1915 - August


Union-Castle Line

Clan Line

Houston Line

King Line

Bullard King

Mail Service

Norman

Master

J W Hague

Chief Officer

E F Gilbert

2nd Officer

N Simpson

3rd Officer

D J Scott

4th Officer

G L Lesmond

Bosun

A Kellaway

Purser

R F Pike

Surgeon

A Yound

Chief Steward

J D Jones

Intermediate Service

Gaika

Llandovery Castle

Master

A Knight

E A Sylvester

Chief Officer

N Weller

J Rowland

2nd Officer

H N G Wilson

J Douglas

F Turner

E W Ward

H W G Wilson

T Brown

3rd Officer

N Francis

W Beaumont

4th Officer

W Evans

W Ewing

Bosun

F Colledge

C Kinght

Wireless Operator

C Keating

M Monsey

Chief Engineer

W Bain

A J Leith

2nd Engineer

J M Crunch

J A Cameron

3rd Engineer

N F S Mitchell

T Allan

4th Engineer


G Wilson

5th Engineer

H F S Mitchell

A Anderson

6th Engineer


M C Taylor

7th Engineer


J Baynes

Surgeon

A B Jones

F W Morrison

E S Warrillow

Chief Steward

L Beech

H Hunt

Purser

L Braithwaite

N Paisty

W D Murray

Cargo Service

Clan MacLeod

Clan Menzies

Master

H S Southward

J R Jackson

Chief Officer

J T Wooldridge

C Parfitt

2nd Officer

R Douglas

G England

C F McKennar

3rd Officer

D Rae

J Farmer (Ext)

E Croydon

D Porteus

4th Officer

W M Jenkins


Carpenter

D F Grandiean

D MacCullum

Chief Engineer

H Black

J D Watt

2nd Engineer

L Kyella

D J Taylor

3rd Engineer

J E Vibe

G Waugh

4th Engineer

M Hamilton

J L Thirsby

Chief Steward

F G Kellar

G F Sutton

H Hodgson

Cargo Service

Harmonides

Hilarius

Hydaspes

Master

L V Marsh

C Jones

M Merry

Chief Officer

G Deans

T Gordon


2nd Officer

N Sunderholme

R Howarth


3rd Officer

W Hupton

E Collins


Apprentices

D G Dunn

E Gough

J G Hughes



Chief Engineer

S Wilson

R C Smith


2nd Engineer

A Campbell

H W Wright


3rd Engineer

J Greenwood

C W Berg

P Rose


4th Engineer

G Flanagan

E Ellis

J Moloney


Frig Engineer

J Anderson



Chief Steward

J Bramwell



Surgeon



A P Killy

Cargo Service

King Malcolm

Master

J Choir

Chief Officer

H Davies

2nd Officer

J W Humphries

Apprentices

G L Jones

A V Pond

L A J Reid

S Wixman

Chief Engineer

C Harris

2nd Engineer

J M Stephens

3rd Engineer

W Jorres

Cargo Service

Umzumbi

Master

H S Robertson

Chief Officer

W G Weare

2nd Officer

A Y B Stoton

3rd Officer

W Christian

F Ramsay

Chief Engineer

C F Rafarel

2nd Engineer

P B Colling

F Burnham (Supy)

3rd Engineer

J Courtney

W Kimber

T Emmerson (Supy)

4th Engineer

M E Burnham

Surgeon

J R Pearson

Chief Steward

C Weeton

Crew List Home Page
Previous Page Next Page Home Page   The Group Register     Email the Site   Crew List Home Page