1949 - November


St Essylt

St Thomas

St Merriel

St Clears

St Rosario

St Margaret

St Elwyn

Master

C Bradley

S Diggins

F Meneight

G B Elliott

T Mitchell

A Ellis

G T Rees

Chief Officer

K H Thomas

W Singleton

F B Jones

A A Neller

A H Dare

A H Turner

D C Brown

1st Officer

A Chamberlain

D C Bandey


J Armstrong

T D Groves

T G Tew

H E Bulmer

2nd Officer

J E Williams

H A R Frith

F T Adams

M Pawlik

J A Constantine

G W Hewitt

T D Young

3rd Officer

S M Wilson

J A Hale

A N Couch

G G Rutter

N C Adkins

R J Coe

B J Phillips

Cadets

J C Copp

P A Trace

T S Hayward

I P Skipp

C H Brook

J C Harrington

I H Nash

J T Duff

A H Dare

C Cameron-Brown

W C Briggs

T Chappell

T Murray

J F Whitfield

J G Oakshott

G R Tawse-Smith

D B Bird

G A Crellin

P C Tebbutt

E W Whiting



Chief Engineer

R L Tucker

W T Fleming

J C Chalmers

E Thompson

C W Osmond

J C Metcalfe

R T Jenkin

2nd Engineer

W W Sinclair

R R Middleton

N C Thomas

M J Griffiths

F H Rose

R G Morgan

R B Brown

Jnr 2nd Engineer

W C Morris

A Kilpatrick

T M Jones





Snr 3rd Engineer

J W Davison

L Kenkins

J H Bettridge

D J Thornbury

A D Manning

J Cullen

H Cockroft

Jnr 3rd Engineer

J B Fishburn

D J Rees

H C Tyrer





4th Engineer

T S Robb

W D Broomfield

J Vowell

D McCaffery

D Hodgson

A Stewart

P Hadrys

5th Engineer

P J Christopher

R W Miller

A Paul

M L Rees

C G James

J R Cowan

V Doyle

6th Engineer

D Himlin

N Milne






1st Electrician

R T Doyle

J Cooke

G Edgecombe





2nd Electrician

J H Thomas

C Kirkwood






Chief Steward

S Lamy

I Carmichael

A Brown

H H Shores

A E Ludowyck

A Bishop

E J Pollard


St Jessica

St Arvans

St Helena

Fort Frontenac

Belwoods Park

St Braivels

Master

I Ellis

N Sharp

E C Martyn

W J Thomas

J Maughan

A A Havers

Chief Officer


D Morgan

R E Ward




1st Officer

G E Towill

P L Townsend

N E Nute

R A D Hammond

I Hindmarch

C F Stewart

Training Officer

2nd Officer

P W Groves

F T Wickham

H D Bolderson

N H Foot

A M Hatton

A J B Phillips

3rd Officer

H G Wright

P Bellamy

T E D Leslie

J D Batten

R P Kingston


Cadets



R C Aldridge

C F Irvine

I E MacLean

P H Warne

W H Barnard


P H Warne

G G Rutter

W G Barnard

P A Trant

P A Trace

J C Copp

R J Cooper

Chief Engineer

W E Lindop

W M Pottinger

E W Evans

K Bearpark

C W Woodbridge

B McGlynne

2nd Engineer

R B S MacAdam

A Johnstone

J H Greenwood

R S Donaldson

A F Compton

A C D Hillier

3rd Engineer

R I Strain

G F M Robinson

A C Baxter

A R Macey

R G Webber


4th Engineer

P Lewis

P A Ward

J P Fletton

R G W Hadley

D G Dean


5th Engineer

C W Price

R W Smith

W B Burdon

A T V Peach

B A Padley


Chief Steward

S Corbett

S Frampton

R Stephenson

H Nichol

W F Chesterfield

G Murphy

Saint Line Ships Page
Previous Page Next Page Home Page   Email the Site     The Group Register