1960 - October


Mail Service

Carnarvon Castle

Left Southampton

6 October

For South Africa

Windsor Castle

Left Southampton

13 October

For South Africa

Stirling Castle

Left Southampton

20 October

For South Africa

Pretoria Castle

Left Southampton

27 October

For South Africa

Master

J P Smythe

J Oakley

R A D Cambridge

J Fisher

Staff Captain


D Sowden



Chief Officer

G Cochrane

H Dryden

B Mitton

P Rose

First Officer

R Patterson

P Carter

R M Dunning

R Kerr

Second Officer

R Goddard

B Oliver

A Foulkes

M Bowyer

Jnr Second Officer

R Marsh-Feiley

R Toye

J M Gamble

D Rawlins

Third Officer

P Laister

A Millins

B C Lee

J Tidswell

Fourth Officer

R Blythe

S Ramsay

L Roskell

J Smoult

Jnr 4th Fourth Officer

M Pickhaver

M Wilkie

G R Kyte

A Wright

Surgeon

A Hardie

S Laing

N D Sanderson

M Hall

Purser

A Hodge

R Thomson

D H Smith


Second Purser


O Gilbert

P B Cowles

L Peters

Asst Pursers

M Moore

M Squire

M Hackett

B Davis

J Page


D Myerscough

M Jaggers

Purser’s Clerks

J Rollins

Miss A Morley



I Richards

C Lloyd

Miss M Hamilton

Miss A Morga

R Churcher

Miss P Smith



C Hunter

Miss A Scroggie



First Radio Officer

G Kilmister

E Pitt

J Summers

H Liggins

Second Radio Officer

R McCormick

R Hough

J Tuck

L Whitaker

Third Radio Officer

P Mahon

J Cagney

F Brown

G Walker

Fourth Radio Officer


P Grimshaw

M S Timmons

E Sandle

Nursing Sister

Miss M Walker

Miss T Tombs

Miss J H Bruwer

Miss S Miller

Children’s Hostess

Miss C Hutchinson

Miss M Hill

Miss A M Jagot

Miss M Dickin

Physiotherapist


Miss R Kelly



Band Leader

W Beswick

J Skene

J Curtis

R Till

Carpenter

A Wheeler

F Tizard

W Richard

J Love

Bosun

W Peckham

W Taylor

E Wheeler

N Ward

Painter

J Dean

P Turtle

J James

J Chivers

Chief Engineer

W Purse

D Abercromby

W Makepeace

J Burrows

First Engineer

T Drysdale

R Tozer

D Utley

J Leitch

Second Engineer

J Chalmers

R Baker

J Bray

R Crook

Int Second Engineer

F Broadway

E Edwards

R Worth

J Hughes

Jnr Second Engineer

J Musgrove

S Ashbridge

M Rolfe

M Greef

D Wayman

A Gurd

R Sidebottom

H Starkey

H McLeod

N Chillek

I Bouttell

S Tyrie

Snr Third Engineer

T Johnston

M Donaldson

D Doe

J Fraser

Int Third Engineer

L Stidson

T Puleston

R Swindall

K Challice

Jnr Third Engineer

I Smith

J Lomas

W James

A Riggs

Snr Fourth Engineer

C Pringle

R Hitchings

J Whybrow

J Tierney

Jnr Fourth Engineer

J McMullen

C Lockhart

R Lawson

H Cleverly

Junior Engineer

B Butterworth

R Long

I Nicholson

T King




J Deighton

D Siddle

R Pearson

R Marks

T Crighton

R MacAskill

W Edwards

R Butland

I Carruthers

M Page

C Danby

D Cooper



R Paul

E Perry

P Ward

P Milne




First Frig Engineer


G McGregor



Second Frig Engineer


W Forde



First Electrician

A Hicks

H Gregson

D Thorpe

H Forbes

Second Electrician

H Overton

A Diaper

F Downes

D Grant

Third Electrician


B Hayward

P Mullane

P Mullane

ER Storekeeper

T Allen

C Pyne

P Phillips

J Phillips

ER Leading Hand

H Wiltshire

H Wannerton

T Andrews

R Harding

Chief Catering Officer

J Baker

T Brown

R Reeves

E Cole

Second Cat Officer

P Matcham

G Gibson

G Browning

T Conway

Chief Barman

J Castleman

W Meyer

L O’Dell

F Hubbard

Storekeeper

E Jarvis

P Nash

M Thorpe

R Howells

Head Waiter (1st Class)

