1963 - November

The Mail Service

The Intermediate Service

The Cargo Service

The Bowater Service


Windsor

Castle

Left Southampton

7 November

For South Africa

Pretoria

Castle

Left Southampton

14 November

For South Africa

Transvaal

Castle

Left Southampton

21 November

For South Africa

Capetown

Castle

Left Southampton

28 November

For South Africa

Master

A G V Patey

J P Smythe

N M Lloyd

A Hort

Chief Officer

H Charnley

P Rose

W Howson

D Todd

First Officer

R Kerr

R Lofts

B Mitton

D Bird

Second Officer

P Robson

D Rawlins

M Hooper

S Cazalet

Jnr Second Officer

W Codrington

D Draysey

E Syring

O Keen

Third Officer

P Brown

R Brown

D Innes

G Bligh

Fourth Officer

A Hanson

R Lyall

P Lightbody

V Cook

Jnr Fourth Officer

P Rugg

W Noble

P Manson

R Silverwood

Carpenter

F Tizard

A Wheeler

J Wilson

W Ross

Bosun

W Taylor

B Jones

R Briggs

J Perry

Master-at-Arms

R Brady

L Bartlett

H Clarke

D Campbell

L Langley

C Cordall

A Siney

G Lees

First Radio Officer

E Pitt

G Kilmister

J Eager

T Peake

Second Radio Officer

R Hough

G Power

J Tuck

J Clarke

Third Radio Officer

B Knapp

L Fowler

C Rolfe

N Owen

Fourth Radio Officer

J Whittington

R Beech

D Oakden

D Campbell

Surgeon

F Slattery

J Warren

J Latham

J Byles

Nursing Sister

Miss J Adam

Miss E Lewell

Miss M Farrell

Miss M Walker

Physiotherapist

C Nowacki




Chief Engineer

D Abercromby

W Makepeace

A Mailer

W Purse

First Engineer

H Selby

T Drysdale

K Ferguson

A Bisset

Second Engineer

J Murphy

L Butcher

J Gauld

L Dean

Int Second Engineer

J Miller

J Bunney

G Ward

J Lester

Jnr Second Engineer

J Deighton

D Hill

K Challice

J B Kerr

A Aitken

A Jack

D Stangroom

W McDowall

A Pickles

K Parkin

J Walker

D Beckett

Snr Third Engineer

J Withey

D Goldspink

P Robinson

W Willis

Int Third Engineer

J Jefcoate

V Hamilton

C Meek

D Johnston

Jnr Third Engineer

N Walsh

M La Grange

D Fraser

P Stoodley

Snr Fourth Engineer

D Masters

D Cormack

B Cooper

J Guthrie

Jnr Fourth Engineer

F Parker

K Richardson

B Emery

W Gilchrist

Junior Engineer

A MacLeod

V Eldridge

N Gardner

I Naylor

I Markes

B Spencer

R Curtis

D Nicholson

B Larkin

F Balshaw

A Hornsey




D Keen

A Graham

D Uytenbogaardt

J Inkersole

W Davie

W Wallace


F Mackie

T Howell

A Hassell

J Morrison

T Martin

J Crawford


Chief Frig Engineer

W Forde

E Shone

E McGregor


Second Frig Engineer

E Tulip

J Scott

D McCormack


First Electrician

H Gregson

D Thorpe

J Cunningham

H Windsor

Second Electrician

R Harding

A Moir

G Bowie

F Rigden

Third Electrician

J Finnegan

L Shaw

R Pursell

C Scott

ER Storekeeper

P E Cull

G Kearley

C Pyne

P Southwell

ER Leading Hand

C Benson

T Andrews

W Jones

G Walcroft

Chief Purser

R Thomson

H Riddell

T Brown


Purser

D Smith

G Tomkins

J Dimmock

M Dyer

Purser Catering

R Reeves

A Jenner

A Harrop

E Rich

Second Purser

C Rabone

B Davis

M Mears

K Underwood

Second Purser Catering

W McGrady

T Barnes

G Gibson

G Green

Third Purser Catering

S Coles

P Luxford

G Finch

R Bowen

Asst Pursers

J Scotcher

R Elliott

D North


A M Arthur


G Barber


Purser’s Clerks

B Webb

P Lawrence

Miss R Margetts

Miss M Toohey

C Stride

Miss J Plumpton

Miss A Truman


Miss P Donne

Miss S Peel-Yates

Miss D Oppenheim

M Harvey

A Edwards

Miss C Blachford

Miss E Staples


Jnr Purser Catering


C Lawrence



Children’s Hostess

Miss W Cahegan

Miss A Ackrill

Miss M De Vries

Miss M Hicks

Chief Barman

W Meyer

L Hockley

F Hubbard

C Gilmour

Storekeeper

R Howells

A Gilmour

A Rawlings

E Jarvis

Linen Steward

L Parker

D Barnes

A Lydford

A Walters

Head Waiter (1st Class)

