1959 - December


The Mail Service

The Intermediate Service

The Cargo Service

Certificates


Pendennis

Castle

Left Southampton

3 December

For South Africa

Athlone

Castle

Left Southampton

10 December

For South Africa

Carnarvon

Castle

Left Southampton

17 December

For South Africa

Edinburgh

Castle

Left Southampton

24 December

For South Africa

Winchester

Castle

Left Southampton

31 December

For South Africa

Master

G Mayhew

A Patey

W Byles

H A Deller

R A D Cambridge

Chief Officer

H Dryden

D Rees

P Rose

H Walden

T Kendra

First Officer

S Hagan

T Geesin

B Mitton

R J Miller

T Kerr

Second Officer

E Paul

C Bragg

R Olden

G Beaumont

P Eckford

Third Officer

A Wigham

J Kemp-Luck

C Ennis

A Sutherland

B Oram

Fourth Officer

H Bonsor

T Murton

M Fazakerley

E J Thorpe

R Stearn

Ex Fourth Officer

R Flint

A Devine

R Blythe

J Parker

D Howell

Jnr Fourth Officer

M Wilkie

P Clark

B Buddle

C D Hoskins

M Pickhaver

Surgeon

J Donald

H Ashwin

N Sanderson

D Whittcombe

J Latham

Purser

M Bain

R Thomson

D Smith

J F Atkins

W Cook

Second Purser

A Hodge

R Baker


O Gilbert


Asst Pursers

W Eastmond

R Funnell

J Deardon


J Page

S Livesey

J MacIntyre

M S Squire

M Moore

T Raye

Purser’s Clerks

A Atkinson

G Cartwright

Miss M Lock

Miss J Green

Miss C Bond-Smith

H Sayers

R Griffin

Miss C Froehlich

M Morley

A Readman

Miss B Hunt


Miss J T Rollins

Miss J Gomme

Miss M Hamilton


M Jaggers

Miss A Fletcher-Randal

T Cobbett


First Radio Officer

P Williams

R Brew

H Liggins

J Hodgson

E Shaw

Second Radio Officer

R Hough

J Tuck

K Fearnhead

S Harden

W Eckersley

Third Radio Officer

J Walker

L Hunt

P Mahon

G Walker

F Brown

Fourth Radio Officer

T Deans

P Smith


T Grant


Nursing Sister

Miss G Prince

Miss M Dowling

Miss M Morrissey

Miss M C Field

Miss J Flight

Children’s Hostess

Miss M Hill

Miss M Thomas

Miss M Ginnety

Miss P Moody

Miss C Hutchinson

Band Leader

J Skene

J Lloyd

W Beswick

E Heath

W McLean

Carpenter

A Hart

W Forrester

A Wheeler

J Wilson

P Bell

Bosun

W Taylor

B Jones

W Peckham

R Briggs

G Browne

Painter

B Pyne

F Parkin

P Turtle

R Stockwell

D Bygrave

Chief Engineer

E  St J Tuck

P Arrand

J Lyon

W Purse

A Shute

First Engineer

A D Mailer

B Rice

T Drysdale

P Nicholls

J MacAvoy

Second Engineer

J Wassall

J Burton

J Mawhinney

R C Baker

W Robertson

Int Second Engineer

E E Edwards

P McDougal

W Nicholls

K Ferguson

L Parr

Jnr Second Engineer

P Broadway

M Stewart

P Hodgkinson

J R Simpson

L Jones

Snr Third Engineer

J Grayell

A Ashbridge

T Niblock

J Kelly

C Bartlett

Int Third Engineer

A Rennie

R Dunn-Sims

D Laming

A E Gurd

H Starkey

Jnr Third Engineer

P W Hopkins

T Dawe

CC Goff

D D Morrison

G Atkinson

Snr Fourth Engineer

R J Gill

N Harrison

P McAneny

V Hamilton

H Rolfe

Int Fourth Engineer

R Jones

R Frost

L Stidson

J A Fraser

D Clarke

Jnr Fourth Engineer

T F Puleston

I Jenkins

D Smith

J Lomas

W Lewis

Snr Fifth Engineer

D Gardner

L May

A Ray

B R Lighting

K Seiler

Int Fifth Engineer

K Newton

J Thomson

J Fenner

C E Lockhart

A Flack

Jnr Fifth Engineer

T M Warren

A Hall

I Smith

R Lawson

R Fenton

Snr Sixth Engineer

J F Black

W Steele

W Jamison

J Deighton

T McGoldrick

Int Sixth Engineer

J T Watson

G Puleston

