1958 - October


The Mail Service

Certificates


Winchester

Castle

Left Southampton

9 October

For South Africa

Capetown

Castle

Left Southampton

16 October

For South Africa

Stirling

Castle

Left Southampton

23 October

For South Africa

Pretoria

Castle

Left Southampton

30 October

For South Africa

Master

G Lloyd

J Trayner

J Oakley

J Fisher

Chief Officer

E Everitt

G Matthews

P Rose

R Pape

First Officer

P Carter

P Beadon

R Kerr

J Taylor

Second Officer

T Jones

P Antrobus

D Tourell

D Robson

Third Officer

G Dadds

J White

P Redford

M Bowyer

Fourth Officer

H Roberts

W Dean

R Akerman

J Turner

Ex Fourth Officer

D Bell

J Tidswell

P Laister

M Richards

Jnr Fourth Officer

O Keen

B Beale

W Bewley

L Patey

Surgeon

P Ballantyne

R Newsom

J Crawford

M Hall

Purser

P Henderson

R Strugnell

M Caws

R Wynter

Second Purser


T Morris

A Hodge

O Parry-Williams

Asst Pursers

P Clarke

A Le Lievre

G Stuart-Clark


L Peters


G Livesey


Purser’s Clerks

B Lacey

L Holbourn

Miss M Curzon


C Fry

K Foster

P Mather

Miss J Frisby

J Page

J Douglas

Miss E Kirkham

Miss S Ladds

P Bisby

D Savage

Miss J Green

Miss A Fletcher-Randall

First Radio Officer

E Pitt

R Brew

H Liggins

W Brown

Second Radio Officer

G Power

R McCormick

J Tuck

H Robinson

Third Radio Officer

G Holyoake

F Naylor

G Dunnett

P Robinson

Fourth Radio Officer


T Grant

D Evans

M Hendy

Nursing Sister

Miss S Ovenell

Miss P Marsh

Miss K Reynolds

Miss E Hurrell

Children’s Hostess

Miss M Malcolm

Miss P Tillbrook

Miss P Wakefield

Miss M Emson

Band Leader

J Skene

T Evans

J Curtis

F Marrin

Carpenter

P Bell

P Chainey

A Wheeler

J Love

Bosun

G Browne

T Cutler

J Perry

N Ward

Painter

C McHugh

D Tusby

P Brett

H Stockdale-Powell

Chief Engineer

V Jones

R Kirkwood

A Mailer

J Pinkerton

First Engineer

J J MacKavoy

F J Booker

T Drysdale

E Petit

Second Engineer

A V Roche

J McNeil

B J Rice

A Bissett

Int Second Engineer

A Simpson

V Carrington

J Ward

P Hodgkinson

Jnr Second Engineer

L Sinclair

R J Carnell

B A Thomas

M Greeff

Snr Third Engineer

B E Jenkinson

R M Worth

C W Pitt

SS Lang

Int Third Engineer

D H Newcombe

R S Ramsey

J Banks

R MacDonald

Jnr Third Engineer

M E Thompson

I Banks

J J Pinkney

J Walker

Snr Fourth Engineer

R D Elkins

R L Sheppard

J E Wheeler

T Parker

Int Fourth Engineer

M Libby

R Paterson

J G Davis

T Russell

Jnr Fourth Engineer

R G Whyte

J P Rice

D Jamieson

W Allan

Snr Fifth Engineer

R Brookmyre

B F Sutton

W Gibson

M Donaldson

Int Fifth Engineer

J Bond

B G Veale

R N Casson

F Ankrett

Jnr Fifth Engineer

H S MacLeod

S R Styles

D V Clarke

K Challice

Snr Sixth Engineer

B Fenton

H Price

A E Ray

G Dixon

Int Sixth Engineer

K D Seiler

M M Hawkins

F J Horn

J Thomson

Jnr Sixth Engineer

A C Flack

M E Rance

J M Timothy

C Wilkinson

Seventh Engineer


A W MacDonald

W Urwin

I James

First Electrician

A MacIntyre

A Hicks

B G Hamilton

H Forbes

Second Electrician

T C Maloney

P J Hayward

P J Nicholson

J Humphrey

Third Electrician


J A Gibbs

E Carvana

R Reavey

ER Storekeeper

G Sillence

F Southwell

P Phillips

J Phillip

ER Leading Hand

F Taylor

G Walcroft

A S Leckenby

W Rogers

Chief Steward

L Cooper-Thorne

R Reeves

J Westwood

J Baker

Second Steward

G Browning

E Roylance

G Waugh

L Sharp

Chief Barman

J Castleman

B Stevens

J McIntyre

P Leggett

Storekeeper

E Jarvis

H Matthews

G Austin

R Collins

Head Waiter (1st Class)

