1962 - March


Mail Service

Windsor Castle

Left Southampton

1 March

For South Africa

Pretoria Castle

Left Southampton

8 March

For South Africa

Transvaal Castle

Left Southampton

15 March

For South Africa

Capetown Castle

Left Southampton

22 March

For South Africa

Pendennis Castle

Left Southampton

29 March

For South Africa

Master

J Oakley

J P Smythe

A Patey

N M Lloyd

H A Dellar

Chief Officer

H Charnley

P Rose

G Cochrane

E Everitt

H M Walden

First Officer

R Kerr

B Mitton

R Miller

T Allan

G Beaumont

Second Officer

R Olden

G Wood

R Dunning

B Oram

E Talbot

Jnr Second Officer

A Wigham

M Hooper

T Nighy

W Dean

J Gamble

Third Officer

A Parr-Morley

W Dineley

D Cox

S Roberts

H Jones

Fourth Officer

S Dacombe

J Janes

R Allen

R Ward

I Nicholson

Jnr Fourth Officer

R Whythe

P Nind

J Veysey

R Wyatt

D Cook

Surgeon

M Slattery

J Francis

J Latham

R Newsom

J K Donald

Chief Purser

R Thomson

L Cooper-Thorne

T Brown



Purser

D Smith

W Cook

J Dimmock

M Dyer

M A Bain

Purser Catering

R Reeves

G Gibson

D Wickenden



Second Purser

P Crowther

R James

W Eastmond

G Tomkins

R H Funnell

Second Purser Catering

S Tupper

D Gilbert

C Green



Asst Pursers

K Underwood

E Clegg

C Lloyd


M Mears


M Jaggers


M Hackett

J Rollins

Third Purser Catering

A Small

A Hebden

N Buckley



Purser’s Clerks

M Gibson

P Allen

Miss S Hawtin



F Thompson

Miss A Morley

G Whitchurch



G Barber

G Evans

Miss M Hamilton

Miss J Gomme

Miss D Oppenheim

D King

Miss M Brewster

J Johnson



T Steer

Miss J Tittley

Miss D Caley



Jnr Purser Catering


C Cary

J Baynes-Reid



First Radio Officer

E Pitt

G Kilmister

R Hough

J Summers

P Williams

Second Radio Officer

P Mahon

S Harden

L Whittaker

W Eckersley

G Power

Third Radio Officer

P Hodgson

M Hargreaves

C Rolfe

B Blake

W J Hawksworth

Fourth Radio Officer

R Pocklington

R Reid

I McKinnon

G Robinson

J Tomlinson

Nursing Sister

Miss J Adams

Miss C Neighbour

Miss M Farrell

Miss M Sands

Miss M Saundby

Children’s Hostess

Miss A Wakefield

Miss S Dolman

Miss R Thomas

Miss A Heard

Miss P Bennett

Physiotherapist

C Nowacki


M Stephens



Band Leader

J Skene

J Stone

C Davies

T B Evans

J D Gray

Carpenter

F Tizard

D McLean

A Hart

W Ross

