1961 - October


Mail Service

Pendennis Castle

Left Southampton

12 October

For South Africa

Athlone Castle

Left Southampton

19 October

For South Africa

Edinburgh Castle

Left Southampton

26 October

For South Africa

Master

H A Dellar

A J Hort

G W B Lloyd

Chief Officer

H M Walden

P S G Eckford

W Howson

First Officer

R D Lofts

J G Kemp-Luck

J Taylor

Second Officer

B Fry

J Currie

N Curd

Jnr Second Officer

W A Codrington

N D Creaser

H Bonsor

Third Officer

P F Butler

R S Jones

C Jones

Fourth Officer

F W Glibbery

T G Wilson

J Prior

Jnr Fourth Officer

J A Randall

P V Townsend

D Morrison

Surgeon

J K Donald

F Cranna

J Wright

Purser

M A Bain

A Connelly

R Wynter

Second Purser

R H Funnell

D Myerscough

J Page

Asst Pursers

A B Atkinson

R G Churcher

G F Cartwright

T J Davies

M Squire

C Rutt

Purser’s Clerks

B R Cooper

Miss P M Vere

Miss H P Lenham

Miss M A Pitkin

Miss S G Dove


Miss S McGregor

Miss A Morgan


First Radio Officer

P Williams

R Brew

J Hodgson

Second Radio Officer

G Power

K Fearnhead

F Sharp

Third Radio Officer

W J Hawksworth

M Duff

H McColl

Fourth Radio Officer

I R Miller

J Stock

D Reid

Nursing Sister

Miss E Bate

Miss B Evans

Miss S Wolfe

Children’s Hostess

Miss P Bennett

Miss C Mortimer

Miss M Spence

Band Leader

J D Gray

J Lloyd

W Donachie

Carpenter

J J Wilson

W S Forrester

J Love

Bosun

T Cutler

W Peckham

N Ward

Master-at-Arms

R C Streat

L J Langley

L Bartlett

Master-at-Arms

W Hall

R W Rogers

R Guy

Chief Engineer

E St J Tuck

P Arrand

N Ruffell

First Engineer

J B Wassall

J Mawhinney

W Robertson

Second Engineer

W R L Ogg

P Hodgkinson

T Wilson

Int Second Engineer

J Foottit

L Hollands

L Sinclair

Jnr Second Engineer

G Becquelin

J G Robinson

A Nellis

D O’Driscoll

A Baird

J Harvey

F Staehly

C Wilkins

C Meek

Snr Third Engineer

T Warren

R Lawson

J Acors

Int Third Engineer

R Charlton

J Donaghy

J Carmichael

Jnr Third Engineer

T Nessling

J Robertson

B Layzell

Snr Fourth Engineer

R Baker

A Hornsey

R Lorimer

Jnr Fourth Engineer

A Scott

W Scrivens

D Masters

Junior Engineer

F Askham

C Curtis

G F Du Randt

N Durrant

N Stiles

P G Helfrich

B J Ely

B Gillott

R Norkett

N Farrer

B Kay-Clough

D Mitchell

J Little

H A McDonald

A Turpin

H Mitchell

D Richards

B Couper

N Spocter

M Roberts


First Electrician

B Hamilton

G Crowe

A MacIntyre

Second Electrician

G Gribble

L Kinley

C Scott

Third Electrician

J Wright

R Johnson

J Payne

ER Storekeeper

A Martin

F T Taylor

G Sillence

ER Leading Hand

A D R Eades

J McCarthy

F Williams

Chief Catering Officer

J C Denton

E J Rich

A Harrop

Second Cat Officer

E Roylance

R A Noble (Extra)

A Jenner


D Neal


Third Cat Officer


J S Dearness


Chief Barman

G Leggett


J McIntyre

Storekeeper

J F Paglia

H Matthews

A C Greaves

Head Waiter (1st Class)

S Sullivan

C O’Sullivan

C Carruther-Aistrope

First Tourist Steward


H J Gubbins

C Leitch

Head Waiter (Tourist Class)