J Roberts

R White

W Eady

L Stenning

First Tourist Steward

R Rusling

T Wheelhouse

C Leitch

J Van Reenan

Head Waiter (Tourist Class)

G Queree

F Gregory

P Fairbrother

V Symons

Laundryman

H Toms

A Burroughs

J Sumpton

R Watts

Chef

W Leigh

T Evans

E Redding

C Alves

Baker

T Gray

E Smith

W Saunders

H Skipp

Butcher

R Wateridge

T Meadows

L Newman

E Mew

Extra Second Steward

C Dudley

G Bretherton

S Tupper

G Wigg

The Intermediate Service

The Cargo Service


Kenya

Castle

Left London

7 October

For S & E Africa

Bloemfontein

Castle

Left London

21 October

For S & E Africa

Master

J Smythe

J Wilford

Chief Officer

H Charnley

T Allan

Second Officer

J Muir

J Perrett

Ex Second Officer

A Thurgood

A Barnes

Third Officer

D Bailey

J Kelway

Fourth Officer

F Wilson

G Ryan

Surgeon

D Nagle

D Fairley

Purser

H Riddell

J Havers

Asst Pursers

M Moore

P Crowther

D Bradman

R Gallop

Purser’s Clerks

D Myerscough

Miss D Caley


Miss S McGregor

W Blanden

G Morris

First Radio Officer

R Everett

D Drover

Second Radio Officer

H Hilton

M Anderson

Third Radio Officer

L Smith

R Rayner

Nursing Sister

Miss E MacIntosh

Miss M Morrissey

Children’s Hostess

Miss B Walker

Miss M Stewart

Carpenter

K Lamb

W Wardley

Bosun

T Francis

W Peckham

Chief Engineer

J Burrows

R Kirkwood

Second Engineer

J Roberts

A Spencer

Int Second Engineer

G Long

T Wilson

Jnr Second Engineer

F Ellis

G Simpson

Snr Third Engineer

R Whitaker

I Minness

Int Third Engineer

D Laming

I Campbell

Jnr Third Engineer

M Drew

J McBride

Snr Fourth Engineer

B Stanswood

B Coles

Int Fourth Engineer

D Doe

N Harrison

Jnr Fourth Engineer

D Cook

G Manship

Snr Fifth Engineer

G Grocombe

L Block

Int Fifth Engineer

R Hitchings

G Bowman

Jnr Fifth Engineer

B Lighting

N Dear

Sixth Engineer


F Belcher

First Electrician

S McLean

G Eden

Second Electrician

G Forrester

M Selby

ER Storekeeper

E Wallace

G Ashik

Chief Steward

T Brown

J Bradford

Second Steward

A Hebden

W Brown

Chief Barman

F Hubbard

C Bornet

Storekeeper

A Berry

J Boyland

Linen Steward

J Cordiner

P Hiller

Head Waiter

D Kirkby

C Matthews

First Passenger Steward

A Greenslade

A Harding

Laundryman

P Elliott

A Fabian

Chef

A Gurd

L Floyd

Baker and Confectioner

A Brohamer

R Hutfield

Butcher

O Williams

J Wylie

U-C Cargo Service

Drakensburg

Castle

Left London

19 October

For S & E Africa

Rowallan

Castle

Left Bremen

21 October

For S & E Africa

Rustenburg

Castle

Left London

26 October

For S & E Africa

Master

A Payne

C Armstrong

G Fowler

Chief Officer

G Beaumont

G Francis

F Pigeon

Second Officer

E Talbot

C Ennis

A Chalmers

Third Officer

D Wilkinson

K Garrett

P King

Fourth Officer

A Lawrence



Cadets

M Kinsman

A Coe

R Gadsby

J Knowles

R Jones

D Marriott

A Mortimer

W Bushell

R Hellyer

D Youles

C Cambridge

N Combes

A Wright

M Eden


Radio Officer

M Hargraves

P Marriott

P Healey

Carpenter

D Norrington

R Irvine

R James

Bosun

C Parner

L Bourgois

E Guest

Chief Engineer

D Fraser

H Stuart

E Rouse

Second Engineer

P McDougall

J Bunney

A Mulgrew

Int Second Engineer

G Christensen

T O’Neill

W Forde

Jnr Second Engineer

J Footit

T Woods

J Humphreys