J J Wilson

Bosun

W Taylor

B Jones

R Briggs

J Perry

L L Walker

Master-at-Arms

H Hoye

C Cordall

R C Streat

R Carson

R G Baldock

Master-at-Arms

H Richards

F Harrison

J Edwards

F Wheeler

W Hall

Chief Engineer

D Abercromby

W Makepeace

A Mailer

W Purse

E St J Tuck

First Engineer

B Rice

J Chalmers

R Tozer

J Bunny

W Robertson

Second Engineer

T Wilson

M Truter

K Ferguson

J Marguerie

W Judd

Int Second Engineer

R Ferguson

R Worth

D Woods

G Coull

C Warnett

Jnr Second Engineer

R Thomas

L Burnett-Godfrey

A Gurd

M Drew

S Mason

S Tyrie

M Miles

D Stangroom

H Young

R Paveley

H McGeorge

R Dunn-Sims

G Becquelin

J G Robinson

A Nellis

Snr Third Engineer

K Challice

V Hamilton

J Morris

D Williams

T Nessling

Int Third Engineer

B Melling

P Scott

T Luker

C Danby

A Hornsey

Jnr Third Engineer

J Jefcoate

J Symonds

S De Jager

P Close

R Baker

Snr Fourth Engineer

D Cormack

P Robinson

P Myburgh

B Gillott

E Stansfield

Jnr Fourth Engineer

J Loubser

R Bogaard

J Anderson

P Stoodley

W van Deventer

Junior Engineer

M Van Eck

A Le Roux

F Parker

N Auret

A Jackson

R Towell

J Sowerby

J Blundell

C de Beer

P Turpin

C Oliver

R Johnson

D Nicholson


D Marshall

A Metcalf

J Wintle

B Emery

D Keen



K Krawczyk

D Begley

J Chapman

R Mason

G Chatterton

G Austin


P G Helfrich

K Frambton

N Keith

J Graham

J Peters

M Bradbury


First Frig Engineer

W Forde


G McGregor



Second Frig Engineer

R Stoodley


A Wiseman



First Electrician

H Gregson

H Forbes

J Cunningham

H Windsor

B Hamilton

Second Electrician

D Graham

M Mann

G Bowie

P Cook

G Gribble

Third Electrician

T O’Donnell

M Pycraft

C Gray

R Rampton

J Wright

ER Storekeeper

E Cull

J Phillips

C Pyne

F Southwell

A Martin

ER Leading Hand

C Benson

R Harding

W Jones

G Walcroft

W H Farnan

Chief Catering Officer




J Westwood

J C Denton

Second Cat Officer




G Woods


W McGrady

R Noble (Ext)

Third Cat Officer





N Smith

Chief Barman

W Meyer

L Hockley

F Hubbard

C Gilmour

P E Leggett

Storekeeper

M Gunner

R Howells

J Galpin

E Jarvis

J F Paglia

Head Waiter (1st Class)

A Miller

T Gough

H Baker

W Eady

S Sullivan

First Tourist Steward

P Cannings

W Jackson

R C Bowen

J Mapes

T J Woodward

Head Waiter (Tourist Class)

