1915 - February


Union-Castle Line

Cargo Service

Clan Line

Bullard King

Houston Line

Mail Service

Briton

Kenilworth Castle

Walmer Castle

Master

G K Gandy

T J Bremner

R E H Becher

Chief Officer

H Wyatt

H J Wyatt

J H Kerby

1st Officer


H R Northwood


2nd Officer

A R Lyons

N Aplin

B Ray

3rd Officer

H H Rose

R Ibsen

E Woodcock

R Fryer

4th Officer

J D Bilton


Y Constant

Bosun

E McDonald

A H Thorne

G S Smith

Wireless Operator

S Dickson

J Young

V H Cuss

C C Porter

W H Mabley

D Murphy

Chief Engineer

J Lane

G H Plowman

G Fraser

2nd Engineer

J M Stephen

C R Tonge

A B Gergies

3rd Engineer

J P Whitehouse

J MacKenzie

C Capman

4th Engineer

C E McGregor

W B Cordiner

A Anderson

G Walkinshaw

5th Engineer

D Keith (Snr)

W Lockhart (Jnr)

W H Blood (Snr)

A McIntyre (Jnr)

A MacPherson (Snr)

W A Drew (Jnr)

6th Engineer

A McConnell (Snr)

J J Stobo (Jnr)

E L Morgan (Snr)

E MacRae (Jnr)

W MacLean (Snr)

A B Jones (Jnr)

7th Engineer

W E Knapp

A E V Evans (Snr)

S Titterington (Jnr)

G F H Jones (Snr)

E E Rodrick (Jnr)

8th Engineer

R Parker

A S A Crons

J Wood

9th Engineer


A MacKay

W H Tucker

Elect Engineer

J McAlpine



Purser

R E Sutton

J L Henderson

W Sinclair

Surgeon

G Shaw

J R Dobie

W D Eddowes

Chief Steward

J H Fogarty

H Stott


Intermediate Service

Cluny Castle

Comrie Castle

Gloucester Castle

Master

B A Bryan

C R Purse

C B Imlah

T H Wilford

Chief Officer

H Bergen

H A Causton

H L Scholfield

G Sinclair

2nd Officer

A A Winser

H Randall

J C Simpson

3rd Officer

E G Rapley

N Anderson

J W Alexander

4th Officer

S F Page

H W Badman

J R C Sussams


Jnr Mate

P Morton



Wireless Operator

D Bowman

A P G Hart

A Sotheran

V B Williams


Bosun

Boyd

A McLean

J Harris

E Newham

Chief Engineer

C Hay

M G Walker

W Robertson

2nd Engineer

H Maxwell

J R McGrath

W Button

3rd Engineer

I Smith

J Boyd

R C Dick

4th Engineer

J McInnes

J McTaslane

D Wardlaw

5th Engineer

D T Summers

D W Wilson

E Harris

Purser

H P Seale


F G E Pocock

Chief Steward

S Beech

E Dynosa


Surgeon

E E Mahon

E Owen-Cox


Cargo Service

Gordon Castle

Master

G F Gardner

Chief Officer

G Blacklock

2nd Officer

H E Sussams

3rd Officer

R J Bayer

Bosun

M Jamieson

Chief Engineer

W Mathieson

2nd Engineer

J M F Guy

3rd Engineer

W M Topham

4th Engineer

C G Murray

J R Smith

Chief Steward

L V Hide

Cargo Service

Clan Chattan

Clan Ferguson

Clan Leslie

Clan Lindsay

Clan MacEwen

Clan MacLean

Clan MacLeod

Master

R Pill

R C Louis

C W Henderson

A Scotland

R K Cowie

A Williamson

A W Simpson

H S Southward

Chief Officer

W J Haynes

R N Robertson

E Simpkin

F R Ewell

W A Boyd

W Crichton

J T Wooldridge

2nd Officer

A S Hay

J N Matthews

F W Bennett

A MacIntyre

N MacLean

A Evans

P M McTulish

R Douglas

3rd Officer

J R Hayward

R J Parry

E Cou ltas

F W Stark

L O Turner

M McIntyre

H A Jacobs

4th Officer





E Fairweather


W Tomkins

Apprentices





W G Jones

W B Tanner

R C Carter

V W Green

J D MacPherson

D A Stark Jr

Wireless Operator





F Brown

(Ship’s Clerk)