A Miller

C Piveteau


R Quaife

First Tourist Steward

P Cannings

A Walsh


J Mapes

Head Waiter (Tourist Class)

A Barkhuysen

E Evans

R Furness

P Campbell

Band Leader

J Skene

J Mattin

J Mills

G Clark

Laundryman

W Cronin

A Fabian

A Burroughs

J Sumpton

Chef

C Alves

D Heard

V Moakes

L Creed

Baker

S Tilsed

J Wood

A Brohamer

H Skipp

Butcher

H Shearman

R Wateridge

L Nicholson

H Cooke

Shopkeeper

W Morgans

K Mann

S Lewin

P Hall


Kenya

Castle

Left London

28 November

For E & S Africa

Master

H L Holland

Chief Officer

P Beadon

Second Officer

P Jordan

Jnr Second Officer

E Thorpe

Third Officer

F Jones

Fourth Officer

P Lightbody

Carpenter

D Bates

Bosun

H Hawken

Master-at-Arms

C Wroe

R Carson

First Radio Officer

R Cullen

Second Radio Officer

J Walker

Third Radio Officer

D White

Surgeon

F Drake

Nursing Sister

Miss P Burgess

Chief Engineer

F Benham

Second Engineer

R Brown

Int Second Engineer

H Medforth

Jnr Second Engineer

B Melling

I Allan

Snr Third Engineer

R Purvis

Int Third Engineer

B Layzell

Jnr Third Engineer

D Cox

Snr Fourth Engineer

M O’Hara

Jnr Fourth Engineer

G Blakey

Junior Engineers

W Bevan

J Forbes

D Miller

D MacAulay

P Breen

First Electrician

F Downes

Second Electrician

H Overton

ER Storekeeper

E Wallace

Purser

D Myerscough

Chief Catering Officer

S Tupper

Asst Pursers

G Donald

T Steer

Second Catering Officer

J Spearey

Purser’s Clerks

M Harvey

Miss S Dene

Miss A Nickels

Children’s Hostess

Miss M Ginnety

Chief Barman

L Farrow

Storekeeper

D Francis

Linen Steward

B Ross

First Passenger Steward

A Greenslade

Tourist Head Waiter

C Mitchell

Laundryman

R Binding

Chef

T Evans

Baker and Confectioner

H Simmons

Butcher

M Naylor

Shopkeeper

R Randall

U-C Cargo Service

Kenilworth

Castle

Left Liverpool

8 November

For Colombo

Tintagel

Castle

Left London

15 November

For E Africa

Master

A T Underdown

A A Freer

Chief Officer

E A C Paul

R G Patterson

Second Officer

J M Smoult

D S Haynes

Third Officer

S J Ivey

G A Holden

Cadets

K M G Woodside


N T Burgess-Webb

J P Aylmer

Radio Officer

W R Scobie

W R Patterson

Carpenter

C A Willeard

K V Lee

Bosun

F J Cook

N P Lennan

Chief Engineer

W S Nicol

E Rouse

Second Engineer

P Hodgkinson

J Black

Jnr Second Engineer

A Sibbald

J P Price

Third Engineer

T J C Jenkins

J T Watson

Fourth Engineer

D E Shute

D W Heunis

Junior Engineer

P M Ferreira

G Kennedy

D P Lobell

G D Mostert

M A Newbury

E Ross

Apprentice Engineer

J L Allen


Electrician

R W Dixon

M J Mann

ER Storekeeper

T C Allen

J Walton

Purser/Catering Officer

T Williams

W J Divers


Clan

MacDonald

Left Genoa

9 November

For S & E Africa

Clan

Farquharson

Left Liverpool

9 November

For S & E Africa

Clan

Grant

Left London

13 November

For S & E Africa

Clan

Urquhart

Left Liverpool

27 November

For S & E Africa

Master

H D T Lockyer

J V Findlay

N F Stewart

T R Halliday

Chief Officer

O Barnsley

T L Kirby

I W Bennet

D W Paterson

Second Officer

M Jackson

I H Scott

W J McCarthey

C Thompson

Third Officer

G MacIver

F H Yeulett

D B Lawson

D R Wilkie

Cadets

R R Brooks


I W Ferguson

A H Daly

L A Y Goilot

R A Bryans

A D Saunders


Radio Officer

D C J Laing

F Fawcett

J MacNeil

R T Bates

Second Radio Officer



D MacKenzie