F Mortara

D I M Cross

C Nearhou

Laundryman

S Cersell

C Pitt

G Higgins

Chef

W Leigh

A Cadden

H Laight

Baker

A Newbury

J Wood

R Hutfield

Butcher

L W Newman

A Painter

E Mew

Intermediate Service

Warwick Castle

Left London

20 October

For E Africa

Master

F J Pye

Chief Officer

B O’Connor

Second Officer

K Bennett

Jnr Second Officer

G Ryan

Third Officer

B Beale

Fourth Officer

D R Cox

Surgeon

M Swann

Purser

O Parry-Williams

Asst Pursers

A Gwynn

B Davis

Purser’s Clerks

T Cobbett

Miss P Smith

First Radio Officer

D Bristow

Second Radio Officer

G Walker

Third Radio Officer

F Brown

Nursing Sister

Miss C Richards

Children’s Hostess

Miss P Chapman

Carpenter

H Calder

Bosun

J Smith

Master-at-Arms

J Anderson

Master-at-Arms

G Lees

Chief Engineer

W Stephen

Second Engineer

D Nolan

Int Second Engineer

M Stewart

Jnr Second Engineer

B E Drye

R Whyte

Snr Third Engineer

D Jamieson

Int Third Engineer

F Belcher

Jnr Third Engineer

G Ballantyne

Snr Fourth Engineer

C Parselle

Jnr Fourth Engineer

D Cadenhead

Junior Engineers

I A Rawson

A Roberts

G Johnson

J Koffinas

First Electrician

A Green

Second Electrician

P Mullane

ER Storekeeper

W Winniczuk

Chief Catering Officer

I Beckett

Second Catering Officer

T Conway

Chief Barman

E Brooke

Storekeeper

W Edwards

Linen Steward

H Thompsett

First Class Head Waiter

H Kennedy

First Tourist Steward

A Pritchard

Tourist Head Waiter

T C Pearson

Laundryman

R Binding

Chef

C Raw

Baker and Confectioner

A Perkins

U-C Cargo Service

Rotherwick Castle

Left London

2 October

For S & E Africa

Richmond Castle

Left London

4 October

For Mauritius

Rochester Castle

Left London

16 October

For S & E Africa

Kenilworth Castle

Left London

16 October

For Mauritius

Master

H N Dryden

P J Rose

D Todd

W C J Swift

Chief Officer

T N Geesin

E A C Paul

C Bragg

R J C Parkin

Second Officer

R A Elbra

G V Hobbs

A Parker

M L K Jamieson

Third Officer

K Parker

C D Hoskins

R Flint

T B Pool

Fourth Officer




J Nisbet

Cadets

R V Hanks

T R Falk

J E Hewitson

A Free


C D M Duncan

J V Oliver

M F MacKay

I D Irving

B Gates

A Blyth

R Wythe

T Boothman



P D Richardson

R V Buckland

R G Burnett

P P Channell

E G Baden

Radio Officer

E J Goodwin

B R Draisey

A Blake

M D Evans

Carpenter

R G James

A T Lee

G Nicholson

N G Hockley

Bosun

E J Guest

W Arnold

T Collett

W J Martin

Chief Engineer

P G Partington

P Nicholls

A Wolfe

R Somers

Second Engineer

S Rankin

E S Ware

B Vick

R Sidebottom

Jnr Second Engineer

D P B Solomon

J E Wheeler

C Ford

B C Spenceley

Third Engineer

T G Stirling

B F Russell

B Headley

J D Smith

Fourth Engineer

J T Symons

M E McCullum

D Jones

B Dickinson

Junior Engineer

B V H Beresford

J J J Goosen


D A Lumgar

J S Marais

J L M Middel

W Neil

L Rand

G Venter

G L Berlouis

C Richards


Second Frig Engineer

R W B Stoodley





Third Frig Engineer

G D Sutton





Electrician

T A W Coats

I E Charlesworth

T O’Toole

J C Pilling

ER Storekeeper

H M Wannerton

T Jenkins

C R Weaver

T Wemborne

Purser/Catering Officer

C L Clark

J Pirie

R Matthews

W R Waldran


Clan Chattan

Left London

4 October

For S & E Africa

Clan MacIlwraith

Left Liverpool

11 October

For India

Clan MacNab

Left Liverpool

14 October

For S & E Africa

Master

S R J Woods

J O Woodall

T Watkinson

Chief Officer

R R Will

I M Shearer

N Wallace

Second Officer

D C W Wellstead

M J Woodhead

M B Fowles

Third Officer

A R M White

G R Spittal

C F Robinson