A Barkhuysen

M McGannon


R Quaife

F Mortara

Laundryman

A Fabian

J Beavis

A Burroughs

J Sumpton

S Cersell

Chef

W Leigh

D Heard

C Alves

N Meadows

A Cadden

Baker

S Tilsed

E Smith

A Brohamer

H Skipp

A Newbury

Butcher

H Shearman

T Meadow

L Nicholson

H Cooke

A Painter

Intermediate Service

Braemar Castle

Left London

7 March

For S & E Africa

Warwick Castle

Left London

30 March

For E Africa

Master

A J Hort

F J Pye

Chief Officer

J Stewart

B O’Connor

Second Officer

W Kirkbride

K Bennett

Jnr Second Officer

D Joyce

G Ryan

Third Officer

P Robson

K Parker

Fourth Officer

J Madge

R D Brown

Surgeon

W Fildes

W G S Russell

Purser

A Hodge

O Parry-Williams

Asst Pursers

A Readman

C Hunter

A Gwynn

M G Peplow

Purser’s Clerks

P Howard

Miss C Ingrams

T Cobbett

Miss P Smith

First Radio Officer

J Tuck

D Bristow

Second Radio Officer

M Duff

G Walker

Third Radio Officer

C Grant

R M R Page

Nursing Sister

Miss M Walker

Miss C Richards

Children’s Hostess

Miss M Ginnety

Miss M C de Vries

Carpenter

J Hodkinson

H Calder

Bosun

F Rose

E J Guest

Master-at-Arms

R Brady

J Anderson

Master-at-Arms

J Foster

G Lees

Chief Engineer

D Fraser

W Stephen

Second Engineer

J Murphy

D Nolan

Int Second Engineer

A Bennett

V Boyle

Jnr Second Engineer

A Rogers

J Smith

J F Black

R Whyte

Snr Third Engineer

R Lawson

D Jamieson

Int Third Engineer

J Hill

G Ballantyne

Jnr Third Engineer

G Robbins

D Cadenhead

Snr Fourth Engineer

P Husband

P J Kirby

Jnr Fourth Engineer

J Hayward

I R Rawson

Junior Engineers

W McLuckie

M O’Hara

P Tosen

E Churcher

A J Roberts

J Koffinas

T E Williams

P J Stals

First Electrician

E Wilson

A Green

Second Electrician

A Dowsett

A B Schirmer

ER Storekeeper

M South

W Winniczuk

Chief Catering Officer

E Barber

G S Wigg

Second Catering Officer

R Wilson

T Conway

Chief Barman

F Shepherd

E Brooke

Storekeeper

S Bain

P Leal

Linen Steward


E Wallace

H Thompsett

First Class Head Waiter

C Matthews

S Wheeler

First Passenger Steward

J MacArthur


First Tourist Steward


A Pritchard

Tourist Head Waiter


T C Pearson

Laundryman

S Pallot

R Binding

Chef

V Moakes

D V Daysh

Baker and Confectioner

J Leslie

A Perkins

Butcher

R Thompson

T E Mongan

U-C Cargo Service

Riebeeck Castle

Left Clyde

3 March

For Cape Town

Rochester Castle

Left London

5 March

For South Africa

Rowallan Castle

Left Gothenburg

23 March

For Cape Town

Rothesay Castle

Left Southampton

28 March

For Cape Town

Rotherwick Castle

Left Hamburg

30 March

For Cape Town

Master

G D Fowler

R H Pape

A A Freer

A E F Payne

W R Carr

Chief Officer

M J Zugg

C E Bragg

R R Oliver

T Geesin

C R Kelso

Second Officer

G H Draysey

A A Parker

G R Plummer

P Laister

R A Elbra

Third Officer

J R Bell

C K Jones

P J Martin

D Bell

C A Brown

Cadets

R E Lamb

P H Datham



A S Randall

D H Jackson

B S Graham


M A Ford-Horne

C A Donovan

J A Bell


C Harker

A Dick

B Larkin

J Woodrow

T W Harris

R K Spicer

B Spiller

J G King

Radio Officer

J S Stock

A H Blake

W D Harris

T Kellaway

M D Evans

Carpenter

K V Lea

T Q Mason

T Buckland

O Griffiths

R G James

Bosun

W Arnold

G W Ennis

J McDonald

E Hoareau

G K Marshall

Chief Engineer

E Greenfield

A Wolfe

F C Petit

S Harron

D F Utley

Second Engineer

B F Thomas

P F Wigg

H R Starkey

J Sutherland

H Hughes

Jnr Second Engineer

C W Bartlett

C G Ford

A Strachan

J Davis

D P B Solomon

Third Engineer

B Fenton

B E Hedley

A K Brown

I Carruthers

S Stewart

Fourth Engineer

R L Black

N Jowsey

M E McCallum

T Tillard

M R Thew

Junior Engineer

P C Heaton

M Roberts

W M Richardson

B L Fosberry


G P Venter

L Rand

D Walker

D R Phillips

A R Greensides

F H Botha

T G Cross

D R Claxton

P J Badenhorst

M L Bolden

C Chester

N Ruddock




G D Sutton

E J Rutter




Chief Frig Engineer




M Bailey

J W Ringshaw

