1964 - January


The Mail Service

The Intermediate Service

The Cargo Service

The Bowater Service


Windsor

Castle

Left Southampton

2 January

For South Africa

Pretoria

Castle

Left Southampton

9 January

For South Africa

Transvaal

Castle

Left Southampton

16 January

For South Africa

Capetown

Castle

Left Southampton

23 January

For South Africa

Pendennis

Castle

Left Southampton

30 January

For South Africa

Master

A G V Patey

J P Smythe

N M Lloyd

W Byles

G W B Lloyd

Chief Officer

H Charnley

P Rose

W Howson

H Landless

R Miller

First Officer

B Mitton

R Lofts

G Beaumont

D Tourell

D Robson

Second Officer

B Fry

D Rawlins

M Hooper

S Cazalet

K Bennett

Jnr Second Officer

W Codrington

R Elliott

E Syring

R Stearn

D Cox

Third Officer

R Allen

R Brown

D Innes

J Kemp

J Wise

Fourth Officer

A Hanson

A Fleming

I Cameron

V Cook

M Johns

Jnr Fourth Officer

P Rushton

J Greaves

M Allen

R Silverwood

A Pearce

Carpenter

F Tizard

A Wheeler

S Wilson

W Ross

J Love

Bosun

W Taylor

B Jones

R Briggs

J Perry

L L Walker

Master-at-Arms

R Brady

L Bartlett

H Clarke

F Harrison

C Cordall

J Foster

A Siney

G Lees

W Provan

J Edwards

First Radio Officer

E Pitt

G Kilmister

R Brew

J Eager

P Williams

Second Radio Officer

R Hough

G Power

R McCormick

S Harden

K Fearnhead

Third Radio Officer

E Goodwin

L Fowler

C Rolfe

J Clarke

T Kellaway

Fourth Radio Officer

B Davies

R Beech

D Oakden

D Campbell

D Nancarrow

Surgeon

F Slattery

P Kelly

J Latham

J Byles

D Thomas

Nursing Sister

Miss J Adam

Miss E Lewell

Miss M Farrell

Miss J Burnside

Miss M Walker

Physiotherapist

P Kilby





Chief Engineer

D Abercromby

W Makepeace

A Mailer

W Purse

E Tuck

First Engineer

R Selby

T Drysdale

K Ferguson

A Bisset

B Rice

Second Engineer

J Murphy

L Butcher

J Gauld

W Nicholls

J Mawhinney

Int Second Engineer

J Miller

J Bunney

G Ward

E Ware

W Maitland

Jnr Second Engineer

J Deighton

D Hill

E Miller

J B Kerr

A Aitken

A Jack

D Stangroom

W McDowall

A Pickles

K Parkin

D Clarke

J Walker

T Nessling

C Handby

A Nellis

Snr Third Engineer

J Withey

D Goldspink

P Robinson

D Beckett

F Wilson

Int Third Engineer

N Walsh

V Hamilton

D Fraser

D Johnston

M Rennie

Jnr Third Engineer

D Masters

T Luker (Extra)