Cadets

A S Randall

D S Flude





A P Stapley

R A Bryans

R Knapman

G Donovan



T H Dathan

C T Lewis

P A Lawe

G Skinner

E G Bolenz

R K Cringle

Radio Officer

E J Shillabeer

W H Saville

R W Moore

Carpenter

T R Murray

R MacDonald

W Rae

Purser/Catering Officer

S A Owens

J E Jones

M O’Kane

Chief Engineer

E J Hodgson

D M McLaren

T W Reay

Second Engineer

R G Watt

W Newton

J Foster

Jnr Second Engineer

W Robertson

G I Wilson

J T Woods

Third Engineer

R Moffatt

J A Little

P V Kean

Fourth Engineer

J Lambert

A S Greer

M McArthur

Junior Engineer

J MacKenzie

J Hewitt

J R Cross

D Heunis

A J Carrington

W Churnside

Apprentice Engineer



G D Skinner

C T Lewis

First Electrician


R Young

E Morgan

Second Electrician


H Errington

J Hanlon


Clan MacLean

Left  Liverpool

19 October

For India

Clan Davidson

Left Liverpool

19 October

For Colombo

Clan Fraser

Left Liverpool

20 October

For Mauritius

Clan MacInnes

Left Liverpool

25 October

For E Africa

Master

R D Helme

J P Dunphy

F B Parker

F D Bonney

Chief Officer

J Nutt

P C Byrne

F G King

R P Royan

Second Officer

M D Cooper

C A Binks

E N Bass

E S Surgey

Third Officer

C J Fox

J W Trickett

P A Laurie

G R D Jones

Cadets

L R Morris

D M Hawker


F S Adam

F M Croning


A F Saunders

I M M Browne

P W Browne

S K Wilson

P McMillan


Radio Officer

N P Sherin

J B Campbell

D McNeil

F J Hunt

Carpenter

L Bryan

E Campbell

G Cowley

L MacKinnon

Purser/Catering Officer

J Callender

R P Murphy

G V James

R Bowtell

Second Steward




J W Gibson

Chief Engineer

A G Kenny

J Sullivan

W R Whyte

A Stoddart

Second Engineer

H R Bovill

A M Clydesdale

R A Blair

R Boardman

Jnr Second Engineer

L J Doyle

A R Cameron

H P Aitken

G McGarrity

Ex Second Engineer

A S Rao




Third Engineer

G N Aldridge

J Morris

J Mair

A J Phillpot

Fourth Engineer

J Armour

S Christie

A S Cherry

P Hamilton

Junior Engineer

J E Werrin

A Farooquie


J M Bertie

J McLean

D H Davids

J R Lyle

W Robertson


J R Myburgh

R W E Jones


First Electrician

R N Fletcher

D J Grima

T G Stallard

D McNeill

Second Electrician

R Dunlop



R P Barber


Union-Castle Line


Clan Line


Argyllshire

Left Liverpool

10 October

For Australia

Master

T N Soan

Chief Officer

J K Currie

Second Officer

J A Cowie

Third Officer

A A Rawlins

Cadets

M A Ford-Horn

I M Marr

F C Hammerson

Radio Officer

G W Martyn

Carpenter

S G E Stanley

Asst Carpenter

I Christie

Purser/Catering Officer

R H Jones

Second Steward

L Wynn

Surgeon

A Bernard

Chief Engineer

J D Brown

Second Engineer

C Aitken

Jnr Second Engineer

M Penfold

Third Engineer

F Orr

Fourth Engineer

J Arnott

Junior Engineer

A R Mir

F A Grant

First Frig Engineer

D T Laycock

Third Frig Engineer

J Fry

First Electrician

H Kerr

Second Electrician

P L Horsman


Scottish Lion

Left Angle Bay

7 October

For Mina-al-Ahmadi

Master

N F Stewart

Chief Officer

W N Pritchard

Second Officer

N D McGregor

Jnr Second Officer

P J Ward

Third Officer

J P Allan

Cadets

M J Eden

A R Pearce

Radio Officer

J Blackwell

Carpenter

W J Watson

Purser/Catering Officer

R D Peachey

Chief Engineer

R Falconer

Second Engineer

G O Shields

Jnr Second Engineer

T Govenlock

Third Engineer

A C Gates

Fourth Engineer

W H Balsillie

Junior Engineer

J K McGuigan

R V Woolgar

N L Murchie

First Electrician

G R Moon


Scottish Shire Line


Scottish Tankers

Crew List Home Page
Previous PageNext PageHome Page  The Group Register    Email the Site  Crew List Home Page