1914 - July


Union-Castle Line

Bullard King

Clan Line

King Line

Houston Line

Intermediate Service

Gaika

Master

A Kinght

H Linklater

Chief Officer

H Linklater

D W MacDonald

2nd Officer

T W Heanley

3rd Officer

J Coughlan

C Dumaresq

H N G Wilson

4th Officer

R Aslin

A S Atchley

Bosun

B E Stroud

Wireless Operator

H J Davis

N N Mills

Chief Engineer

W Bain

2nd Engineer

J Crouch

3rd Engineer

H Meikle

4th Engineer

J Robson

5th Engineer

A J Cordiner

S F MacLeod

Surgeon

L L Callender

Chief Steward

F G Baker

Purser

G Hulton

Cargo Service

Umzumbi

Master

H S Robertson

Chief Officer

W G Weare

2nd Officer

A Y B Stoton

3rd Officer

W Christian

Chief Engineer

J G Davison

G Simey

3rd Engineer

H M Prentice

4th Engineer

A E Johnson

Surgeon

W Arthur

Chief Steward

J C Weeton

Cargo Service

Clan Chattan

Clan Ferguson

Clan MacEwen

Clan MacFarlane

Clan MacNeil

Master

R Pill

R C Louis

R K Cowie

J W Swanston

W P Rodger

Chief Officer

N J Haynes

E Haworth

W A Boyd

F J Hawley

T Brocklebank

2nd Officer

R C Craig

J N Matthews

A Evans

R G Lane

F O Wilson

C C Court

F Fells

A MacIntyre

H J McKenna

J R Leslie

3rd Officer

J L Murchie

J N MacLean

A A Love

J W Hale

L Copland

4th Officer

R Bain

D R Dean


E Fairweather

S D Mills

A Lynch


Apprentices



W G Jones

C G R Pill


W P Hurst

A W Sinclair

Carpenter

J G Scott

J G Hughes

A Crichton

W S Cunningham

J Nicolson

W W Keau

Wireless Operator



J C Forbes



Chief Engineer

W Nicolson

R Darling

F Rankin

J Gordan

G B Cuthbert

2nd Engineer

D Menzies

J A Murchie

G Gold

D M Stewart

J C S Guild

D M Hay

A G Clark

3rd Engineer

A Drysdale

L G Laurence

R MacFarlane

J Reddan

E H A Furly

D M Hay

W K Laird

A R S Gouslay

4th Engineer

J Fyfe

W White

J Simpson

C M Taylor

J R MacLennan

T G D’Arcy-Irvine

J C Paterson

J N MacDiarmed

5th Engineer


A MacAlpine

F Davison

J Alexander

R Sutherland


Chief Frig Engineer



A Pollock



1st Asst Frig Engineer



J A Tracy



2nd Frig

 Engineer



H Fraser



Cargo Service

King John

Master

W Benjamin

F S Manning

Chief Officer

D L Jenkins

2nd Officer

J W Humphries

Apprentices

E E Best

G H Eyton-Jones

C E Holland

J R Williams

Chief Engineer

J Adam

2nd Engineer

A C Manning

3rd Engineer

E Escott

4th Engineer

W Robinson

Purser

J E Saffery

Cargo Service

Hesperides

Master

E C Lee

Chief Officer

W M Buchanan

2nd Officer

J O Roberts

3rd Officer

J Gray

Wireless Operator

J McMillan

Chief Engineer

L F Ready

2nd Engineer

J Harvey

3rd Engineer

D G Pritchard

4th Engineer

J H Ham….

O A Ward

Chief Steward

B Billis

Crew List Home Page
Previous Page Next Page Home Page   The Group Register     Email the Site   Crew List Home Page