Snr Third Engineer

S Exelby

S Wilson

E Greenham

Int Third Engineer

W Steen

R Fenton

C Ford

Jnr Third Engineer

J Fraser

B Bond

R Bale

Fourth Engineer

K Newton

P Nason

W Smith

Electrician

W Brock

K Thompson

C Crowe

ER Storekeeper

G Jenkins

J Gatland

C Weaver

Chief Steward

R Matthews

H Lear

A Rodgers


Clan

Matheson

Left Liverpool

27 October

For E Africa

Clan

MacKinnon

Left  London

27 October

For South Africa


Hesperides

Left Liverpool

29 October

For Ceylon


Perthshire

Left Liverpool

29 October

For South Africa

Master

R H Thornton

G A Russ

S R J Woods

E W Jenkin

Chief Officer

A Sillars

K Morton

W D B Davidson

G F Healy

Second Officer

R W Bathgate

P W Vaughan

H S Guthrie

R C Toogood

Third Officer

J H Buttress

A A Melia

P A Laurie

M R Andrews

Cadets

A R M White

H A Pearson

M W Forster

R E Wyatt

C Davis-Berry

W G Wilkinson

N R Balmforth

R G Ward


F L Kilmartin

F S Joyce


Radio Officer

M MacDonald

J Cox

M N Harriman

J Pattie

Carpenter

R B Laird

W Young

G Murray

W Rogers

Assist Carpenter




A May

Purser/Catering Officer

E Reilly

R B Murphy

J S Dearness

A R Law

Second Steward

A Jones




Chief Engineer

W R Whyte

G W Askew

J Stewart

J A Platt

Second Engineer

P H Boon

J Cochrane

W Proctor-Watson

C S Sanderson

Jnr Second Engineer

J Gauld



A C Bose

Third Engineer

B Richards

S W Batchelor

R G Watt

W Falconer

Fourth Engineer

W Ritchie

B A Jackson

J D Walker

J Hunter

Fifth Engineer

R L Chatterton



A F Connor

Sixth Engineer

A L Sherratt



R Lytham

Seventh Engineer




D Moore

Junior Engineer


R W Lowe

G J Hottinger


First Frig Engineer




O K Lyons

Second Frig Engineer




P Dinnen

First Electrician

C Tingley




Second Electrician

D Graham




Boilermaker




H A S Jones


Clan

Malcolm

Left London

8 October

For South Africa


Hesperia

Left  London

9 October

For India

Clan

MacRae

Left Liverpool

9 October

For South Africa

Clan

Davidson

Left Liverpool

13 October

For South Africa

Master

J McCrone

A Mair

R R Baxter

G W Spiller

Chief Officer

J A Raich

C W Gowans

I W Bennet

R Paterson

Second Officer

R J Bews

A W MacKenzie

J A E Lyon

G R Stokes

Third Officer

M Smith

A A Eaton

M C Calder

A J Rowley

Cadets

L S Chan-Fat

H M Jones

D D Rowe

B Herman








J L Armstrong

D J Poulson










T Kilburn

D R Turner










R C Van der Krol

F H Yeulett

J A Woodall

R G Skedd

J Ford

E T Tomlinson

E Pardon

G A Beevers

D M B Bartlett

C Bodenham

A H Dalton

Radio Officer

A McAleod

T McAnerney

A R Cox

S Aspinall

Carpenter

G C Storrie

A Glover

A McLennan

J Strachan

Assist Carpenter



R Allister


Purser/Catering Officer

C T Millett

J L Stephen

F G Russell

J W Nevin

Second Steward

P Mechan




Chief Engineer

W McDermont

R Marshall

W MacDonald

J T Buchanan

Second Engineer

B Vick

A Jemison

J Osborne

H Murphy

Jnr Second Engineer

S Peel


A G Cousins

J C Simpson

Third Engineer

R C Thompson

A Aldridge

M F Andrews

J Pringle

Fourth Engineer

E F Kirton

D Gibson

D S Thomson

R G M Fyffe

Fifth Engineer

J L Seaton


J Dougherty

W Stevenson

Sixth Engineer

J J McCormac


G Leslie

W G Watson

Junior Engineer



L Nicol

J B Nelson

First Frig Engineer



