1914 - December


Union-Castle Line

Clan Line

Houston Line

Scottish Shire Line

Bullard King

King Line

Mail Service

Briton

Saxon

Walmer Castle

Master

J L Stanistreet

J P Whitehead

R E H Becher

Chief Officer

H Wyatt

W Betts

J H Kirby

1st Officer


R Ray


2nd Officer

A R Lyons

C L Taylor

N Aplen

3rd Officer

A Walker


H A Causton

4th Officer

B E Roberts


J Bilton

Bosun

E McDonald

C H Nichols

G L Smith

Wireless Operator

C H Bartlett

D J Stone

C Budge

W H Sharpe

W E Hutchinson

J Morrison

Chief Engineer

J Lane

J H Blacle

G Fraser

2nd Engineer

J M Stephens

G C Hobbs

A B Fergus

3rd Engineer

J R Whitehouse

M Renejie

C Capson

4th Engineer

C E McGregor

W B Campbell

T Norfolk

F Allan

5th Engineer

D Keith (Snr)

J J Stobo (Jnr)

E Pickering

G Walkenshaw

J Potts (Snr)

A MacPherson (Jnr)

6th Engineer

A McConnell (Snr)

W E Knapp (Jnr)

W H Drew

J E Matlock

A B Jones (Snr)

G F H Jones (Jnr)

7th Engineer

R Parker

W B Balfour

J R Urquhart

F Robson (Snr)

E E R….(Jnr)

8th Engineer

C D Mitchell

C T Ingersoll

J Wood

9th Engineer



H Tucker

Elect Engineer

J J McAlpine



Purser

R E Sutton

M Sail

W Sinclair

Surgeon

G Shaw

W A Sheaney

W D Eddowes

Chief Steward

J E Fogarty


A J Francis

Intermediate Service

Dunvegan Castle

Durham Castle

Master

S G Owen

W W Verrall

Chief Officer

H J Kirshaw

W Stanley

2nd Officer

H M Start

A E Castle

3rd Officer

W D Roach

E D Evans

4th Officer

E S Rapling

A L Price

Bosun

W Catlin

T Gallicham

Wireless Operator

P J Kieran

W Seddon


Chief Engineer

W Webster

J Chisholm

2nd Engineer

W McCartney

D Keith

3rd Engineer

W P Stewart

W N Imray

Ex 3rd Engineer

T Wood


4th Engineer


A B Currie

5th Engineer

F C Millar

W Maxwell

6th Engineer

A Lamb

S Woods

7th Engineer

W Dalgleish


8th Engineer

A Shrubsall


Surgeon

F Rawlinson

J E Hoding

Chief Steward

P Cooke

W Brown

Purser

L W Jones

… Lean

J A B Sucher

Cargo Service

Clan Buchanan

Clan Cumming

Clan MacArthur

Clan MacAulay

Clan MacDonald

Clan MacDougall

Clan MacKellar

Master

M Peterfield

J B Gourlay

H S Southward

R D Stirling

J Waterhouse

G A Neil

H Southward

M L Cowie

F Maklisee

Chief Officer

J H Worthington

B Chapman

H M Rodger

A Bryan

W Calderwood


E D Worthington

H Guttridge

F Karfast

2nd Officer

F Beard

W Letterman

E C Carter

A A Postle


F Beard

E Kilgour

R C Smith

R C Masters

R Hodding

3rd Officer

D R Stuart

C Hare

J S Nicholson

R G McLachland

W G Arthur

J F Jackson

W G Baker

E Llewelyn

W D Goodison

A Woolfenden

J Bennett

H A Jacobs

B Piplaker

4th Officer



D MacMillan





Apprentices



P W Coombe

A J Hogg



L C Bennett

A Richardson

J F E Gething

J M Watson

Wireless Operator







G J Archer

Asst Wireless Operator







M Elstein

Carpenter

W Sutherland


R Bingham

R H Shipman

W MacLeod

J C Giles

M MacLeod

A Allas

Chief Engineer

H E Wood

H Cuthbertson

J Bryce

L MacLeod

A Keigham

J Geddes

T Hogg

2nd Engineer

J Borman

A Forsyth

W Russell

A Livingston

J M McArthur

M Duncan

A Livingston

T Bell

J S Cruikshank

3rd Engineer

J Baid

W Lorie

W Dobie

A R Murray

W S …..

