1959 - March


The Mail Service

The Intermediate Service

The Cargo Service


Athlone

Castle

Left Southampton

5 March

For South Africa

Carnarvon

Castle

Left Southampton

12 March

For South Africa

Edinburgh

Castle

Left Southampton

19 March

For South Africa

Winchester

Castle

Left Southampton

26 March

For South Africa

Master

C Page

W Byles

H Deller

G Lloyd

Chief Officer

T Kendra

F Pye

D Rees

E Everitt

First Officer

S Hagan

B Mitton

R Miller

P Carter

Second Officer

R Dunning

M Llewellyn

G Beaumont

D Bird

Third Officer

A Sutherland

P Sheridan

R Marchmont

A Wigham

Fourth Officer

P Laister

C Jewell

W Dean

A Millns

Ex Fourth Officer

R Stearn

I Gordon

G Oakley

A Parr-Morley

Jnr Fourth Officer

T Murton

C Wood

S Ramsay

M Fazakerley

Surgeon

H Ashwin

N Sanderson

J Crawford

S Higham

Purser

R Thomason

D Smith

M Bain

J Atkins

Second Purser

M Moore


O Gilbert


Asst Pursers

T Kaye


W Blanden

J MacIntyre

J Taylor

M Moore

P Clarke

C Fry

Purser’s Clerks

C Rabone

M Mears

Miss A MacKinght

Miss J Gardner

M Morley

M Squire

Miss S Ravenscroft


K Underwood

Miss O Jones

Miss N Barrett


D Savage

Miss M Curzon

O Williams


First Radio Officer

J Summers

E Shaw

J Hodgson

E Pitt

Second Radio Officer

S Harden

K Fearnhead

L Hunt

G Power

Third Radio Officer

M Duff

D Allonby

G Walker

G Holyoake

Fourth Radio Officer

G Candy


T Deans


Nursing Sister

Miss M Dowling

Miss M Shutes

Miss J Flight

Miss M Field

Children’s Hostess

Miss M Thomas

Miss B Tolley

Miss L Flower

Miss M Malcolm

Band Leader

J Lloyd

W Beswick

G Jones

A Rutherford

Carpenter

W Forrester

D McLean

A Hart

P Bell

Bosun

B Jones

E Wheeler

R Briggs

G Browne

Painter

F Parkin

P Turtle

H Stockwell

C McHugh

Chief Engineer

P Arrand

A Mailer

W Purse

A Shute

First Engineer

P Nicholls

W Simm

A Russell

C Wall

Second Engineer

J Cochrane

J Chalmers

W Robertson

A Simpson

Int Second Engineer

W Nicholls

J Musgrove

N Chillek

A Simpson

Jnr Second Engineer

R Leake

G Hurford

D Cross

L Sinclair

Snr Third Engineer

J Blackbird

L Rowland

J Simpson

A Johnson

Int Third Engineer

P Adams

M Jelf

J Thomas

D H Newcombe

Jnr Third Engineer

W Owen

E Tostevin

D Shear

H Starkey

Snr Fourth Engineer

T Dawe

F Lawrence

B Goff

M Libby

Int Fourth Engineer

R Bourne

M Eddy

V Hamilton

G Atkinson

Jnr Fourth Engineer

D Beckett

D Halton

O Farrelly

B Drye

Snr Fifth Engineer

D Butt

B Hedley

R Frost

J Bond

Int Fifth Engineer

I Jenkins

J Fenner

D Shellswell

H S MacLeod

Jnr Fifth Engineer

L May

K Ireland

N Jones

K Seiler

Snr Sixth Engineer

J Lyle

R Hennessy

F Auret

A C Flack

Int Sixth Engineer

R Swindall

J Fry

A Jack

T Stirling

Jnr Sixth Engineer

W Steele

B Russell

B Howard

C Brislin

Seventh Engineer

B Jerrim


C Lockhart


First Electrician

J Cunningham

D Richardson

A MacIntyre

A Hicks

Second Electrician

G Jolly

N Finch

D Gormley

J Brice

Third Electrician

G Bowie


D Rastin


ER Storekeeper

W Jones

A Nicholas

A Purkiss

G Sillence

ER Leading Hand

R Wiltshire

C Benson

A Martin

F Taylor

Chief Steward

I Beckett

E Cole

L Cooper-Thorne

J Denton

Second Steward

W Woods

T Conway

H Wallace

F Headland

Extra Second Steward

B Thraxton

C Hayward

G Beaumont

G Bretherton

Chief Barman

L Hockley

J McIntyre

E Brooke

J Castleman

Storekeeper

F Stevens

P Nash

D Munger

A Greaves

Head Waiter (1st Class)

