1915 - May


Union-Castle Line

Clan Line

King Line

Mail Service

Kildonan Castle

Saxon

Master

G W Armstrong

J L Stanistreet

Chief Officer

D Graham

C Duncan

2nd Officer

J Smith

G H Fogdin

3rd Officer

A W Chaudles

C L Taylor

4th Officer

G A Pennick

J D Taylor

Bosun

J Tulloh

C H Nichols

Wireless Operator

H Sequeira

W R Dale-James

C C Faraker

Asst Wireless Operator

E Farmer


Chief Engineer

A G Liston

J H Black

2nd Engineer

H M Black

D D Keith

3rd Engineer

L C Wright

W M Imray

4th Engineer

J A Wright

W B Campbell

5th Engineer

T MacLeish (Snr)

J Lawrence (Jnr)

W S Hagan (Snr)

E Pickering (Jnr)

6th Engineer

J Whibley (Snr)

B F Creed (Jnr)

F C Matlock (Snr)

J R Urquhart (Jnr)

7th Engineer

J S Smith (Snr)

R S F Giles (Jnr)

W B Balfour (Snr)

C Y Ingersoll (Jnr)

8th Engineer

A Shaw

C D Mitchell

9th Engineer

B S Older


Purser

R H Golds

N Paul

Surgeon

W A Evans

W A Stacey

Chief Steward

J E Bow

P Pals

Intermediate Service

Dunvegan Castle

Gaika

Master

S G Owen

A Knight

Chief Officer

C Steer

H Linklater

2nd Officer

H M Start

H N G Wilson

3rd Officer

W D Roach

C Harvey

4th Officer

J H Brady

E B Gabrul

J D Bilton

Bosun


B E Stroud

Wireless Operator

J H Golding

P A Horun

P P G Hugo

P C Older

Chief Engineer

J B Dickinson

W Bain

2nd Engineer

W McCartney

J M Crunch

3rd Engineer

W P Stewart

H Meikle

4th Engineer


J Robson

5th Engineer

F C Millar

H F S Mitchell

6th Engineer

A Lamb


7th Engineer

B S Robson



M Ferguson


Surgeon

A Dickson

A Young

T G G Symons

Chief Steward

P Cooke

F G Baker

L Beech

Purser


A Pa…

Cargo Service

Clan Cameron

Clan Chisholm

Clan Cumming

Clan MacFarlane

Clan MacLean

Clan Sinclair

Master

W G M Christian

W F West

J B Gourlay

J W Swanston

A Williamson

D S Smith

Chief Officer

J D Matthews

I Boag

N M Rodger

F J Hawley

W Crichton

D MacKinnon

2nd Officer

T G Stoker

W Fry

A Jolliffs

(Purser)

J W Hall

A MacIntyre

W Stevens

P R MacTulish

R G McLachlan

F D Sorby

3rd Officer

E Coulthart

J W Lushington

H C Simpson


C C Court

E Roberts

G Cameron

E Roberts

4th Officer

G Farnell






Apprentices





R C Carter

V W Green

J M Cruikshank

H W Malcolmson

Wireless Operator





C A Harwell

F G Sturrock

Carpenter

J Quinn

A Ball


J Nicolson

E Dougherty

G Taylor

Chief Engineer

P Crawford

J B S Reid

J Ritchie

J Gordon

R Campell

G MacKay

2nd Engineer

J W Quarvie

R K Brown


W W C Elliot

J Blythe

J Hogg

3rd Engineer

G M Luke

F W Black

W Brown

A MacLean

W Ferguson

G L Tozer

4th Engineer

W McFadyen

A Allison

L R Lubitt

R Clement

A Smith

M Rodger

5th Engineer



W Ogilvie

J Alexander

V Shacker

A Bird

Cargo Service

King David

Master

J O Evans

Chief Officer

W Ahern

2nd Officer

D R McDearmid

Apprentices

S Evans

A N Foxwell

R H J Foxwell

A V Murphy

Chief Engineer

S M Williams

2nd Engineer

G Glover

3rd Engineer

F Fowler

Crew List Home Page
Previous Page Next Page Home Page   The Group Register     Email the Site   Crew List Home Page