1963 - March


Mail Service

Athlone Castle

Left Southampton

7 March

For South Africa

Edinburgh Castle

Left Southampton

14 March

For South Africa

Stirling Castle

Left Southampton

21 March

For South Africa

Windsor Castle

Left Southampton

28 March

For South Africa

Master

J D B Fisher

R A D Cambridge

D Sowden

A G V Patey

Chief Officer

D Todd

G Cochrane

S Hagan

H Charnley

First Officer

R Bamlett

P Eckford

W Kirkbride

G Beaumont

Second Officer

J Kemp-Luck

B Webb

P Robson

R Olden

Jnr Second Officer

J Turner

A Wigham

R Elbra

S Cazalet

Third Officer

M Forster

D Cook

J King

A Millett

Fourth Officer

E Tomlinson

J Jones

D Wilkie

R Slack

Jnr Fourth Officer

C Smith

A Pearce

K Barker

M Allen

Surgeon

C Clemenson

M MacNamara

R Black

F Slattery

Chief Purser


H Riddell


R Thomson

Purser

O Parry-Williams

A Connolly

J Wynter

D Smith

Purser Catering


D Wickenden


I Beckett

Second Purser

C Rutt

M Hackett

M Morley

C Rabone

Second Purser Catering


D Neal


J Dearness

Asst Pursers

G Evans


B Cooper


D King


T Davies

I Richards

Third Purser Catering


J Spearey


S Coles

Purser’s Clerks

D Mence

R Kimpton

Miss S Deane


W Kallaway

Miss S Peel-Yates

Miss C Cordwell-Green


Miss S Hawtin

Miss A Morley

J Moreland-Green


J Scotcher

Miss S Arnett

Miss S Lomax

Miss M Toohey

Jnr Purser Catering

G Cary




First Radio Officer

H G Liggins

J Tuck

D Bristow

E Pitt

Second Radio Officer

K Fearnhead

F Sharp

W Eckersley

R Hough

Third Radio Officer

M Duff

F Brown

P Mahon

D Evans

Fourth Radio Officer

J Danher

W Scobie

H Chesters

J Whittington

Nursing Sister

Miss A McEntyre

Miss C Richards

Miss J Dawson

Miss J Adams

Children’s Hostess

Miss P Wakefield

Miss D Jordan

Miss C Hutchinson

Miss S Dolman

Physiotherapist




C Nowacki

Band Leader

J Lloyd

W Beswick

R Till

R Rodgers

Carpenter

D Perry

J Love

A Wadmore

F Tizard

Bosun

G Browne

N Ward

E Wheeler

W Taylor

Master-at-Arms

R Brady

R Hall

F Harrison

L Bartlett

R Streat

R Rogers

A Siney

L Langley

Chief Engineer

H Stuart

J Burrows

S Harron

D Abercromby

First Engineer

M Truter

A Russell

D Fraser

B Rice

Second Engineer

J McNeill

J Murphy

D Hill

T Wilson

Int Second Engineer

D Walker

L Butcher

W Ogg

J Miller

Jnr Second Engineer

A Reynard

E Gibson

G Clarke

R Pound

E Miller

R Oliver

B Godsiff

G Clarke

K Ireland

J Deighton

B Melling

K Challice

Snr Third Engineer

I Campbell

W Lugg

J Crutwell

R Ollerenshaw

Int Third Engineer

R Butland

W Ballantine

R West

J Jefcoate

Jnr Third Engineer

H Fourie

I Nicholson

C Danby

N Walsh

Snr Fourth Engineer

E Clutterbuck

A Le Roux

B Fosberry

J Loubser

Jnr Fourth Engineer

J Guard

B Janson

K Krawczyk

F Parker

Junior Engineer

E Luck

T Cross

I Inkersole

T Keogh

J Farnaby

J Lawrance


M Roberts

R English

F Balshaw

M Bailey

D Todd

C Kriel


E Jones

I Parker

J Haxton

R Lackford

E Poole

R Grant


C De Beer

W Chapman

A Hayball

D Uytenbogaardt

B Beresford

V Eldridge

N Gardner

First Frig Engineer




W Forde

Second Frig Engineer




A Gurd

First Electrician

S McLean

E Wilson

A MacIntyre

H Gregson

Second Electrician

J Wright

H Baker

F Rigden

R Harding

Third Electrician

G Hay

F Henry

E Luffman

F Simpson

ER Storekeeper

T Allen

G Sillence

P Phillips

P E Cull

ER Leading Hand

F T Taylor

R Wiltshire

G Shone

C Benson

Chief Catering Officer

E J Rich


R Reeves


Second Cat Officer

W Woods


G Browning


Third Cat Officer

G McGowan


D Padmore


Chief Barman

J F Painter

J McIntyre

L O’Dell

W Meyer

Storekeeper

J H Matthews

A Greaves

D James

W J Allen

Head Waiter (1st Class)

W Eady

C Fillingham

A Flower

A Miller

First Tourist Steward

V Jordan

R Smart

A Pritchard

P Cannings

Head Waiter (Tourist Class)