A Ballingall

J Hogg

J W Watson

D S Hart

A Ballantyne

4th Engineer

T Wallace

D Todd

J Dougall

C McKay


J Mann

J G Caldwell

J N Wilson

G A Williams

5th Engineer

W Stone


C Ward


T Manson

W Kellie

R G Connell

Chf Frig Engineer



W T Sexton





2nd Frig Engineer



D P Hassett





Purser

J Smith



J P G Paterson


D Caldwell

C F Grant

Cargo Service

Clan Murray

Clan Ogilvy

Master

J E Woodhall

J H Gray

Chief Officer

J Napier

R W Mackie

2nd Officer

T S Lofthouse

D R Stuart

G W McIlroy

3rd Officer

G R Drew

M D Gordon

J Crookston

4th Officer

C Isherwood

C Asherwood

Apprentices


W Hurst

F B Nash

A W Sinclair

Wireless Operator


J Cheyne

A J Dobie

Carpenter

A Emerson

J MacNeil

Chief Engineer

G H MacKay

J Ambler

2nd Engineer

T Cubitt

A Livingston

R L Foreman

3rd Engineer

L Roberts

A M Williamson

4th Engineer

W Wright

P Davidson

5th Engineer

W F Murray

F Crisp

W H Henderson

J Montgomery

Purser


E C Prinsep

Cargo Service

Homereus

Master

J Morrison

Chief Officer

J Tomlinson

2nd Officer

S R Park

A F Sandholm

S Ward

3rd Officer

J G Lewis

Chief Engineer

E Ham

3rd Engineer

C E Bown

4th Engineer

W G Patterson

Cargo Service

Morayshire

Master

H G Howard

J W Thompson

Chief Officer

F S Hamilton

1st Officer

T M Tuke

2nd Officer

T A Tew

3rd Officer

E B Gabriel

4th Officer

G R Jellison

Wireless Operator

P J Keating

Chief Engineer

E Esmond

2nd Engineer

W Wright

3rd Engineer

J Borland

W Gemmell

A A Robson

4th Engineer

J Cotter

Ch Frig Engineer

L Armitage

2nd Frig Engineer

D MacKinnon

Chief Steward

G W H Hyman

Cargo Service

Umkuzi

Umsinga

Umtata

Master

W Edwards

Alcox

A Clarke

Chief Officer

T C Newall

I Banks

D J Davies

2nd Officer

M Bennett

C T Smith

S Donaldson

3rd Officer

F Ramsay

C E Standford

J E Lycett

Chief Engineer

G E Kingcombe

J W Buick

A C Gilby

2nd Engineer

F Burnham

J Topping

P B Colling

3rd Engineer

J Emmerson

G E Vaux

W C Jones

4th Engineer

F Leffelman

J M Jeffery

W A Little

Asst Engineer


A Mitchell


Surgeon


A H Jones

G A Batchelor

J M Ormond

Chief Steward


C W Silwood

C Merry

Cargo Service

King David

King Malcolm

Master

H Fenwick

J Choir

Chief Officer

J O Evans

C Davis

2nd Officer

D R McDearmid

S Couch

J H Williams

Apprentices

S Evans

A N Foxwell

R H J Foxwell

G L Jones

A V Pond

L A J Reid

S Wiseman

Chief Engineer

S M Williams

C Harris

2nd Engineer

G Glover

H D Hassie

A W Smith

3rd Engineer

A M Cran

J B Bestops

W Mitchell

Crew List Home Page
Previous Page Next Page Home Page   The Group Register     Email the Site   Crew List Home Page