1915 - April


Union-Castle Line

Cargo Service

Clan Line

Scottish Shire Line

Bullard King

Houston Line

King Line

Mail Service

Briton

Kenilworth Castle

Walmer Castle

Master

G KGandy

T J Bremner

R E H Becher

Chief Officer

H Whyatt

H J Wyatt

J H Kirby

1st Officer


H R Northwood


2nd Officer

A J Lyons

N Aplin

B Ray

3rd Officer

B Sangster

H H Rose (Jnr)

E Woodcock

R Tyres

4th Officer



C G Gorringe

Sup Officer



A J Pritchard

Bosun

E McDonald

A H Thorne

G J Smith

Wireless Operator

D Murphy

D Webster

C H Whitaker

W H Mabley

Chief Engineer

J Lane

G H Plowman

M C Fraser

2nd Engineer

J Stephen

C R Tonge

A B Fergus

3rd Engineer

J Whitehouse

J MacKenzie

C Capran

4th Engineer

C E McGregor

W B Cordiner

G Walkinshawe

5th Engineer

J M Guy (Snr)

D Smith (Int)

J J Stobo (Jnr)

W H Blood (Snr)

A McIntyre (Jnr)

A McPherson (Snr)

W H Drew (Jnr)

6th Engineer

A McConnell (Snr)

W E Knapp (Jnr)

E L Morgan (Snr)

E MacRae (Jnr)

W MacLean (Snr)

A B Jones (Jnr)

7th Engineer

R Parke

A E V Evans

G H Jones (Snr)

H Edwards (Jnr)

E E Pockrick (Jnr)

8th Engineer

I Davies

A S T Crons

J Woof

9th Engineer


A MacKay

W H Tucker

Elect Engineer

J J McAlpine



Purser

R E Sutton

J L Henderson

W A Sinclair

Surgeon

G Shaw

J R Dobie

W D Eddowes

Chief Steward

M Fogarty

H Stott

C M Martin

Intermediate Service

Llanstephan Castle

Master

T Chope

Chief Officer

W Swinely

1st Officer

J D Kerridge

2nd Officer

J A Sowden

3rd Officer

S L Aspland

4th Officer

E Gostling

Bosun

G La Roche

Wireless Operator

S J Alston

C M Cross

Chief Engineer

J Smith

2nd Engineer

R Merry

3rd Engineer

B Kennard

4th Engineer

J C Robertson

5th Engineer

D Mann

6th Engineer

W G Campbell

7th Engineer

J R Lawrence

Surgeon

C O’Herlihy

Chief Steward

E P Coe

Purser

H M Evans

Cargo Service

Berwick Castle

Corfe Castle

Susquehanna

Master

W B Dyer

C Ossgood

D Samuel

Chief Officer

W Weller

R S Mercer

G S Higgins

2nd Officer

R Holdstone

F G Williams

D Gillies

3rd Officer

R N Dodsworth

A J Burrell

R D Hoskins

F Norfolk

4th Officer

D N Shorter



Bosun

J Colledge

A B Brive

H Parsons

Wireless Operator

W E Hutchinson

L A E Parkes



Chief Engineer

J H Grant

S G McSherry

J McCance

2nd Engineer

J J Fancourt

J G Carnegie

A J Hutchinson

3rd Engineer

W D Grant

A L Wilson

W B Elder

4th Engineer

W J Morris

W B MacDonald

E Blakeburn

C T Cook

5th Engineer

W A Fisher



Purser

J Mayne



Chief Steward

L Foster

W Perman

A E Godfrey

Surgeon

A H Howes

A Young



Cargo Service

Clan MacIntosh

Clan MacKinnon

Clan MacQuarrie

Master

W Sumner

L G Openshaw

N E Young

Chief Officer

E W Baker

A B W Cornish

L S George

G Pansten

2nd Officer

R Hunter-Browne

W Leck

H Yates

3rd Officer

R H Irvine

A C Grey

W H Clark (Act)

E Coulter

J L Murchie

4th Officer

T Deare


W Coneal

Apprentices

W J Calderwood

A Becket

L de Pokorney

G C Pitcairn

Carpenter

W Sinclair

J W Hill

J G Hughes

Wireless Operator



A Evert

Chief Engineer

J Love

W A Edgar

C Young

2nd Engineer

D S Guild

A Rigmaiden

J A Cloudsley

D Menzies

3rd Engineer

J Campbell

J F Arthurs

M Lockhead

4th Engineer

W Meiklem

A McAlpine

M McIntosh

5th Engineer



D Gunn

Purser



P V Taylor

Asst Purser



G Whitson

Cargo Service

Buteshiree

Master

W H Brodie

Chief Steward

J Wade

Cargo Service

Umvoti

Master

G W S Rogers

Chief Officer

R T Aylisard

2nd Officer

T Donaldson

3rd Officer

T Youll

Chief Engineer

C F Rafaril

2nd Engineer

E S Story

3rd Engineer

F de la Cucota

Surgeon

H G Jacob

Chief Steward

H J Bird

Cargo Service

Harmonides

Homereus

Hydaspes

Master

P Capper

L V Mococh

M Merry

Chief Officer

J Kinis

J O Roberts

G Deans


2nd Officer

R Jones

A F Sandholm


3rd Officer

W G Iddes

W H Upton


Apprentices

D G Dunn

E Gough

J G Hughes

W G Iddes



Chief Engineer

S Welion

E Ham


2nd Engineer

A Campbell

S Ward


3rd Engineer

J Greenwood

J Montgomery


4th Engineer

G Flanagan

J Duncan


Frig Engineer

J N Anderson

M McNally



Chief Steward

P E Smith

J H Sharples


Surgeon



W C McKnight

J Bee (Dep)

Cargo Service

King David

King Edward

King Howel

Master

J O Evans

J Davies

W Davies

Chief Officer

W Ahern

H E Jones

D J Harries

2nd Officer

D R McDearmid

U McGrath

H Dredge

Apprentices

S Evans

A N Foxwell

R H J Foxwell

A V Murphy

R Curnon

W S Marsh

F C E Perrin

F J Twomey

P Hyde

A G Martin

B W Moss

G Taylor

Chief Engineer

S M Williams

J McIkey

T Hughes

2nd Engineer

G Glover

D Sysmas

M B Martin

3rd Engineer

F Fowler

W Lynch

C Hoey

A Houldgate

Crew List Home Page
Previous Page Next Page Home Page   The Group Register     Email the Site   Crew List Home Page