D I M Cross

C Roche

R Taylor

A Barkhuysen

Laundryman

C Pitt

G Higgins

J Beavis

W Cronin

Chef

A Culling

H Laight

D Daysh

W Leigh

Baker

A Perkins

T Gray

R Hutfield

S Furlong

Butcher

T Meadows

E Mew

A Painter

H Shearman

Intermediate Service

Kenya Castle

Left London

21 March

For E & S Africa

Master

H L Holland

Chief Officer

P Beadon

Second Officer

D France

Jnr Second Officer

W Dean

Third Officer

R Blythe

Fourth Officer

P McMillan

Surgeon

A Green

Purser

O Gilbert

Asst Pursers

J Rollins

G Donald

Purser’s Clerks

R Elliott

Miss M Brewster

M Gibson

First Radio Officer

R Cullen

Second Radio Officer

R McCormick

Third Radio Officer

E Sandle

Nursing Sister

Miss S Wolfe

Children’s Hostess

Miss M Ginnety

Carpenter

H Hale

Bosun

H Hawken

Master-at-Arms

J Edwards

C Wroe

Chief Engineer

F Benham

Second Engineer

R Brown

Int Second Engineer

A Martin

Jnr Second Engineer

D Young

J Watson

Snr Third Engineer

R Purvis

Int Third Engineer

B Layzell

Jnr Third Engineer

D Cox

Snr Fourth Engineer

D Masters

Jnr Fourth Engineer

M O’Hara

Junior Engineers

J Patterson

J Pedley

P Breen

W Wilkinson

First Electrician

A Green

Second Electrician

R Meiring

ER Storekeeper

E Wallace

Chief Catering Officer

A Jenner

Second Catering Officer

G Bretherton

Chief Barman

L Farrow

Storekeeper

J Boyland

Linen Steward

F Rose

First Passenger Steward

A Greenslade

Tourist Head Waiter

C Mitchell

Laundryman

R Binding

Chef

T Evans

Baker and Confectioner

H Simmons

Butcher

M Naylor

U-C Cargo Service

Roxburgh Castle

Left Hull

6 March

For Cape Town

Roslin Castle

Left Gothenburg

7 March

For Cape Town

Rowallan Castle

Left Genoa

15 March

For S & E Africa

Rothesay Castle

Left Hamburg

21 March

For Cape Town

Tintagel Castle

Left London

22 March

For S & E Africa

Master

D Rees

T R Kendra

R M Wright

W C J Swift

A E F Payne

Chief Officer

G Wood

K J Barry

P S R Truman

B M O’Connor

D O Tourell

Second Officer

N D Creaser

I C Munro

E J R Syring

W T Bewley

P F Laister

Third Officer

P J Le Caer

R T Flemington

A P Caola

F W Glibbery

R Allen

Cadets

D W Fitch

R J Webb

J R Warlow

I M M Brown

B Spiller


A Daly

P F Hill

F D Hugo



G T G White

A P M Flemming




R A Eades

J M Grundy




Radio Officer

G P Robinson

D C Laing

C F Smith

D C White

J S Stock

Carpenter

A W Sharpe

C E Patterson

H Fuller

T Buckland

K V Lee

Bosun

H Barnard

V J Wickins

J S Richardson

J Mahoney

N P Lennon

Chief Engineer

A Wolfe

V Cutlack

W O Stephen

P G Partington

B Rouse

Second Engineer

R Blenkinsop

D Robinson

B R Thomas

J Ward

J F Black

Jnr Second Engineer

J Davis

D Woodcraft

E Tulip

R D Ogston

S Mason

Third Engineer

