1963 - July


The Mail Service

The Intermediate Service

The Cargo Service


Edinburgh

Castle

Left Southampton

4 July

For South Africa

Stirling

Castle

Left Southampton

11 July

For South Africa

Windsor

Castle

Left Southampton

18 July

For South Africa

Pretoria

Castle

Left Southampton

25 July

For South Africa

Master

R A D Cambridge

D Sowden

A G V Patey

J P Smythe

Chief Officer

G Cochrane

S Hagan

H Charnley

P Rose

First Officer

D Tourell

B O’Connor

G Beaumont

R Lofts

Second Officer

D France

W Kirkbride

P Robson

D Rawlins

Jnr Second Officer

A Wigham

R Elbra

W Codrington

D Draysey

Third Officer

B Watt

K Reid

F Jones

A Thompson

Fourth Officer

I McKendrick

R Ward

P Nind

J Hewitson

Jnr Fourth Officer

J Greaves

K Barker

D Brown

J Gregson

Surgeon

M MacNamara

R Black

R Heald


Chief Purser

H Riddell


R Thomson

L G Cooper-Thorne

Purser

A Connolly

J Wynter

D Smith

B James

Purser Catering

D Wickenden


R Reeves

W Cook

Second Purser

M Hackett

M Morley

T Davies

B Davis

Second Purser Catering

D Neal


W McGrady

T Barnes

Asst Pursers

B Cooper

J Johnson

I Richards

C Lloyd

Jnr Asst Pursers



R Elliott


Third Purser Catering

J Spearey


S Coles


Purser’s Clerks

P Allen

Miss S Peel-Yates

Miss C Cordwell-Green


M Parry

Miss M Pitkin

S Few


Miss M Toohey

Miss S Arnett

Miss S Lomax

B Webb

R Poletyllo

Miss J Plumpton

Miss A Truman


Jnr Purser Catering

E Quirk



P Luxford

First Radio Officer

J Summers

D Bristow

E Pitt

G Kilmister

Second Radio Officer

F Sharp

W Eckersley

R Hough

S Harden

Third Radio Officer

F Brown

P Grimshaw

D Evans

L Fowler

Fourth Radio Officer

I Miller

I Henderson

J Whittington

G MacDonald

Nursing Sister

Miss C Richards

Miss J Dawson

Miss J Adams

Miss E Lewell

Children’s Hostess

Miss W Cahegan

Miss C Hutchinson

Miss A Messenger

Miss M Hicks

Physiotherapist



C Nowacki


Band Leader

W Beswick

R Till

J Skene

F Malone

Carpenter

D McLean

A Wadmore

F Tizard

A Wheeler

Bosun

N Ward

E Wheeler

W Peckham

B Jones

Master-at-Arms

F Harrison

R Willcox

D McBain

R Rogers

R Brady

L Bartlett

G Cook

D Campbell

Chief Engineer

J Burrows

D Fraser

S Harron

A Forster

First Engineer

J Wassall

L Jones

H Selby

W Robertson

Second Engineer

J Murphy

W Deacon

T Wilson

A Baird

Int Second Engineer

D Cummings

J Chambers

J Miller

E Sartori

Jnr Second Engineer

R Pound

E Miller

R Oliver

B Godsiff

G Clarke

J Rice

J Deighton

B Melling

K Challice

L McIlwraith

J B Kerr

A Aitken

Snr Third Engineer

W Lugg

J Crutwell

V Britton

A Jack

Int Third Engineer

J Acors

R West

J Jefcoate

V Hamilton

Jnr Third Engineer

I Nicholson

C Danby

N Walsh

M La Grange

Snr Fourth Engineer

B Janson

D Shute

D Masters

D Cormack

Jnr Fourth Engineer

K Fielder

J Robinson

F Parker

K Richardson

Junior Engineer

M Roberts

R English

J Cocker

P Bryan

H Robson

N Butler


A Greensides

R Lackford

R Bowlden

G Tweedale

F Cogdell

D Powell


R Mason

F Thomas

B Beresford

V Eldridge

N Gardner

D Hinds

I Harkes

D Nicholson

B Larkin

F Balshaw

M Lansley

E Broomfield

R Brown


First Frig Engineer



W Forde


Second Frig Engineer



A Gurd


First Electrician

E Wilson

H Forbes

H Gregson

D Thorpe

Second Electrician

D Van Der Byl

F Rigden

R Harding

A Moir

Third Electrician

F Henry

E Luffman

P Van Ryswyk

L Shaw

ER Storekeeper

G Sillence

P Phillips

P E Cull

G Kearley

ER Leading Hand

E Nel

G Shone

C Benson

T Andrews

Chief Catering Officer


I Beckett



Second Cat Officer


G Browning



Third Cat Officer


D Padmore



Chief Barman

J McIntyre

L O’Dell

W Meyer

L Hockley

Storekeeper

A Greaves

D James

R Howells

A Gilmour

Head Waiter (1st Class)

D Evans

A Flower

A Miller

T Gough

First Tourist Steward

R Smart

A Pritchard

P Cannings

A Walsh

Head Waiter (Tourist Class)

