1913 - October

Scottish Shire Line

Cargo Service

Banffshire

Left UK

20 October

For South Africa

Master

J Wallace

Chief Officer

C E O’Byrne

Second Officer

P T E Jeffers

Third Officer

C E Cull

Fourth Officer

P Baloddy

G F Williams

Wireless Operator

A W Boys

W J Connell

Chief Engineer

A T Cameron

Second Engineer

W Allan

Third Engineer

H J Polson

A D Gilmours (Jnr)

Fourth Engineer

F Fowling

Fifth Engineer

A Swinton

Asst Engineer

S Cross

H A Young

First Frig Engineer

A Crawford

Surgeon

C E D Bedingfield

D Hamilton

H D W MacKenzie

Chief Steward

E Campbell

J S Sheaker

Intermediate Service

Cluny

Castle


24 October

Master

J B Whitton

Chief Officer

S Symons

Second Officer

R Harris

Third Officer

W A Smallbone

Fourth Officer

H C Sussams

Wireless Operator

J E Osborne

Chief Engineer

C Hay

Second Engineer

T Broadway

Third Engineer

D Barr

Fourth Engineer

S Brebner

Fifth Engineer

D Wight

Chief Steward

F J Platt

Union-Castle Line

Mail Service

Kinfauns

Castle


4 October

Walmer

Castle


11 October

Master

J W Hague

R H Becher

Chief Officer

G J Whitfield

C J Duncan

First Officer

E R Crouch

W Weller

Second Officer

S Colbourne

R H Goodacre

Third Officer

W S Stevens

H A Causton

Fourth Officer

H G Holmes

J R Strange

Wireless Operator

J Starkey

F Beatson

Chief Engineer

W Thompson

W G Fraser

Second Engineer

J J Fancourt

H Miles

Third Engineer

D Crawford

A C Lindsay

Fourth Engineer

A W Gillespie

J Allan

Fifth Engineer

J H Andrew

P McGown

G Walkinshaw

A C MacPherson

Sixth Engineer

J Reid

W McIntyre

A L Wison

R Paterson

Seventh Engineer

J C Robertson

F E Mattocks

E B Dunn

A Lamb

Eighth Engineer

A MacIntyre

D Rennie

Ninth Engineer

J Ruthven

J Carmichael

Surgeon

J S Bell

W Dowley-Eddowes

Purser

A Patient

R Golds

Chief Steward

T G Jones

A Francis

Crew List Home Page
Previous Page Next Page Home Page   The Group Register     Email the Site   Crew List Home Page