1969 - August


The Mail Service

The Cargo Service

Certificates


Master’s Certificate

First Mate’s Certificate

Second Mate’s Certificate

Radar Maintenance

Deck and Radio Officers

A C McCutcheon

D J C Funnell

I C Cameron

P MacMillan

I Peel

S Ondondo

W G Ferrier


J Ndesserua

W D J Salm

R Sawczyn

R W Gebbie

D G Smith



To Chief Officer

To Second Officer

To Third Officer

To Radio Officer

Deck  and Radio Officers

N F Coombes



C N Isaac

E N Perera

G D Bowie

W G Wilson

I M M Browne


R W Gebbie

J Ndesserua


W D J Salm

R Sawczyn


A R Anderson

J W Gray


J A Tomlinson



Promotions


1st Class Motor

Certificate

2nd Class Motor

Certificate

Engineer Officers

C Martin


J Pitman

C Small

P Steer



To Purser

To Third Purser

Pursers

R J Funnell

P J D Green

P G Shallcross


Edinburgh

Castle

Left Southampton

8 August

For South Africa

S.A.

Vaal

Left Southampton

15 August

For South Africa

Pendennis

Castle

Left Southampton

22 August

For South Africa

Southampton

Castle

Left Southampton

29 August

For South Africa

Master

D Sowden

N Lloyd

J Smythe

C Mavitty

Staff Commander

O Barnsley

K Barry

D Tourell


Chief Officer

E Harvey

J Smith

J Hobkirk

J Caley

Second Officer

J Jones

I Bell

A McCutcheon

R Hunter

Extra Second Officer

P Nind

D Linehan

D Hawker

F Murray

Third Officer

S Gay

P Wakeling

D Thomson

G McLaren

Fourth Officer

G Chadwick

J Leonard

R Fisher


Cadets

C Laycock




G Paxton




B Goldsworthy




F Phillips

A Walsh

D Colley

J Peake

Carpenter

P Bell

W Ross

D Perry

A Wadmore

Bosun

W Arnold

N Ward

B Jones

I Barnett

Snr Master-at-Arms

C Wroe

H Clarke

R Baldock


Jnr Master-at-Arms

J Chambers

J Corin

R Lloyd


Asst Master-at-Arms

A Chebrika

G Leach

N Phillips

J Moore

A Coe

E Gibson


First Radio Officer

R McCormick

J Eager

D Bristow

J Blackwell

Second Radio Officer

G Walker

A Blake

F Sharp


Third Radio Officer

D McLaren

M Eskins

J Gray


Fourth Radio Officer

J Duckworth

J McKie

J Tomlinson


Surgeon

M MacNamara

J Crisp

J Latham


Nursing Sister

N Rait

M Murphy

F Gillies


Chief Engineer

A Forster

R Crook

A Mailer

A MacIntyre

First Engineer

W Robertson

J Gauld

W Findlay

P Lovell

Second Engineer

A Simms

T Nessling

S Robson

J Halliday

Extra Second Engineer

J McNeil

G Knox

J Mair


Jnr Second Engineer

J Field

V Hamilton

J Riley

W Griffiths

J Scott

H Armstrong

A Scott

W Croston

Snr Third Engineer

S Rogers

B Maynard

D Burr


Int Third Engineer

R Wymer

J Jarvis

P Marriott


Jnr Third Engineer

D Jones

N Bramley

N Rowse


Snr Fourth Engineer

R James

M Davies

S Evans


Int Fourth Engineer

L Roger

D Smith

J Berry


Jnr Fourth Engineer

J Carswell

J Cowan

J Hunter


Junior Engineer

R Taylor

R Goddard




B Leahy

M Leak

G Ravenscroft

B Roffe

M Chamberlain

K Poole

W McCoy




D Milne

J Linton

P Willis



Engineer Cadets




M Nash

D Patterson

Chief Frig Engineer

J Ringshaw

G McGregor

W Falconer

L Block

Second Frig Engineer

W Watts

G Farrow

W Milner


Third Frig Engineer

J Mitchell


A Steele


First Electrician

T Stallard

D Thorpe

E Wilson

C Crowe

Second Electrician

A Reid

D Robinson

W Street

D Bailey

Third Electrician

M Watts

D Charles

R Hayles


Fourth Electrician


M Wright



Plumber


P Bateup



Senior Mechanic

W Jones



P Japp



M Parsons



F Taylor

B Darbyshire

D Hughes

ER Storekeeper

P Phillips

C Pyne

A Martin

H James

ER Leading Hand

B Atkinson

R Cutler

W H Farnan


Chief Purser

O Parry-Williams

A Hodge



Purser

M Hackett

B James

D Smith


Purser/Catering Officer




R Jones

Purser Catering

W McGrady

G Waugh

D Gilbert


Second Purser

I Fisher

J Tunstall

B Blake


Second Purser Catering

A Quarrie

R Ledbury

C Williamson

C Haysom

Third Pursers

A Charlesworth

M Fletcher

J Pearse

D Coleman

C Brown

P Ramsey

M Telford


A Woodgate

B Reynolds




Third Purser Catering

T Power

N Nussey



Junior Pursers

D Campbell



J Merry

P MacGregor

M Saffin

T Watkins

I Dowden

B Lewis


Hostess


A Oelofse

S Broom


Children’s Hostess

P Willman

A Ackrill

C Hutchinson


Chief Barman

L Odell

F Hubbard

J Painter


Storekeeper

S Bain

A Williams

H Matthews

P Kelly

J F Paglia

W Mills


Linen Steward

L Robertson

B Ross

H Turnham


Head Waiter (1st Class)

