Capt David Trevor Griffiths

Review - April 1967

Service Record

From

To

Clan MacTavish

Cadet

12/1924


Promoted

4th Officer

1929


Promoted

3rd Officer

1930


Promoted

2nd Officer

1938


Promoted

Chief Officer

1945


Herminius

Master

7/1954


Clan MacLaren

Master

3/1960

5/1962

Perthshire

Master

1/1963

6/1963

Clan MacIntyre

Master

7/1963

7/1965

Kinnaird Castle

Master

10/1965

10/1967

Retired

5/1968


Died

2 September 1983

Aged 75

Review - June 1968

Boardroom presentation by Lord Rotherwick

Clansman - December 1983

Clan Line Home Page
Home Page   Email the Site     The Group Register   Previous Page Next Page Clan Line Home Page