1915 - January


Union-Castle Line

Clan Line

Bullard King

Houston Line

Scottish Shire Line

King Line

Mail Service

Kenilworth Castle

Kildonan Castle

Norman

Master

T J Bremner

G W Armstrong

H M Cruise

Chief Officer

H J Wyatt

D Graham

P F Gilbert

2nd Officer

H R Northwood

J Smith

C S Sweetings

3rd Officer

R Ibsen

A W Chaudles

I Woldstow

4th Officer

R J Asher

G D Pennick


Bosun

A H Thorne

J Tulloh

A Kellaway

Wireless Operator

M Cuff


B F Aris

J Downie

Chief Engineer

G H Plowman

A G Liston

J W Forbes

2nd Engineer

C R Touje

H M Black

J Young

3rd Engineer

J Howie

L C Wright

S Brebner

4th Engineer

W B Cordiner

J A Wright

J Stewart

5th Engineer

I McFarlane (Snr)

W H Blood (Jnr)

W J Tawse (Snr)

P MacLeish (Jnr)

D Stevens (Snr)

M C Taylor (Jnr)

6th Engineer

A McIntyre (Snr)

E L Morgan (Jnr)

J Lawrence (Snr)

J Whibey (Jnr)

R Bannerman (Snr)

W Dalgleish (Jnr)

7th Engineer

E MacRae (Snr)

A E V Evans (Jnr)

B F Creed (Snr)

G S Smith (Jnr)


8th Engineer


R S F Giles

J I Davies

9th Engineer

S Titterington

A Shaw


Sup Engineer



W H Ferguson

Purser


R H Golds


Surgeon


Q A Evans


Chief Steward

H Stoff

J E Bow

W King

Intermediate Service

Dover Castle

Llanstephan Castle

Master

J N Culverwell

T Chope

Chief Officer

C Stier

W A Swiney

1st Officer


J O Kerridge

2nd Officer

R Harris

J A Sowden

3rd Officer

D J Smith

S L Aspland

4th Officer

J M Cutham


Bosun

W Franker

G La Roche

Wireless Operator

G Maxwell

H E Rowe

R B Knights

C Robertson

Chief Engineer

D Duncan

J Smith

2nd Engineer

E F Schmidt

R Merry

3rd Engineer

J B Ross

S Kennard

4th Engineer

G Irving

J C Robertson

5th Engineer

W G Campbell

D Mann

6th Engineer

A Fisher

W MacKessack

7th Engineer

E Galbraith

J R Lawrence

Surgeon

J K Harrison

C O’Herlihy

Chief Steward

C W Martin

E P Coe

Purser

R F Pike

H M Evans

Cargo Service

Aros Castle

York Castle

Master

C R Purse

E J Holl

C R Jackson

Chief Officer

W Dryden

A Alderson

2nd Officer

C Lloyd

F C O Wilson

3rd Officer


G D Lawson

E C Lo..lle

Bosun

C Linton

M Moyer

R Thomas

Chief Engineer

W Webster

J Crawford

2nd Engineer

O Bain

W S Hogan

P G Hussey

S Titterington

3rd Engineer

W Simpson

P MacFarlane

F E Mattocks

4th Engineer

J H Wallace

H Thomson

Purser

S Softley


Chief Steward


W F Wing

Cargo Service

Clan Colquhoun

Clan Gordon

Clan MacNeil

Clan Sinclair

Master

H Sumner

T Walker

W P Rodger

D S Smith

Chief Officer

J E Coppin

A W D Gibb

T Brocklebank

D MacKinnon

2nd Officer

W Shearer

A M Randle

J R Leslie

F D Sorby

3rd Officer

E E Arthur

(Wireless Operator)

A Lamont

C G Goull

R Douglas

E Roberts

4th Officer

A R Hart

J H Siddall



H G Buxton

Apprentices

J H Siddall



J M Cruikshank

Carpenter

M Campbell

T C Muir

W W Keau

G Taylor

Wireless Operator

J M Quigley

(Ship’s Clerk)