S Sillwood

C O’Sullivan

S Sullivan

A Grantham

First Tourist Steward

H Gubbins

W Jackson

A Pritchard

F Gregory

Head Waiter (Tourist Class)

T Kemble

L Jenkins

G Queree

T Grogan

Laundryman

W Cronin

G Curry

J Beavis

C Higgins

Chef

T Evans

O Beuselinck

N Watts

F Morley

Extra Chef

J Dixon

A Cadden

T Leigh


Baker

J Wood

N Fielder

S Tilsed

T Gray

Butcher

H Cooke

R Mather

H Shearman

R Wateridge


Durban

Castle

Left London

5 March

For S & E Africa

Kenya

Castle

Left London

16 March

For E & S Africa

Bloemfontein

Castle

Left London

31 March

For S & E Africa

Master

J Wilford

J Smythe

D Sowden

Chief Officer

H Landless

H Charnley

T Allan

Second Officer

P Redford

R Parkin

C Rae

Ex Second Officer

B Oliver

D Bailey

J Kelway

Third Officer

A Chalmers

B Webb

P Jackson

Fourth Officer

E Thorpe

P Roberts

F Wilson

Surgeon

P Farnan

M MacNamara

D Fairley

Purser

G Cookman

M Dyer

P Henderson

Asst Pursers

G Cookman

N Lowe

M Dyer

B James

D Bradman

P Henderson

Purser’s Clerks

J Douglas

Miss A Morley


D Riches

Miss D Caley


G Morris

Miss M Hamilton

Miss S McGregor

First Radio Officer

T Peake

R Everett

D Drover

Second Radio Officer

J Walker

G Hilton

G Whitford

Third Radio Officer

D Hodge

L Smith

R Rayner

Nursing Sister

Miss S Sasse

Miss D Elstone

Miss M Morrissey

Children’s Hostess

Miss M Pollitt

Miss M Dickin

Miss M Hill

Band Leader

B Rowe



Carpenter

D Fowler

K Lamb

W Wardley

Bosun

J Matthews

H Hawken

W Peckham

Chief Engineer

A Wolfe

J Burrows

W Stephen

Second Engineer

J Ward

G Long

A Spencer

Int Second Engineer

A Lawson

J Short

J Bullock

Jnr Second Engineer

A Carletti

F Ellis

J Lee

Snr Third Engineer

C Ferriera

D Warnette

G Wilkes

Int Third Engineer

B Phillips

D Laming

I Campbell

Jnr Third Engineer

R Oxland

M Drew

B Coles

Snr Fourth Engineer

K Griffiths

B Stanswood

N Harrison

Int Fourth Engineer

D Bartlett

L Stidson

G Manship

Jnr Fourth Engineer

D Minett

C Wilkins

L Block

Snr Fifth Engineer

C Wendon

M Miles

G Bowman

Int Fifth Engineer

D Smith

J Timothy

N Dear

Jnr Fifth Engineer

G Watson

R Hitchings

J Cole

Sixth Engineer

J Lloyd

B Lighting

D Aldworth

First Electrician

R Peters

S McLean

G Eden

Second Electrician

J Gillard

G Forrester

M Selby

ER Storekeeper

S Grinyesha

E Wallace

J Walton

Chief Steward

T Brown

F Stanton

J Bradford

Second Steward

P Matcham

A Hebden

G Hopper

Chief Barman

A Sims

F Hubbard

C Bornet

Storekeeper

A Briner

E Sharp

J Boyland

Linen Steward

G Etherton

J Cordiner

P Hiller

Head Waiter

J Durrington

E Davies

C Matthews

First Passenger Steward


A Greenslade

D Neal

First Tourist Steward

J MacArthur



Tourist Head Waiter

C Mitchell



Laundryman

M Ball

R Maidment

A Fabian

Chef

C Raw

D Heard

L Floyd

Baker and Confectioner

A Wake

A Brohamer

R Hutfield

Butcher

R Thompson

O Williams

J Wylie

U-C Cargo Service

Roxburgh

Castle

Left London

7 March

For E & S Africa

Riebeeck

