1948 - December



St Thomas

St Essylt

St Merriel

St Clears

St Rosario

St Margaret

St Elwyn

Master

S Diggins

C Bradley

F Meneight

D S Davies

W Roberts

J Owens

P J Reaveley

Chief Officer

H Tock

A Stacey

F B Jones

W Singleton

A H Dare

A H Turner


1st Officer

H A Pond

K H Thomas

H Harrison

B T Staves

R A D Hammond

T E Roberts

G E Towill

2nd Officer

T D Groves

P L Townsend

G W Hewitt

J A Lewis

H Coupland

F J Adams

N H Foot

3rd Officer

A J B Phillips

J E Williams

J A Woolven

C Kirby

A Woodcock

C Kirkby

T D Young

Cadets

I P Skipp

J F Whitfield

J C Kopp

P A Trace

E W Whiting

R J Cooper







Chief Engineer

W L Marrs

R L Tucker

W T Fleming

E Thompson

C W Osmond

J C Metcalfe

R T Jenkins

2nd Engineer

R R Middleton

W W Sinclair

L Lisle

D J Rees

R Woof

R G Morgan

R B Brown

Jnr 2nd Engineer

A Kilpatrick

W C Morris

N C Thomas





Snr 3rd Engineer

F E W Marsh

W G H Nairn

G L Hargreaves

J C Prentice

A D Manning

G H Black

M J Griffiths

Jnr 3rd Engineer

D J Spurlock

W H Francis

F Hayson





4th Engineer

H J Williams

L Jenkins

A D S Clarke

W D Broomfield

D R Warlow

R J Wyllie

J Baird

5th Engineer

H McPherson

E Hobson

A Stuart

D McCaffery

J D S Boyle

L C Roberts

T Smith

1st Electrician

J Cooke

R T Doyle

K D Wheatland





2nd Electrician

N C Robson

J H Thomas






Chief Steward


H Dickens

A Brown

R H Jenkins

F Dolman

A Hennessey

J Howard


St Jessica

St Arvans

St Helena

Fort Frontenac

Belwoods Park

Rosedale Park

St Braivels

Master

G T Rees

N Sharp

E C Martyn

J Maughan

G B Elliott

T Mitchell

A A Havers

Chief Officer


D Morgan

R E Ward





1st Officer

W R Vickers

I Hindmarch

N E Nute

O M Ridout

G E Towill

A A Neller


2nd Officer

P W Groves

P Ward

H D Bolderson

E A Robinson

J A Constantine

W R Slater

P Ward

3rd Officer

S M Wilson

D B Hussey

R F Abbey

E C Whitfield

I Thain

T C Willcox

S M Wilson

Chief Engineer

W E Lindop

W M Pottinger

C W Woodbridge

A C B Watson

J Paterson

J Paterson

H C Tyrer

2nd Engineer

G W Church

A F Compton

L J Owen

R B S MacAdam

C Margerison

E H Barnett


3rd Engineer

R I Strain

N Redshaw

P Imlach

D J Thornbury

P Stroud

D C English

B McGlynne

4th Engineer

J Cullen

G F M Robinson

D R Davies


D Hodgson

W Humphrys


5th Engineer

P Lewis

P A Ward

N F Keep

C Scoblow

G Morgan

J W Hewitt


Chief Steward

S Corbett

P Pollard

R Stephenson

A Bishop

S Coulthard

W Chesterfield

T T Evans

Saint Line Ships Page
Previous Page Next Page Home Page   Email the Site     The Group Register