1915 - March


Union-Castle Line

Clan Line

King Line

Bullard King

Mail Service

Kildonan Castle

Master

G W Armstrong

Chief Officer

D Graham

2nd Officer

F Smith

3rd Officer

A W Chaudles

4th Officer

G A Pennick

Bosun

J Tulloh

Wireless Operator

C Robertson

Jnr Wireless Operator

R B Knights

Chief Engineer

A G Liston

2nd Engineer

H M Black

3rd Engineer

L C Wright

4th Engineer

J A Wright

5th Engineer

T MacCleish (Snr)

J Lawrence (Jnr)

6th Engineer

J Whibley (Snr)

B F Creed (Jnr)

7th Engineer

J S Smith (Snr)

R S F Giles (Jnr)

8th Engineer

A Shaw

9th Engineer

B S Alder

Sup Engineer

A J Liddell

Purser

R H Golds

Surgeon

W A Evans

Chief Steward

J E Bow

Intermediate Service

Dunvegan Castle

Durham Castle

Llandovery Castle

Master

S G Owen

W W Verrall

A McAfee

Chief Officer

H F Kershaw

W Stanley

J Rowland

2nd Officer

H M Start

A E Castle

T Brown

3rd Officer

W D Roach

A L Gunter-Price

W Beaumont

4th Officer

E S Rapling

H H Robinson

W Ewing

Jnr Mate

P J Norton

D K Blyth


Bosun

W Catlin

F Gallichan

C Knight

Wireless Operator

A Gray

J L Miles

J E Osborne

S V Rye

P R Bird

L Hugo

Chief Engineer

W Webster

J Chisholm

G G Fordyce

A J Leith

2nd Engineer

W McCartney

R A Forbes

J H Cameron

3rd Engineer

W G Stewart

T Wood

A H Currie

T Allan

4th Engineer


J N Potts

G Wilson

5th Engineer

F C Millar

W Maxwell

A J Gardiner

6th Engineer

A Lamb

S Woods

H Montgomery

7th Engineer

M Ferguson


L Mitchell

8th Engineer

A Shrubsall



Surgeon

F J Rawlinson

A Wilcox

E S Warrillow

Chief Steward

P Cooke

W Brown


Purser


M W Lull…

W D Murray

Cargo Service

Gordon Castle

Master

G F Gardner

Chief Officer

G Blacklock

2nd Officer

H E Sussams

3rd Officer

A M Badman

R J Bayer

Bosun

M Jamieson

Chief Engineer

W Mathieson

2nd Engineer

J M F Guy

D Sunth

3rd Engineer

W M Topham

4th Engineer

J R Smith

Chief Steward

L V Hide

Cargo Service

Clan Cameron

Clan Chisholm

Clan Forbes

Clan Fraser

Clan Lamont

Clan MacAlister

Clan MacPherson

Master

W G M Christian

W F West

Q C Pagan

W J Mason

A W Turton

J W Taylor

C Shapland

Chief Officer

J D Matthews

I Boag

A MacColl

M H Jones

B Lyall

W Sim

J Robson

2nd Officer

T G Stoker

W fry

J F Vooght

R J Young

J McCall

J W Durling

W R Roberts

3rd Officer

E Coulthart

J W Lushington

H C Simpson

J W Bird

A T Martin

F Ross

A Lynch

H L Hitch

W O Jones

4th Officer

G Farnell


H Crawford





Apprentices



C Collard



H T Jones

E N Whitmore

R J Mather

S C F McKeon

Carpenter

J Quinn

A Ball

W McLaughlan

E Bell

O J Jones

N Bothwill

W Johnston

Chief Engineer

P Crawford

J B S Reid

J Cowan

W Leggitt

W Q Callister

A Rattray

R D Beaton

2nd Engineer

J W Quarvie

R J Brown

J Guild

J Lowe

F J Adams

E E Potts

G Gold

3rd Engineer

G M Luke

F W Black

J McCracken

J Maudsley

J E Stuart

W McArthur

A Maitland

4th Engineer

W McFadyen

A Allison

A Campbell

T Baxter

P Dunlop

J Scotland

E N Smallcombe

Cargo Service

Clan Ross

Clan Shaw

Clan Sutherland

Master

J Clark

C J Higgins

G P Phillips

Chief Officer

R K Fraser

D Reid

H Cater

2nd Officer

W D Beaton

W R Roberts

J Baird

J Jack

3rd Officer

J C Farmer

G R Caws

T W Inman

4th Officer

C E Williams



Apprentices

A Morante

R G Owen



Carpenter

M Rush

J Carwen

N J Williams

E A Brooks

Wireless Operator

J M A Cameron



Chief Engineer

J Ewan

J Creber

A Dunsmuir

A Blyth

P Crawford

2nd Engineer

A Collie

J L Thomson

J Munro

3rd Engineer

W D Kerr

P Weston

W J Owen

4th Engineer

T Forrester

A Muir

H Miller

5th Engineer

J F Reacroft



Purser


H S Martin


Cargo Service

Hesione

Master

A M Thomson

Chief Officer

H Thomas

2nd Officer

G Kitts

3rd Officer

S Gibbons

R Griffiths

Chief Engineer

E C Grieves

2nd Engineer

E T Beady

3rd Engineer

E Williams

4th Engineer

R Andrews

W Brown

Frig Engineer

J F Riddick

R Connolly (Asst)

Chief Steward

B P Royal

Cargo Service

King David

Master

J O Evans

Chief Officer

W Ahern

2nd Officer

D R McDearmid

Apprentices

S Evans

A N Foxwell

R H J Foxwell

A V Murphy

Chief Engineer

S N Williams

2nd Engineer

G Glover

3rd Engineer

F Fowler

Cargo Service

Umhloti

Umtata

Umvoti

Master

E Forrest

A Cox

A J Ost

Chief Officer

W Dark

S Banks

R T Aylward

G W S Rogers

2nd Officer

N J Doig

F A Robbins

R T Aylward

T Donaldson

3rd Officer

E C Strike

G J Evans

T Youill

4th Officer


J Cox


Chief Engineer

F W Wheatley

A C Gilby

C F Rafaril

2nd Engineer

W Burlinson

F S Jordan

E S Story

3rd Engineer

S G Ring

W A Little

F de la Cuesta

4th Engineer

G W Clark

F Breckno

J Ward

W Watson

Surgeon

C L Cunningham

R A Astbury

J M Ormond


Chief Steward


T C Scott

H J Bird

Houston Line

Crew List Home Page
Previous PageNext PageHome Page  The Group Register    Email the Site  Crew List Home Page