R L Barnett


Second Frig Engineer



L Ball


Third Frig Engineer



J C Blair


First Electrician

T E Jennings




Second Electrician

C L Richardson




Deck Officers

Certificates

Master’s Certificate

First Mate’s Certificate

Second Mate’s Certificate

Clan Line

E C Harvey

J C Smith

J R Aldous




D C McLeish

N D McGregor

I R Grant

G A Findlay

A Logan

H Edwards

R J Marshall

W Dancer





Union-Castle


D A Rawlins

A D Foulkes

D W Joyce

R Flint



Engineer Officers

Certificates

Extra Chief’s Certificate

1st Class Motor Endorsement

1st Class Steam Endorsement

1st Class Motor Certificate

1st Class Steam Certificate

2nd Class Motor

Certificate

2nd Class Steam Certificate

Clan Line


J A Shepherd

T A Beaton





J D Scongall

K A McSween

S Chandra

J A Nolan



Union-Castle



D Utley

M Ferryman




Deck Officers

Promotions

To First Officer

To Second Officer

To Third Officer

Clan Line

Tanker

G W Wilson

O Barnsley

J M Brackenridge

R L G Laurent

G A J Findlay



J S Robb

W D Cooper (Uncert)



Union-Castle


Cargo

A F Wigham

Mail Service

B R Oliver

E J Harding

P Redford

G J Dadds

J L White

Intermediate Service

B R Webb

Cargo

D P Wilkinson

A R Clarke

K S Garrett

S L G Cazalet

P A H Kelly

A J Acutt

A R Whitchurch

Engineer Officers

Promotions

To Senior Second Engineer

Clan Line

S Chandra

K A McSween

J A Nolan

Union-Castle

Mail Service

J McNeill

A Bissett

Intermediate Service

M Ferryman

W L Morrison

A L Spencer

Promotions


Clan

MacDougall

Left Liverpool

14 October

For Australia

Clan

MacLean

Left Liverpool

14 October

For Australia

Clan

Lamont

Left Liverpool

22 October

For South Africa

Clan

MacLeod

Left Liverpool

27 October

For India

Master

T N Soane

H Whitehead

F D Bonney

W W Simpson

Chief Officer

F G King

G I Hughes

A C Page

D Richards

Second Officer

I Dalziel

C B Walgate

R McLachlan

W J Curwen

Third Officer

C F Knott

R J Easson

J N Markie

G A Jackson

Fourth Officer

G P Wallin



A I Angus

Cadets

K Mohammed

P MacArthur

R S Grant

G Holder

D W F Gosden

A J Rotherham

D K Ward

R Moore

Radio Officer

G E Radell

N F Guthrie

J A Browne

G W Howes

Carpenter

D F James

E Roseboom

A D Jones

E Thomas

Assist Carpenter

J M Duncan




Purser/Catering Officer

A Trenholm

J Callander

W F Gibbs

R E Hewitt

Chief Engineer

J C Forbes

A G Kenny

C Ross

D M McLaren

Second Engineer

K Benson

J E Somers

W W Wilson

K A McSween

Jnr Second Engineer

D G McCormack

J Duncan

L B Robertson

R Doig

Third Engineer

H L B Castle

A N Nimmo

G H King

R Fairwell

Jnr Third Engineer

D Thompson




Fourth Engineer

A S Reid

B C McNaughton

C B Cuthbertson

R Thom

Jnr Fourth Engineer

B E G Yeo




Fifth Engineer

W H Jack

W A Bromley

J Loughran

T Myers

Sixth Engineer

A Y Cunningham

D O Thornber

R McDonald

R Savage

Seventh Engineer

C Hubbold




Junior Engineer



D C Ferguson


First Frig Engineer

G McGregor




Second Frig Engineer

W B Woodman




Third Frig Engineer

J M Barnes




First Electrician

E F McShane

G R Tait


G R Moon

Second Electrician

D M Burgoyne

G Roy


J Gallagher

Crew List Home Page
Previous Page Next Page Home Page   The Group Register     Email the Site   Crew List Home Page