1962 - July


The Mail Service

The Intermediate Service

The Cargo Service


Transvaal

Castle

Left Southampton

5 July

For South Africa

Capetown

Castle

Left Southampton

12 July

For South Africa

Pendennis

Castle

Left Southampton

19 July

For South Africa

Athlone

Castle

Left Southampton

26 July

For South Africa

Master

A Patey

W Byles

N M Lloyd

J D B Fisher

Chief Officer

G Cochrane

E Everitt

H M Walden

D Todd

First Officer

B Mitton

R Dunning

J Kemp-Luck

D Bird

Second Officer

R Barry

E Ennis

E Talbot

D Rawlins

Jnr Second Officer

T Nighy

P Jordan

J Gamble

G Ryan

Third Officer

D Rees

P Townsend

A Tidmarsh

S Reid

Fourth Officer

F Glibbery

R Ward

D Morrison

J A Randall

Jnr Fourth Officer

P Nind

R Whythe

D Cook

D Wilkie

Surgeon

J Latham

R Newsom

J K Donald

C Clemenson

Chief Purser

T Brown




Purser

J Dimmock

W Eastmond

M Dyer

O Parry-Williams

Purser Catering

A Harrop




Second Purser

M Mears

K Underwood

R H Funnell

G Tomkins

Second Purser Catering

G Wigg




Asst Pursers

M Peploe


M Jaggers


G Cartwright

J Rollins

B Davis


Third Purser Catering

N Smith




Purser’s Clerks

G Barber

N Horn

Miss M Hamilton

Miss D Oppenheim

J Johnson

Miss M Brewster

Miss C Whitmore


T Steer

Miss J Tittley

Miss D Caley


B R Cooper

Miss S Deane

Miss E Tinsley


Jnr Purser Catering

J Baynes-Reid




First Radio Officer

R Brew

J Eager

P Williams

H G Liggins

Second Radio Officer

J Tuck

W Eckersley

G Power

K Fearnhead

Third Radio Officer

C Rolfe

B Blake

W J Hawksworth

F Brown

Fourth Radio Officer

I McKinnon

G Robinson

D Cockshott

J Danher

Nursing Sister

Miss M Farrell

Miss M Saundby

Miss J Bruwer

Miss J Dawson

Children’s Hostess

Miss R Thomas

Miss M Hill

Miss P Bennett

Miss P Chapman

Physiotherapist

M Stevens




Band Leader

A Townsend

T Mays

J D Gray

J Lloyd

Carpenter

A Hart

W Ross

J J Wilson

P Bell

Bosun

R Briggs

J Perry

L L Walker

G Browne

Master-at-Arms

R C Streat

J Edwards

R Carson

R Willcox

R G Baldock

W Hall

W Provan

R Rogers

Chief Engineer

A Mailer

W Purse

J Wassall

H Stuart

First Engineer

R Tozer

J Bunny

W Robertson

J Mawhinney

Second Engineer

K Ferguson

A Bisset

W Judd

M Selby

Int Second Engineer

E Sides

P Hodgkinson

H Beck

D Walker

Jnr Second Engineer

D Stangroom

C Scott

M Miles

M Lowrie

H McGeorge

R Dunn-Sims

J Hughes

J G Robinson

W McDowall

J Greenwell

A Reynard

E Gibson

Snr Third Engineer

J Morris

D Williams

A Nellis

I Campbell

Int Third Engineer

T Luker

W Willis

F Auret

J Donaghy

Jnr Third Engineer

J Symons

C Danby

D Cadenhead

D Walker

Snr Fourth Engineer

P Myburgh

W Scrivens

D Cox

E Clutterbuck

Jnr Fourth Engineer

J Scrimgeour

P Stoodley

M Rennie

B Forbes

Junior Engineer

D Marshall

J Wintle

B Emery

D Keen

J Freemantle

D Williams

K Fielder

M Selwood

G Austin

J Lewis

K Fancourt

D Brickhill

P G Helfrich

M Bradbury

N Keith

J Graham

M Bolden

J Roach

G Sutton

T Cross

C Watson

J Emery

J Pulford

J Koffinas

First Frig Engineer

G McGregor




Second Frig Engineer

A Wiseman




First Electrician

J Cunningham

H Windsor

B Hamilton

G Crowe

Second Electrician

G Bowie

R Rampton

D Jeffrey

J Wright

Third Electrician

E Robinson

J Muir

J Towler

G Hay

ER Storekeeper

C Pyne

P Southwell

A Martin

T Allen

ER Leading Hand

W Jones

G Walcroft

W H Farnan

F T Taylor

Chief Catering Officer


J Westwood

J C Denton

E J Rich

Second Cat Officer


W Woods

W McGrady

J Dearness

Extra Second Catering Officer



R Noble


Third Cat Officer


G Green



Chief Barman

F Hubbard

C Gilmour

P E Leggett

J F Painter

Storekeeper

P Leal

E Jarvis

J F Paglia

J H Matthews

Head Waiter (1st Class)


