1970 - August


The Cargo Service

The Mail Service

Certificates


First Mate’s Certificate

Second Mate’s Certificate

Deck and Radio Officers

D P Drew

I M M Browne

M S Mohamed

E Martin

A Rapkin

J W Harris

G Potts



To Chief Officer

To Second Officer

To Third Officer

To Radio Officer

To Carpenter

Deck  and Radio Officers

R G Ward

P R Rugg

K B Whitting

J M Jones

J C Howell


R E Mennell

N F Collier

D C J Funnell

V Cook



R Bigwood

Walbridge

P Crabtree

MC Barrett

P J Fawcett

A Bhombal

G Potts






R R Miller






M Davidson

W Lyall





Promotions


To Purser Catering

Pursers

D C Cramond

I A Nisbet


1st Class Motor

Certificate

Engineer Officers

E Davidson


Southampton

Castle

Left Southampton

7 August

For South Africa

S.A.

Oranje

Left Southampton

14 August

For South Africa

Windsor

Castle

Left Southampton

21 August

For South Africa

Good Hope

Castle

Left Southampton

28 August

For South Africa

Master

A Sillars

R Shattock

R Wright

P St Q Beadon

Staff Commander


C Walgate

J Brackenridge


Chief Officer

J Smith

B Bougourd

R Dobie

P Flatau

Second Officer

J Simpson

C Pearn

R Tallack

M Kemp

Extra Second Officer

C N Isaac

C Green

D Pike

A Blackburn

Third Officer

G Paxton

T Dubicki

T Tye

M Williamson

Fourth Officer


S Pearson

M Hemmings


Cadets

G Jenkins

P Cookson




H Priestly




A Wright

M Barnett

P Philpott

D Tracy

Carpenter


O Griffiths

F Tizard


Bosun

T Collett

B Jones

W Taylor

D Standley

Snr Master-at-Arms


C Cordall

M Gleeson


Jnr Master-at-Arms


J Corin

N Phillips


First Radio Officer

M Snell

W Eckersley

J Walker

D Withers

Second Radio Officer


R Mercer

R Wilson


Third Radio Officer


P Pegg

J Turbefield


Fourth Radio Officer


M Kirby

R Walker


Surgeon


I Spira

M Macnamara


Nursing Sister


A Raho

V Lemon


Physiotherapist



S Barkham


Chief Engineer

A MacIntyre

R Gemmell

R Brown

J Forbes

First Engineer

P Snadden

E Sartori

D Hill

K Talbot

Second Engineer

J Cross

G Kennedy

J Robinson

W Newton

Extra Second Engineer


D Warren

S Simpson


Jnr Second Engineer

W Croston

D Howell

J Cooper

S Rogers

P Mantle

D Cox

A Young

A Bloor

Snr Third Engineer


J Oakman

D Wilson


Int Third Engineer


F Cundy

M Wilson


Jnr Third Engineer


J Berry

J Mainstone


Snr Fourth Engineer


D Hopkins

S Fitzpatrick


Int Fourth Engineer


J Cross

D Horrocks


Jnr Fourth Engineer


P Miller

C Field


Junior Engineer

D Hyland

S Anderson

C Duggan




S Pollard

T Brown

T Cooke




J Pocock

P Willis

D Richardson

K Ager

J Davies

J Saunders

C Cardwell

M Jennings

C Smith




Engineer Cadets

P Jarvis

A Dent



W Sloan

L Edwards

Chief Frig Engineer

A Curd

D Laycock

W Forde

M Thomas

Second Frig Engineer



J Frost


Third Frig Engineer


C Bremner



First Electrician

M McDonald

G Forrester

M Gregson

E Wilson

Second Electrician

P Haynes

R Webster

R McNeil

R Butt

Third Electrician


P Hawkins

M Kessner


Fourth Electrician



H Hay

S Harms


Plumber



H Martin


Senior Mechanic


L Gale

M Kelly


ER Storekeeper

H James

P Phillips

E Wallace

K le Gallais

ER Leading Hand


G Walcroft

C Benson


Chief Purser


W Eastmond

R Reeves


Purser


G Cartwright

K Underwood


Purser/Catering Officer

R Jones



W Parr

Purser Catering


G McGowan

W McGrady


Second Purser


A Woodgate

D Mason


Second Purser Catering

C Haysom

W MacMillan

W Stewart

T Watkins

Third Pursers


H Brooks

C Borley


M Hamlin

P Shallcross

P Green


Third Purser Catering


R Kennedy

A Melbourne


Junior Pursers


J Tickner

A Skinner

A Knudsen


D Stanyer

A Kenney

J Merry

S Sessford


Junior Purser Catering



C Murray


Hostess



M Hamilton


Children’s Hostess


H Bell

S Lampkin


Chief Barman


B Watts

L Farrow


Storekeeper


C Dunn


G Clarke

V Osborne


Linen Steward


C Bosman

L Parker


Head Waiter (1st Class)


K MacKay

J Lewis

W Miller



First Tourist Steward


D Merrell

M Bridgeman


Head Waiter (Tourist)