Carpenter

F B Ovenstone

E H Roseboom

J J Wight

D J McNeil

Asst Carpenter




R A MacAskill

Chief Engineer

J Forbes

N P Ives

A G Kenny

W McDonald

Second Engineer

J Foster

J Johnston

J J Hughes

J Hamilton

Jnr Second Engineer

M R Griggs

D Woodcraft

E Gibson

J C McNeill

Third Engineer

W Lennon

W Rhodes

A Cunningham

C C Johnston

Jnr Third Engineer

A F Scott




Fourth Engineer

J McCulloch

J Goodchild

C Martin

P Garrett

Jnr Fourth Engineer

J S McKain




Junior Engineer

R Bartle

D Walker

P Kerr

P Henderson

T Holmes


E Williams

J Ritchie


J Clark

E Luck

D Venman

Chief Frig Engineer

P J Collis



A Wiles

Second Frig Engineer

R Moffat



P G Yuile

Third Frig Engineer

T P Keogh



K Burns

First Electrician

S W Spalding

J H Morris

J Kane


Second Electrician

G A Kemp




Purser/Catering Officer

D Johnson

A Allan

M G Mason

F E Dutton


Phyllis

Bowater

Left Ellesmere Port

5 November

For Charleston

Margaret

 Bowater

Left Rouen

8 November

For Corner Brook

Nina

Bowater

Left Ellesmere Port

13 November

For Holmsund

Alice

Bowater

Left Ellesmere Port

20 November

For Holmsund

Constance

Bowater

Left Ridham

23 November

For Risor

Master

A D Harkness

B S Biggs

C D Mavitty

D Lockhart

D J Newman

Chief Officer

J Hill-Brown

P R Toomey

J C Farmer

R B Reid

K Arthur

First Officer




J C Vaughan


Second Officer

P R Morris

P J Mahoney

P J Ward


M E Guy

Third Officer

C J Fox

R H Ford

L Klein

D Johnson

P N Bidick

Cadets

T G Richardson


D A Hawker

R Winn

K W Gowrie


I Morse

P J Reville

T Kearsey


Radio Officer

J S Hurley

T C Wills

K B Andrews

J Campbell

A Alder

Chief Engineer

T E Mayers

E Cottingham

T Gallagher

W Findlay

J Talbot

Second Engineer

J M F Nesbit

M Tracey

R C Pettitt

L Harvey

G Tennet

Third Engineer

P Furnbank

M Murray

P Harrold

G B Milner

L P Bray

Fourth Engineer

I Graham

A R Grieve

T R Donat

W R Lynch

A Comber

Junior Engineer

R E Witty


J McGarry

A Windbank

A Bradley


J Powell


D W Yool


Electrician

J D Hambley


J Moffat

G Dixon

W Harrison

Purser/Catering Officer

A W Edwards

R P Murray

I Hurst

G D Bell

W J Lyth


Clan

MacLay

Left London

27 November

For S & E Africa

Clan

Forbes

Left Liverpool

27 November

For India

Clan

MacLean

Left Liverpool

30 November

For India

Master

S J Cresswell

F H Turton

A G Benyon

Chief Officer

C W Gowans

S M Grant

J Nutt

Second Officer

J M Buttress

E T Burke

J Conacher

Third Officer

B M King

J King

S George

Cadets

R L Stephens



A J Stokes

M J Williams


D A Reid

P D Richardson

R B Jones

Radio Officer

M Evans

G H Hudd

N P Sherin

Second Radio Officer


L Gough


Carpenter

J S Chisholm

T Byers

L Cowan

Asst Carpenter




Chief Engineer

J L Brown

D Sheath

J Y Cochrane

Second Engineer

E Creasey

H P Aitken

C S Mason

Jnr Second Engineer

R K Andrew

W Ritchie

A Walker

Third Engineer

J Foulis

T Farrell

J Arnott

Fourth Engineer

D Haskett

W J Bartlett

F D Lewis

Junior Engineer

R W Peel

K H Steel

R Bryce

M Jackson

E Searle

R F Braisby

Apprentice Engineer


K D Winhall


First Electrician

E F Davies

T Lowery

A Woodriff

Purser/Catering Officer

D Kinnear

R E Hewitt

L G Bailey

Crew List Home Page
Previous Page Next Page Home Page   The Group Register     Email the Site   Crew List Home Page