Castle

Left Southampton

13 March

For Oslo & S Africa

Richmond

Castle

Left London

15 March

For S & E Africa

Kenilworth

Castle

Left London

24 March

For Continent & S & E Africa

Rochester

Castle

Left Hamburg

24 March

For Bremen & S Africa

Master

C Armstrong

G Fowler

W Anson

A Black

R Wright

Chief Officer

G Craze

M Zugg


C Kelso

B O’Connor

Second Officer

A Foulkes

B Oram

B Fry

T Ball

B Lee

Third Officer

M Richards

R Elliott

A Parker

J Tidswell

O Keen

Fourth Officer




R Flint


Cadets

J Oliver

H Thomas

A Stewart




J Ilton

C Sharp

D Prior




J Smoult

M Eden

A Caola

J Prior



J Charlton

A Stewart

R Robinson

R Gadsby

D Heiden

J James

W Bushell

J Knowles





Radio Officer

J Ward

P Bedwell

P Spencer

R Kneeshaw

C Marston

Carpenter

H Braund

B May

O Griffiths

K Beer

D Bates

Bosun

G Kane

T Parsons

G Davies

V Wickins

W Arnold

Chief Engineer

R Somers

E Greenfield

W Laverty

A Forster

F Benham

Second Engineer

H Selby

K Clabon

B Thomas

A Brudenell

D Smith

Int Second Engineer

D Walker

J Lester

J Beech

D Vinten

R Dunn-Sims

Jnr Second Engineer

G Banks

M Thompson

D Taylor

D Pryer

T Mitchell

Snr Third Engineer

H Young

D Young

R Brookmyre

J Wheeler

R Whyte

Int Third Engineer

P Hamer

H Rolfe

C Diaper

M Woodroofe

L Widdicombe

Jnr Third Engineer

C Corbin

P Isaac

D Leggott

J Tierney

R Nicholls

Snr Fourth Engineer

T Jenkins

B Fenton

O Nelson

J Collins

A Richmond

Int Fourth Engineer

J McVay

A Riggs

R Argent


S Rankin

Jnr Fourth Engineer

J Crutwell

G Evans

T Alexander


G Ballantyne

Electrician

T Easton

A Ricketts

G Wilson

B Clouting

P Nicholson

ER Storekeeper

L Lawler

W Wren

T Jenkins

H Cullum

H Wannerton

Chief Steward

C Kennett

W Divers

W Morris

W Worrall

A Pearson


Clan

MacKellar

Left Liverpool

4 March

For India

Clan

Keith

Left Liverpool

4 March

For East Africa

Clan

MacTavish

Left Liverpool

5 March

For South Africa

Clan

Malcolm

Left Liverpool

6 March

For Australia

Clan

MacLean

Left  Liverpool

7 March

For India


Hesione

Left London

7 March

For South Africa

Master

R Shattock

G B Owen

S W Brown

J McCrone

H Whitehead

J G Smith

Chief Officer

D V B Jones

J Buttress

F W Moss

J A Raich

G E Trowsdale

T Hunter

Second Officer

A J Rowley

B F Johnson

G L Bremner

M Bolton

T E Jackson

W McMunagle

Third Officer

A McDonald

C F Robinson

R J Easson

M Smith

J J Myles

A Perrett

Cadets

R W Fenton

R W Gook

R D Brown

G Holder

J A Mitchell

G A Gillespie

L G Chant-Fat

D D Rowe

M R White


H Douglas-Redding

L T Pinches

Radio Officer

F Fawcett

P M Rafter

W A Ellmers

A W J MacLeod

C R Bridgeman

J McParlin

Second Radio Officer



R Ely




Carpenter

J Runcie

R Haas

J M Duncan

G Storrie

E Roseboom

L Bryan

Purser/Catering Officer

N Leadbetter

W Robb

H G Cochrane

J Godwin

J Callender

H J Cryer

Chief Engineer

G K McGarrity

E R Harvey

S McLeod

W McDermott

A G Kenny

G Bowie

Second Engineer

A S Tait

H Adams