R Quaife

S Sullivan

C Fillingham

First Tourist Steward


J Mapes

T J Woodward

V Jordan

Head Waiter (Tourist Class)

P Campbell

K Pocklington

F Mortara

D I M Cross

Laundryman

A Burroughs

J Sumpton

S Cersell

C Pitt

Chef

C Alves

N Meadows

A Cadden

A Garwood

Baker

A Brohamer

H Skipp

A Newbury

A Wake

Butcher

L Nicholson

H Cooke

A Painter

I Wildman

U-C Cargo Service

Rochester

Castle

Left Tilbury

3 July

For Durban

Rowallan

Castle

Left Gothenburg

10 July

For Lourenco Marques

Tintagel

Castle

Left London

11 July

For S & E Africa

Rotherwick

Castle

Left Hull

16 July

For Cape Town

Rothesay

Castle

Left London

17 July

For South Africa

Master

D A Rees

W C J Swift

A T Underdown

G E Stephenson

A E F Payne

Chief Officer

C E Bragg

P S R Truman

R A Bamlett

C R Kelso

D Robson

Second Officer

G H Draysey

R J S Ramsay

N D Creaser

C D Hoskins

P D A Robson

Third Officer

M H J Kemp

A B Wright

S I Lewin

S B Roberts

P J Le Caer

Cadets

A A Blyth




B C Blake

C A Denovan

J A Bell

E C Bremner

B Thomas

L T Joyce

I Ferguson


P H Dathan

P M Reeves

J G King


R K Spicer

J Dickson

G L White


Radio Officer

A H Blake

W D Harris

E A G Sandle

H F MacGregor

P G Grimshaw

Carpenter

D C Birrell

P Miles

A E West

R G James

O Griffiths

Bosun

F J Cook

R McDonald

N P Lennon

G K Marshall

E Hoareau

Chief Engineer

A Wolfe

P G Partington

E Rouse

D F Utley

A M Russell

Second Engineer

P F Wigg

J W Wilson

D W Taylor

J A Beech

B C Spenceley

Jnr Second Engineer

R G Whyte

W Smith

H MacLeod

D P B Solomon

A E Bower

Third Engineer

A A Cowie

B Butterworth

P J Nason

J D Whitehead

B F Russell

Fourth Engineer

N Jowsey

M E McCallum

T T Grey

M R Thew

T Tillard

Junior Engineer

D Walker

A R Greensides

R J Charles

M G Pretorius


G E Blakey

I Morrison

B Beresford

J Inkersole

J F C Little

E W Poole

R H Maloney

A R Harcourt



J E Booth

D C Davie




D Dobson

G P Botha




Chief Frig Engineer




J W Ringshaw

L M Ruthven

Second Frig Engineer




H C Pringle

L G Block

Third Frig Engineer




P T Eckles

R F Bintcliffe

Electrician

B Potts

L F Gillett

R Coombes

T A W Coates

J A Jones

ER Storekeeper

C R Weaver

A J Staite

J Walton

S Grinyesha

T Andrews

Purser/Catering Officer

I Carmichael

S Lamy

W J Divers

C L Clark

I Medina


Clan

MacNair

Left Liverpool

2 July

For E Africa

Clan

Forbes

Left Liverpool

5 July

For E Africa

Clan

MacLachlan

Left Liverpool

7 July

For Colombo

Clan

MacAulay

Left London

12 July

For Durban

Clan

MacLean

Left Liverpool

14 July

For S & E Africa

Master

J P Dunphy

F H Turton

L W Gibbins

J C Smith

G B Owen

Chief Officer

J D Chapple

S M Grant

P R Kent

J B Caley

C J Nutt

Second Officer

J L Cameron

C L Lea-Swain

E C Harvey

H M Cameron

C A Binks

Third Officer

J Lee

F H Yeulett

W J Jarmin

W I R Ward

C J Riddell

Cadets

R G Woodside

W D Powell

J Pitman

C C Burge

I Dewar

R B Jones



K F Reid




D Prior




D Clarke




Radio Officer

J K Paterson

G H Hodd

D Norris

R F Cole

N P Sherrin

Carpenter

E Campbell

S R Bushell

L Cowan

M MacLeod

S L Bryan

Asst Carpenter




E Hurley


Purser/Catering Officer

C Howard

H G Mason

C W Lavis

L J Marshall

N F Davis

Second Steward






Chief Engineer

J S Saunders

L German

R T Buchanan

L N Moffatt

W S Nicol

Second Engineer

W Patrick

E F Kirton

J B Taylor

A J Neely