J A Walker

J McMullen

A A Cowie

D Wright

P J Nason

Fourth Engineer

M S Van Eck

R Lawson

R Black

W F Hartshorne

D W Heunis

Junior Engineer

A Wilkiew

W McPherson

R J Garland

D MacRae

M Graham

L H Lawson

J Crawford

G B Cameron

E Reilly

N Brown

K Watson

R Wheeler

M Blues



J A Viljoen

J McIntosh Forbes

T S Graindlay



W Gilchrist

R H Maloney

G Ross



Chief Frig Engineer




W P Bartlett


Second Frig Engineer




B H McGlynn


Electrician

R McNeil

B Potts

J Jones

G J Forrester

M J Mann

ER Storekeeper

A H McArthur

G Jenkins

N Wannerton

F L Robinson

J Walton

Purser/Catering Officer

G T Hendricks

W W Rolfe

W S C Morris

M R Warner

W J Divers


Clan Matheson

Left Liverpool

2 March

For Australia

Clan Grant

Left Liverpool

2 March

For S & E Africa

Clan Fraser

Left London

6 March

For Mauritius

Clan MacIntyre

Left Liverpool

9 March

For E Africa

Clan MacNair

Left London

10 March

For E Africa

Master

A S Palethorpe-May

J de Garis

F B Parker

J Browne

J Dunphy

Chief Officer

A G Allson

D Richards

F G King

T R Parsons

J D Chapple

Second Officer

J Dalziel

W F McCarthy

J Sutherland

J R Jeffery

J L Cameron

Third Officer

P Gnanendran

R A Milne

D M Morrison

G Mannall

P Bagley

Cadets

P Farey

D M Qaimari

H J Hardcastle

R E Lamb

A J T Gray

M J Williams

L Duell

S J Dewar

S M Bayman

N B Hesketh

W Broich


I Cuthbertson

J R Phillips

A D Saunders

Radio Officer

M McDonald

J McNeill

D McNeill

A Conlin

J K Paterson

Second Radio Officer


G Raggs

J Ernest



Carpenter

J D Strachan

J J Wright

G Cowley

A F McIntosh

J Rees

Purser/Catering Officer

J J Waring

G V James

S W Steels

A McInnes

G Chadwick

Second Steward

J W Gibson





Chief Engineer

L Brown

A G Kenny

T W Reay

J Griffith

J C Sanders

Second Engineer

M McDougall

J J Hughes

W Patrick

P R Kiddell

D J R Robertson

Jnr Second Engineer

R S Murray

C H Smith

A Simms

S M Asad

M Lowrie

Third Engineer

B J Hill

A Cunningham

R S Forbes

C A Ceasar

A Nimmo

Fourth Engineer

W Brydon

C A Martin

R B Ledger

P Walshe

S G Moore

Junior Engineer

E Pirie

M Croxall

A Smith

P Howard

J G Lindsay

T Guluk

V Lobo

T Lloyd

J W Ellis

G G T Mathew

First Electrician

D Graham

G R Tait

J Gillan

B G Clark

G R Freeman


Clan MacDonald

Left London

13 March

For E Africa

Clan MacDougall

Left Gothenburg

15 March

For Cape Town

Clan Graham

Left Liverpool

20 March

For India

Clan MacTaggart

Left Liverpool

22 March

For E Africa

Clan MacLay

Left Liverpool

23 March

For Colombo

Master

H D T Lockyer

F E J O’Hea

W H Dalley

J W Charles-Auckland

S R J Woods

Chief Officer

A S Grant

W D B Davidson

J S Catterall

R R Cawdery

N F Wray-Cook

Second Officer