M La Grange


B Cooper


P Stoodley


P Kleb


Snr Fourth Engineer


D Cormack

B Emery

J Guthrie

J McLean

Jnr Fourth Engineer

D Nicholson

K Richardson

D Keen

W Gilchrist

A Graham

Junior Engineer

P Bryan

V Eldridge

N Gardner

I Naylor

I Markes

B Spencer

I Tennant

B Larkin

F Balshaw

J Smalberger

A Hornsey




R Pollock

D Uytenbogaardt

J Inkersole

W Davie

T Gibson

P Cribb


F Mackie

T Martin

J Crawford

T Howell

J Morrison

A Hassell

J Morrison

V Shearer

R Brown

M Thomas





Chief Frig Engineer

W Forde

E Shone

E McGregor


A Keith

Second Frig Engineer

E Tulip

J Scott

W Hutchinson


S Tyrie

First Electrician

H Gregson

D Thorpe

J Cunningham

B Hamilton

H Forbes

Second Electrician

R Harding

A Moir

G Bowie

F Henry

A McLean

Third Electrician

G Young

J Burke

F Doyle

C Scott

D Weir

ER Storekeeper

P E Cull

G Kearley

C Pyne

P Southwell

A Martin

ER Leading Hand

C Benson

T Andrews

W Jones

G Walcroft

W H Farnan

Chief Purser

R Thomson

H Riddell

T Brown


M Bain

Purser

D Smith

M Hackett

J Dimmock

M Dyer

A Hodge

Purser Catering

D Wickenden

A Jenner

A Harrop

E Rich

J Denton

Second Purser

T Davies

B Davis

M Mears

K Underwood

M Jaggers

Second Purser Catering

W McGrady

G McGowan

G Gibson

G Green

N Smith

Third Purser Catering

P Luxford

S Coles

G Finch

R Bowen

G Cary

Asst Pursers

J Scotcher

R Elliott

D North


J Johnson


J Moreland-Green


A Redman


Purser’s Clerks

B Webb

P Lawrence

Miss J Paynter

Miss R Margetts

C Stride

Miss J Plumpton

Miss A Truman


C Dellar

Miss S Lomax

Miss S Peel-Yates

Miss P Donne

I Fisher

Miss C Blachford

Miss E Staples


P Stannard

Miss A Oelofse

J Tunstall


Children’s Hostess

Miss M De Vries

Miss A Ackrill

Miss J Caple

Miss W Gahegan

Miss M Hicks

Chief Barman

W Meyer

L Hockley

F Hubbard

J McIntyre

P E Leggett

Storekeeper

R Howells

A Gilmour

A Rawlings

E Jarvis

J F Paglia

Linen Steward

L Parker

D Barnes

A Lydford

A Walters

H Turnham

Head Waiter (1st Class)

W Miller

C Piveteau


R Quaife

W Miller

First Tourist Steward

P Cannings

A Walsh


J Mapes

V Jordan

Head Waiter (Tourist Class)

