1914 - October


Union-Castle Line

Bullard King

Clan Line

Houston Line

Intermediate Service

Alnwick Castle

Cluny Castle

Comrie Castle

Master

G Stride

B A Bryan

C B Imlah

Chief Officer

B E Weller

C R Purse

W L Scholefield

2nd Officer

C F Marriner

H C Bergen

R Tyson

3rd Officer

S Chapman

A A Winser

H H Rose

4th Officer

G D Pennick



Wireless Operator

C P Litchfield

E T Shrimpton

A R Coomber

W A Rowdon

Asst Wireless Operator


W Manton


Bosun

W Browne

J Boyd

A Harris

Chief Engineer

W Mackie

C Hay

M G Walker

2nd Engineer

W Boyd

E H Maxwell

R Colvin

3rd Engineer

D Dalziel

I Smith

J Boyd

4th Engineer

L Myers

W J Meyer

J McInnes

5th Engineer

R Ameil

D T Summers

D A Wilson

Supy Engineer


C G Murray


Purser


H P Seale

S H Gwynne

Chief Steward


W H B Treloar

E Dymond

Surgeon

C J A Coatin

A Archer-Brown

W Francois

E R Holborow

S C Adams

W H Townsend-Stone

Cargo Service

Aros Castle

Master

T M Lang

Chief Officer

W Dryden

2nd Officer

C Harvey

3rd Officer

C Lloyd

Bosun

C Linton

Chief Engineer

J B Pinson

2nd Engineer

O B Salzman

3rd Engineer

W Simpson

4th Engineer

A Anderson

W Dalgleish

J A Russell

Purser

G Dreyer

J Staber

Chief Steward

A Softley

Cargo Service

Umfuli

Umvoti

Master

L Axelson

A N Hagger

H S C Neal

E Forrest

A J Ost

Chief Officer

H S C Neal

J G Purvis

G W S Rogers

2nd Officer

J M Henderson

J G Purvis

T C Vernall

3rd Officer

A Whitehouse

F A Robins

Chief Engineer

B Sammels

C F Raferal

2nd Engineer

J Forbes

W Burlinson

S Hardy

3rd Engineer

R MacPherson

J F Boniface

4th Engineer

E Misbet

W Watson

Surgeon


J R Forsyth

J M Ormand

Chief Steward


E W Bush

Asst Chief Steward

E Bjurling


Cargo Service

Clan Alpine

Clan Cameron

Clan Chisholm

Clan Fraser

Clan Graham

Clan MacIntyre

Clan MacLachlan

Master

F T Rice

W G M Christian

W F West

W J Mason

R G Becket

H Rayner-East

J E MacLean

Chief Officer

D Taylor

J D Matthews

I Boag

M H Jones

A MacKinlay

J MacFarlane

C Green

W Thomson

2nd Officer

F Woodford

G W McIlroy

R G Stoker

W Fry

R J Young

G L Kemp

C Parfett

G H Page

G M Coll

F Woodhead

3rd Officer

F Hayell

J E Cooper

E Cooper

J W Lushington

A W Thompson

A T Martin

S F Carter

J H Cullen

S Ferguson

J M Cranston

E L Thomas

A Campbell

4th Officer





C H Knapp

S Ferguson

A J Angell

Apprentices






H G Hayward


Wireless Operator






L J Barker

A C Edwards


Asst Wireless Operator






W E Bisgrove


Carpenter

J A Morrison

T Dancouree

R Sweeney

W Campbell

H R Ferguson

W MacDonald

K MacDonald

H Edmonds

D R Ross

Chief Engineer

R F Scott

D Gordon

J Munro

W Leggitt

N Riddell

C Cuthbertson

J Young

2nd Engineer

J H Milden

D Menzies

R K Brown

J Lowe

J K Stevenson

H T Edwards

.. Knox

E G Pearne

S D O’Stalloran

3rd Engineer

R Hannah

G M Luke

J Campbell

J Mawdsley

R Clephane

W D Gray

A A Watson

4th Engineer

J Harrison

W Brown

C Cassell

J Carson

T Baxter

G MacAllister

A Pierard

R Burns

5th Engineer



G H Fincham

J C Paterson


S Longthorpe



Purser

H Young

(Failed to appear)


T S Pitcairn





Cargo Service

Clan MacTavish

Clan Menzies

Clan Ross

Master

W H Oliver

J R Jackson

J Clark

Chief Officer

C Laird

J Andrew

W Thomson

2nd Officer

R C McBennet

W G Turner

W D Beaton

3rd Officer

Y Salmond

J C Cameron

M G MacLean

4th Officer

S A Gammon


J C Farmer

Apprentices

A E Hulbert

K Wilson

T G Young


A Morante

T G Young

Wireless Operator

S Lloyd


B Lenton

(Marconi)

Carpenter

W F Jones

G Hamilton

M Rush

Chief Engineer

D Watt

J D Wyatt

J Ewan

2nd Engineer

W G Sharp


A Collie

3rd Engineer

T Bell

D Brown

E A Spurs

R McCall

4th Engineer

J F King

J Gray

J Patterson

5th Engineer

A Anderson


A Kydd

Chief Refrig Engineer

A Anderson



2nd Refrig Engineer

D G Taylor



Purser


G Selwyn

A Harwood

Chief Steward



W Tyso

Cargo Service

Halizones

Hypatia

Master

W J Eynons

H R Crochyer

Chief Officer

W Bebington

H Ashley

2nd Officer

W H Chapman

J Holland

3rd Officer

E S Jones

Berlanston

Apprentices


G A Langley

Wireless Operator


A L Seers

Chief Engineer

A Kerr

M F Murphy

2nd Engineer

L Mackie

A C Cockburn

3rd Engineer

C E Nimmo

F Tyndall

4th Engineer

J H Hart

J Underwood

Purser

A S Reston

K A Doulton

Doctor


R G Deguez

Crew List Home Page
Previous Page Next Page Home Page   The Group Register     Email the Site   Crew List Home Page