D K Morris

J A Swindlehurst

J Isbester

R A Robertson

I H Scott

Third Officer

P Austin

R D Brown

L A Bartrip

T Wilson

G H Watt

Cadets

D J Brooks-Usher

H Risser

E C Bremner


D K Russell

G L White

C Denovan


S F Williams


Radio Officer

A W J McLeod

A E Leeder

H MacKay

R Caine

J P Campbell

Second Radio Officer



R A Beech



Carpenter

F B Ovenstone

J S Clarke

C Robb

W B MacAulay

J M Taylor

Asst Carpenter

D J MacNeill

J T Sheath




Purser/Catering Officer

A McGrouther

C H James

A Morton

R J R Clarke

J Callender

Chief Engineer

A Coutts

S McLeod

W R Whyte

H W Busher

J L Brown

Second Engineer

B C Seignott

J C McNeill

J F Kenny

W J Campbell

E Creasey

Jnr Second Engineer

J R McLeod

W R Meek

A S Lawson

M D Sims

H M Maule

Third Engineer

W Lennon

J A Cunningham

C Aitchison

D M Thackeray

J B Erskine

Jnr Third Engineer

J D Towlson

R W Todd




Fourth Engineer

W M Ward

L Coles

K Nicholson

I W Gilg

D Haskett

Jnr Fourth Engineer

P Helfrich

E Waugh




Junior Engineer

J S Marshall

D E Thompson

J Gardner

W C Dickens

D S McNeill

R Owens

R Terry

D T Beattie


V J Shearer

C Kellaway


J Banerjee

R W Peel


Apprentice Engineers





E Davidson

Chief Frig Engineer

P J Collis

L G Block




Second Frig Engineer

W B Stoodley

P Eckles




Third Frig Engineer

F A Reilly

J J O Miller




First Electrician

M Hannan

J Mitchie

R Turriff

D Lindsay

E F Davies

Second Electrician

R Coombes

C A Scott





Union-Castle Line


Clan Line


Hector Hawk

Left Antwerp

12 March

For Bandar Mashur

Master

D Cornwall

Chief Officer

J A Brown

Second Officer

M J Meyer

Third Officer

P Mahoney

Cadets

M Warner

R K Spicer

Radio Officer

G Finlay

Purser/Catering Officer

H G E Mason

Chief Engineer

R Bennie

Second Engineer

N Clark

Jnr Second Engineer

R L Thomas

R McKenna

Junior Engineer

M Selwood

J D MacLean

First Electrician

A H Brown


Ayrshire

Left Liverpool

16 March

For S & E Africa

Master

P MacMillan

Chief Officer

A Sillars

Second Officer

A B Plant

Third Officer

T M Johns

Cadets

R J Dunsford

A W Ellis

Radio Officer

G L McIndoe

Carpenter

C Tiernan

Asst Carpenter

W Armstrong

Purser/Catering Officer

A E Moore

Asst Purser

D Johnson

Chief Engineer

F G Briggs

Second Engineer

A H Eastoe

Jnr Second Engineer

E Stevenson

Third Engineer

S Simpson

Fourth Engineer

A C Scott

Junior Engineer

A Silcock

D G Jones

Chief Frig Engineer

A Wyles

Second Frig Engineer

H Adams

Third Frig Engineer

G V Wanless

First Electrician

M Hopkins

Second Electrician

G A Kemp


Scottish Shire Line


Hector Whaling

Crew List Home Page
Previous PageNext PageHome Page  The Group Register    Email the Site  Crew List Home Page