Commodore H J Anchor

OBE  RD  RNR

Died on 24th October 1958 at his home in Troon, Ayrshire.

Except for service with the Royal Navy during the two world wars he spent all his career in the Clan Line.

Had been in command since 1938 and was appointed Commodore in 1956.

Retired in June 1958 owing to ill health.

London Gazette

5 June 1945

Review - December 1958

Service Record

From

To

Promoted

Master

1938


Promoted

Commodore

1956


Clan Robertson

Master


6/1958

Died

24 October 1958


Royal Navy Reserve Service

Clan Line Home Page
Home Page  Email the Site    The Group Register  Previous PageNext PageClan Line Home Page