A Barkhuysen

D Evans

R Furness

P Campbell

F Mortara

Band Leader

J Skene

J Mattin

J Mills

J Clark

J D Gray

Laundryman

W Cronin

A Fabian

A Burroughs

J Sumpton

R Humphries

Chef

C Alves

D Heard

V Moakes

L Creed

A Cadden

Baker

S Tilsed

J Wood

A Brohamer

H Skipp

A Newbury

Butcher

H Shearman

R Wateridge

H Cooke

A Kickham

S Grove

Shopkeeper

W Morgans

K Mann

S Lewin

P Hall

B Voller


Rhodesia

Castle

Left London

3 January

For E & S Africa

Braemar

Castle

Left London

23 January

For E & S Africa

Master

F Pye

J James

Chief Officer

P Eckford

D Bird

Second Officer

P Robson

G Hobbs

Jnr Second Officer

C Brown

A Parker

Third Officer

W Dineley

D Wiles

Fourth Officer

P Rugg

P Manson

Carpenter

S Gray

J Hodkinson

Bosun

C Parker

F Rose

Master-at-Arms

R Hall

G Cook

R Streat

S Hough

First Radio Officer

T Peake

P Thomas

Second Radio Officer

G Walker

P Mahon

Third Radio Officer

W Harris

R Page

Surgeon

J Warren

E Jones

Nursing Sister

Miss A Whitlock

Miss J Rowlands

Chief Engineer

D Fraser

N Ruffell

Second Engineer

R Ferguson

A Bennett

Int Second Engineer

P Boon

A Bowes

Jnr Second Engineer

W Irvine

J Spiers

K Challice

D Gouldie

Snr Third Engineer

A Nicholls

M Moore

Int Third Engineer

R Lorimer

D Cadenhead

Jnr Third Engineer

R Todd

J McCallum

Snr Fourth Engineer

J Anderson

N Spoctor

Jnr Fourth Engineer

F Botha

D Morrison

Junior Engineers

J Murray

R Sealey

G Lee

D Walker

J Edmonds

L Podmore

L De Broglio

P Breen

First Electrician

G Forrester

C Crowe

Second Electrician

A Kerr

J Downes

ER Storekeeper

S Grinyesha

K Pearson

Purser

B James

R Funnell

Chief Catering Officer

G Waugh

F Gilbert

Asst Pursers

D King

D MacMillan

F Thompson

V Nesfield

Second Catering Officer

J Dearness

T Conway

Purser’s Clerks

J Reay

Miss G Whitchurch

Miss A Morley

A Edwards

Miss E Tinsley

R Houghton

Children’s Hostess

Miss P Evans

Miss P Chapman

Chief Barman

P Beech

F Shepherd

Storekeeper

B Butler

J Boyland

Linen Steward

J Cordina

B Fitchett

First Passenger Steward

R Ledbury

A Pritchard

Tourist Head Waiter

W Johnston

G Davis

Laundryman

G Towgood

S Pallot

Chef

W Leigh

M Maddison

Baker and Confectioner

W Stannard

J Leslie

Butcher

O Williams

R Thompson

Shopkeeper

W Rix

A Gervasi

U-C Cargo Service

Rowallan

Castle

Left Liverpool

1 January

For E Africa

Roslin

Castle

Left London

16 January

For South Africa

Rustenburg

Castle

Left Genoa

18 January

For E & S Africa

Master

R M Wright

E E Everitt

R H Pape

Chief Officer

N Curd

G Wood

R J C Parkin

Second Officer

G Kyte

D B C Morris

S I Lewin

Third Officer

I Marr

R Lyall

D R Wilkie

Cadets

B Preece


J M Grundy

Radio Officer

C Hosker

B Knapp

I G Henderson

Carpenter

K Krause

L Springthorpe

P Miles

Bosun

T Collett

S F Fawcett

G K Marshall

Chief Engineer

W Stephens

P Nicholls

A M Russell

Second Engineer

G Stone

B C Spenceley

D S Robinson

Jnr Second Engineer

R McCulloch

B Godsiff

B J Butterworth

Third Engineer

H MacKay

D Wright

P J Nason

Fourth Engineer

A Gomez

A G E Nicol

J Gray

Junior Engineer

J McKenzie

J Ferguson

C Solomon

E Welch

M S Hobbs

D T Beattie

A D Mitchell


B J Coates

P Smith

J B Jones


Electrician

R Dunlop

C Gray

L F Gillett

ER Storekeeper

D Davis

Z Spychalski

A H J Staite

Purser/Catering Officer

T O’Neill

K P Green

A R Bird


Clan

Menzies

Left London

9 January

For S & E Africa

Clan

MacGillivray

Left Liverpool

9 January

For South Africa

Clan

MacIlwraith

Left Liverpool

10 January

For Colombo

Clan

MacGowan

Left Liverpool

14 January

For India

Hector

Heron

Left Malta

16 January

For Mina-al-Ahmadi

Master

J P Dunphy

F H S Petherbridge

K C Simpson

C M Powell

D L’Estrange

Chief Officer

D M Geddes

J K Currie

G S Gann

P C Byrne


First Officer





J A Cowie

Second Officer

D Bell

M J Meyer

D M Grant

J R Hobkirk

W R Ward

Third Officer

T Petch

R Harden

W Marshall

G R Spittal

J A Solomon

Cadets

S Santamaria

I J Alexander


A C Woodgate

P Hill

H Blanken

G H Jackson

R V Buckland


I Harris

A Fakira


J L Ansell

I M M Browne


Radio Officer

H Atlay

D A P Galbraith

W H Saville

W Latus

D P Hulme

Second Radio Officer


K Lake




Carpenter

W Young

G Cowley

A F MacIntosh

A May


Chief Engineer

W MacFarlane

A MacIntyre

R Falconer

T W Reay

H Finch

Second Engineer

J Scott

W R Ogg

W Newton

P Wilkinson

L Hollands

Jnr Second Engineer

F B Fraser

A J Phillpot

B J Hill

J Mair

W Purdon

Third Engineer

J J Little

R Savage

I Carruthers

F L Chatterton

J B Erskine

Fourth Engineer

J Goosen

A S Greer

J Curwen

J S Thomson

G T Pears

Junior Engineer

D W De Lima

W Cowper


E Raybould



S Asfar Alir

R A Forgie


J B Smillie



W McPherson

D Palmer