W Caldwell

A R Wood

E Lenton

Jnr Sixth Engineer

D Siddle

H Parselle

B Coen

R Pearson

R Marks

Seventh Engineer

G Madallena

J Moyes


A Reen


First Electrician

A Taylor

J Cunningham

B Hamilton

A MacIntyre

A Hicks

Second Electrician

A Diaper

J Gibbs

H Overton

G Bowie

M Selby

Third Electrician

D Grant

A Buchan


J Kelly


ER Storekeeper

C Pyne

W Jones

C Sheath

A Purkiss

G Sillence

ER Leading Hand

J Carr

C Benson

R Wiltshire


F Taylor

Chief Steward

C Farr

E Rich

E Cole

L Cooper-Thorne

J Denton

Second Steward

G Gibson

G Waugh

T Conway

L Sharp

P Matcham

Chief Barman

W Meyer

L Hockley

J McIntyre

E Brooke

J Castleman

Storekeeper

J Paglia

F Stevens

P Nash

A C Greaves

L Babey

Head Waiter (1st Class)

W Miller

S Stillwood

C O’Sullivan

S A Sullivan

J Roberts

First Tourist Steward

A Harding

H Gubbins

J Williams

D B Neal

A Small

Head Waiter (Tourist Class)

C Williamson

J Banks

A Durham

A Barkhuysen

R White

Laundryman

S Cersell

W Cronin

G Curry

J Beavis

C Higgins

Chef

A Garwood

D Daysh

D Heard

N Watts

L Floyd

Baker

A Newbury

J Wood

N Fielder

S Tilsed

T Gray

Butcher

H Shearman

L Newman

J Paterson

H C J Cooke

R Wateridge


Rhodesia

Castle

Left London

11 December

For E Africa

Braemar

Castle

Left London

21 December

For South Africa

Master

J James

H L Holland

Chief Officer

H Landless

G Cochrane

Second Officer

K Barry

R Dunning

Ex Second Officer

P Sheridan

G Wood

Third Officer

J Drake

D Joyce

Fourth Officer

D Bell

W Bewley

Surgeon

J Keet

J Wright

Purser

A Connolley

J Havers

Asst Pursers

R Campbell

J Davies

R Gallop

B Lacey

Purser’s Clerks

R Munro

Miss S McGregor

D Smith

Miss R Johnson

First Radio Officer

R Cullen

D Bristow

Second Radio Officer

R Mercer

G Whiteford

Third Radio Officer

R Rayner

L Smith

Nursing Sister

Miss E Farrant

Miss V Tombs

Children’s Hostess

Miss B Blessley

Miss D Jordan

Carpenter

H Hale

J Hodkinson

Bosun

F Rose

N Lennon

Chief Engineer

R Kirkwood

N Ruffell

Second Engineer

A Nathanielsz

J Murphy

Int Second Engineer

R Short

D Smith

Jnr Second Engineer

B Bell

L Dean

Snr Third Engineer

J Walker

O Tin

Int Third Engineer

D Warnette

T Parker

Jnr Third Engineer

B Stanswood

B Whitehurst

Snr Fourth Engineer

M Miles

W Steen

Int Fourth Engineer

K Knowles

T Seager

Jnr Fourth Engineer

D Mitchell

J Timothy

Snr Fifth Engineer

C Wilkinson

D McConnell

Int Fifth Engineer

P Holloway

F Gilbert

Jnr Fifth Engineer

W Ballantyne

F Auret

Sixth Engineer

J Boyle

D Winning

First Electrician

H Windsor

C Crowe

Second Electrician

J Dixon

G Forrester

ER Storekeeper

A MacArthur

E Cull

Chief Catering Officer

T Brown

E Barber

Second Catering Officer

W Brown

A Snowden

Chief Barman

C Bornet

F Shepherd

Storekeeper

P Leal

S Bain

Linen Steward

L Sheaf

C Bosman

Head Waiter

C Matthews

R Bowen

First Passenger Steward

W Jackson

T Grogan

Laundryman

R Findlay

A Harrison

Chef

A Cadden

J Brown

Baker and Confectioner

A Frostick

W Stannard

Butcher

D Holland

H Dulieu

U-C Cargo Service

Rustenburg

Castle

Left London

5 December

For E Africa

Tintagel

Castle

Left London

14 December

For S & E Africa

Rochester

Castle

Left London

23 December

For E & S Africa

Rotherwick

Castle

Left Middlesbro’

