1963 - May


Mail Service

Athlone Castle

Left Southampton

2 May

For South Africa

Edinburgh Castle

Left Southampton

9 May

For South Africa

Stirling Castle

Left Southampton

16 May

For South Africa

Windsor Castle

Left Southampton

23 May

For South Africa

Pretoria Castle

Left Southampton

30 May

For South Africa

Master

J D B Fisher

R A D Cambridge

D Sowden

A G V Patey

J P Smythe

Chief Officer

D Todd

G Cochrane

S Hagan

H Charnley

P Rose

First Officer

R Bamlett

P Eckford

W Kirkbride

G Beaumont

R Lofts

Second Officer

J Kemp-Luck

B Webb

P Robson

R Olden

D Rawlins

Jnr Second Officer

R Elliott

A Wigham

R Elbra

S Cazalet

D Draysey

Third Officer

E Tomlinson

D Cook

J King

A Millett

R Parker

Fourth Officer

I Lewis

J Jones

D Wilkie

R Slack

J Hewitson

Jnr Fourth Officer

C Smith

A Pearce

K Barker

M Allen

J Gregson

Surgeon

I Sutherland

M MacNamara

R Black

F Slattery

R Heald

Chief Purser


H Riddell


R Thomson

L G Cooper-Thorne

Purser

O Parry-Williams

A Connolly

J Wynter

D Smith

B James

Purser Catering


D Wickenden


I Beckett

W Cook

Second Purser

C Rutt

M Hackett

M Morley

C Rabone

B Davis

Second Purser Catering


D Neal


J Dearness

T Barnes

Asst Pursers

G Evans


B Cooper


D King


T Davies

I Richards

C Lloyd


Third Purser Catering


J Spearey


S Coles

F Gregory

Purser’s Clerks

D Mence

A Bazlinton

Miss A Nickels


W Kallaway

Miss S Peel-Yates

Miss C Cordwell-Green


Miss S Hawtin

Miss A Morley

J Moreland-Green


J Scotcher

Miss S Arnett

Miss S Lomax

Miss M Toohey

R Poletyllo

Miss M Scott

Miss J Plumpton

Miss A Truman

Jnr Purser Catering

G Cary





First Radio Officer

H G Liggins

J Tuck

D Bristow

E Pitt

G Kilmister

Second Radio Officer

K Fearnhead

F Sharp

W Eckersley

R Hough

S Harden

Third Radio Officer


F Brown

P Mahon

D Evans

L Fowler

Fourth Radio Officer

J Danher

I Miller

H Chesters

J Whittington

G MacDonald

Nursing Sister

Miss A McEntyre

Miss C Richards

Miss J Dawson

Miss J Adams

Miss E Lewell

Children’s Hostess

Miss J Caple

Miss D Jordan

Miss C Hutchinson

Miss S Dolman

Miss M Hicks

Physiotherapist




C Nowacki


Band Leader

J Lloyd

W Beswick

R Till

R Rodgers

G Clark

Carpenter

F Mitchell

J Love

A Wadmore

F Tizard

A Wheeler

Bosun

G Browne

N Ward

E Wheeler

W Taylor

B Jones

Master-at-Arms

R Brady

R Hall

F Harrison

L Bartlett

R Streat

R Rogers

A Siney

L Langley

G Cook

D Campbell

Chief Engineer

R Crook

J Burrows

D Fraser

D Abercromby

W Makepeace

First Engineer

M Truter

J Chalmers

L Jones

H Selby

W Robertson

Second Engineer

J McNeill

J Murphy

D Hill

T Wilson

W Nicholls

Int Second Engineer

T Braid

L Butcher

J Chalmers

J Miller

E Hutchinson

Jnr Second Engineer

A Reynard

E Gibson

G Clarke

R Pound

E Miller

R Oliver

B Godsiff

G Clarke

K Ireland

J Deighton

B Melling

K Challice

E Sartori

J B Kerr

R Govan

Snr Third Engineer

T Campbell

W Lugg

J Crutwell

R Ollerenshaw

A Jack

Int Third Engineer

R Butland

J Acors

R West

J Jefcoate

V Hamilton

Jnr Third Engineer

H Fourie

I Nicholson

C Danby

N Walsh

M La Grange

Snr Fourth Engineer

E Clutterbuck

A Le Roux

B Fosberry

J Loubser

R Crowe

Jnr Fourth Engineer

J Guard

B Janson

K Krawczyk

F Parker

G Venter

Junior Engineer

E Luck

T Cross

I Inkersole

K Richardson

T Keogh

J Lawrance


M Roberts

R English

F Balshaw

H Robson

P Flynn

L Podmore


E Jones

R Lackford

T Parker

E Poole

G Tweedale

R Grant


C De Beer

A Hayball

F Thomas

B Beresford

V Eldridge

N Gardner

W Chapman

K Richardson

D Nicholson

R Hislop

B Larkin

D Hinds

R Brown


First Frig Engineer




W Forde


Second Frig Engineer




A Gurd


First Electrician

S McLean

E Wilson

A MacIntyre

H Gregson

D Thorpe

Second Electrician

G Hay

H Baker

F Rigden

R Harding

A Moir

Third Electrician

W Street

F Henry

E Luffman

F Simpson

J Pegler

ER Storekeeper

T Allen

G Sillence

P Phillips

P E Cull

G Kearley

ER Leading Hand

F T Taylor

R Wiltshire

G Shone

C Benson

T Andrews

Chief Catering Officer

J Westwood


R Reeves



Second Cat Officer

W Woods


G Browning



Third Cat Officer

G McGowan


D Padmore



Chief Barman

J F Painter

J McIntyre

L O’Dell

W Meyer

L Hockley

Storekeeper

J H Matthews

A Greaves

D James

R Howells

A Gilmour

Head Waiter (1st Class)

W Eady

C Fillingham

A Flower

A Miller

T Gough

First Tourist Steward

V Jordan

R Smart

A Pritchard

P Cannings

A Walsh

Head Waiter (Tourist Class)