D O Thornber

Jnr Second Engineer

J Sullivan

A W Ireland

T Dunne

P Pennington

R Simmons

Third Engineer

J Duff

F Molloy

D B Rutherford

H W Archer

J P Gorrie

Fourth Engineer

J McCulloch

W J Bartlett

R T Flint

P Husband

J E Werrin

Junior Engineer

R P Ralston

A C Wright


A J McKeown

A Boyd


J Mathie

W A Bevan

R Sayers

J McLean

J MacKenzie

D MacRae

E G Searle

J M Grumley


Apprentice Engineer


R Charlesworth




Chief Frig Engineer




J D Slattery


Second Frig Engineer




P M Roberts


Third Frig Engineer




R Hall


First Electrician

G R Freeman

T Lowery



R Bird

Second Electrician





R Dunlop

Boilermaker




H A S Jones



Clan

Fraser

Left Liverpool

14 July

For India

Clan

MacIlwraith

Left London

20 July

For E Africa

King

David

Left London

20 July

For Mauritius

Clan

Fergusson

Left Liverpool

24 July

For India

Master

F D Parker

J O Woodall

W L Thomas

M M Graham

Chief Officer

F D King

G S Gann

J Brackenridge

G F Healey

Second Officer

E N Bass

D M Grant

J C Attwood

A J Flenley

Third Officer

C MacIver

G R Spittal

D Jones

I McAlpine

Cadets

M E Chowdhury

J Woodrow

N C Lawson


I D Irving

S C Catton

C Bunyan

A Ching

P W Brown




A H Daly

W Noble

R D Adams


Radio Officer

D McNeill

W H Saville

M E King

J D Carroll

Carpenter

G Cowley

R MacDonald

M Marley

D McPhail

Purser/Catering Officer

S W Steels

J E Jones

J F Lambert

J Godwin

Second Steward



V Lowe


Chief Engineer

T W Reay

R D Foster

R Welch

R F Flemming

Second Engineer

R A Blair

W Newton

D McLardie

A G McGeachin

Jnr Second Engineer

A Simms

J Mair


H O’Brien

Third Engineer

F L Chatterton

B Kelly

A Nimmo

W Croston

Fourth Engineer

A S Cherry

P E Holt

J Robson

N McKenzie

Junior Engineer

W G Robertson

J G Lindsay

J R Cross

J Walsh

P Khaled

N MacDougall

R Bell

J N Irvine

Apprentice Engineer

A A Girgirah


D L Price

A M Wilson


D Hart

R Jones

First Electrician

T G Stallard

A A Johnston


W R Campbell

Second Electrician


O A Clipstone




Kenya

Castle

Left London

13 July

For E & S Africa

Master

J James

Chief Officer

P Beadon

Second Officer

D France

Jnr Second Officer

S Cazalet

Third Officer

P Butler

Fourth Officer

J Inniss

Surgeon

M Devereux

Purser

O Gilbert

Asst Pursers

M Morley

D North

Purser’s Clerks

Miss S De Faye

A Arthur

First Radio Officer

P Thomas

Second Radio Officer

L Hunt

Third Radio Officer

J Clarke

Nursing Sister

Miss M Hayes

Children’s Hostess

Miss A Heard

Carpenter

H Hale

Bosun

H Hawken

Master-at-Arms

A Siney

H Clarke

Chief Engineer

F Benham

Second Engineer

T Niblock

Int Second Engineer

C Roberts

Jnr Second Engineer

D Young

J Kerr

Snr Third Engineer

J Alexander

Int Third Engineer

E Miller

Jnr Third Engineer

N Walsh

Snr Fourth Engineer

D Masters

Jnr Fourth Engineer

A Scott

Junior Engineers

N Stiles

J Hunt

S Jenning

W Wilkinson

First Electrician

A Green

Second Electrician

J Goulstone

ER Storekeeper

E Wallace

Chief Catering Officer

G Waugh

Second Catering Officer

T Conway

Chief Barman

L Farrow

Storekeeper

J Boyland

Linen Steward

F Ross

First Passenger Steward

A Greenslade

Tourist Head Waiter

C Mitchell

Laundryman

R Binding

Chef

T Evans

Baker and Confectioner

H Simmons

Butcher

M Naylor

Crew List Home Page
Previous Page Next Page Home Page   The Group Register     Email the Site   Crew List Home Page