30 December

For South Africa

Master

J M Lycett

A E F Payne

C E Lorains

A T Underdown

Chief Officer

R Jacques

I C McPherson

B O’Connor

C R Kelso

Second Officer

J Turner

S Cazalet

P Jordan

R Marsh-Feiley

Third Officer

A Clarke

K Garrett

A Millns

J Gamble

Cadets

G Watt

I Bell




C J C Harker

P Bowes

J M Jones

R Allen

B Rey

J Ward

M Ford-Horne

A White



S J Ivey

R Jones

A Wright

J Start


Radio Officer

J Doran

R Kneeshaw

M Hargreaves

T Sullivan

Purser/Catering Officer

R Matthews

J Robertson

A Pearson

W J Divers

Carpenter

R Murphy

R G James

F Hepburn

K Trueman

Bosun

C Parker

C G Thornback

D Hitchin

J Smith

Chief Engineer

E Rouse

J M Archdeacon

D Fraser

H Stuart

Second Engineer

L Sinclair

C Ballard

B Curtis

J Wilson

Int Second Engineer

D Young

I R Gubbins

M Thompson

J Thomas

Jnr Second Engineer

D Hill

J Davies

D King

B Coles

Snr Third Engineer

G Manship

B C Spenceley

W Gibson

L Block

Int Third Engineer

F Fermor

P Hamer

D Bartlett

J Bowman

Jnr Third Engineer

D Leggott


D Starkings

I Henderson

R Casson


W Urwin


Snr Fourth Engineer

G Evans


J Hartley


Int Fourth Engineer

R Dwyer


G Bannister


Jnr Fourth Engineer

W Willis


B Smith


First Frig Engineer




J Ringshaw

Second Frig Engineer




M Bailey

Third Frig Engineer




B Russell

Electrician

D Lansdown

K J Thorpe

D Thorpe

J Brice

ER Storekeeper

C Weaver

J Walton

N Doe

W Murphy


Clan

MacIndoe

Left Liverpool

9 December

For India

Clan

MacInnes

Left Swansea

9 December

For Africa

Clan

Ross

Left Liverpool

9 December

For Australia


Umgazi

Left Rotterdam

11 December

For Africa

Master

S S Davidson

F D Bonney

C C Atkinson

R Harber

Chief Officer

J K Robinson

R P Royan

P C Byrne

H J Thorn

Second Officer

B H Bowen

F J Cameron

C S Lea-Swain

A C Lamaletie

Third Officer

D Stonehouse

H Cameron

R Dougall

R J R Rowe

Fourth Officer



S Burns


Cadets

A Meldrum

R A Hunter

P Hardy

T H Boothman

R B Horne


D Bartlett

P Renault


F G B Jones

R D Watson


Radio Officer

W S Joice

F J Hunt

H MacKay

W W Docherty

Carpenter

P A Cranston

L MacKinnon

P F Green

G A Parker

Asst Carpenter




J R Cowden

Purser/Catering Officer

R M Tayler

R N Rex

R Bowtell

R L R Clark

Second Steward


D McMillan

J Clancy


Surgeon



L N MacLeod


Chief Engineer

J McB Reid

W MacKinnon

F C Briggs

A McLean

Second Engineer

S Peel

R A Blair

R Innes

G H McCoard

Jnr Second Engineer

K J R McBurnie

E F Kirton

A S Rao

S J Goldsmith

Third Engineer

A Ireland

D Evans

W Scott

J A Ravey

Fourth Engineer

R J McWhinnie

B Cory

J Crossgrove

J S Morris

Fifth Engineer

D O Thornber

W J Shand

J Driscoll

S Renton

Sixth Engineer

J D Ham

F B Fraser

D C Jones

T Cotton

Junior Engineer




T M Lee

First Frig Engineer




J D Slattery

Second Frig Engineer




H Pringle

Third Frig Engineer




R B Dobby

First Electrician

D McRae

W C Tingley

B G Clark


Second Electrician

W J Stone

R A New

A M Salmons



Clan

Menzies

Left Liverpool

13 December

For Africa

King

David

Left  London

16 December

For Noumea

Clan

MacKenzie

Left London

21 December

For Africa

Clan

Lamont

Left Liverpool

23 December

For E Africa

Clan

Shaw

Left Liverpool

24 December

For Africa


Hesione

Left Liverpool

30 December

For India

Clan

Buchanan

Left Liverpool

31 December

For India

Master

C M Powell

G B Craig

G R Thomas

J W Charles-Auckland