D I M Cross

C Roche

R Taylor

A Barkhuysen

J Russell

Laundryman

C Pitt

G Higgins

J Beavis

W Cronin

A Fabian

Chef

A Culling

H Laight

D Daysh

W Leigh

D Heard

Baker

A Perkins

T Gray

R Hutfield

S Furlong

J Wood

Butcher

T Meadows

E Mew

A Painter

H Shearman

R Wateridge

Intermediate Service

Braemar Castle

Left London

16 May

For E & S Africa

Master

A Hort

Chief Officer

H Landless

Second Officer

J Currie

Jnr Second Officer

A Parker

Third Officer

J Smoult

Fourth Officer

S Ivey

Surgeon

D Hunter

Purser

A Hodge

Asst Pursers

B Davis

F Thompson

Purser’s Clerks

J Johnson

Miss E Tinsley

First Radio Officer

P Thomas

Second Radio Officer

J Walker

Third Radio Officer

T Grant

Nursing Sister

Miss M Walker

Children’s Hostess

Miss A Tyson-Heap

Carpenter

J Hodkinson

Bosun

F Rose

Master-at-Arms

D Campbell

R Baldock

Chief Engineer

N Ruffell

Second Engineer

A Bennett

Int Second Engineer

R Philpot

Jnr Second Engineer

J Hughes

P Lovell

Snr Third Engineer

F Auret

Int Third Engineer

J Hill

Jnr Third Engineer

W Todd

Snr Fourth Engineer

J Anderson

Jnr Fourth Engineer

J McCallum

Junior Engineers

D le Roux

J Edmonds

F McKenna

First Electrician

C Crowe

Second Electrician

A Schirmer

ER Storekeeper

E Griffiths

Chief Catering Officer

D Gilbert

Second Catering Officer

T Conway

Chief Barman

F Shepherd

Storekeeper

S Bain

Linen Steward

P McShane

First Passenger Steward

J MacArthur

Tourist Head Waiter

C Matthews

Laundryman

S Pallot

Chef

M Maddison

Baker and Confectioner

J Leslie

Butcher

R Thompson

U-C Cargo Service

Roxburgh Castle

Left Southampton

4 May

For Lourenco Marques

Rothesay Castle

Left Southampton

10 May

For Lourenco Marques

Tantallon Castle

Left London

15 May

For S & E Africa

Rustenburg Castle

Left Southampton

17 May

For Port Elizabeth

Master

D A Rees

W C J Swift

W R Carr

R M Pape

Chief Officer

G Wood

B R Webb

E Everitt

R J C Parkin

Second Officer

N D Creaser

W T Bewley

B B Bougourd

E J Oakley

Third Officer

W H Walker

R T Flemington

H M Jones

R B O Hellyer

Cadets

J R Warlow

D W Fitch

R P Vaughan


B C Preece



Radio Officer

G P C Robinson

D C White

A H Blake

B F F Knapp

Carpenter

A W Sharpe

T Buckland

A P Thomas

R Laveurt

Bosun

N J Fox

H Barnard

J F Muir

F J Cook

Chief Engineer

A Wolfe

P G Partington

J MacKavoy

J Archdeacon

Second Engineer

R A Blenkinsop

J Ward

B Spenceley

J Wilson

Jnr Second Engineer

J G Davis

R D Ogston

A R Brown

B Butterworth

Third Engineer

M Dawson

D Wright

R Whyte

D McLeod

Extra Third Engineer

A E Nellis

K Maxwell



Fourth Engineer

E J G Page

W F Hartshorne

D Plested

C Guy

Junior Engineer

D MacRae

W McPherson

A Wilkie

R J Garland


J McIntosh Forbes

K A Ross