C Evans

B Vick

J E Somers

A W Doig

Jnr Second Engineer



P G Yuile

S Peel

J G Griffiths


Third Engineer

D Thompson

T E Richards

J F Morris

R C Thomson

A N Nimmo

R J Wilson

Fourth Engineer

M R Casey

J M Scott

C I Murcott

E F Kirton

B C McNaughton

J E Burkett

Fifth Engineer



J B Laing

J L Seaton

D O Thornber


Sixth Engineer



J Clark

J J McCormack

W Croston


Junior Engineer

E Stevenson

P Spencer


P C John


J A Wright

First Electrician



W Alexander

T E Kennings

G R Tait


Second Electrician



R A Stokes

D McNeill

G Roy



Clan

Sutherland

Left Liverpool

11 March

For India

Clan

MacDougall

Left Liverpool

14 March

For South Africa

Clan

Kennedy

Left London

17 March

For South Africa

Clan

Lamont

Left Liverpool

18 March

For South Africa


Umtali

Left M’Haven

19 March

For India

King

George

Left Liverpool

20 March

For U.S.A.

Clan

Matheson

Left  Liverpool

24 March

For India

Master

F H Turton

T N Soane

S J Cresswell

F D Bonney

G I Hughes

J A Lewis

A Redford

Chief Officer

M P R Turner

F G King

J A Brown

A C Page

A B Foster

E J E Owen

A Sillars

Second Officer

J A Cowie

I Dalziel

J G P Davidson

R MacLachlan

A B Plant

J MacAuley

A D Munro

Third Officer

T Bryans

J S Crawshaw

D N Doyne

J N Markie

D B C Morris

D M Eastgate

J H Buttress

Cadets

M R White



B Mann

L W Etherington


W R Cobb



A H Dalton

D W Gosden


S D Swanwick

P Pallister


B D Herman

M J Hampton

D Lindsay

A R White

Radio Officer

W Gay

G E Randall

W France

J A Browne

H S Guthrie

R T Bates

M MacDonald

Second Radio Officer







D C Laing

Carpenter

L Sneddon

D F James

G R Lockhart

A D Jones


J R Mair

A B Laird

Assist Carpenter


C Smith






Purser/Catering Officer

J J Waring

A Trenholm

A Trigg

W F Gibbs

J A Looker

W E Smith

E Reilly

Second Steward

D Stanaloft






W D Whyte

Chief Engineer

E S Eddisford

J C Forbes

W Fotheringham

C Ross

T N Morrice

J Lisle

W R Whyte

Second Engineer

R Innes

K Benson

G Irving

A G McGeachin

R W Thomas

W Newton

P H Boone

Jnr Second Engineer

K Fairs

D G McCormack


G H King



J Lockhart

Third Engineer

H Allan

H Castle

T Jones

C Fulton

S A Middle

M O’Donnell

B Richards

Jnr Third Engineer


A S Reid






Fourth Engineer

M Leigh

B G Yeo

D B Rutherford

B Lamb

D S Farrell

R Summers

W A Ritchie

Jnr Fourth Engineer


A Y Cunningham






Fifth Engineer

G Shields

A I Hunter


R MacDonald


T C Thompson

F L Chatterton

Sixth Engineer

J Horne

J R Harrison


D C Ferguson


C Mason

A L Sherratt

Seventh Engineer


J S N Little






Junior Engineer



W W Gilmour

M Sherwood

N R Hurford



First Frig Engineer


G McGregor






Second Frig Engineer


W A Woodman






Third Frig Engineer


J M Barnes






First Electrician

A Bushell

E F McShane




A H Firman

C W Tingley

Second Electrician

N Changvion

D M Burgoyne





D Graham

Crew List Home Page
Previous Page Next Page Home Page   The Group Register     Email the Site   Crew List Home Page