Second Frig Engineer




N MacDonald

H C Pringle

Third Frig Engineer




G Botha

P G Gollop

Electrician

R Coombes

B Potts

N H Willis

R Sowden

T A W Coates

ER Storekeeper

H M Wannerton

C R Weaver

N N Doe

T Andrews

S Grinyesha

Purser/Catering Officer

G T Hendricks

R E Matthews

J Piries

I Medina

C L Clark


Clan Fraser

Left Liverpool

8 March

For S & E Africa

Clan MacLean

Left  London

10 March

For E Africa

Clan Menzies

Left Liverpool

14 March

For India

Master

F D Parker

R D Helme

C M Powell

Chief Officer

F G King

J Nutt

I A W Williamson

Second Officer

E N Bass

C A Banks

B C Peat

Third Officer

C McIver

C J Fox

A A Melia

Cadets

P W Brown

D M Hawker


L R Morris

J P Aylmer


S Santamaria

W Spotter

C Holm

Radio Officer

D McNeil

N P Sharin

H Atlay

Carpenter

G Cowley

L Bryan

R S Gledenning

Purser/Catering Officer

G V James

W F Davies

J B Gray

Second Steward



A Seymour

Chief Engineer

W R Whyte

W S Nicol

W McFarlane

Second Engineer

R A Blair

D O Thornber

G B Sutherland

Jnr Second Engineer

A Sims

A B Smart

L Atkinson

Third Engineer

A C Gates

J P Gorrie

J B Erskine

Fourth Engineer

A Cherry

W K Taylor

S G Moore

Fifth Engineer

W G Robertson

J Werrin

N Barrie

Sixth Engineer

J R Lyle

E Searl

G C Jones

First Electrician

T G Stallard

A S MacIntyre

M Hannan

Second Electrician


R Dunlop

C Gallacher


Clan MacDougall

Left Liverpool

26 March

For Cape Town

Clan MacTaggart

Left Liverpool

27 March

For S & E Africa

Clan Fergusson

Left Marseilles

27 March

For S & E Africa

Master

L Pogson

J W Charles-Auckland

N M Graham

Chief Officer

R J Bews

J S Catterall

D H MacMillan

Second Officer

K R Hogg

R A Robertson

J R Hobkirk

Third Officer

D J Innes

D N McColl

T S Aplin

Cadets

S R E Pardon



C H Williams



M Johns

M P Warner

M J Baker

Radio Officer

G Randall

C J Ritchie

J D Carroll

Carpenter

A D Jones

G Foggo

D McPhail

Asst Carpenter

D Lamb



Purser/Catering Officer

A Trenholm

S W Steeles

J Godwin

Chief Engineer

J C Forbes

M W Busher

R F Fleming

Second Engineer

J C McNeil

G B Saunderson

P Wilkinson

Jnr Second Engineer

D G McCormack

A R Cameron

H O’Brien

Third Engineer

W M Hay

D M Thackeray

W Croston

Jnr Third Engineer

A B Young



Fourth Engineer

W R Grant

J McKee

N MacKenzie

Jnr Fourth Engineer

J Muir



Fifth Engineer

P I Burman


I E C Gilg


A Gomez

A White

Sixth Engineer

K H Trevena

J A Bratley


Seventh Engineer

W C Dickins



Chief Frig Engineer

A McQueen



Second Frig Engineer

G Robinson



Third Frig Engineer

W Pearson



First Electrician

J Kane

J B Anderson

W R Campbell

Second Electrician

W F MacIntosh

R Murray



Union-Castle Line


Scottish Lion

Left Finnart

13 March

For Mina-al-Ahmadi

Master

G A Russ

Chief Officer

J J Ferguson

Second Officer

T J Edwards

Jnr Second Officer

P J Ward

Third Officer

J G Hancock

Cadets

M J Eden

A R Pearce

Radio Officer

J Blackwell

Carpenter

J S Galloway

Purser/Catering Officer

P Cawley

Chief Engineer

R Falconer

Second Engineer

G O Shields

Jnr Second Engineer

J R MacLeod

Third Engineer

J W Quine

Fourth Engineer

A G Nicol

Fifth Engineer

R Conbeer

Sixth Engineer

J E Marshall

Seventh Engineer

K Thompson

First Electrician

W G Silliphant


King George

Left London

20 March

For Mauritius

Master

J W Marwick

Chief Officer

J Buttress

Second Officer

R P MacLachlan

Third Officer

A G Scott

Cadets

M R MacKay

Radio Officer

M B Mercer

Carpenter

R C Wasson

Purser/Catering Officer

B Atkinson

Chief Engineer

R Marshall

Second Engineer

J Foster

Third Engineer

R S Forbes

Fourth Engineer

E W Pickering

Fifth Engineer

J H Le Grange

Sixth Engineer

A Gregg

First Electrician

G R Moon


Clan Line


King Line


Scottish Tankers

Crew List Home Page
Previous PageNext PageHome Page  The Group Register    Email the Site  Crew List Home Page