J Curwen

W Arnell

J K Roodham



F Jones

N McDougall

D Cole

T Grindley

T Smith

Chief Frig Engineer


A Keith



Second Frig Engineer


B H McGlynn



Third Frig Engineer


K Ross



Electrician

R Doods-McNeil

G Wilson

H Overton

L Gillett

ER Storekeeper

A H MacArthur

F L Robinson

W T Murphy

A H Staite

Purser/Catering Officer

G T Hendricks

S W Whittaker

W McLeod

H G Haggis


Clan Menzies

Left London

2 May

For Mauritius

Clan Urquhart

Left Southampton

4 May

For Port Elizabeth

Clan MacDougall

Left Gothenburg

9 May

For Cape Town

Clan Malcolm

Left Liverpool

10 May

For Mauritius

Master

W Graham

T R Halliday

R B Linsley

R A Harris

Chief Officer

D M Geddes

W Ross

W D B Davidson

M P R Turner

Second Officer

T Petch

C Thomson

J A Swindlehurst

H Edwards

Third Officer


P C Howard

R D Brown

D Knight

Cadets

J E H Schwarzer

R D M Lenthal

J U Steel

N F Collier



E C Bremner



R A Hobson

P Lang

T Holz

Radio Officer

A Atlay

P Wiggins

G E Randall

D Withers

Carpenter

W Young

R Booth

J S Clarke

D Lancaster

Asst Carpenter


D Johnstone

J T Sheath


Purser/Catering Officer

J B Gray

A W Trigg

J A McInnes

C F Howard

Second Steward

J T Brewsher



D R Roy

Chief Engineer

M MacFarlane

W McDonald

S McLeod

W McDermott

Second Engineer

S M Steel

D Shotton

G B Coull

E H Lamb

Jnr Second Engineer

R L McCulloch

M Penfold

J B Robson

J G Shaw

Third Engineer

A Young

H Abigail

R S Duthie

A A Garroch

Jnr Third Engineer



R W Todd


Fourth Engineer

R C Cairnduff

R Diamond

L Coles

S Wilmot

Jnr Fourth Engineer



E Waugh


Junior Engineer

B Williams

D W De Lima


J McLean

P Garret

G Till

A L S Ollis

A Rutland

R Owens

R Penwarden

G T Pears


Apprentice Engineer

M R Danielson



A A K Girgirah

Chief Frig Engineer


A Wiseman

L Block


Second Frig Engineer


J Peterson

P Eckles


Third Frig Engineer


W A Arnold

J J O Miller


First Electrician

L Stone


J Michie

T W Higginson

Second Electrician



C A Scott



Clan Sutherland

Left Liverpool

11 May

For Australia

Clan MacGregor

Left Liverpool

16 May

For S & E Africa

Clan Fergusson

Left Liverpool

24 May

For Colombo

Clan MacNab

Left Liverpool

24 May

For S & E Africa

Master

A F Banks

A M Kennedy

N M Graham

J G Smith

Chief Officer

A A Graham

P A McNiven

J B Caley

C J Abbot

Second Officer

R R Dougall

R E Todd

A J Flenley

M C Banbury

Third Officer

C C Brown

J W Trickett

A F Millett

R S Grant

Cadets

C D Gardner

W G Wilson

A J Blackburn

R M Duthie

N D Lennox-Trewren

J A L Carswell

B D S Wilson

L Morris

G D Bowie

C J Charles

R D Adams


W R Houghton-Boreham

B M Gates

A J Stewart


Radio Officer

W Gay

E I Kelly

J D Carroll

R W Moore

Carpenter

J R K Smith

E Thomas

W J Watson

J H Cunningham