C Roche

R Taylor

A Barkhuysen

J Russell

Laundryman

C Pitt

J Beavis

W Cronin

A Fabian

Chef

H Laight

D Daysh

W Leigh

D Heard

Baker

T Gray

R Hutfield

S Tilsed

J Wood

Butcher

E Mew

A Painter

H Shearman

R Wateridge


Rhodesia

Castle

Left London

11 July

For E & S Africa

Master

F Pye

Chief Officer

P Eckford

Second Officer

C Ennis

Jnr Second Officer

A Clarke

Third Officer

W Dineley

Fourth Officer

G Holden

Surgeon

A English

Purser

D Myerscough

Asst Pursers

D King

D MacMillan

Purser’s Clerks

J Morland-Green

Miss G Whitchurch

Miss A Morley

First Radio Officer

R McCormick

Second Radio Officer

G Walker

Third Radio Officer

T Grant

Nursing Sister

Miss N Atkins

Children’s Hostess

Miss P Evans

Carpenter

S Gray

Bosun

C Parker

Master-at-Arms

J Anderson

H Hoye

Chief Engineer

R Crook

Second Engineer

R Ferguson

Int Second Engineer

I Laing

Jnr Second Engineer

M McKenzie

B Goodwin

Snr Third Engineer

J Spiers

Int Third Engineer

J Carmichael

Jnr Third Engineer

R Hitchings

Jnr Fourth Engineer

C De Beer

Extra Jnr Fourth Engineer

R Norkett

Junior Engineers

F Botha

J Clark

B Roberts

First Electrician

A Green

Second Electrician

O Clipstone

ER Storekeeper

S Grinyesha

Chief Catering Officer

C Frost

Second Catering Officer

R Wilson

Chief Barman

P Beech

Storekeeper

B Butler

Linen Steward

J Cordiner

First Passenger Steward

R Ledbury

Tourist Head Waiter

C Matthews

Laundryman

G Hanna

Chef

J Brown

Baker and Confectioner

W Stannard

Butcher

O Williams

U-C Cargo Service

Roxburgh

Castle

Left London

9 July

For East London

Rothesay

Castle

Left Tilbury

11 July

For Port Elizabeth

Kinnaird

Castle

Left London

11 July

For S & E Africa

Rustenburg

Castle

Left London

16 July

For L Marques

Master

J Lycett

W C J Swift

A C M Black

R M Pape

Chief Officer

G Wood

B R Webb

R W D Kenyon

R J C Parkin

Second Officer

R Allan

E Syring

B F J Buddle

P F Laister

Third Officer

W H Walker

R T Flemington

F W H Glibbery

P McMillan

Cadets

J R Warlow

D W Fitch




F D Holden

I B D Dewar

R Woodside

S K Hill

J Grundy




Radio Officer

W Scobie

D C White

A M Blake

B F F Knapp

Carpenter

L Springthorpe

T Buckland

J Coyle

P Miles

Bosun

N J Fox

H Barnard


F J Cook

Chief Engineer

A Wolfe

D Utley

J Weir

J Archdeacon

Second Engineer

R A Blenkinsop

J Ward

L M Hollands

J Wilson

Jnr Second Engineer

A Strachan

R D Ogston

A R Cameron

B Butterworth

Third Engineer

M Dawson

D Wright

A Pollock

P Nason

Extra Third Engineer

A E Nellis

K Maxwell


H Fletcher

Fourth Engineer

E J G Page

J Donaghy

I Anderson

J Gray

Junior Engineer

W McPherson

A Wilkie

J Little

E Pailthorpe

J McIntosh Forbes



J A Murray

C T Lewis