J Roberts

J Dorrington

A Grantham

R White

First Tourist Steward

C Williamson

A Harding

T P Barnes

K Green

Head Waiter (Tourist Class)

C Carruther-Aistrope

A Barkhuysen

C Green

E Davies

Laundryman

C Pitt

A Fabian

J Sumpton

J Beavis

Chef

L Floyd

N Meadows

D Heard

C Alves

Baker

T Gray

S Tilsed

W Saunders

H Skipp

Butcher

E Mew

H Shearman

S Grove

N Chidgey

Intermediate Service

Kenya Castle

Left Plymouth

8 October

For E Africa

Rhodesia Castle

Left London

26 October

For E Africa

Master

G Stephenson

J James

Chief Officer

D Todd

H Landless

Second Officer

J Kelway

J White

Ex Second Officer

E Harding

P Jackson

Third Officer

M Jamieson

G Draysey

Fourth Officer

N Alford

R Starr

Surgeon

M MacNamara

J Latham

Purser

J Dimmock

O Parry -Williams

Asst Pursers

W Blanden

B James

E Heard

C Rabone

Purser’s Clerks

A Redman

Miss M Lock

R Munro

Miss J Gardner

First Radio Officer

J Eager

R Cullen

Second Radio Officer

G Hilton

L Hunt

Third Radio Officer

P Hull

B Blake

Nursing Sister

Miss P Tyerman

Miss G Cook

Children’s Hostess

Miss M Ginnety

Miss P Moody

Carpenter

H Hale

W Wardley

Bosun

H Hawken

J Matthews

Chief Engineer

A Wolfe

A Forster

Second Engineer

T Wilson

T Wright

Int Second Engineer

H Selby

W Judd

Jnr Second Engineer

J Kelly

T Russell

A Rogers

P Hopkins

Snr Third Engineer

D Shear

L McIlwraith

Int Third Engineer

F Ventor

B Whitehurst

Jnr Third Engineer

J Kerr

D Mitchell

Snr Fourth Engineer

J Clare

B Howard

Jnr Fourth Engineer

J Alexander

J Boyle

Junior Engineer

G Allsop

R Jones

J Oakman

B Layzell

M Dorman

P Butler



First Electrician

S McLean

H Windsor

Second Electrician

J Kelly

B Pengelly

ER Storekeeper

E Wallace

A MacArthur

Chief Catering Officer

F Stanton

H Wallace

Second Catering Officer

D Gilbert

A Hebden

Chief Barman

L Farrow

P Beech

Storekeeper

J Boyland

P Leal

Linen Steward

D Nicholl

L Sheaf

First Passenger Steward

A Greenslade

J MacArthur

Tourist Head Waiter

V Wilcocks

G Devine

Laundryman

R Jones

R Findlay

Chef

V Moakes

A Garwood

Baker and Confectioner

A Brohamer

W Stannard

Butcher

O Williams

D Holland

U-C Cargo Service

Richmond Castle

Left Antwerp

5 October

For S & E Africa

Rothesay Castle

Left London

10 October

For S & E Africa

Riebeeck Castle

Left London

31 October

For Dakar

Master

G E Matthews

W C J Swift

W R Carr

Chief Officer

D Robson

P S G Eckford

R A Bamlett

Second Officer

P Kelly

A R Clarke

T E Atkinson

Third Officer

D J Bell

E J Thorpe

M H Godfrey

Cadets

J M Jones

J Start

J V Oliver



J P Madge

N Hayward

D J Brooks-Usher

M Johns

G M Read

J L Cochrane

J O Barker

G M Storrie



Radio Officer

T A Grant

P Bedwell

M J Ilott

Carpenter

O Griffiths

M W Braund

A E Ward

Bosun

W Arnold

E Hoareau

W Cruikshank

Chief Engineer

N Robertson

P G Partington

J M Archdeacon

Second Engineer

A A Lawson

R A Best

S Rankin

Jnr Second Engineer

R L Hobin

J G Davis

D P Solomon

Third Engineer

G D Smith

M Woodroofe

R G Whyte

Fourth Engineer

M Poole

P Price

P J Nason

Junior Engineer

D R Jones

J R Hartley

J P Denne

J P Black

J C Purves

D C Coutts



J N Maas

I D Henderson

J Sexton


Electrician

M MacDougall