T McIntosh

M Walmsley

C Gyue


First Tourist Steward

C Fielding


R Smith


Head Waiter (Tourist Class)

W Eady


M Ticehurst


Band Leader

T Jones

J Gray

C Riley


Laundryman

J Sumpton


G Higgins


Chef

B Landon

L Creed

C Alves

M Martin

Baker

J Findlay

A Brohamer

J Wood


Butcher

R Mather

A Painter

H Shearman


Shopkeeper

S Lewin

S Loveland

B Voller



Rotherwick

Castle

Left Birkenhead

1 August

For South Africa

& Beira

Tintagel

Castle

Left Birkenhead

2 August

For East Pakistan

Clan

Robertson

Left Rotterdam

8 August

For South Africa & Mauritius

Clan

MacLeod

Left Birkenhead

9 August

For South Africa

Master

G Matthews

T Halliday

R Harber

T Graham

Chief Officer

A Flenley

J MacAuley

J Cowie

R Flint

Second Officer

C N Isaac

B Spiller

R Slack

A Fakira

Third Officer

D McWilliam

R Gebbie

R Kamau

R Head

Cadets

B Settatree

M Barnett

W Richardt


P Philpott



Radio Officer

G Emmett

W Arthur

R Hammond

R Lyon

Trainee Radio Officer

D Lambert-Martin




Carpenter

S Gray

D Tinsley


M Hutcheson

Bosun

J Stewart

R Hansen

Mnyandu

G Debnath

Chief Engineer

R Welch

E Rouse

T Reay

L Doyle

Second Engineer

R Sidebottom

B Cory

M Burton

J Brown

Jnr Second Engineer

S Simpson

J Anderson

R Carrington

W Gilchrist

Third Engineer

D Mather

J Banks

A Bloor

K Hinton

Fourth Engineer

A Kennedy

V Johns

C Dubber

G Cervantes

Junior Engineer

W Barker

P Murray


R Pople

S Perera

J Miller

H Gourlay



J Hall

J McDougall


Engineer Cadets

C Duggan

R Starkie

G Cowan

B Cable


C Smith

G Curtis




Chief Frig Engineer

F Kelly


J Scott


Electrician

J Finnegan

T Higginson

R Webster

S Sim

ERS

G Ball

R Bennett

D Buthelezi

H Das

Purser/Catering Officer

E Andrews

W Divers

P MacCormick

A Vernolini

Chief Cook

P Hockey

T Tilling

Mkize

A Rashid

Second Steward

E Thewless

A MacFadyen

Khaula

Subhan


Clan

MacLay

Left Genoa

13 August

For South Africa

& Beira

Clan

MacGillivray

Left London

15 August

For Nacala & E Africa

Clan

MacInnes

Left Rotterdam

28 August

For South Africa

& Beira

Clan

Menzies

Left Birkenhead

30 August

For Ceylon &

East Pakistan

Master

B Biggs

A Crawford

E Besley

T Kirby

Chief Officer

B King

G Charleson

P Laurie

R Cawdery

Cadet Training Officer




A White

Second Officer

A Blackburn

E Martin

M Newlands

R Mennell

Third Officer

J Gartside

M Mohammed

M Savage

S Gledhill

Cadets


M Salim





P Henson

R Stuart




P Cookson

S Cobley

A Gorringe

J Guy

B Marks

Radio Officer

J Sandison

J Wright

R Ingram

E Kelly

Trainee Radio Officer


A Coutts



Carpenter

G Haigh

C Tiernan

H McCourt

G Shute

Bosun

N Ali

S Dey

N Dey

S Chakraborty

Chief Engineer

J Duncan

J Platt

W Whyte

S McLeod

Second Engineer

J Fairbairn

L Ord

I Tennant

A Aitken

Jnr Second Engineer

A Nellis

J Werrin

M Khan

T Smith

Third Engineer

W Buys

J Gardner

A Windebank

G Evans

Fourth Engineer

J Noble

G Warrington

R Dodds

T castle

Junior Engineer

K Emberson

P Elsby

H Fitzpatrick


A Panting

N Pemble

A McIntyre

R Thomas

Engineer Cadets

B Blower

L Levoguer





D Toms

R Smith

D Ndwiga




G Homans

F Pick

J Dunphy




P Jarvis

S Hobbs

P Fishlock

J Colbe

C Bridgen

C Aviss

Electrician

W Normansell

A Kerr

A Morris

J Whammond

ERS

F Ali

A Dahr

A Ganguly

A Chakraborty

Purser/Catering Officer

W Gibbs

R Rex

J Godwin

A Bannerman

Asst PCO




P Milne

Chief Cook

F Mullick

Sk Ghulam

Chamroo

W Breen

Second Steward

A Wahab

Panchoo

Sk Ismail

Ebrahim

Crew List Home Page
Previous Page Next Page Home Page   The Group Register     Email the Site   Crew List Home Page