1949 - August


St Essylt

St Thomas

St Merriel

St Clears

St Rosario

St Margaret

St Elwyn

Master

J Owens

S Diggins

F Meneight

G B Elliott

T Mitchell

A Ellis

G T Rees

Chief Officer

A Stacey

W R Vickers

F B Jones

A A Neller

A H Dare

A H Turner

D C Brown

1st Officer

K H Thomas

H A Pond

J Armstrong

H Harrison

R A D Hammond

H E Bulmer

T E Roberts

2nd Officer

J E Williams

H A R Frith

G W Hewitt

M Pawlik

T D Groves

F J Adams

T D Young

3rd Officer

S M Wilson

J A Hale

T C Willcox

C Kirby

N C Adkins

S V Henderson

B J Phillips

Cadets

D L Street

T Haworth

P R Johnson

J M Turner

H McNearnie

D C Williams

T S Hayward

I P Skipp

J C Copp

R J Cooper

P A Trace

E W Whiting

J G Oakshott

D W L Tims

J M Rodgers

G R Tawse-Smith

J B Green

D B Bird

G A Crellin

P C Tebbutt



Chief Engineer

R L Tucker

W L Marrs

J C Chalmers

E Thompson

C W Osmond

J C Metcalfe

C W Woodridge

2nd Engineer

W W Sinclair

R R Middleton

G C Franklin

M J Griffiths

F H Rose

R G Morgan

R B Brown

Jnr 2nd Engineer

W C Morris

A Kilpatrick

D S Marsh-Jones





Snr 3rd Engineer

J W Davison

D J Spurlock

J H Bettridge

D J Thornbury

A D Manning

N C Bartley

H Cockroft

Jnr 3rd Engineer

C A S Hildreth

H McPherson

A Stuart





4th Engineer

T S Robb

W D Broomfield

D E Miles

D McCaffery

D R Warlow

R J Wyllie

P Hadrys

5th Engineer

J W Hewitt

R W Miller

G S Carverhill

M L Rees

C G James

T Wylie

R K Potts

6th Engineer

P J Christopher

T L Hewison






1st Electrician

R T Doyle

J Cooke

G Edgecombe





2nd Electrician

J H Thomas

N C Robson






Chief Steward

H Dickens

I Carmichael

A Brown

W Coulthard

F Dolman

E J Pollard

J Howard


St Jessica

St Arvans

St Helena

Fort Frontenac

Belwoods Park

St Braivels

Master

I Ellis

P Reaveley

E C Martyn

W J Thomas

J Maughan

A A Havers

Chief Officer


D Morgan

R E Ward




1st Officer

G E Towill

I Hindmarsh

N E Nute

B T Staves

I Hindmarch

C F Stewart

Training Officer

2nd Officer

P W Groves

J G P Tew

H D Bolderson

E A Robinson

A G Chamberlain

A J B Phillips

3rd Officer

H G Wright

J A Woolven

T E D Leslie

E W Lee

R P Kingston

S M Wilson

Cadets


P Bellamy

J F Whitfield

R C Aldridge

C F Irvine

I E MacLean



P R Johnson

I M Turner

H McNearnie

D C Williams

P A Trace

E W Whiting

R J Cooper

J C Harrington

Chief Engineer

W E Lindop

W M Pottinger

E W Evans

K Bearpark

R Watson

H C Tyrer

2nd Engineer

R B S MacAdam

A Johnstone

J H Greenwood

R S Donaldson

A F Compton

B McGlynne

3rd Engineer

R I Strain

G F M Robinson

A C Baxter

A R Macey

D R Davies


4th Engineer

P Lewis

P A Ward

J P Fletton

R G W Hadley

R G Webber


5th Engineer

C W Price

M Steele

W B Burdon

R H Williams

R H Glover


Chief Steward

S Corbett

S Frampton

R Stephenson

S Lamy

A Bishop

G Murphy

Saint Line Ships Page
Previous Page Next Page Home Page   Email the Site     The Group Register