G M Bowie

R G Plested

ER Storekeeper

T Jenkins

S Grinyesha

S L Wood

Purser/Catering Officer

H G Haggis

G W Duffield

C L Clark

First Frig Engineer


M G Bailey


Second Frig Engineer


J Lightburn


Third Frig Engineer


A N Thompson



Clan MacLeod

Left Liverpool

12 October

For India

Clan Brodie

Left Liverpool

13 October

For India

Clan MacBrayne

Left Liverpool

15 October

For E Africa

Clan MacDougall

Left Liverpool

26 October

For South Africa

Clan MacIntosh

Left Rotterdam

30 October

For South Africa

Master

J de Garis

W H Dalley

C A Thomas

L Pogson

I C Scott

Chief Officer

D Richards

P A MacNiven

A R Irvine

F G King

J D Chapple

Second Officer

J J Ferguson

C A Wright

C A Binks

D M Grant

E N Bass

Third Officer

R A Milne

G R Spittal

R G Smith

P J Mahoney

R J Marshall

Cadets

M A Carr

A C Douglas


P Hardy

J L Curry


P G Renauly

M Pigneguy


D Arp

D C Stevens

D J McKellar

F H Murray

P Le Blanc


Radio Officer

E W Sheather

T McAnerney

W Metaxas

G E Randall

J C Bair

Carpenter

E Thomas

W G Bruce

A J Downs

A D Jones

G S Yates

Purser/Catering Officer

C W Lavis

I Hurst

J L Stephen

A Trenholm

C Millett

Second Steward





M Warner

Chief Engineer

G R Stephen

B Higgins

I G Stuart

J C Forbes

T W Reay

Second Engineer

K A MacSween

J Eastick

N Watson

R A Stephen

D McCardie

Jnr Second Engineer

D McLeod

A S Rao


D G McCormack

F Clark

Third Engineer

A B Wilkinson

D B Rutherford

R L McCulloch

R Thom

A M Sinclair

Jnr Third Engineer




J Kelly


Fourth Engineer

R J Weaver

D C Broomfield

R McDonald

J S Little

D Duncan

Jnr Fourth Engineer




A Thom


Fifth Engineer

C Wade

T Cotton


M McArthur

H O’Brien

Sixth Engineer

J McLeod

B Townsley


J Forrest

E Bell

Seventh Engineer




C W Armitage


Junior Engineer


M Russell

J Lambert



First Frig Engineer




A McQueen


Second Frig Engineer




P W McCabe


Third Frig Engineer




G O’Neill


First Electrician

H McCallum



R Turriff

S W Spalding

Second Electrician

R N Fletcher



K Bruce

D J Moir


Union-Castle Line


Clan Line


Stirlingshire

Left Liverpool

6 October

For South Africa

Argyllshire

Left  Liverpool

11 October

For South Africa

Master

W C Rodger

T N Soan

Chief Officer

E C Ramsay

J K Currie

Second Officer

J D Shearman

J A Cowie

Third Officer

G P Wallin

G M McLeod

Cadets

T Petch

L Arrowsmith

T G Wilson

M Zimmy

Radio Officer

W L Thompson

G W Martyn

Carpenter

C Robb

G Stanley

Asst Carpenter


W J Walson

Purser/Catering Officer

T Armstrong

M O’Kane

Second Steward


P Franks

Surgeon


A Bernard

Chief Engineer

G Proctor

J D Brown

Second Engineer

J Kernick

P Marett

Jnr Second Engineer

H McIlmurray

R J Watson

Third Engineer

J Lawrence

R R Ferrier

Fourth Engineer

B K White

C Bruce

Fifth Engineer

G Best

A W Lindsay

Sixth Engineer

J V G Machray

D A P Jones

Seventh Engineer

P J Downer


First Frig Engineer

L V H Taylor

D T Laycock

Second Frig Engineer

R G Hazelwood

R Wilkinson

Third Frig Engineer

R G Prior

F Grant

First Electrician


D F Flatters

Second Electrician


E Downie


Scottish Shire Line

Crew List Home Page
Previous PageNext PageHome Page  The Group Register    Email the Site  Crew List Home Page