L C Higgins

R D Helme

J L Jones

Chief Officer

G S Gann

R J Bews

J S Cumming

A T Campbell

D M Geddes

T Hunter

A G Allson

Second Officer

E N Bass

J M Schultz

G Brice

D McEvogue

M B Fowkes

A B Plant

P D Penn

Third Officer

A S Burke

T A Connell

I Henderson

M Birchmore

D Whiteley

M W Ryan

D M McColl

Fourth Officer

T M Johns




G R Spittal



Cadets

A E Barley

R M Whythe

H V Bingley

A J Rotherham

R Flemington

M Sams

L R Smith

D Jones

P M P Forster

R D Penny

R Zaheer

J S Dalby-Bau

B M King

J S T Thomson

Radio Officer

H Atlay

S Aspinall

J V Lewis

J A Brown

G H Hudd

J McParlin

J Lamb

Carpenter

E A Anderson

W T Henderson

K Penny

S R Bushell

G Foggo

W F Marshall

T E Honell

Purser/Catering Officer

J B Gray

A A Attwood

D J A Stuart

W F Gibbs

C J McArdle

T W Olson

L Bailey

Second Steward

G E Peachy

A H Jorgensen






Chief Engineer

W MacFarlane

L Brown

J E Burket

C Ross

W H Busher

G W Bowie

H J Hall

Second Engineer

G B Sutherland

A H John

H Hodgkinson

A Brodie

S McAllan

V Boyle

A Aitken

Jnr Second Engineer

L Atkinson



G H King

L A Cain


G G Haddow

Third Engineer

J Thaw

R J Fairfull

J Crombie

J Smith

J J Sanderson

C W Robinson

N F Wallace

Fourth Engineer

J S Miller

P M Finch

A J Dunn

R G Hammond

D S Thomson

J McCamley

D Wilkinson

Fifth Engineer

T E Henderson

L A A Clubb


J Docherty

D Moore


H B McNaughton

Sixth Engineer

J C O’Leary

B G Maddison


D C Ferguson

A Simms


B L Greenwood

Junior Engineer




L J Dow


J A Wright

R F Holder

First Electrician

J H Morris




R Young



Second Electrician

A J Cruikshank




P Davies



Deck Officers

Certificates

Master’s Certificate

First Mate’s Certificate

Second Mate’s Certificate

Clan Line

J L Cameron

F J Cameron

J Isbester

C B Walgate





P A Laurie

P J Ward

D N Doyne

T Bryans

J H Buttress

D L Bark

A McDonald

M Smith

T M Johns

G R Spittal

R Harden

M R White

M J Gardner

C R S Dyer

R G Skedd


Union-Castle

P Redford

B R Oliver

M R H Llewellyn

A J Chalmers


I J Gordon

T J Murton

W A Dean

J D Tidswell

T J Nighy

G R Kyte

T B Pool

Radio Officers

Certificates

1st Class PMG Certificate

MOT Radar Maintenance

Union-Castle

L R Whitaker

R J Hepworth

Engineer Officers

Certificates

1st Class Motor Endorsement

1st Class Steam Endorsement

1st Class Motor Certificate

2nd Class Motor

Certificate

2nd Class Steam Certificate

Union-Castle

T Wright

L Parr



A Nathanielsz

W Robertson

J Short

J Bray

H Selby

J Beech



G Stone

B Curtis

E Bevan

A Baird

D Wayman




Deck Officers

Promotions

To Chief Officer

To Second Officer

To Third Officer

To Fourth Officer

Clan Line



D W Ellis

W J Lees








A K Deacon

D M Eastgate

C J Fox

T M Johns

G R Spittal

R Harden

C R S Dyer

R G Smith

R G Skedd

Union-Castle

Cargo

D Robson


Passenger Service

B R Oliver (Extra)

M Llewellyn (Extra)

Cargo

P F Laister



Engineer Officers

Promotions

To Senior Second Engineer

To First Electrician

Clan Line

T A Morton

K J R McBurnie

E F Kirton

C C Bovill

A J Neely


Union-Castle

Mail Service

J E Roberts

J R Bray

J Mawhinney

Intermediate Service

J H Short

A J Nathanielsz

T J Wright

Intermediate Service

C C Crowe







Purser’s

Promotions

To Assistant Purser

Union-Castle

K N Underwood

M S Squire

M J Hackett

Promotions

Crew List Home Page
Previous PageNext PageHome Page  The Group Register    Email the Site  Crew List Home Page