K Fawcett

P McCauley


Band Leader


M Hicks

J Skene


Laundryman


W Allen

W Cronin


Chef

M Martin

B Eastland

C Alves

A Dawson

Baker


N Hailstone

A Woodward

J Leslie



Butcher


R Angell

L Newman


Shopkeeper


K Hann

W Morgans


Housekeeper



M McKeogh



Phyllis

Bowater

Left Glasgow

2 August

For Liverpool NS

King

Alfred

Left Antwerp

2 August

For Japan

Clan

MacNair

Left Genoa

10 August

For E Africa

Clan

Alpine

Left Le Havre

14 August

For Australasia

King

George

Left London

18 August

For E Africa

Master

T Young

R Miller

T Kendra

N Stewart

P Eckford

Chief Officer

B Reid

R Todd

J Brown

I Currie

I McAlpine

Second Officer

J Weston

R Ward

W Wilson

N Butterfield

S Ondondo

Third Officer

I Lawson

C Laycock

M Mohammed

J Gartside

S Gitau

Cadets

B Yasothapalan


J Dick


L Robbins

N Russell

G Haig-Brown

A Ali

C Jackman


Radio Officer

M Webb

K Watkins

M MacDonald

D Galbraith

J Duckworth

Trainee Radio Officer



R Diamond



Carpenter



T O’Leary

R Turner

C Wilson

Bosun

I Barnett

H Jeffrey

A Banerjee

Ali Azam

D Banerjee

Chief Engineer

A Stoddart

A Russell

J Sanders

T Drakard

W McDermott

Second Engineer

M Minnis

J Forrest

G Andrews

M Williams

D Parlone

Jnr Second Engineer


R Kirby

J Donaghy

D Walker


Third Engineer

B Moyse

S Priestley

J Banks

H McEwan

D Butterworth

Fourth Engineer

S Edwards

G Fraser

W Stores

J Walker

T Weir

Junior Engineer

E Francis


A MacCallum

A Fountain

M Smith

C Gant

C Dainton


E Seneviratne

W Irvine

Engineer Cadets


A Dobbie



T Torbett

R Evans

B Carr


Electrician

R Little

A Roberts

S Bogle

A Moir

E Dickson

Jnr Electrician



G Williams

A Dawson


ERS

E Chalkley


R Mukherjee

Mujahid-Ali

R Banerjee

Purser/Catering Officer

J Hurst

G Hendricks

J MacInnes

R Bowtell

R Wise

Chief Cook

T Hardy

T Gilling

M Naik

J D’Costa

Bassoo

Second Steward

K Gearing

G Martin

G Rasul

Abdul Latif

N Haque


Clan

Grant

Left Liverpool

22 August

For India

Nina

Bowater

Left Ridham

23 August

For Newfoundland

Clan

MacLennan

Left Genoa

24 August

For South Africa & Beira

Clan

MacLachlan

Left Birkenhead

28 August

For South Africa & Beira

Clan

Ramsay

Left London

28 August

For South Africa & Beira

Master

H Walden

R Royan

F Moss

E Everitt

E Owen

Chief Officer

W Davidson

A Terras

P Howard

V Cook

J Cowie

Second Officer

G McLaren

D Fellowes

B Gates

D Drew

P Austin

Third Officer

P O’Sullivan

N Smith

P Lusted

F Wahutu

M Bedford

Cadets


A Theunissen

R Case



G King


Radio Officer

H MacKay

U Tomlinson

T Willis

W hatrick

H Guthrie

Trainee Radio Officer

P Bate





Carpenter

A May


M Davidson

M Smailes


Bosun

H Nath

K Ross

S Ghose

Hamizuddin

J Shabalala

Chief Engineer

A Kenny

H Finch

R Marshall

G McCoard

J Bunney

Second Engineer

J Fairbairn

A Bridgewater

R Watt

J Goldsmith

B Hill

Jnr Second Engineer

A Gowans


C Johnston

M Ritchie

F Mackie

Third Engineer

J Ingram

J Hunter

R Wymer

J Donald

A Windebank

Fourth Engineer

W Goonasekera

P Evans

A Smith

I Collyer

J Higgins

Junior Engineer

P Turnbull


B Smith


A Howse

G Liddell

J Boulle


C Hutley


Engineer Cadets


P O’Brien-Hill

J Stewart

M Flint

P Skingle


S Ssebugwawo




I Bowman

I Wright



Chief Frig Engineer





R Relph

Electrician

T Higginson

R Hendra



D Sinclair

ERS

S Goswami

W O’Bree

M Gomes

S Roy


Purser/Catering Officer

G James

D Cramond


I Nisbet

E Gibbs

Chief Cook

L Gomes

G Greenslade

M’d Israil

M’d Modani

P Kwula

Second Steward

A Hosain

K Jones

Alauddin

S Hossain

B Shabalala

Crew List Home Page
Previous Page Next Page Home Page   The Group Register     Email the Site   Crew List Home Page