1970 - June


The Cargo Service

The Mail Service

Certificates


Master’s Certificate

First Mate’s Certificate

Second Mate’s Certificate

Radar Maintenance

Deck and Radio Officers

B M J Gates



J H Wallbridge

P J Fawcett


N L Smith

R Dixon-Carter

L G Mukomah

J E R Johnson

J MacNeil



To Master

To Chief Officer

To Second Officer

To Third Officer

To Radio Officer

To Carpenter

Deck  and Radio Officers

K Morton

C J Abbott

L H A Bainton

P Lightbody

A J Blackler


G H McLaren

D E J Pike

G M Nduto

N L Smith



J Maxwell

R A E Laing


N K White



Promotions


To Chief Engineer

To Second Engineer

Engineer Officers

J O’Donnell

W Deacon


K Flett

A Bridgewater

W Griffiths


1st Class Steam

Certificate

1st Class Motor

Endorsement

2nd Class Motor

Certificate

Engineer Officers

K Flett



R Banerjee



P Jones

S Hussain

R Rees


Pendennis

Castle

Left Southampton

12 June

For South Africa

Southampton

Castle

Left Southampton

19 June

For South Africa

S.A.

Oranje

Left Southampton

26 June

For South Africa

Master

J Smythe

I Shearer

R Shattock

Staff Commander

D Tourell


R Parkin

Chief Officer

J Smith

J Beavan

K Bennett

Second Officer

A McCutcheon

J Simpson

C Pearn

Extra Second Officer

W Ferrier

C N Isaac

C Green

Third Officer

D Thomson

T Alder

M Hunt

Fourth Officer

M Burley


S Pearson

Cadets

G Peatling




P Henson

M Brown

S Holloway

P Cookson

P Allan




Carpenter

D Perry


O Griffiths

Bosun

F Romaniak

T Collett

N Ward

Snr Master-at-Arms

H Hoye


C Cordall

Jnr Master-at-Arms

R Lloyd


J Corin

First Radio Officer

L Whitaker

J Blackwell

W Eckersley

Second Radio Officer

P Heald


R Mercer

Third Radio Officer

J Foley


H Chesters

Fourth Radio Officer

A Brown


M Kirby

Surgeon

J Latham


F Hurdman

Nursing Sister

F Gillies


J Crisp

Chief Engineer

A Mailer

A MacIntyre

E Sartori

First Engineer

W Findlay

P Snadden

D Hill

Second Engineer

G Kennedy

J Cross

J Kerr

Extra Second Engineer

A Garside


D Warren

Jnr Second Engineer

J Scott

D Burr

D Howell

J Rockett

J Cooper

S Rogers

Snr Third Engineer

T Dunlop


J Oakman

Int Third Engineer

M Hughes


D Smithson

Jnr Third Engineer

S Evans


J Berry

Snr Fourth Engineer

J Richardson


D Hopkins

Int Fourth Engineer

K Poole


J Cross

Jnr Fourth Engineer

M Taylor


P Miller

Junior Engineer

F Sansom

K Carnwell


S Harris

S Anderson

C Duggan

S Pollard

T Brown

T Cooke

Engineer Cadets


P Jarvis

A Dent


Chief Frig Engineer

W Falconer

L Block

D Laycock

Second Frig Engineer

T Rolfe



Third Frig Engineer

J Grieve


C Bremner

First Electrician

S McLean

M McDonald

G Forrester

Second Electrician

C Watts

J McVey

B Dickson

Third Electrician

J Harper


P Hawkins

Senior Mechanic

M Parsons


L Gale

ER Storekeeper

A Martin

H James

P Phillips

ER Leading Hand

W Jones


W Farman

Chief Purser

R Reeves


W Eastmond

Purser

R Funnell


G Cartwright

Purser/Catering Officer


R Jones


Purser Catering

I Beckett


R Ledbury

Second Purser

I Fisher


B Blake

Second Purser Catering

M Warner

C Haysom

W MacMillan

Third Pursers

A Woodgate


C Borley

Third Purser Catering

N Burgess


R Kennedy

Junior Pursers

D Tooze


A Skinner

A Knudsen

Junior Purser Catering



J Tickner

Hostess

S Broom



Children’s Hostess

C Hutchinson


H Bell

Chief Barman

J Painter


B Watts

Storekeeper

J F Paglia


C Dunn

Linen Steward

H Turnham


C Bosman

Head Waiter (1st Class)

C Gyue


K MacKay

First Tourist Steward

R Smith


V Mizzi

Head Waiter (Tourist)