M Quinlan

First Electrician

R McNeill

R W Bird

A A Johnstone

G R Tait

A O Clipstone

Purser/Catering Officer

J B Gray

R N Rex

W F Davies

C J McArdle


Second Steward

J F Brewsher






Phyllis

Bowater

Left Northfleet

1 January

For Charleston

Gladys

 Bowater

Left Ellesmere Port

7 January

For Liverpool NS

Constance

Bowater

Left Ellesmere Port

10 January

For Holmsund

Sarah

Bowater

Left Ellesmere Port

22 January

For Holmsund

Nina

Bowater

Left Ridham

23 January

For Charleston

Alice

Bowater

Left Northfleet

24 January

For Risor

Elizabeth

Bowater

Left Rouen

24 January

For Risor

Master

A D Harkness

D Lockhart

S Hay

J C MacLarty

C D Mavitty

W M Bosanquet

R R Campbell

Chief Officer

J Hill-Brown

R A Manson

J C Farmer

C Hann

E C Harvey

R B Reid

P Donoclift

Second Officer

A S Bugdon

M M MacLeod

R A Milne

G Graham

P J Ward

T S Aplin

F E O Bjorkstrand

Third Officer

C J Fox

P W Brown

A A Rawlins

H T Glass

J E Hewitson

D Johnson

G P Beevers

Cadets

R V Hanks

B J Hannant

J A Wignall

T E Nixon

T Kearsey


J C Forbes


P W Smith


I Morse

P J Reville

N H Alabaster

R A Green

Radio Officer

J Danhar

B Willcox

D J Cockshott

J R Hubbard


J Campbell

P J Whelan

Chief Engineer

T E Mayers

T Gallagher

P Arnold

P J Norris

T Gallagher

W Findlay

S M Steel

Second Engineer

J M F Nesbit

W Lamb

G Tennet

J Steele

J Burgess

G W Wood

S Garside

Third Engineer

K Murray

W Fraser

L P Bray

A E Nunn

G B Sanderson

W R Lynch

A Bain

Fourth Engineer

F Fawcus

J Werrin

J McKendrick

J McDiamid

T R Donat

J E Marshall

R J Lackford

Junior Engineer

R E Witty


S Denham


D W Young


R G Holmes

J E Millson

A G Raven-Hill


R W Ley


M Broomfield

Electrician

M Kerr-Gibbings

A Bibby

W Harrison


J Moffat

V J Griffiths

H T Hall

Purser/Catering Officer

D G Bell

H G Haggis

W J Lyth

G S Vernon

I Hurst

P MacCormick

J W Croston

Certificates


Master’s Certificate

First Mate’s Certificate

Deck Officers

M L Jamieson

J B B Turner

T H Bryans

A T C Millns

M M MacLeod

D B C Morris

R H Allen

J M N A Kemp

H T Glass

S F Hasan

J S Wise



1st Class Motor Endorsement

1st Class Steam Endorsement

1st Class Motor Certificate

1st Class Steam Certificate

Engineer Officers

G A G Andrews


A Brudenell


W Lamb

G B Sutherland

J W Driscoll



To Master (Bowaters)

To Chief Officer

To Second Officer

To Third Officer

Deck Officers

A W B Chalmers



E C Harvey

J A Cowie


D S Williams

L A Bartrip

J W Tricket

J C Howell

J E Hewitson

I McKendrick

P W Brown

G Beevers


Promotions


To Assitant Purser

Pursers

W R Kallaway

V J Nesfield



Perthshire

Left Liverpool

16 January

For S & E Africa

Clan

MacDougall

Left London

23 January

For S & E Africa


Ayrshire

Left Liverpool

23 January

For Australia

Clan

Fraser

Left Liverpool

27 January

For S & E Africa

King

Alexander

Left Liverpool

31 January

For Colombo

Master

G B Owen

W C Rodger

P MacMillan

F B Parker

R Wise

Chief Officer

A S Grant

W D B Davidson

J K Robinson

F G King

R J Bews

Second Officer

D N Doyne

P D Kemp

A B Plant

B King

H M Cameron

Third Officer

D Knight

W H Walker

T M Johns

G N Williams

F Whiteley

Cadets

J H Channell



R J James



R J Dunsford

J Neff


K Thompson

J A R Bell

C E Walford

I D Irving



Radio Officer

D Waugh

F Cole

G L MacIndoe

D MacNeill

R A Robertson

Second Radio Officer


J H Deleforthie


J L Spanner


Carpenter

J S Clarke

J T Sheath

C Tiernan

L Bryan

J Frederick

Asst Carpenter

J R Stewart

P C Hancock

J Kelly



Surgeon



L F Figgins



Chief Engineer

H D Aimer

A McLean

F G Briggs

S McLeod

R Marshall

Second Engineer

C Aitken

G B Sutherland

A H Eastoe

R D Ogston

G A G Andrews

Jnr Second Engineer

H Abigail

J D MacKrell

E R Stevens

A Simms


Third Engineer

G F Johnson

R S Forbes

S Simpson

P E Holt

J Doey

Extra Third Engineer

W J Falconer





Jnr Third Engineer


G A Heard




Fourth Engineer

J Loubser

E Waugh

A C Scott

D Plested

J Schaefer

Jnr Fourth Engineer


R English




Junior Engineer

R Sayers

R Johnson

B Johnson

W Wallace

R Rollason


R Hislop

T Clark


G T West

B Stonehouse


K Richardson

Y Khursmid


Engineer Cadet


F Bailey

P Moore

D L Price


P J Steer


Chief Frig Engineer

L Ball

L G Block

H Adams



Second Frig Engineer

G Robinson

J Fitzgerald

R Stoodley



Third Frig Engineer


D Burr

B L Withy



First Electrician

S S Douglan

J H Michie

J Goulstone

M Pycraft

F Rigden

Second Electrician


P Van Ryswyk

J Hudson



Boilermaker

W H Blackman





Purser/Catering Officer

D Kinnear

J A MacInnes

A E Moore

S W Steeles

A Bannerman

Second Steward





J L Hegarty

Crew List Home Page
Previous Page Next Page Home Page   The Group Register     Email the Site   Crew List Home Page