F Jones

P Smith

W Gilchrist

T Grindlay

Chief Frig Engineer


C Bartlett



Second Frig Engineer


B H McGlynn



Third Frig Engineer


K Ross



Electrician

B Potts

J Jones

C Tingley

L Gillett

ER Storekeeper

A H MacArthur

F L Robinson


A H Staite

Purser/Catering Officer

W Morris

K Opie

E G Gibbs

F Dutton


Clan

MacDougall

Left Liverpool

4 July

For L Marques

Clan

MacLeod

Left Liverpool

10 July

For E Africa

Clan

Forbes

Left Liverpool

14 July

For E Africa

Clan

Urquhart

Left Gravesend

16 July

For E Africa

Clan

MacTavish

Left Liverpool

17 July

For S & E Africa

Master

R B Linsley

R Harber

F H Turton

T R Halliday

R Shattock

Chief Officer

W D Davidson

W T Maltman

S M Grant

W S Ross

R P Royan

Second Officer

J Swindlehurst

M B Fowkes

E T Burke

C Thomson

J W Costley

Third Officer

A Stewart

A B Wright

F H Yeulett

P C Howard

M B Whiteford

Cadets

E C Bremner



P R Lawrence



G M Read

M Wooldridge

T G Richardson

I W Ferguson



D E Norman

M J W Baker


Radio Officer

G E Randall

M J Caine

G H Hudd

B J Britton

P Entwhistle

Carpenter

D Johnstone

D MacPhail

T Byers

R Booth

A MacLennan

Asst Carpenter

J J Sheath





Purser/Catering Officer

J A McInnes

M R Warner

R E Hewitt

A W Trigg

W F Gibbs

Chief Engineer

A McLean

W Hornall

D Seath

W McDonald

J D Smith

Second Engineer

G B Coull

L A Caine

E F Kirton

D Shotton

E A Mullin

Jnr Second Engineer

J B Robson

R Brown

E Gibson

H G Abigail

C I Murcott

Third Engineer

R S Duthie

W Woollard

F Molloy

D Goldspink

D Matthews

Jnr Third Engineer

R W Todd





Fourth Engineer

L Coles

A Devoy

W J Bartlett

R Diamond

J W Harris

Jnr Fourth Engineer

E Waugh





Junior Engineer

A Robson

R Owens

G Graham

G Skinner

R Bell


R Bryce

M Jackson


J McLean

P Garrett

W A Arnott

J Pedley

P Flynn


Apprentice Engineer



K D Winhall



Chief Frig Engineer

L G Block



A Wiseman


Second Frig Engineer

S Tyrie



G Robinson


Third Frig Engineer

J J O Miller



K Burns


First Electrician

J Michie

W Taylor

T Lowery


R P Barber

Second Electrician

C A Scott






Clan

MacNair

Left Liverpool

20 July

For Colombo


Perthshire

Left Southampton

24 July

For Port Elizabeth

Clan

MacIntyre

Left Liverpool

25 July

For India

Clan

Fraser

Left Liverpool

27 July

For Australia

Clan

MacLennan

Left Genoa

28 July

For S & E Africa

Master

J Brown

M N Ure

D T Griffiths

F B Parker

A Crawford

Chief Officer

J D W Chapple

J M Brackenridge

T R Parsons

F G King

P R Kent

Second Officer

G A T Findlay

C B Walgate

J R Jeffrey

G R Cooper

J B Woomble

Third Officer

P B Bagley

R G Smith

T A Enevoldson

D M Morrison

J P Madge

Cadets

I Cuthbertson

J R Phillips

A D Saunders

D M Kaimari