A Tanbridge

Chief Engineer

H Brodie

J A Robertson

G B Cuthbert

N Williamson

L McTaminay

2nd Engineer

A Heline

J Robertson

A G Clark

J Davie

3rd Engineer

G W Black

J Rankin

R N S Gourlay

G L Tozer

4th Engineer

A Kert

J A Henderson

W R Fleming

M Rodger

5th Engineer

W Porter


D McMillan

C R Cubitt

Chief Steward

H Peletier

W H Reed

D MacGregor



Cargo Service

Umona

Umtali

Umtata

Umvolosi

Umvoti

Umzumbi

Master

R E Keen

J H Walker

A Cox

W T Miller

A J Ost

W G Weare

Chief Officer

E W Barnes

E A Pullen

I Banks

A J Duck

R T Aylward (Extra)

G W S Rogers

R T Aylward (Sup)

A Y B Stoton

2nd Officer

A W le Verrier

S J Brinjes

F A Robbins

S A Simmons

F A Robbins

W Christian

3rd Officer

F S Miskin


G J Evans

W E Gibbs



Chief Engineer

N R MacKay

R A Jeffrey

A Gilby

J Lidstone

C F Rafaril

G Simey

2nd Engineer

L Stuart

G T Blakey

F S Jordan

S Wardy

G W Brown

E S Story

J G Davison

3rd Engineer

W E Jacobs

A E Sharp

G Mills

F W Taylor

G Morgan

J H Boniface

H M Prentice

4th Engineer

F W Sowler


J S Pridmore

J W Jones

W Watson

W Kimber

Chief Steward

C Merry

J Wellum

T C Scott

F H King

H J Bird

J C Weeton

Cargo Service

Harmonides

Hilarius

Honorius

Hydaspes

Hypatia

Master

P Capper

C Jones

J Roberts

M Merry

H R Crochyer

Chief Officer

H Williams

J Gordon

R Williams

J McMillan

W J Hughes

A Ashley

2nd Officer

G Deans

R Howarth

C Teasdale

C A Underwood

J A Little

P Williams

J Holland

3rd Officer

J Kelly

E Collins

D A Henderson

T Smith

Berlanston

Apprentices

D G Dunn

J G Hughes

W G Iddes





Wireless Operator




V Corelli

J P Isherwood


Chief Engineer

S Wilson

H J Wilkes

H Graham

C P Cairns

F Murphey

2nd Engineer

A Campbell

T A Wright

D Calder

G Townson

C J Jones

A C Cockham

3rd Engineer

J Greenwood

R Rose

T Lewin

H Austwick

F M Lewis

W H H Beran

4th Engineer

G Flanagan

J Hough

G W Small

S Sargent

J Underwood

Frig Engineer

C Petrice

D Rice





Chief Steward

J E Dunich

E B Clark

F H Wilkinson

W Brookfield

A J Bates

R A Boulton

Purser




C T Anderton


Cargo Service

Argyllshire

Nairnshire

Master

W Chicken

C Forden

Chief Officer

E H Evans


1st Officer

N H Richards


2nd Officer

H A H Seabrook


3rd Officer

E Staples


4th Officer

A York

R Dean

Wireless Operator

G H Elliot

J L Chapman

Chief Engineer

J Blacklock


2nd Engineer

J Morrison

G Finch

3rd Engineer

C M Nicholson

T Edwards (Jnr)


4th Engineer

M J Hanson

W F Marshall (Jnr)


5th Engineer

A Lindsay

H W Peacock (Jnr)


Frig Engineer

A Barr


Chief Steward

O Henderson


Cargo Service

King David

Master

H Fenwick

Chief Officer

J O Evans

2nd Officer

D R McDearmid

Apprentices

S Evans

A N Foxwell

R H J Foxwell

A V Murphy

Chief Engineer

S M Williams

2nd Engineer

G Glover

3rd Engineer

A M Cran

Crew List Home Page
Previous Page Next Page Home Page   The Group Register     Email the Site   Crew List Home Page