

J Bunney

T Reay

L Doyle

A Coutts

E Rouse

Second Engineer

P Santamera

I Tennant

R McLean

R Rees

W Irvine

Jnr Second Engineer

T Ryan

S Simpson

M Jary

R Short

A Morris

Third Engineer

J Miller

A Bloor

B Heath

M Hattersley

J Banerjee

Fourth Engineer

P Horkan

L Hibberd

D Jones

M Jennings

M Mills

Junior Engineer



K Holmes

R Skee


I Hutton

A Cunningham

Engineer Cadets

I Balmer

M Whitham


B Lee

J Tickner


Chief Frig Engineer

B Logan

J Ashlin


A Hornsey

L Ball

Second Frig Engineer





H Grieve

Third Frig Engineer





F Leavers

Electrician

R McNeil

S Sim

T Ludlow

J Fardon

S Bogle

Second Electrician





T Jones

ERS


E Shange

G Das

E Zuma

A Jabbar

Purser/Catering Officer

E Gibbs

A Robertson

P Reynolds

D Hughes

T Henshall

Asst PCO

A Paterson





Chief Cook

N Gantsa

O Ndledla

Md Madani

A Mkize

Sk Dilbar

Second Steward

B Mkhize

F Sikosaia

N Huq

M Zama

A Kalam


Rothesay

Castle

Left Hamburg

21 April

For South Africa

King

George

Left Genoa

21 April

For South Africa & Beira

King

Henry

Left Birkenhead

22 April

For India

King

Alexander

Left London

26 April

For South Africa & Mauritius

Master

A Campbell

J Beavan

D Richards

M Whiteley

Chief Officer

R Smith

S Ivey

R Ward

P Austin

Second Officer

C Finch

G Mobbs

D Hawker

B Spiller

Third Officer

G Midgelay

J Mitchell

R Menon

T Clark

Cadets

P Rentall

A Nunn




Radio Officer

R Cullen

J Braddock

A Abbey

W Arthur

Carpenter


W Addelsee

P McDermott

S Gray

Bosun

N Robb

Sekander

S Huq

M Penored

Chief Engineer

N Ives

T Drysdale

J Charge

A Kenny

Second Engineer

W Grant

B Davis

G Roberts

J Kerwick

Jnr Second Engineer

E Pirie




Third Engineer

H Gourlay

M Cotton

G Mooney

J Cassar

Fourth Engineer

P Clayworth

S Dassanaike

A Clubb

R Nelson

Junior Engineer

B Carr

D Drake

M Harney

P Smith

N Makin


A John

B Sinclair


R Sanders

G Pymer


Engineer Cadets

A Ducas


B Kear


Chief Frig Engineer

M Thomas




Electrician

J Morris

B Skyner

P Pepper

D Brodie

Second Electrician





ERS

T Hyde

M Mian

A Huq


Purser/Catering Officer

W Divers

B Atkinson

J Ritchie

P Brannan

Chief Cook

A Stacey

P de Costa

A Dewar

P Hockey

Second Steward

G Kerr

A Mazid

K Bari

D Stannard

Crew List Home Page
Previous Page Next Page Home Page   The Group Register     Email the Site   Crew List Home Page