K M G Woodside




N B Hesketh




S J Dewar

L Duell

R Buckland


B J L Cheevers




Radio Officer

J K Paterson

R A Robertson

R W Smith

D McNeill

H F Guthrie

Carpenter

J Rees

S McK Wright

R D Boyd

L Bryan

A May

Asst Carpenter


W McDowall




Purser/Catering Officer

G Chadwick

J W Nevin

S A Owens

S W Steels

L J Marshall

Chief Engineer

J C Saunders

H D Aimer

J Griffith

S McLeod

H H Murphy

Second Engineer

A Jemison

C Aitken

G W R Wood

J B McLaren

R G Watt

Jnr Second Engineer

E Hetherington

J C McNeil

S M Asad

A Simms

A W Lindsay

Third Engineer

A Nimmo

D Pothecary

A D Pinkerton

W K Taylor

R Phillips

Extra Third Engineer


G F Johnson

R Ollerenshaw




Fourth Engineer

S G Moore

B Baker

P Walshe

J Muir

J Bain

Extra Fourth Engineer


J Lambert




Junior Engineer

G G T Matthews

I Parker

E Luck

R Johnson

V Lobo

G Deag

T Guluk

B Stonehouse

C R Laing

J S Gibbens

Apprentice Engineer

R V McLean



P J Steer


Chief Frig Engineer


L Ball




Second Frig Engineer


A Gray




Third Frig Engineer


D W Miller




First Electrician

G R Freeman


B G Clark

M Robinson


Boilermaker


W H Blackman




U-C Cargo Service

Tintagel

Castle

Left London

19 July

For E Africa

Riebeeck

Castle

Left Southend

22 July

For E Africa

Rowallan

Castle

Left London

25 July

For Durban

Rochester

Castle

Left Tilbury

31 July

For E Africa

Master

A E F Payne

D A Rees

C E Lorains

R M Wright

Chief Officer

R G Patterson

P J O Sheridan

N W M Curd

J L White

Second Officer

D S Haynes

C D Hoskins

J Turner

O G Keen

Third Officer

M H J Kemp

P J Le Caer

J M H Mason

N F Combes

Cadets

N T Burgess-Webb


B Thomas


A Daly

F D Hugo

A J T Gray

G T G White

Radio Officer

J S Stock

H Chesters

M D Evans

J Danher

Carpenter

K V Lee

S Gosling

R Golding

J McFall

Bosun

N P Lennon

T O’Halloran

T Collett

J T Matthews

Chief Engineer

B Rouse

E Greenfield

W O Stephen

F C Petit

Second Engineer

J F Black

K Talbot

P W McDougall

R J Sidebottom

Jnr Second Engineer

S Mason

D Woodcraft

H S MacLeod

P A Jamieson

Third Engineer

A Cowie

J T Watson

I McLean

G M Ballantyne

Extra Third Engineer


D Rutherford

P G Yuile

H A MacKay

Fourth Engineer

D Heunis

A G Nicol

J Mulholland

F J Bessinger

Junior Engineer

R Maloney

G Mostert

E Ross


K S Lacy

H Pate

L T Myatt

C Griffin

C A P Payne

J MacKenzie

H G Jacobs

E Jones

C J Cogle

R Grant

L C Paddock

J Chambers

Electrician

M J Mann

C Gray

T G Stallard

J M Goulstone

ER Storekeeper

J Walton


S Burrows

J Broadwell

Purser/Catering Officer

W J Divers

K P Green

W W Rolfe

P Cawley

Crew List Home Page
Previous Page Next Page Home Page   The Group Register     Email the Site   Crew List Home Page