E A Harewell


2nd Wireless Operator





J R McConnell



Carpenter

J Gray

J Scott

J Andrew

J Scott

M MacNamara

W S Cunningham

A Milligan

D J Gronas

Able Seaman

J C Carter


D Holmes

W J Smith





Chief Engineer

W Nicolson

R Darling

F L P Blythe

W MacArthur

F Rankin

F Raustin

H Black

2nd Engineer

J A Murchie

A Potts

A MacQuiston

R Tapley

J M Stewart

J Blythe

T Hyslop

Jnr 2nd Engineer

J Leslie

R MacFarlane

J R Briggs

N E Peacock

J B Reddan

W Ferguson

J E Vigi

3rd Engineer

W White

C M Taylor

C Chapman

J S Wells

W Guild

J R MacLennan

A Smith

M Hamilton

4th Engineer


H L Booth



J Baxter

R Clement


1st Frig Engineer





W E Brown



2nd Frig Engineer





J Smith



Chief Steward







C L Sutton

Cargo Service

Clan Menzies

Clan Urquhart

Master

J R Jackson

G A Shearer

Chief Officer

J Andrew

C Parfitt

W McDonald

2nd Officer

J E Cooper

P Kingdon

W Stevens

3rd Officer

J C Cameron

J W Stark

G N Lewis

4th Officer


A B Woodward

Apprentices


F H Carpenter

A Cubiss

Wireless Operator


T Archibald

2nd Wireless Operator


W E Bisgrove

Carpenter

G Hamilton

J McLean

Asst Carpenter


P Brennan

Chief Engineer

J D Watt

R Kerr

2nd Engineer

D Brown

J Dishington

3rd Engineer

J MacGibbon

W Millar

4th Engineer

J Gray


5th Engineer



Purser

R Stevenson


Chief Steward

W Davies

H Hodgson


Cargo Service

Umona

Umvolosi

Master

R F Keen

W T Miller

Chief Officer

E W Barnes

J Richards

A J Duck

2nd Officer


S A Simmons

3rd Officer

M Bennett

T Blackwood

W E Gibbs

Chief Engineer

N R MacKay

J Lidstone

2nd Engineer

L Stuart

G W Brown

3rd Engineer

W E Jacobs

G Morgan

4th Engineer

F W Sowler

J W Jones

J Devitt (Extra)

Surgeon

J C Dow

M Greene

Chief Steward

C Merry

F H King

Cargo Service

Halizones

Hesperides

Honorius

Hydaspes

Hypatia

Master

W J Eynons

E C Lee

J Roberts

M Merry

H R Crochyer

Chief Officer

W Bebington

W M Buchanan

J McMillan

W J Hughes

H Ashley

2nd Officer

W H Chapman

J Gray

C A Underwood

P E Williams

J Holland

3rd Officer

E S Jones

E S Jones


T Smith

Berlanston

Apprentices





C H Dessaner

Wireless Operator


R E Travis


T P Isherwood

F W Walsh

L Robinson

Chief Engineer

A Kerr

L F Keady

H Graham

C P Cains

E H Carter

E H Murphy

2nd Engineer

C E Nimmo

G Townson

D Calder

C J Jones

H H Wright

A C Cockburn

3rd Engineer

J O Hughes

O A Ward

T Lewin

D Caldes

F R Lewis

W H H Beran

4th Engineer

J R Duggett

J H Hart

H Hibbert

G W Small

S Sargent

J Underwood

Chief Steward

A S Riston

G Bellis

W P Brookfield

A J Barter

R A Boulton

Crew List Home Page
Previous Page Next Page Home Page   The Group Register     Email the Site   Crew List Home Page