J Banks


M Stokes

Band Leader

J Shearer


M Hicks

Laundryman

G Higgins


W Allen

Chef

C Alves

M Martin

B Eastland

Baker

J Wood


N Hailstone

Butcher

H Shearman


R Angell

Shopkeeper

B Voller


K Hann


Clan

MacDonald

Left Rotterdam

12 June

For Far East Breakers

King

Alfred

Left Antwerp

15 June

For Weserport

Riebeeck

Castle

Left Southampton

15 June

For South Africa

Clan

MacDougall

Left Birkenhead

16 June

For E Africa

Master

I Williamson

D Lockhart

N Wray-Cook

G Rowland

Chief Officer

G Thomson

R Todd

F Yeulett

H Edwards

Second Officer

I Browne

R Ward

J Fairclough

C Marman

Third Officer

P Masters

M Davis

K Bark

F De Gersigny

Cadets




B Marks

Radio Officer

S Heron

G Emmett

J Maxwell

A Campbell

Carpenter

W Lyall


R Perryman

N White

Asst Carpenter




P Cunningham

Bosun

Ashra Fullah

H Jeffrey

K Kordt

Secuder-Ali

Chief Engineer

A Eastoe

A Russell

R Brown

R Innes

Second Engineer

P Steer

J Forrest

M Burton

R MacLean

Jnr Second Engineer

A Nimmo

R Kirby

A Silcock

S Simpson

Third Engineer

A Walker

S Priestley

G Cervantes

R Wilson

Jnr Third Engineer

A Thompstone



Z Haque

Fourth Engineer

R Whitbread

G Fraser

K Wilson

R Shaw

Jnr Fourth Engineer




P Elsby

Junior Engineer

D Banks




P Davis

A MacCullum



R Bolwell

M Malone

A Munro

D Vickers

G Kalsey

A Hodge

C Vallance


Engineer Cadets




T Clarkson

Chief Frig Engineer



A Palmer

J Ashlin

Third Frig Engineer

G Duffy



A Wilson

Electrician

R Dixon

A Temple

M Watts

J Evans

Second Electrician


J Phelps


R Ashby

ERS

A Hoisein


R Dailey

Aminullah

Purser/Catering Officer

M Proctor

J Croston

J Foley

P Akers

Chief Cook

A Gomes

T Gilling

C Jones

Sk Serazuddin

Second Steward

A Miruzzaman


N Hutchings

Md Israil


Clan

MacGregor

Left Genoa

20 June

For South Africa & Beira

Elbe

Ore

Left Rotterdam

24 June

For Ymuiden

Roxburgh

Castle

Left Cardiff

26 June

For South Africa

Rothesay

Castle

Left London

29 June

For South Africa

Master

G Russ

G Thomson

W Bosanquet

G Cochrane

Chief Officer

K Whitting

J Caley

A Blackler

W McCarthy

Second Officer

J McLaren

D Reid

R Webb

C Watson

Third Officer

E Messer

C Hudson

K Lemm

C Hanagan

Cadets

J Walker-Spicer

R Gribble


J Holgate

Radio Officer

J Paterson

N Shepherd

J Cardownie

J MacNeil

Trainee Radio Officer




M O’Dea

Carpenter

A O’Donnell

A Radford


N Berryman

Bosun

H Ahmed

A Shakur

M Lemmon

H Gerrad

Chief Engineer

W Duncan

P Wilkinson

J O’Donnell

N Ives

Second Engineer

R Huntington

R Charlesworth

R Pyke

J Cruttwell

Jnr Second Engineer

R N Smith

J Erskine

R McQuillan

E Pirie

Third Engineer

S Robb

J Chesters

G Snow

W Ogilvie

Fourth Engineer

G Anderson


J Williamson


Junior Engineer

H McKeegan



D Nixon

J Way

R Dowson


Engineer Cadets

M Clarke

R Maunder



T Bourke

M Evans

Chief Frig Engineer



R Ashcroft

J Dunphy

Third Frig Engineer



J Emmett


Electrician

D Graham

D Allen

T Whittaker

J Fardon

ERS

Motassim-Ali

A Jalil

T Andrews

T Hyde

Purser/Catering Officer

C Millett

L Wynne

A Edwards

W Waldron

Chief Cook

A Costa

A Gomes


R Wilkinson

Second Steward

A Sakur


D Stannard

P Tanner


Rochester

Castle

Left Hamburg

17 June

For South Africa

Rustenburg

Castle

Left London

17 June

For Mauritius

Clan

Ramsay

Left Le Havre

19 June

For South Africa

Clan

Ranald

Left Birkenhead

20 June

For Mauritius

Master

W Maltman

R Olden

E Owen

A Mair

Chief Officer

P Brown

J Madge

J Cowie

M Guy

Second Officer

P Fawcett

S Catton

V Swan

M Baker

Third Officer

C Watt

G Hannah

P Bridle

B Richmond

Cadets



R Case

C Jackman

J Acton


Radio Officer

M Stalker

A Fell

C Ritchie

P Hammond

Carpenter

B Green

R Robson


R MacAskill

Bosun

V Jordan

F Rose

J Shabalala

E Ngobe

Chief Engineer

R Hayton

A Brudenell

J Bunney

W Nicholls

Second Engineer

I Tennant

J Roddham

B Hill

A Akkerman

Jnr Second Engineer

H Pate

M Khan

W Buys

R Bell

Third Engineer

P Hollingsworth

D Field

M Todd

A Milne

Fourth Engineer

G Pierre-Louis

M Leak

J Higgins

C Roberts

Junior Engineer

T Griffin

T Peebles

W Jones

V Stephenson

I Harfield

R Reay

E Cordell




C Hutley






Engineer Cadets



I Wright

B Cable

Chief Frig Engineer


C Straton

R Relph


Third Frig Engineer




M Rees

Electrician

W Lewis

B Leach

O Clipstone

D Livesey

ERS

P Knight

G Purohit

R Siziwe

K Gumede

Purser/Catering Officer

G Clark

L Thompkinson

E Gibbs

P Mitchell

Asst PCO




A Ward

Chief Cook

I Alderson

A Santos

B Cawula

D Mgcobo

Second Steward

J Tarrant

A Garrood

B Shabalala

T Khuzwayo


To Purser Catering

To Second Purser

To Second Purser Catering

Pursers

P C Milne


J MacFadyen


W B Fleetwood

N J Nussey

P G Stogdale


Crew List Home Page
Previous Page Next Page Home Page   The Group Register     Email the Site   Crew List Home Page