1915 - July


Union-Castle Line

Clan Line

Houston Line

Bullard King

King Line

Mail Service

Briton

Kenilworth Castle

Kildonan Castle

Norman

Saxon

Walmer Castle

Master

G KGandy

T J Bremner

G W Armstrong

J W Hague

J L Stanistreet

R E H Becher

Chief Officer


H J Wyatt

D Graham

E F Gilbert

W R Betts

W Stanley

1st Officer

H J Kershaw

R L Hoskins



C J Duncan


2nd Officer

A J Lyons

N Aplin

J Smith

N Simpson

G H Fogden

A E Castle

R Goldstout

3rd Officer

C J Easton

H H Rose

A W Chaudles

D J Scott

C L Taylor

A C Glove-Price

4th Officer

A A Lyons

W A Plater

A T Burrell

G D Pennick


C G Gorringe

J Norfolk

V Freeman

E J Yardley

Bosun

E McDonald

A H Thorne

J Wilson

A Kellaway

A H Nichols

G S Smith

Wireless Operator


G Bailey

W T Stevens

J Golding


R W Patrick

H E Shand

L J Briggs

G Fenton

D E Parkes

Jnr Wireless Operator



T Watt




Chief Engineer

J Lane

G H Plowman

A Liston

M Forbes

H Black

W Fraser

2nd Engineer

J Stephen

C R Louie

C R Louie

H M Black

J Young

L Keith

L C Wright

A B Fergus

3rd Engineer

J Allan

J R Stephen

J MacKenzie

J A Wright

S Brebner

H N Imray

G P Stewart

C Capran

4th Engineer

C T Buffery

C E McGregor

H A Rowe

W B Cordiner

P McLeish

S Kerraud

G H Norris (Ext)

W B Campbell

G Walkinshawe

5th Engineer

W B Balfour (Jnr)

W H Blood (Snr)

A McIntyre (Jnr)

J Lawrence (Snr)

J Whibley (Jnr)

D Stevens

D Mann (Ext)

W S Hagan (Snr)

E Pickering (Jnr)

W H Drew

6th Engineer


E L Morgan (Snr)

E MacRae (Jnr)

B F Creed (Snr)

R S F Giles (Jnr)


F E Mattock (Snr)

J R Urquhart (Jnr)

A B Jones

W McLean

7th Engineer

D Campbell

A E V Evans (Snr)

S Titterington (Jnr)

A Shaw (Snr)

B S Olden (Jnr)


E B Balfour (Jnr)

C F Ingersoll (Jnr)

G T H Jones

E E Rodrick

8th Engineer

J Bentley

A S T Crone

D Campbell


C D Mitchell

J Wood

9th Engineer


A MacKay

E Blackburn



W H Tucker

Sup Engineer



W Stevenson

E Curtis (Asst)



Elect Engineer

J J McAlpine






Purser


T Bennett

J L Henderson

R H Golds

R F Pike

M Pail

H Mayne

Asst Purser


O Chesterfield

W Goodbraud



W Sinclair

Surgeon


J R Dobie

W A Evans



W D Eddowes

Chief Steward

W King

H Stott

J E Bow


P Evans

C N Martin


Intermediate Service

Comrie Castle

Dunvegan Castle

Durham Castle

Master

C B Imlah

S G Owen

W W Verrall

Chief Officer

H R Northward

A H Hutchings

C Steer

2nd Officer

H R Causton

M Hart

G Woodcock

3rd Officer

N Anderson

W D Roach

C G Gorringe

4th Officer

T Campbell

J D Bilton

R B Austin

Wireless Operator

J G Chorlton

J W A Clack

H C Masters

J S Swift

J E Gaywood

A C Skidmore

Bosun

C Linton

B Shepherd

J Avis

Chief Engineer

G P Boden

J D Dickinson

A Gray

2nd Engineer

W Bullar

W McCartney

R A Forbes

3rd Engineer

J Boyd

W G Stewart

A H Currie

4th Engineer

J McFarlane

F C Ruse

J N Potts

5th Engineer

D W Wilson

F C Millar

W Maxwell

6th Engineer


A Lamb

J Hing

7th Engineer


B S Robson


8th Engineer


M Ferguson


Purser


G W Jones

J F Clued

Chief Steward

E Dymora

P Cooke

W Brown

Surgeon

E Owen-Cox


Aunileox

Cargo Service

Clan Lindsay

Master

A Scotland

Chief Officer

F R Elwell

2nd Officer

J N MacLean

3rd Officer

R W A Wallace

Carpenter

D Wilkinson

Chief Engineer

W MacArthur

2nd Engineer

R Tapley

3rd Engineer

J C Paterson

4th Engineer

J J Duncan

Chief Steward

J Smith

Cargo Service

Harmonides

Hesione

Halarius

Hyanthes

Master

L V Marsh

R Steel

C Jones

A Scott

Chief Officer

G Deans

H M Thomas

T Gordon

J T Lines

2nd Officer

N F Sungholm

T B Parry

R Howarth

W Dunn

3rd Officer

W Hupton


E Collins


Chief Engineer

S Wilson

E Grieves

R C Smith

J Mayles

2nd Engineer

W G McLaughlin

H W Roberts

R Rose

A Adams

3rd Engineer

J Greenwood

A Chapple

T Hough

D F Anderson

4th Engineer

G Flanagan

R Anderson

J Moloney

D Calder

Frig Engineer


J F Riddick

H Berry (2nd)



Chief Steward

J Bramwell

B L Royal

C J Lewis


Cargo Service

Umfuli

Umhloti

Umtata

Umvolosi

Umvoti

Umzumbi

Master

A J Oat

E Forrest

A Cox

C Nelson

W T Mills

A N Hagger

W G Weare

Chief Officer

H S C Neal

W Dark

N A J Low

J W Richards

G W S Rogers

J Donaldson

W A J Low

2nd Officer


N J Doig

R C Smith

A J Duck

T Donaldson

W Christian

3rd Officer


R S Aylward

E G Strike


N E Gibbs

T E Youill

E Pattinson

Chief Engineer

B Sammels

F W Wheatley


J Ledstone

C F Rafarel

J G Davison

C F Rafarel

2nd Engineer

J Forbes

W Burlinson

A L Cooke

L Perry

E S Story

W Burrows

P B Colling

3rd Engineer

R B MacPherson

G W Clark

S G Ring

T R Jones

C F Kilby

W Watson

W Kimber

4th Engineer

E H Nisbet

E G Jeffery

F A Wilmott

T G Willan

J H Bristow

J Devitt

J Liburn

M C Burnham

Surgeon


G Warkham


J M Ormond

S C S Steppett



Chief Steward

H Burrows



F H King

H J Bird

J C Weeton

Cargo Service

King Edward

King Malcolm

Master

J Davies

J Choir

Chief Officer

W E Johns


2nd Officer

H McGrath


3rd Officer

F J Twomey


Apprentices

R Curnow

W S Marsh

F C E Perrin


Chief Engineer

J McCreyon


2nd Engineer

J W Foley


3rd Engineer

H R Measley


Crew List Home Page
Previous Page Next Page Home Page   The Group Register     Email the Site   Crew List Home Page