Purser/Catering Officer

G W Duffield

F E McKeirnan

A Trenholm

M O Kane

Chief Engineer

A H Teer

R Gemmell

R F Flemming

S E Burkett

Second Engineer

H W MacFarlane

T Drakard

G I E Wilson

R McNiven

Jnr Second Engineer

W R Robertson

J G Forrest

P Wilson

W A K Ritchie

Third Engineer

J R Linnen

A Walker

W Croston

B Kelly

Fourth Engineer

M A J Ritchie

J F Owen

H Orrick

R Conbeer

Junior Engineer

D Johnstone

I W Shedden

J R S Ferguson


J M Irving

J Scott

D Rugg

P P Kelly

Apprentice Engineer



D Hart

R Jones


First Electrician

R Young

G Roy

W R Campbell

A Rodgers

U-C Cargo Service

Rowallan Castle

Left London

21 May

For East London

Riebeeck Castle

Left Southampton

24 May

For Port Elizabeth

Kenilworth Castle

Left London

29 May

For Mauritius

Richmond Castle

Left Southampton

30 May

For Lourenco Marques

Master

C E Lorains

H N Dryden

A T Underdown

G E Matthews

Chief Officer

N W M Curd

P J O Sheridan

E A C Paul

B R Oliver

Second Officer

S L G Cazalet

O G Keen

J M Smoult

R J Stearn

Third Officer

J M H Mason

A B Wright

J W Prior

H M Jones

Cadets

A Daly

P F Hill

M J R Talbot

F D Hugo

B Thomas




A D MacDonald




C D Duncan

N C Lawson

J Simpson


Radio Officer

M D Evans

L Fowler

P F Heald

B Blake

Carpenter

A P Thomas

S Gosling

E A Quigley

E H Krause

Bosun

G K Marshall

T O’Halloran

J Warren

W J Martin

Chief Engineer

W O Stephen

E Greenfield

W S Nicol

M A MacMillan

Second Engineer

P W McDougall

E S Ware

P Hodgkinson

J C Lester

Jnr Second Engineer

H S MacLeod

H J Parselle

A Sibbald

J D Mackrell

Third Engineer

I McLean

D C Laming

T J C Jenkins

A B Young

Extra Third Engineer

P G Yuile




Fourth Engineer

R Black

J L Donaghy

J T Symons

A E Hornsey

Junior Engineer

H G Jacobs

C A P Payne

C E Oliver

G D Mostert


R W Dane

K S Lacy

J M Paul

J A T Murray

D Ross

J D Guthrie

E M Williams

M D Lifton



I M Hassall

D J Cowie

J W Issitt

R T MacKenzie

R J Sealey

Electrician

T G Stallard

C Gray

M G Pycraft

M McDonald

ER Storekeeper

R Wiltshire

E Ellul

R J Donaghy

C Sheath

Purser/Catering Officer

W W Rolfe

K P Green

W J C Rankir

M Rimmington


Union-Castle Line


Clan Line


Scottish Hawk

Left Swansea

22 May

For Bonny

Master

H J Thorne

Chief Officer

F W Moss

Second Officer

R A Milne

Third Officer

A H Dalton

Cadets

R J Carter

G J Smith

Radio Officer

N E Wynne

Purser/Catering Officer

I Hurst

Chief Engineer

H J Hall

Second Engineer

W Ogg

Jnr Second Engineer

W Rhodes

Third Engineer

N Maslen

Fourth Engineer

R E Werrin

Junior Engineer

G T Craik

J Cassar

A Mitchell

First Electrician

D Capel


Scottish Tankers

Crew List Home Page
Previous PageNext PageHome Page  The Group Register    Email the Site  Crew List Home Page