1915 - September


Union-Castle Line

Bullard King

Clan Line

Houston Line

Mail Service

Briton

Kenilworth Castle

Walmer Castle

Master

G KGandy

T J Bremner

R E H Becher

Chief Officer

H Kirkham

H J Wyatt

W Stanley

2nd Officer


N Aplin

A E Castle

3rd Officer

H G Holmes

V Freeman

A C Glove-Price

4th Officer

A A Lyons

H O Wilson

W C Stell

R J Ashes

N Wright

Sup Officer



W Metcalf

Bosun

E W Oswald

A H Thorne


Wireless Operator

G H Dewey

E Pittock

G Fenton

G K Hughes

G Birdnest

T E Wilson

Chief Engineer

J Lane

G H Plowman

W Fraser

2nd Engineer

C R Loage

J M Stephen

A B Fergus

3rd Engineer

J R Stephens

J MacKenzie

C Capran

4th Engineer

C E McGregor

W B Cordiner

G Walkinshawe

5th Engineer

D MacFarlane (Snr)

W B Balfour (Jnr)

A McIntyre (Snr)

W MacLean (Jnr)

A MacPherson (Snr)

W H Drew (Jnr)

6th Engineer

A Thomson (Snr)

A Shaw (Jnr)

E MacRae (Snr)

A E V Evans (Jnr)

A B Jones (Snr)

R O’Neill (Jnr)

7th Engineer

D Campbell

S Titterington (Snr)

A MacKay (Jnr)

G T H Jones (Snr)

J Wood (Jnr)

8th Engineer

J Bentley

W E Mabb

W H Tucker

9th Engineer


R Dunlop

E T Palmer

R Thomson

J Eagles

Sup Engineer




Elect Engineer

J J McAlpine



Purser

R E Sutton

J L Henderson

W Sinclair

Asst Purser



W Bull

Surgeon

G Shaw

J H Williamson

W D Eddowes

Chief Steward

W King

H Stott

A Francis

Intermediate Service

Llanstephan Castle

Master

T Chope

Chief Officer

W Swiney

2nd Officer

J A Sowden

3rd Officer

B Sangster

4th Officer

D K Blyth

Bosun

G La Roche

Wireless Operator

M W Meredith

S E W Tippett

Chief Engineer

R Logan

2nd Engineer

R Merry

3rd Engineer

S Kennard

4th Engineer

G H Thoms

5th Engineer

A F Matthews

6th Engineer

A S T Crone

7th Engineer

W J Henden

Surgeon

C O’Herlihy

Chief Steward

F Richardson

Purser

G S Fulton

Intermediate Service

Polglass Castle

Master

W Jones

Chief Officer

J Turnbull

2nd Officer

A G Percy

3rd Officer

J Blewett

Bosun

H White

Chief Engineer

J A Bird

2nd Engineer

W H Blood

3rd Engineer

D H Davis

4th Engineer

E W Beadle

5th Engineer

S T Simmons

Chief Steward

P F Small

H Symes

Cargo Service

Umona

Umtata

Umvoti

Master

R E Keen

A Cox

I Banks

A N Hagger

Chief Officer

E W Barnes

I Banks

G W S Rogers

2nd Officer

H C Blyth

A W le Verrier

G J Evans

T Donaldson

3rd Officer

F S Miskin

H A A Manson

T E Youill

Chief Engineer

N R MacKay

A C Gilby

J G Davison

2nd Engineer

L Stuart

S Ward

E S Story

3rd Engineer

F S Sowler

J S Wells

F W Taylor

W Watson

4th Engineer


J S Pridmore

F Simmons

Engineer

C Carter



Surgeon


C L Cunningham

G D Porter

Chief Steward

C Merry

T C Scott

H J Bird

Cargo Service

Clan MacAllister

Master

J W Taylor

Chief Officer

C Sim

2nd Officer

J W Durling

J MacLeod

3rd Officer

J H Browne

H L Hitch

Apprentices

A Becket

Carpenter

W Bothwell

Chief Engineer

A Rattray

2nd Engineer

A MacQuister

3rd Engineer

A McArthur

4th Engineer

J Scotland

Chief Steward

V D MacPherson

Cargo Service

Hesione

Master

R Steel

Chief Officer

H W Thomas

2nd Officer

T B Parry

3rd Officer

S Gibbons

Chief Engineer

E Grieves

2nd Engineer

H W Roberts

3rd Engineer

A Chapple

4th Engineer

R Anderson

Frig Engineer

J F Riddock

H Berry (Asst)

Chief Steward

B L Royal

Crew List Home Page
Previous Page Next Page Home Page   The Group Register     Email the Site   Crew List Home Page